Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 404

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


14. jaanuar 2014 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 404KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI


K  15.01    
08.10 Sünnipäevaaktus
15.30 Klassijuhatajate nõupidamine
19.00 Kabaree kooliperele

N  16.01   
16.00 Põhikooli mälumängu I voor

R  17.01   
II veerandi ja I poolaasta lõpp
19.00 Kabaree linnarahvale
12.00 Alg. kl II veerandi lõpuaktus
MK Jalgpalliturniir 5.-7. P

L  18.01   
Ül. B. Alveri luulepäevad PK
Emakeeleolümpiaadi piirkonnavoor (KG-s)

P  19.01

E  20.01   
10.45 Klassivanemate koosolekud
Sisekergejõustikuvõistlused 1.- 4. klassile
14.00 Direktsiooni koosolek
15.50 Õpilasesinduse koosolek

T  21.01

K  22.01   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Tehnikanõukogu koosolek
16.00 Nõukoja koosolek
17.00 Eelkool

N  23.01   
15.45 Õppenõukogu

R  24.01   
10.00 Matemaatikaolümpiaadi piirkonnavoor
17.30 1b Aabitsapidu
Ül. B. Alveri luulepäevad PK

L  25.01   
Ül. B. Alveri luulepäevad PK

P  26.01   
Vab EKSL „Osavam korvpallur“ Pärnu    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  15.01    KOOLI SÜNNIPÄEV
N  16.01    Direktsiooni info
R  17.01    Mia Rand. Uudiseid KIVAst
E  20.01    Viljar Aro
T  21.01    Monika Raudsik. Koolikiusamisest teisiti jätk
K  22.01    Liis Ojasaar. Huvitava Kooli Mõttekojast
N  23.01    Direktsiooni info
R  24.01    Marit Kikas. Nõrkade õpilaste motiveerimine matemaatikas

ÕNNITLEME

Rita Ilves – Harrastusteatrite Liidu aumärgi omistamise eest.

PALJU ÕNNE SÜNNIPÄEVAKS!

Kolmapäeval, 15. jaanuaril saab meie kool eestikeelse gümnaasiumina 95-aastaseks. Nagu igal aastavahetusel, nii ka seekord tegid juhtkond ja ainekomisjonide esimehed kokkuvõtte läinud aastast. Positiivsena toodi kõige rohkem esile väikeklasside loomist, häid olümpiaaditulemusi, võimalusi uute õppevahendite hankimiseks, toimivaid tugisüsteeme ja õpiabi, õppealajuhataja hoolivat suhtumist, positiivset tööõhkkonda, juhtkonna positiivset suhtumist õpetajatesse, häid riigieksamite tulemusi, osalemist rahvusvahelistes projektides, PISA tulemusi, palju tublisid õpilasi, tunnistuste trükkimise süsteemi. Lisaks märgiti ära algklasside maakondliku teaduspäeva kena korraldus, KiVa projekt, maleõpetuse alustamine esimestes klassides, tulemuslik koostöö ametikooliga, üleriigiline tunnustus teadustööle jpm. Huvitegevuse valdkonnas tõsteti esile mitmeid uusi üritusi (õpetajate heategevuslaat, Anna Raudkatsi nimeline võistutantsimine jt), keskkonnahariduskeskuse tegevus, rahvatantsu kasvav populaarsus, suurürituste korraldamise tase, teadusteatri tegevus, Kadri-Mardi turniiri juubel jpm.

Majandusvaldkonna keerulisim probleem oli söökla personali vahetus. Õnneks ollakse uue meeskonnaga väga rahul ja see tõotab toitlustamise kvaliteedi uut tõusu.

Oli ka murekohti, aga jäägu need vähesed probleemid tänasel pidupäeval nimetamata.

Täna võiks vaadata tagasi ka viimase viie aasta tähtsündmustele e mida erilist tõid meile aastad 90-ndast juubelist tänaseni:

2009 - nimeliste klasside avamine; poiste tööõpetus kolis Upale, omaette märgiks uuenduste teel sai magnetkaardi juurutamine nii õpilaspileti ja töötõendina kui ka raamatukogu- ja sööklakaardina...

2010 - alustas kolmeaastane Saaremaa Teadus- ja Huvikooli projekt, TÜ Teaduskooli lõpetas rekordarv õpilasi, kooli tunnustati UNICEF-i SINILINNUGA ja üleriigilise VÄÄRTUSKASVATUSE KOOLI aunimetusega...

