Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 395

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


5. november 2013 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 395KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI

K  06.11   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Metoodikanõukogu koosolek
15.50 Võõrkeelte ainekomisjoni koosolek
17.00 Eelkool

N  07.11   
MK Osaluskohvik.
16.00 Aktiivilaager

R  08.11   
10.00 Aktiivilaager
Rahvusvaheline bridžiturniir Druvas, Lätis

L  09.11   
MK Tipa-Tapa  jalgpalliturniir 1.-5. kl Valjala PK
Keemia lahtine võistlus
Rahvusvaheline bridžiturniir Druvas, Lätis

P  10.11   
Rahvuvaheline bridžiturniir Druvas, Lätis

E  11.11   
10.45 Klassivanemate koosolekud
14.00 Direktsiooni koosolek
15.50 Õpilasesinduse koosolek
Informaatika lahtine võistlus

T  12.11   
16.00 Kadri-Mardi
võrkpalliturniir
MK Koolivikker

K  13.11   
15.45 Klassijuhatajate Nõupidamine
Veeteemaline viktoriin „Puhas vesi hoiab elu!“

N  14.11   
16.00 Gümnaasiumi mälumängu II voor

R  15.11 

L  16.11   
Väitlemise meistrivõistlused keskkoolidele, I etapp    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  06.11    Anne Teigamägi. Keskkonnahariduskonverentsidest täna
N  07.11    Direktsiooni info
R  08.11    Ljuba Paju. Rahvusvahelisest õpilasvahetusest Venemaaga
E  11.11    Viljar Aro
T  12.11    Triino Lest. Noorsootööst Lõuna-Eestis
K  13.11    Alli Kallaste. Ettelugemispäevadest
N  14.11    Direktsiooni info
R  15.11    Aime Metsmaa, Ly Haandi. Reisist Inglismaale

DIREKTSIOONI KIITUS

Aime Metsmaa, Ivar Tamm – õpilaste suurepärase juhendamise eest 4.-5. klassi rahvastepalli alagrupi mängudeks.

MÄRKA JA HOOLI!

Just nii kõlab meie kooli aastaeesmärk. Oleme koos kuulutanud välja üleriigilise koolirahu ja koos osaleme ka projektis „KiVa“. Oleme taastanud korrapidamise oma koolis- kollastes vestides korrapidajaõpetajad paistavad silma kõikjal. Meie tugiõpe on laiapõhjalisem ja süsteemsem. Ka oma kooli põhiväärtuste hulka oleme lisanud hoolivuse, abivalmiduse ja viisakuse. Kas nüüd on kõik korras? Või on veel ruumi- hoolida ja märgata rohkem? Kas ongi võimalik hoolida kõigist ja kõigest? Kas ongi võimalik suurte asjade kõrval märgata ka väikseid või lausa pisiasju? Mis võiks olla hoolimise mõõdupuu?

Kui õige püüaks kurvalt kaaslaselt küsida, et millega saaksin aidata? Ja teretades võtaks käed taskust? Paberitükki maas märgates tõstaks ta prügikasti? Ja räägiks teistest vaid head? Naerataks kõigile ja kõikjal? Ja alustaks märkamist iseendast- ei saa ju teistelt nõuda rohkemat iseenese suutlikkusest?

Märkame ja hoolime
enda ümber ja ka seest,
nii inimhingi voolime
aastatega käidud teest.

Ärkame ja soovime,
et võiks olla parem
ning vähemasti proovime
kui ei iial varem.

Ka päkapikud juba vaatavad..

Viljar Aro, koolijuht

Salapärased  kadrid–mardid

Aeg on pidevas liikumises. Kätte on jõudnud hingede aeg. Aasta kaks viimast kuud – kõige pimedam aeg, mis nõuab meilt suuremaid jõupingutusi. Läitkem küünlad!

Samas on see ka kõige  põnevam ja salapärasem aeg. Siis hakkavad ringi liikuma mardid, kadrid, päkapikud piiluvad akende taga, otsides häid lapsi. Jõuluvanade juures alustavad tööd PÄKAPIKULAD, kus väikesed mehikesed valmistavad südamlikke ja ihaldusväärseid kingitusi headele lastele. Oma kätega midagi ilusat meisterdada on tõeline kunst. Tegemis- ja andmisrõõm on kõige suuremad rõõmud üldse. Kõik inimesed vajavad neid. Saame siis sellest osa.

