Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 439

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


2. detsember 2014 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 439KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI

K  03.12   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Metoodikanõukogu koosolek
18.00 Välkmale
Sisekergejõustikuvõistlused
Kooli aritmeetikavõistluse finaal, vahetundides

N  04.12   
16.00 Gümnaasiumi mälumängu IV voor
MK Koidulauliku konkurss KG
Matemaatikaolümpiaadi koolivoor põhikoolile

R  05.12   
Vabariiklik inglise keele olümpiaadi eelvoor 10.-12. kl

L  06.12   
Informaatikaolümpiaadi eelvoor

P  07.12   
10.00 Matemaatika talvine lahtine võistlus, Ülikoolide Keskus Saaremaal  

E  08.12   
10.45 Klassivanemate koosolekud
14.00 Direktsiooni koosolek

T  09.12   
16.00 Õpilasesinduse koosolek
16.00 Nõukoja koosolek

K  10.12   
10.00 KHL toodete  näitus-müük õpetajate toas
Füüsikavõistlus „Kajakas“

N  11.12   
16.00 Ujumise meistrivõistlused
18.00 Algklasside kirikukontsert Laurentiuse kirikus
20.00 Nostalgiaõhtu

R  12.12   
08.10 Mälestuspäev
Üleriigiline Koidulauliku konkurss Pärnus

L  13.12   
Geograafia piirkonnavoor    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  03.12    Anne Teigamägi. Ravimtaimed 11
N  04.12    Direktsiooni info
R  05.12    Merje Lindmäe. Taas HEV-lastest
E  08.12    Viljar Aro
T  09.12    Diana Õun. Küpsetaja räägib toorainest
K  10.12    Anne Teigamägi. Ravimtaimed 12
N  11.12    Direktsiooni info
R  12.12    Mia Rand. Taas märkamisest

DIREKTSIOON TÄNAB

Indrek Peil, Viljar Aro, Diana Õun, Inge Vahter, Raili Tamm, Marek Schapel, Aado Haandi, Sirje Kreisman, Mari Ausmees, Riina Laanes, Andreas Noor, Arne Loorpuu, SYGla ja Hosteli pere, abituuriumi kabareetrupp ning Teadusteatri liikmed — Miniteaduspäevade sujuva korraldamise eest.

LUGUSID MÕTLEMISEKS


Seekord raamatust KULDSED LOOD ...

Kord küsiti kuulsa Vana-Kreeka kõnemehe Demosthenese käest, miks ta kunagi ei solvu, kui keegi talle halvasti ütleb. Demosthenes vastas naeratades: „Kui see on õige, mis öeldakse, siis pole ju põhjust solvuda, kui aga vale, siis ei käi see minu kohta ja miks ma peaksin siis solvuma.“

Tulevaste õpetajate koolitamisel rõhutatakse alati, kui tähtis on õpilaste teadmisi pidevalt kontrollida ja kui tähtis on hea konspekti olemasolu. Lavastaja ja näitleja Voldemar Panso on ühe oma õpetaja kohta kirjutanud: „Ta ei küsinud meilt kunagi mitte midagi, me ei kirjutanud kunagi mitte midagi üles, aga ometi mäletan ma seniajani täpselt kõike, mida ta meile rääkis.“

Õpilane küsis Õpetajalt: „Mis on igavik?“ – „Seda on väga raske selgitada, kuid ma püüan,“ vastas Õpetaja. „Kujutle, et meres on kalju, mis on kilomeeter pikk, kilomeeter lai ja kilomeeter kõrge. Iga tuhande aasta järel lendab kaljule kotkas ja hõõrub korra nokka vastu kaljut. Kui kalju on sellest sootumaks ära kulunud, on möödunud igaviku üks silmapilk.“

Kord tuli guru juurde naine. Naine oli väga tundliku hingega ja väga mures selle pärast, et maailmas on nii palju nälga ja vägivalda, õnnetust ja haigust. Naine küsis gurult, keda inimesed austasid nagu Jumalat: „Ütle, miks on maailmas nii palju õnnetust?“ Vastus näis naisele ülimalt kummaline. Guru vastas: „Kirjakandja toob sulle vaid sinu kirjad, aga mitte võõraid kirju.“

Kui Jumal oli inimese savist valmis voolinud, jäi tükk savi üle. „Mida sulle veel voolida?“ küsis Jumal. „Vooli mulle õnn!“ palus inimene. Jumal ei vastanud midagi ning pani vaikides ülejäänud savitüki inimesele pihku.