2011 - edenes Saaremaa Teadus- ja Huvikooli loomise projekt ja toimusid esimesed kaks teaduslaagrit Tartus ja Kohtla-Järvel, hakkas toimima ühtne õpiabisüsteem, Solistide laulukonkurss sai 15-seks ja Miniteatripäevad 20-seks, suur töö algas uue õppekava koostamisega ja kirgi üleskütvaks uuenduseks sai algklassides alustatud enesehinnangulehtede täitmine...

2012 - algas  uut moodi aasta, sest üheks aastaeesmärgiks olev UUE ÕPPEKAVA RAKENDAMINE tekitas kindlasti ka küsimusi, millele vastuste leidmine ei olnud kerge; algas keeruline aasta, sest SÜG Sihtasutuse ühinemine kooliga, keskkonnahariduskeskuse ehitamine ning Saaremaa Teadus- ja Huvikooli loomisprotsess tekitasid olulisi muutusi teises märksõnas - KOOLI ARENGUKAVAS; algas huvitav aasta, sest kolmandaks märksõnaks olev TEADUSAASTA tõi meie kooli rohkem teadust kui iial enne; kõige muu kõrval oli selle aasta oluliseks sündmuseks ka meie armsa koolimaja 50-aastane juubel oktoobri algul; ja muidugi film - abiturientide „Gangnam Style“; algas kaheksat riiki ühendav Comeniuse projekt „BION“; rõõm on ka klassitäiest uhiuutest arvutitest...

2013 - ka tüdrukute tööõpetus jätkab ametikooli ruumes, KHK Anne laborid on ülimalt populaarsed ja projektid edasiviivad, bändide kõrgkvaliteet kabarees, Anna Raudkatsi nimeline esimene võistutantsimine, Magnus Kaldjärve rahvusvaheliste olümpiaadide kuld- ja hõbemedal, üheteistkümnendike ja ametikooli koostöös valminud Brüsseli võidufilm, mugavamaks kohendatud terminalide klass, suurepärane õpetajate õpetajate päeva heategevuslaat.

Uus väljakutse on järgmiseks suureks kokkutulekuks üllitada kooli ajalooraamatu järg. TÄHELEPANU VILISTLASED, ENDISED TÖÖTAJAD JA MIKS MITTE KA TÄNASED ÕPILASED, LAPSEVANEMAD JA TÖÖTAJAD! Tahaks koostada eelkõige lugude raamatut. Seepärast palun, et meenutaksite ja kirjutaksite - et me kõik saaksime nende lugude kaudu rikkamaks; et me kõik ärataksime endas mälestusi, mille tõttu muutuksime õnnelikumaks; et meil kõigil oleks oma ühist üllitist huvitav lugeda. Lugusid ootame lähema kümne kuu jooksul nii elektrooniliselt aadressile See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.   või ka paberil otse sekretärile või ka aadressil 93812 Kuressaare, Hariduse 13, Saaremaa Ühisgümnaasium.
Teeme enda suurele kokkutulekule sellega kingituse ja tähistame vääriliselt Saaremaa Ühisgümnaasiumis gümnaasiumihariduse andmise 150-ndat aastapäeva 2015. aasta suvel.

Viljar Aro, koolijuht

ARVAMUSI MEIE KOOLIST

Kooli sünnipäeva raames lasi SÜG-Press kirjutada peaaegu meie kõige noorematel (2.A klass) ja meie kõige vanematel (vähemalt mis õpilastesse puutub ? ehk siis 12.A klassil) arvamusi, mis nad oma kodukoolist mõtlevad.  Ja siit nad tulevad...

2.A klass
Kool on tore! Kool on väga ilus! Kooli direktor on tore ja ilus!
Kool on nagu ruuduline luige keha. Kui ma saaksin sööklast seda, mis tahan, oleks minu valik kindlasti kakao.
Siin koolis on tore olla.
Koolis on hea söök. Koolis on hea õpetaja. Koolis on hea klass.
Kool on ilus. Mulle meeldivad väljakäigud. Mulle meeldivad ringid.
Kool on vana moega, aga näeb välja ilus.
Minule meeldib pikapäevarühmas käia.
Mulle meeldib koolis käia. Mulle meeldib õppida.
Siin koolis saab hästi targaks.
Mulle meeldib meie kooli direktor. Mulle meeldib, et koolis näidatakse palju teatreid. Mulle meeldivad kooli õpetajad, sest nad on lahked.
Mulle meeldib, et meil on KiVa kool.
Mulle meeldib see kool, kuna siin on nii palju sõbralikke lapsi.
Mulle meeldib terve koolipere!