Saaremaa Ühisgümnaasiumis on kombeks saanud korraldada mardi- ja kadripäeva vahelisel ajal klassidevahelisi KADRI - MARDI võrkpalliturniire, kus selgitatakse välja kooli meistrid võrkpallis. Palliväljakul kohtuvad klasside segavõistkonnad, kus mängivad 3 tüdrukut (kadrit) ja 3 poissi (marti). See traditsioon  on kestnud juba 30 aastat järjest.

Selle aasta turniirid toimuvad järgmiselt.

****
7. - 9. klassidele  KADRI – MARDI  VÕRKPALLITURNIIR  toimub 12. novembril algusega 15.00  SÜG-i  võimlas. Mängitakse turniirisüsteemis üks geim 15 punktini. Väljakul 3T + 3P. Võistkonnad mängivad väljakul ühtses riietuses. Nimeline eelregistreerimine  teha 11. novembriks kell 16.00 õpetaja Aime Metsmaale. Lisainfot saab  spordistendilt.

****
Gümnaasiumiastme  30. KADRI – MARDI VÕRKPALLITURNIIR toimub kolmapäeval, 20. novembril algusega 16.00 Kuressaare SPORDIHOONES. Mängitakse  kahes alagrupis, üks geim 20 punktini. Väljakul 3 T + 3 P. Alagruppide 2 paremat pääsevad finaalturniirile. Mängitakse risti läbi. Kaotajad mängivad III- IV koha peale. I – II koha peale mängivad võitjad  3- st parem. Võistkonnad mängivad väljakul ühtses riietuses või kadri-mardi kostüümides.
Nimeline eelregistreerimine teha 18. novembriks  kell 14.00 võistluste korraldajale.

Põhikooli võitja saab võistelda gümnaasiumi¬astme 30. Kadri-Mardi võrkpalliturniiril. Hilinejad turniiril mängida ei saa. Lisainfot saab spordistendilt.

Edukat harjutamist ja meeldivate kohtumisteni!

KADRI–MARDI VÕRKPALLITURNIIRI korraldaja, kehalise kasvatuse ainekomisjoni esimees
Aime Metsmaa

NUTIMÄNG „TUNNE SEENI“

17.-18. oktoobrini toimus maakonna algklassiõpilastle 1. – 4. klassini nutimäng „Tunne seeni“. Elektroonilise viktoriini võistlejad kasutasid vastamise ajal Androidi rakendust SEENEAABITS. Meie koolist osalesid 4a ja 4b klassi õpilased.

Saaremaa klassiõpetajate aineühenduse aukirja saajad on Krisse Pulk ja Emma Kirs (I - III koht); Liisa Tõll ja Marleen Mai (I – III koht); Raul Koppel, Jonna Mononen ja Maris Alas (IV – VI koht). Tänukirja saajad on Martin Vesberg, Mihkel Keso ja Carl-Juhan Meri.

Alli Kallaste, Margit Mägi


ÕPILASVAHETUSEST FRIEDRICH MAGNUS SCHWERD GYMNASIUMIGA

SÜG-i Comeniuse projektist Believe It Or Not on arvatavasti koolirahvas kuulnud nii mõndagi, paljud meist on eelpoolmainitud projektiga olnud ka tihedalt seotud. Seda aga, et BION-ist on välja kasvanud veel üks nn. kõrvalprodukt, teavad ehk vähesed. Tõepoolest juba aasta tagasi otsustasime sakslasest projektipartneriga asja ette võtta ning ühe õpilasvahetuseprogrammi algatada. Tänasel päeval võin juba julgelt öelda, et õpilasvahetusprojekt Saaremaa Ühisgümnaasiumi ning Saksamaa kooli Friedrich Magnus Schwerd Gymnasiumiga Speyeris on saanud kena hoo sisse ning meie head suhted võiksid kesta veel pikki aastaid, miks mitte aastakümneid.

Esimene rühm meie kooli gümnaasiumiõpilasi (Laura Kaesvelt ja Laura Kriska 11a-st, Reelika Alba ja Maria Toomsalu 11c-st, Alar Leemet ja Ann Katarina Meri 12a-st ning Maili Lepp 12c-st) viibis Speyeris sügisesel koolivaheajal.