Üks vana indiaanlane õpetas lapselast: „Pane tähele, igas inimeses käib võitlus, mis sarnaneb kahe hundi võitlusega. Üks hunt sümboliseerib kurjust (kadedus, armukadedus, ihad, valed, jne), teine hunt sümboliseerib headust (rahu, armastus, lootus, truudus jne).” Vanaisa sõnad avaldasid väikesele indiaanipoisile sügavat muljet, ta jäi mõttesse ja küsis siis: „Aga, vanaisa, kumb hunt lõpuks võidab?“ Vana indiaanlane naeratas. „Alati võidab see hunt, keda sa toidad.“

Kord kohtusid Armastus ja Sõprus. Armastus küsis: „Miks on maailma vaja sind, kui olen olemas mina? Sõprus vastas: „Et jätta naeratus sinna, kuhu sina jätad pisarad.“

ILUSAT, SOOJA JA RAHULIKKU JÕULUKUUD MEILE KÕIGILE!

Viljar Aro, koolijuht

SAAREMAA MINITEADUSPÄEVAD

Läinud nädala lõpus toimus Saaremaa Ühisgümnaasiumis üleriigiline õpilaskonverents Saaremaa miniteaduspäevad. Sedapuhku juba seitsmendat korda. Üheksast koolist üle Eesti tuli kokku ligi 70 õpilasteadurit ja juhendajat. Esitati 27 ettekannet, millele andsid tagasisidet päris¬teadlased Kalev Sepp, Liina Saar ja Triinu Visnapuu. Eesti Maaülikooli professor doktor Kalev Sepp pidas avaistungil pikema loengu loodushoiu arengust ning teadusuuringutest.

Lisaks ettekannetele ja teadlaste õpetussõnadele ei puudunud kavast ka meelelahutus. Esimesel õhtul vaadati meie säravat kabareed ning teise päeva pärastlõunal käidi Angla Tuulikumäel puu- ja dolomiiditööd proovimas ning saadi osa SÜG-i teadusteatri põnevast etendusest. Teaduspäevad lõppesid tublide õpilasteadurite tunnustamisega — välja jagati 8 laureaaditiitlit

ning 11 eripreemiat. Meie kooli õpilastest peeti laureaaditiitli vääriliseks Diana Aldi ja Elo Nõmme, Lisanna-Lee Leimani, Mariliis Alberti ning Eva Maria Veitmani uurimistööd. Lisaks laureaaditiitlile said eripreemiad Lisanna-Lee Leiman teadusajakirjalt Akadeemiake ning Mariliis Albert president Toomas Hendrik Ilveselt.


Saaremaa miniteaduspäevade laureaadid Diana Alt ja Elo Nõmm
ilveste uurimust tutvustamas

Diana ja Elo uurisid ilveste levikut Saaremaal, Lisanna-Lee nurmkanu, Mariliis Saaremaa pärandkultuurilise väärtusega loodusobjekte ning Eva Maria keelelisi arhaisme E. Vilde loomingus. Osalejad jäid Saaremaa miniteaduspäevadega rahule ning lubasid kindlasti ka järgmisel aastal konverentsist osa võtta.

Indrek Peil, miniteaduspäevade korraldaja

PILDIKESI SELTSIMAJAST


Neljapäeval, 4.detsembril 19.00 ja pühapäeval, 7. detsembril kell 15.00

Kuressaare Linnateatris Krevera etendus

"Pildikesi seltsimajast"


Etendus on valminud teatri 15. sünnipäevaks.

Piletid hinnaga 5 eurot müügil teatri kassas ja Piletimaailmas.