12.A klass
Esiteks – palju õnne koolile sünnipäeva puhul! Kuigi elus on vanaks saamine (inimeste puhul)
lähenemine surmale, siis kool, vastupidi, läheneb surematusele. Ta jääb alati elama ja see jääb alati mälestustesse kinni.
Tore, et meie kool aasta-aastalt vanemaks jäädes ikka noor püsib – nii seest kui väljast.
Järgmise sünnipäevaga saad aasta vanemaks ja nagu öeldakse, et mida vanem vein, seda parem, siis ka, mida vanem kool, seda kogenum ja südamelähedasem.
Esimesed asjad, mis meenuvad – õpetajad jagavad kommi, õpilastele jagatakse aastapilte. Palju õnne ja pikka iga! (Ehk siis selle pika ea suhtes ma loodan, et gümnaasiume Saaremaal kokku ei viida).
Esmalt meenub traditsiooniline kogunemine kooli ette. Ka tublide õpilaste, õpetajate ja teenistujate tänamine on tähtis, sest see annab kõigile pärjatuile motivatsiooni, mis kunagi kahjuks ei tule.
SÜG on vana ja väärikas kool, milles on ajapikku kujunenud traditsioonid ning tugeva kooli maine. SÜGist on aegade jooksul välja lennanud andekaid inimesi, kes on ühel või teisel moel Eesti elu paremaks muutnud. Loodame, et SÜG säilitab ka edaspidi võime luua meie kodumaale töökaid, harituid ja muidu Eestile edu toovaid noori!

SÜG-Press

HEAD SOOVID KOOLILEUUT KIRJANDUST RAAMATUKOGUS

13.01.2014

DVD sarjast: Eesti lastefilmid:
8. Keskpäev;
9. Rein Raamat: Lend, Värvilind, Kilplased, Rüblik, Kütt, Põld, Suur Tõll;
10. Veepomm paksule kõutsile; 11. Avo Paistik: Klaabu,  Klaabu,  Nipi  ja  tige  kala,
Klaabu kosmoses; 12. Lepatriinude jõulud; 13. Nukitsamees; 14. Tuli öös; 15. Laanetaguse suvi  (Eesti Ajalehed, 2013)
Suur talve- ja jõuluaja käsitööraamat lastele (100 toredat ideed, kuidas jõuluaega veeta) TEA 2013
Eesti naljajuttude ja -salmide kuldraamat (naljalugusid alates eesti rahvaluulest kuni tänapäeva autorite loominguni: nalja, naeru, rõõmu, vallatust, kavalust, ulakust, äpardusi jne.) TEA, 2013
A. Nilsen  Kunstioksjoni mõistatus (noortele kunstihuvilistele suurepärane võimalus tutvuda maailma kuulsamate kunstnike maalidega: 34 maali koos huvitavate faktidega nii teoste kui ka nende loojate kohta)

ÕPPEKIRJANDUS:
CD : eKeel 3.1. Ilus emakeel  3. klassi eesti keel 1. osa (Koolibri, 2013)
T. Kiveste  Ilus emakeel 3. klassi eesti keele töövihik 2. osa (Koolibri, 2013)
H. Puksand  Koma. 5. klassi eesti keele õpik + töövihik  (Koolibri, 2012)
H. Puksand  Punkt  6. klassi eesti keele õpik (Koolibri, 2013)
J. Urmet  Kirjanduse õpik 6. kl II osa (Avita, 2013)
A. Hvostov jt.  Inimene ja ühiskond õpik 8.kl II osa (Avita, 2013)
A. Telgmaa  Matemaatika õpik 8. kl II osa (Koolibri, 2013
R. Kuresoo  Loodusõpetuse õpik 6. kl II osa + töövihik III veerand (Avita, 2013)
U. Kokassaar  Bioloogia õpik 9. kl + töövihik (Avita, 2013)
L. Tamm  Keemia töövihik 9.kl II osa (Avita, 2013)
A. Orav  Loovalt lõimuv matemaatika : töölehed 1. - 3. klassile (Koolibri, 2013)