Eestlased koos võõrustajatega

Olgu ka kohe öeldud, et sakslastel oli koolivaheaeg ära olnud just nädalajagu varem. Aga alustan sellest, et meie Saksamaal viibimise ajal oli seal parajasti imeilus sügis. Kohati tundus isegi, et oleme taas suves tagasi, sest ühel päeval näitas temperatuur 25 soojakraadi. Veelgi soojem oli sakslastepoolne vastuvõtt. Õpilased elasid nädal aega toredates peredes, kes tegid endast oleneva, et meil ikka kena oleks. Programm oli tihe ja nägime ning kogesime nii mõndagi. Päevad algasid meil varavalges: esimene koolitund algab seal juba kell 7.52 ning tunnid lõppevad enam-vähem samal ajal nagu meie kooliski. Koolis sööklat ei ole, õpilased saavad reeglina söönuks sellest, mis kodudest hommikul kaasa võetud. Koolitunnid kulgesid mõnusalt, õpilased olid väga motiveeritud ning meeleolu koolis oli igati positiivne. Artikli autorile pakkus alati toreda elamuse see, kui inglise keele tunni alguses laulsid õpilased õpetajatele üheskoos tervituslaulu „Good Morning, Mrs..“. Lisaks kooliskäimisele tehti meile teisipäeval põhjalik linnaekskursioon, mis näitas ära Speyeri põhilisemad vaatamisväärsused (Historisches Museum der Pfalz Speyer, The Old City, Tha Main Gate, Dom Zu Speyer, The Jewish Courtyard). Kolmapäeval olime palutud linnapea vastuvõtule, neljapäeval külastasime Heidelbergi (üht kaunimat linna maa pääl), reedel käisid soovijad Stuttgardi ooperimajas vaatamas-kuulamas Mozarti „Don Giovanni´t“, laupäeval organiseeriti meile väljasõit maapiirkonda („German Wine Route“, Castle of Hambach).

See oli nüüd küll väga tagasihoidlik ülevaade meie Saksamaa-sõidust. Kel asja vastu suurem
huvi, võtab minuga julgelt ühendust. Minu poole võib pöörduda ka vahetusõpilasprojekti liitumissooviga.
Friedrich Magnus Schwerd Gymnasiumi seitse õpilast ning õpetaja Thomas Hofmann  külastavad meie kooli ja Saaremaad aprilli alguses.

Liis Ojasaar, inglise keele õpetaja

UUT KIRJANDUST RAAMATUKOGUS

National Geographic Eesti 10 (2013) : 125. aastapäev; kollektsionääri väljaanne
National Geographic Eesti : 100 teadusavastust, mis muutsid maailma
National Geographic Eesti 11/2013 : Karm talitee
Eesti-prantsuse sõnaraamat = Dictionnaire estonien-français (TEA Kirjastus, 2013)
Seitsekümmend Hiina imet (autoriteetne ja kaasahaarav raamat käsitleb põhjalikult Hiina loodusimesid, ajalugu, kunsti, ehitisi ja kõike Hiinaga seonduvat, aga ka tänapäeval toimuvaid muutusi) Koolibri, 2008
Vana Haapsalu : ehitised ja inimesed : postkaarte Sven Karjahärmi kogust  (kingitus SÜG-ile Haapsalu haridusjuhtidelt) Argo, 2006
DVD : Naksitrallid : Eno Raua lasteraamatu ainetel (sari Eesti Lastefilmid, nr 1) Hea Lugu : Eesti Ajalehed, 2013
L. Viies  Minu laps. Meie laps : Nõuandeid ja soovitusi lapsevanemale (UNISEF Eesti Rahvuskomitee, 2013)
L. Viies  Oleme erinevad, oleme sarnased : Abimaterjal koolidele (UNISEF, 2013)
L. Viies  Lapse õigus kaitsele : Abimaterjal ÜRO Lapse Õiguste konventsioonist poliitikutele, ametnikele, õpetajatele, ajakirjanikele (UNISEF Eesti Rahvuskomitee, 2013)
Kuupdetsimeetri komplekt : Interlocking base 10 in box (matemaatika õppevahend)
A. Aruvee  Koduloomad : 12 kodulooma ja- lindu : õppemäng (3 vahvat kardimängu: paaride leidmine, Must Notsu ja viktoriin õpetavad tundma 12 kodulooma ja –lindu; pakis on 25 mängukaarti ja juhendikaardid) Ilo, 2013