NOSTALGIAÕHTU


Neljapäeval, 11.detsembril kell 20.00 SÜGi aulas Krevera ja Kreputlaste nostalgiaõhtu

"Sündinud sõna ei sure"


Sissepääs tasuta.NOORTEBÄND 2014

The Werg Noortebänd 2014 finaalis!

Ei saa mööda minna meie vilistlasi puudutavast infost. Nimelt: The Werg võistles eelmisel nädalavahetusel Noortebänd 2014 finaalis ja eduka ülesastumise eest sai bänd võimaluse osaleda järgmisel suvel Positivus Festivalil!!! Oleme uhked, et sellised tublid noormehed Sander Sepp, Indrek Viires ja Lauri Põld ning Jüri Põld olid alles äsja SÜGi õpilased.


The Werg mänguhoos

Tuult tiibadesse nende muusikuteel!

Mari Ausmees, muusikaõpetaja

PARIM NOORMALETAJA ON ANDRE KOPPEL

Laupäeval, 01. detsembril toimus SÜGis maakonna parimate maletajate väljaselgitamine. Kõige vanemas, kuni 18-aastaste noorte seas osutus parimaks 12-aastane meie kooli 6.B klassi õpilane Andre Koppel. Poolepunktise kaotusega järgnesid Andres Sui (6.B) ja Karel Äär (9.A)

Hõbemedali pälvis Andres Sui tänu paremusele omavahelises kohtumises.

Tüdrukutest saavutas täiseduga esikoha Gariina Kudritskaja (Muhu kool). Teine koht kuulus 1,5 punktiga Airi Saarnale (Mustjala kool) ja kolmas 0,5 punktiga Helena Lullale (SÜG, 2.A).

SÜGPress

Kokkuvõte sügisestest pallimänguvõistlustest 2014

16. septembri 2014 spordipäeval kesklinna staadionil toimunud klassidevahelistel jalgpallivõistlustel poistele ja noormeestele  saavutasid vastavad klassid järgmised kohad:

7. - 9. kl

1. 8a   
2. 8b   
3. 9b   
4. 9a
5. 7a
6. 7b10. - 12. kl

1. 12c I   
2. 12b   
3. 10ac   
4. 12cII 
5. 11b
6. 10b
7. 11c


5.-6. kl poiste võistlus SÜG-i miniareenal

1. 6b
2. 6a
3. 5b
4. 5a

Võistlused viis läbi kehalise kasvatuse õpetaja Enn Laanemäe

*****
23. septembril Kuressaare Vanalinna Kooli miniareenal mängitud SLK/ Tuule Cup 2015 võitsid Saaremaa Ühisümnaaiumi neiud. Esmakordselt niinimetatud puuris peetud turniiril osales viie Saaremaa kooli tüdrukud ja kõik mängud olid päris tasavägised ning mõnes löödi võiduvärav alles päris enne lõpuvilet.

SÜG- Lümanda 3:1
SÜG- Kihelkonna 2:1
SÜG- KG 1:0
SÜG- VLK 2:1

Paremusjärjestus:

1. SÜG 12 punkti
2. KG 7 punkti
3. Lümanda  PK 6 punkti
4. Vanalinna Kool 2 punkti
5. Kihelkonna PK 1 punkt

Esimese etapi suurim väravakütt viie tabamusega oli Gerli Gull Kuressaare gümnaasiumist.

Saaremaa Ühisgümnaasiumi võistkonnas mängisid Airike Kapp 9b, Eliise Saar 9b, väravavaht Kadri Aru 9b, Triinu Loho 8a, Agathe Kriska 8a, Lily Vahter 8a, Marilis Remmel 7b.

Õnnitleme edukaid tütarlapsi!

Õpilased organiseeris turniirile õpetaja Aime Metsmaa

*****

Kuressaares Saaremaa Ühisgümnaasiumi ja Vanalinna Kooli miniareenadel mängitud jalgpalliturniiri SLK/ Tuule Cup 2015 vanemate poiste esimesel etapil oli edukaim Saaremaa Ühisgümnaasiumi esimene võistkond. Turniiril osales 9 võistkonda seitsmest Saaremaa  koolist.

