Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 430

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


30. september 2014 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 430KOLMAPÄEVAST REEDENI

K  01.10   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Metoodikanõukogu koosolek
MK Õpilasesinduste koolituspäev, KTG

N  02.10   
Õpetajate päeva laat (vahetunnid)

R  03.10   
Õpetajate päev (lühendatud tunnid)

L  04.10   
10.00 Matemaatika lahtine võistlus I, Ülikoolide Keskus Saaremaal

P  05.10   
MK vene keele õppepäev

E  06.10   
10.45 Klassivanemate koosolekud
14.00 Direktsiooni koosolek
18.30 Hoolekogu

T  07.10   
16.00 Õpilasesinduse koosolek
MK Huvijuhtide õppereis Jõgevamaale

K  08.10   
17.00 Eelkool
MK Huvijuhtide õppereis Jõgevamaale

N  09.10   
10.00 Külaline  keskkonnaametist M. Sepp
16.00 Gümnaasiumi mälumängu II voor
Maakondlik õpioskuste olümpiaad

R  10.10   
Koostöö kaitseliiduga. Algklasside maastikumäng
16.00 MK algklasside elektrooniline viktoriin I osa                    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  01.09    Anne Teigamägi. Ravimtaimed 5
N  02.09    Direktsiooni info
R  03.09    ÕPETAJATE PÄEV
E  06.10    Viljar Aro
T  07.10    Diana Õun. Taas koolipingis
K  08.10    Inge Vahter, Mart Mölder. Globe
N  09.10    Direktsioon
R  10.10    Triin Vallsalu. Noor täna ja tulevikus

DIREKTSIOON TÄNAB

Inge Vahter, Mart Mölder — õpilaste urimistööde väga hea juhendamise eest GLOBE konkursile.
Algklasside ainekomisjon, muusikaõpetaja Riina Laanes, 3.a klassi õpilased ja Rico Robert Alliksoon 3.b klassist — lasteaedade päeva korraldamise eest.
Võõrkeelte ainekomisjon — Euroopa keelte päeva korraldamise eest.
Loodusainete ainekomisjon — sisuka loodusnädala korraldamise eest.
Anne Teigamägi — Teadlaste Öö eduka läbiviimise eest.

KOOL KRIISIS 2

Sirvime siis edasi Jesper Juuli raamatut „Kool kriisis“...

Koole ei ole kunagi loodud laste jaoks, vaid ikka ühiskonna jaoks... Kool on konservatiivne institutsioon, mis on ühiskondlikest arengutest umbes ühe põlvkonna jagu maas.

Aju-uuringutest on teada, kui oluline on õpetaja jaoks olla vaimustunud. Kui õpetaja tunneb tõelist vaimustust näiteks matemaatika vastu ja tal on õpilane, kellele matemaatika sugugi ei istu, siis pühendab see õpetaja automaatselt palju aega ja energiat, et õpilasele oma aine ilu lähemale tuua. Sest ta soovib oma vaimustust kas või natukenegi õpilastega jagada.

Mis puudutab lapsi, siis oleks meie eesmärk muuta koolikohustus õiguseks haridusele. Siis oleksid õpilased, lapsevanemad ja õpetajad kohe võrdsel positsioonil.

Me peame mõtlema kõigepealt sellele, et õpetajatel hakkaks paremini minema. Kuid see ei ole ainuüksi lapsevanemate mure, see on ülesanne kogu ühiskonnale.

Kui ma neljateistkümneaastaselt ühel õhtul välja tahtsin minna, ütles ema, et ma ei peaks väga hilja koju tulema. Mulle oli see tõeline kingitus, kuna andis võimaluse teha kompromiss minu enda soovidega ja tema nõudmisega mitte jääda liiga hilja peale. Tookord ma tõesti ei tulnud liiga hilja koju. Kui ta oleks mulle öelnud, et ma pean olema kodus täpselt kell 21.30, oleksin ma kindlasti tulnud tund aega hiljem, kuna ma ei oleks tahtnud, et mulle kojutuleku aega dikteeritakse.

Suurem osa lapsevanematest, keda ma tean, tegutsevad umbes 80% iseenda huvides ja 20% oma laste huvides.

Juhul, kui erialainimesed ütlevad, et laste ja noorteni ei ole võimalik jõuda, peaksid nad minu arvates endale teise töö leidma. Sest oma väitega aitavad nad kaasa täiskasvanute igivanale nipile — moraalsele kahepalgelisusele. Kui suhted lastega on head, taovad täiskasvanud endale vastu rinda, kui aga mitte, tehakse selle eest vastutavaks lapsed.