ÕPPEKIRJANDUS:
M. Laar, L. Vahtre Eesti ajalugu I : gümnaasiumile (Maurus Kirjastus, 2013)
M. Laar, L. Vahtre Eesti ajaloo lugemik gümnaasiumile (Maurus Kirjastus, 2012)
M. Laar, L. Vahtre Üldajalugu gümnaasiumile (Maurus Kirjastus, 2013)
L. Piits Eesti keele õpik 6. klassile (Avita, 2013)
T. Varul Eesti keele kontrolltööd 6. klassile (Avita, 2013)
L. Piits Eesti keele töövihik 6. klassile : 1. osa (Avita, 2013)
P. Kruus Kahekõne 3 : 9. klassi kirjandusõpik + töövihik (Koolibri, 2013)
K. Puik Eesti keele õpik 9. klassile + töövihik (Avita, 2013)
M. Kagadze Suhtlemine on lahe : 6. klassi inimeseõpetuse õpik + töövihik (Koolibri, 2013)
M. Pullerits Muusikaõpik 3. klassile + töövihik (Avita, 2013)
M. Ainsaar jt. Geograafia gümnaasiumile : I kursus : rahvastik ja majandus (Loodusfoto, 2013)
L. Tamm Keemia töövihik 9. klassile : 1. osa (Avita, 2013)
E. Nurk Matemaatika töövihik 9. klassile (Koolibri, 2013)
V. Bittighoffer Tehnoloogia õpik 6. klassile (Avita, 2013)
V. Bittighoffer Tehnoloogia töövihik 7. klassile (Avita, 2013)

LASTE- JA NOORTEKIRJANDUS:
Eesti loomajuttude ja -salmide kuldraamat (sarjast Kuldraamat) TEA Kirjastus, 2013
H. Vilep Jõks ja viis imelist päeva (Jõgeva maakonda tutvustav lasteraamat, illustreerinud Jõgevamaa lapsed) [kingitus SÜG-ile Jõgevamaa koolijuhtidelt] A-Disain, 2012
H. Nõu Kuues sõrm : noorsooromaan (Maurus Kirjastus, 2011)

Uudiskirjanduse kohta leiate infot raamatukogu andmebaasist  
RIKSWEB  http://192.168.0.5/riksweb/

Iivi Vikat, raamatukogu juhataja

KIRJANDUSRAAL 2014

Nõo reaalgümnaasium korraldab koostöös emakeeleõpetajate seltsi, haridus- ja teadusministeeriumi ning Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutusega veebipõhiste õppematerjalide konkursi „Kirjandusraal 2014“.
Kaheksas konkurss on mõeldud  8. – 12. klassi õpilastele.

Konkursitöö teemad nii põhikooli- kui gümnaasiumiõpilastele:
•    Kahe erineva ajastu eesti kirjandusteose mütoloogilise tegelase olemus ja sõnum lugejale (Kalevipojast tänapäevani).
•    Kahe autori eesti keelele pühendatud luule võrdlus.
•    Ajastu peegeldusi P.-E. Rummo ja A. Alavainu loomingus.
•    Ühe „Minu ….“ sarja reisiraamatu võrdlus J. Petrone „Minu Eesti“ raamatuga.
Valitud teema kohta tuleb osalejatel
•    koostada veebileht, mis annab
- võrdleva ülevaate kahe valitud kirjaniku loomingust, eluloost, kirjanduslikust mõjukusest ja eripärast;
- mõlema kirjaniku teose võrdleva analüüsi;
•    lisaks teksti- ja pildimaterjalile on soovitatav kasutada animatsioone, audio- ja videoklippe ning muid veebipõhiseid vahendeid;
•    töö kohustuslikuks komponendiks on omaloominguline vähemalt 3-minutiline videolõik;
•    veebileht peab olema kasutatav õppevahendina ja sisaldama erinevaid ülesandeid;
•    tööde hindamisel väärtustatakse eelkõige autori(te) omaloomingut ja isiklikke seisukohti, mitte veebilinkide rohkust.

Näidetega konkursi Kirjandusraal 2013 töödest saab tutvuda Koolielu haridusportaalis.
Töö autoriks võib olla üksikisik või rühm (kuni 3 õpilast rühmas). Üks juhendaja võib saata mõlemast vanuseastmest maksimaalselt kolm tööd.

Žürii hindab konkursile laekunud töid ja valib mõlemast vanuseastmest (põhikool ja gümnaasium) välja paremad tööd. Nende tööde autoritel tuleb lõppvooruks ette valmistada veebilehe esitluse suuline variant ja esineda sellega konkursi lõppvoorus 6. märtsil 2014 Nõos.

Palume registreeruda esmaspäevaks, 2. detsembriks 2013 veebiaadressil http://bit.ly/1biuzpu

Tööde esitamise tähtaeg on 4. veebruar 2014.

SÜG-Press

 
Bänner


Bänner