ILUKIRJANDUS:
J. Vanderbes  Lihavõttesaar (romaan, mis sulatab endasse reisiraamatu, kohati teadusliku traktaadi ja haarava armastusloo elemendid, samas pakub ühtaegu nii mõistusele, südamele kui ka hingele) 2007
S. Zweig  Kolm oma elu laulikut : Casanova, Stendhal, Tolstoi (kolm esseed kuuluvad sarja «Maailma ehitusmeistrid», milles autor jälgib
loomingulist vaimujõudu maailmaajaloo oluliste inimtüüpide kaudu)
K.H. Hemmings  Järeltulijad (emotsionaalne lugu rännakust ja sellest, milline suund elu teelahkmel võtta – tegu on kohati kurva ja liigutava, teisalt lõbusa ja terava raamatuga) Skymarket, 2012
K. Ingemarsson  Saatuse mäng (raamat naiseks, abikaasaks ja emaks olemise võlust ja vaevast) 2013

LASTE- JA NOORTEKIRJANDUS:
A. Saar  Kuidas meil asjad käivad (tore lugu sellest, kuidas Vasseli peres asjad käivad) Tänapäev, 2013
K. Reimus  Mardi auto ja paskaagid (8-aastasel Mardil on päris oma auto, keda hüütakse Volliks. Volli seisab Mardi koduõues ning temaga saab mängida igasugu põnevaid mange) Kirjastuskeskus, 2008
M. Widmark  Hotellimõistatus (Lasse Maia detektiivibüroo sarja 1.raamat) Egmont Estonia, 2012
R. Reinaus  Tavalised hambahaldjad (Võlumaal elavat kolme väikest haldjat paneb kõige rohkem muretsema see, kuidas panna lapsi uskuma, et nad tõepoolest olemas on...) Tänapäev, 2011
T. Leifsson  Vanaema Huldi (Albertína elab kummalises maailmas, kus pole ühtegi raamatut ja koolis õpetatakse vaid laenuintresse arvutama ning internet on ammu keelatud) Nynorden, 2012
L. Lowry  Andja (Jonase maailm on täiuslik: kõik on kontrolli all, puuduvad sõjad, hirm, valu. Kui Jonas saab kaksteist, valitakse ta välja Andja õpilaseks; vanusele 12 +) Draakon & Kuu, 2010

Uudiskirjanduse kohta leiate infot raamatukogu andmebaasist  
RIKSWEB  http://192.168.0.5/riksweb/

Iivi Vikat, raamatukogu juhataja

NUHKUR NAHISTAB

Siinses rubriigis anname teile lahendada ühe ülesande. Kes esimesena toimetab õige vastuse õpetaja Merle Prii kätte (mitte tema postkasti õpetajate toas!), siis teda ootab pisikene üllatus!

Eelmise lahenduse õige sõna oli MAHE. Selle arvas ära Käthriin Steinberg 5.B klassist.

Head lahendamist!

1. Mis kuulsa raamatu on kirjutanud A.A.Milne?
2. Kui vanaks saab meie kool selle nädala kolmapäeval?
3. Kui vanaks saab järgmisel aastal eestikeelne haridus Saaremaal?
4. Mis nime kannab „Karupoeg Puhhis“ eesel?

Nelja vastuse esitähtedest saad kokku ühe sõna. See ongi oodatavaks vastuseks!

SÜG-Press

OMALOOMINGU LEIUNURK

Kalamehejutt

Laupäev kätte jõudnud oli.
Naabrimees siis külla tuli:
„Kasutame vaba hetke –
teeme väikse kalaretke!“

Järve äärde marssisime.
Päike säras justkui ime.
Saime mõned räimed, kilu –
ainult pisikesi kalu.

Nõnda soe ja vaikne oli.
Lausa uni peale tuli...
Äkki – oh sa taevake –
õnge otsas hiiglane!

Õng mul libisemas käest,
hoidsin teda kõigest väest.
Kala suur ja väga tige,
järvekallas pisut libe...

Nii ma vette kukkusingi,
vetikad vaid ümberringi.
Oh, kus olin vinge vend!
Viskasin tal otsa end!

Kätte saime, koju tõime,
terve nädal teda sõime.
Oli ta krokodill või hai,
aga naine rahule jäi!

Mari Kolk, 9.A klass

Viimati uuendatud Teisipäev, 21 Jaanuar 2014 16:09  
Bänner


Bänner