Tänaseks ehk aitab, sest tegelikult on ees pidulik nädalalõpp — õpetajate päev. Püüame õpilastele teha vähemasti sama toreda laada nagu eelmisel aastal ja mõtleme põnevusega abituuriumi korraldatavale orienteerumismatkale õpetajatele. Ootame külla oma vanu õpetajaid ja loodame õpilastelt taas südamlikku kontserti. Räägitagu mida iganes, aga Universumi vanim amet on õpetajaamet. Olgem selle üle uhked ja ühtlasi tänulikud kõigile õpetajaile.

Viljar Aro, koolijuht

LÜHENDATUD TUNNID

Reedel, 3. oktoobril on lühendatud tundidega päev. Tunni pikkus 30 minutit.

1. tund 08.10 – 08.40
2. tund 08.45 – 09.15
3. tund 09.30 – 10.00
4. tund 10.15 – 10.45
5. tund 11.00 – 11.30
6. tund 11.45 – 12.15
7. tund 12.30 – 13.00
8. tund 13.15 – 13.45

5C klass on tundides koos 5B klassiga ja 6C klass koos 6A klassiga.

Sel päeval toimub 7AB ja 8AB klassi poiste tööõpetus koolimajas järgmistes ruumides:
7B ruumis 310
7A ruumis 413
8B ruumis 310
7AB inglise keel toimub ruumis 301
8A ruumis 310

Söömised on järgmistel aegadel:
10.45 algklassid
11.30 põhikool
12.15 gümnaasium

ÕPILASTEL ON KAASAS ÕPILASPILET!

Marek Schapel, õppealajuhataja

Saarlased GLOBE keskkonnaalaste uurimistööde konverentsil Viljandi gümnaasiumis

26.-27. septembril toimus Viljandis GLOBE uurimistöödealane konverents, millest võtsid osa ka meie kooli õpilased.

Esimene päev algas Viljandi uue gümnaasiumi tutvumisega ning juba mõne aja pärast oligi järjekordne konverents alanud. Päeva alustas Tallinna Tehnikaülikooli professor Veiko Karu, kes pidas loengut teemal „Vee kasutamine maavarade kaevandamisel“. Sellele järgnesid parimate uurimistööde esitlused. Kui tööd kuulatud, asuti vaatama teadusteatrit. Vaadata sai põnevaid katseid: näidati, milline näeb välja üks elevandi hambapasta ning loomulikult ei puudunud ka üks korralik pauk. Pärast elamusterohket etendust suunduti taas konverentsiruumi - kätte oli jõudnud autasustamise aeg. Kõik tublimad õpetajad-õpilased said valida endale meelepärase raamatu ning seejärel õnnitleti neid tunnustava aplausiga. 5.-7. klasside arvestuses sai I koha Lisanna-Lee Leiman tööga „Nurmkana (PEDRIX PEDRIX) bioloogiast ja levikust". Samas vanuseklassis saavutasid II koha Diana Alt ja Elo Nõmm tööga "Ilves (LYNX LYNX): bioloogiline ülevaade ja levikust Saaremaal" ning III koha Mariliis Albert tööga „Pärandkultuuriaasta 2013: Kultuuriväärtused Saaremaal Pihtla vallas Sutu külas ja selle lähisel“. Kõikide tööde juhendajaks oli õpetaja Inge Vahter. Keskmises vanuseastmes, 7.-9. klasside arvestuses saavutasid II koha Helena Ellermaa ja Merilin Mänd tööga „Kaarma valla kaevude vee kvaliteet“, juhendaja õpetaja Ülle Soom (Aste PK õpetaja), ning 10.-12. klasside arvestuses jäi 1.-2. kohta jagama äsja meie kooli lõpetanud Gerda Nelis, kelle uurimistöö teemaks oli „Mudaravi Saaremaal ning dr Helvi Koppeli roll selle edendamisel“, juhendajad õpetaja Inge Vahter ja dr Marje Nelis.

Saarlastest oli veel teinud väga hea uurimistöö Orissaare Gümnaasiumi õpilane Mikk Kärner. Tema  töö  pealkirjaks  oli „Hallitusseened Orissaare Gümnaasiumi õpperuumides“. Tulemuseks oli III koht. Juhendajateks õpetaja Katrin Jõgi ja Liina Saar.

Samas vanuseklassis saavutas 4. koha meie vilistlane Joel Jakob Koel tööga: „Kalandus Saaremaal. Kalavarude muutustest Saaremaal 1947-2013“. Juhendasid õpetajad Mart Mölder ja Inge Vahter ja 5. koha samuti meie vilistlane Piret Saartok õpetaja Inge Vahteri juhendamisel tööga: „Lambakasvatuse jätkusuutlikkus Muhus“.

Peale autasustamistseremooniat mindi mõtestatud jalutuskäigule Viljandi lossimägedesse: vaadati üle uus laululava,  ületati rippsild, ning nauditi maalilist vaadet järvele. Koolimajja tagasi jõudes asuti vaatama prügiteemalist dokumentaalfilmi ning hiljem arutleti ka sellel teemal pikemalt omavahel.