Parimana kogus 20 punkti SÜG I, kellele järgnesid:

2. KG II 19 punkti
3. Salme PK 16 punkti
4. Lümanda PK  16 punkti
5. VLK 15 punkti
6. KG I 7 punkti
7. SÜG II 6 punkti
8. Leisi KK 4 punkti
9. Kihelkonna PK 0 punkti

Suurimad väravakütid olid Miikael Tuus (SÜG I) 12, Saimon Moondu (KG II) ja Stiiven Sirgo (Lümanda) 11 tabamusega.

Saaremaa Ühisgümnaasiumi I võistkonnas mängisid Miikael Tuus 9b, Rasmus Saar, Mihkel Rasu, Reiko Mäeorg, Cevin Vahter, väravavaht Garel Muul, Sander Vilter, Karl-Gustav Uustulnd (kõik 8a klassist).

Finaaletapid on planeeritud poistel ja tüdrukutel mängida kevadel Kuressaare kunstmuruväljakul.
Õnnitleme edukaid poeglapsi.

Võistlustele organiseeris võistkonnad õpetaja Ivar Tamm.

*****

Septembrikuu kahe nädala jooksul toimusid peale tunde SÜG-i 7. - 9. kl tütarlastele klasside¬vahelise jalgpalliturniiri võistlused. Võistlused korraldasid 9b klassi neiud loovtöö raames. Ilmad olid ilusad ja kõik mängud toimusid planeeritult. Kohtunikena töötasid 8a klassi poeglapsed.

Võistluste paremusjärjestus oli järgmine:

I koht 9b 15 punkti
II koht 8a 12 punkti
III koht 7b 9 punkti

4. koht  8b 6 punkti
5. koht 7a 3 punkti
6. koht 9a 0 punkti

Suurim väravakütt oli Airike Kapp 9b-st 14 väravaga.
9b klassi võistkonnas mängisid Airike Kapp, Hanna Klaar, Eliise Saar, väravavaht Kardi Aru, Karin Nuut ja Liisa Niit.
8a klassis mängisid Triinu Loho, Lily Vahter, Agathe Kriska, Annika Luhaäär, väravavaht Andrea Ärmus, Mary Teder ja Helina Sepp.
7b klassis mängisid Marilis Remmel, Carmen Electra Pirn, Toya - Karliin Tael, Sarah Lisee Laipaik, Feridee Sevostjanov ja Roosmarii Sarapuu.

Tänan kõiki võistlejaid entusiastliku võistlemise, kohtunikke õiglase vile ja korraldajaid aktiivse ning kohusetundliku töö eest. Te olite toredad. Edu edaspidistes ettevõtmistes.

Võistlustel hoidis silma peal kehalise kasvatuse õpetaja Aime Metsmaa.

*****
Uue veerandi alguses, 25. oktoobril toimusid kooli 5.- 6. kl tüdrukute klassidevahelised rahvastepallivõistlused kooli võimlas.

Võistluste paremusjärjestus oli järgmine:

I koht 6a 6 punktiga
II koht 6b 5 punktiga
III koht 5b 4 punktiga
4. koht 5a 3 punktiga

6a klassi võidukas võistkonnas mängisid Luise Vevers, Berit Porss, Laura Veliste, Merili Mikku, Liana Mikk, Kristel Soe, Kätrin Opp, Anni Kuuseok.
6b klass mängis järgmises koosseisus: Karmen-Kelsi Kruut, Triinu- Eliise Põld, Gabriele Ader, Hanna Saaretalu, Johanna Priske, Elisabeth Vaarik, Karola Soe, Kelly Oks, Käthriin Steinberg, Melani Matekainen.
5b klassis mängisid Marleen Mai, Maria Kasak, Jonna Mononen, Paula Aarnis, Maris Alas, Emma Kirsja Krisse Pulk.

JÄTKUB JÄRGMISES LEHES

Kehalise kasvatuse ainekomisjoni esimees
Aime Metsmaa

 
Bänner


Bänner