Järgmisel päeval toimus sõit Olustverre, et tutvuda sealsete mõisahoonetega, õpitubadega, elu-oluga. Käidi vaatamas kahte väljapanekut: esimene oli linnutopiste näitus ning teine puust nikerdatud hobuste näitus. Päeva põnevaim hetk saabus siis, kui sai klaasi puhuma hakata. Igaüks puhus omale meelepärase värvi ning kujuga klaasi. See kõik käis väga ruttu, kuid see-eest oli protsess väga huvitav. Konverentsi teine päev lõppes lõunasöögiga mõisa peahoones. Kui kõhud täis, oligi aeg hakata tagasi Saaremaa poole sõitma.

Kõik konkursil osalenud uurimistööd valmisid juba eelmisel õppeaastal, kokkuvõtted tehti sel sügisel.

Helena Ellermaa, 10.C klass

GEOLOOGIAVIKTORIINI TULEMUSED

Reedel, 26. septembril said SÜG-i õpilased interneti teel vastata geoloogiaviktoriini küsimustele. Vastamisel oli abiks I korruse
vitriinidesse välja pandud näitus ning kasutada tohtis ka mistahes muid infoallikaid.

Kui punktid kokku loeti, selgusid võitjad:
Martti Vaska, Martin Truverk, Artur Kuning, Jan Sarapuu ja Karro Vatsfeld 3B klassist; Mark Paomees 5B klassist; Karl Kübarsepp, Artur Kübarsepp, Vootele Mets, Sander Teras ja Margit Valge  6B klassist;  Helina Sepp,  Agathe Kriska, Karel Noormägi, Andrea Ärmus ja Kristin Raud 8A klassist; Annabel Keerd, Lauri Ratas, Heleri Soe, Edward Jõgi ja Aneth Pokk 11B klassist.

Võitjaid ootavad diplomid ja teemakohased auhinnad.

Õnnitleme tublisid!

Indrek Peil, õpetaja

Algklasside õppepäevad Kaitseliiduga

19. ja 26. septembril  toimusid algklasside õpilastele koostöös  Kaitseliidu Saaremaa Malevaga õppepäevad.
Kaitseliitlased juhendasid nelja õpituba: side-, kaardi- ja riviõpet ning esmaabi.


Poiste riviõpe


Tüdrukute riviõpe

Õpiti sidepidamist vanaaegsete telefonidega ja kaasaegsete raadiosaatjatega, rivikäskluste täitmist, liikumist kompassi järgi, salakirjade lahendamist, esmaabi andmist, märguandeid lippudega jms.
„Kõik meeldis, teeksin seda veel ja veel,“ arvas IIIb klassi õpilane Grestiin Niitmets.


Tüdrukute orienteerumine

Maastikumäng salakirjade lahendamisega toimub  juba 10. oktoobril kooli territooriumil.

Kokkuvõtte tegi Marina Mäetalu

RAVIMTAIMEDE TUTVUSTUS

Must leederMust leeder on Saaremaal üsna sagedasti esinev ilupõõsas, samas mujal Eestis teda palju ei kohta, sest meie talved on tema jaoks liiga karmid. Leedripuu õied sisaldavad flavonoide, toimides higi- ja uriinieritust suurendavalt ning põletikuvastaselt. Tänu sellele kasutatakse neid külmetushaiguste korral. Välispidiselt kasutatakse suulimaskestapõletike korral ja kurgu kuristamiseks. Õisi ei tohi kasutada värskelt, sest neis leidub mürgist sambunigiini, mis  võib  laguneda  sinihappeks,   kuid kuivatamisel ja kuumutamisel see aine lendub. Mitmete teiste mürgiste ühendite tõttu ei tohi kasutada ka tooreid marju, koort ja lehti — need kõik kutsuvad esile iiveldust, oksendamist ja kõhulahtisust.

Anne Teigamägi


NUHKUR NAHISTAB

Siinses rubriigis anname teile lahendada ühe ülesande. Kes esimesena toimetab õige vastuse õpetaja Merle Prii kätte (mitte tema postkasti õpetajate toas!), siis teda ootab pisikene üllatus!

Eelmise lahenduse võitja oli Käthriin Steinberg 6.B klassist. Palju õnne!

Uued küsimused aga allpool:
1. Mis on Eesti Vabariigi presidendi nimi?
2. Millise riigi pealinn on Budapest?
3. Mis lind on pildil?


4. Mis loom on pildil?

Head lahendamist!

Nelja vastuse esitähtedest saad kokku ühe sõna. See ongi oodatavaks vastuseks!

SÜG-Press

Viimati uuendatud Teisipäev, 30 September 2014 22:03  
Bänner


Bänner