Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 362

Saada link Prindi PDF

SÜG-Press

 


11. detsember 2012 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 362



KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI

K  12.12

08.10 Mälestuspäev
14.00 Juhtkonna koosolek
15.30 Klassijuhatajate nõupidamine
Ül. Koidulauliku konkurss

N  13.12

09.00 Ettevõtluspäev
16.00 SÜG-i jõuluvõistlused ujumises
20.00 Nostalgiaõhtu

R  14.12

18.00 Algklasside jõulukontsert

L  15.12

Aula kaunistamine jõuludeks
Informaatikaolümpiaadi eelvoor

E  17.12       Jõulunädal (eriplaan)
10.45 Klassivanemate koosolekud
19.00 Jõulukontsert linnarahvale

T  18.12

09.00 Direktsiooni koosolek
10.00 Alg. kl jõulupidu (1.-2. kl; 3.-4. kl)

K  19.12

14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Ainekomisjonide esimeeste  koosolek
19.00 PK Jõulupidu

N  20.12

19.00 G Jõulupidu

R  21.12

16.00 Direktori vastuvõtt kooli töötajatele
19.00 Kabaree-etendus

L  22.12       VAHEAEG 10. klassid koristavad aulat

P  23.12 – N 03.01 VAHEAEG

R 04.12

Õpetajate uurimistööde konverents

 

DIREKTSIOON TÄNAB


Elis Nõu - õpilaste suurepärase ettevalmistuse eest saksa keele olümpiaadi maakonnavooruks
Marina Priske, Ljuba Paju, Diana Õun, Inga Paaskivi - õpilaste väga hea ettevalmistuse eest vene keele olümpiaadi maakonnavooruks
Merike Kuldsaar - õpilaste väga hea ettevalmistuse eest geograafiaolümpiaadi maakonnavooruks
Reet Lulla, Liis Ojasaar, Anni Väli - õpilaste väga hea ettevalmistuse eest inglise keele olümpiaadi maakonnavooruksRita Ilves, Sirje Kreisman – õpilaste väga tubli juhendamise eest maakondlikuks Koidulauliku konkursiks.
Virge Treiel - kooli sisekergejõustikuvõistluste korraldamise ning maakondlikul võistlusel saavutatud heade tulemuste eest.
Enn Laanemäe - 5.-7.  klassi võistkonna ettevalmistamise eest korvapalli Päkapikuturniiriks

 

PARADOKSIDE TUULES

Kool on täis paradokse. See sai üsna selgeks kohtumisel tuntud kirjaniku ja filosoofi Jaan Kaplinskiga. Ta alustas mõttega „Kes teab, see ei räägi, kes ei tea, see räägib“. Kuidas siis ikkagi käituda? Kui üheteistkümnenda klassi matemaatikaõpiku avame, siis loeme, et sõna „paradoks“ tuleb kreeka keelest ja tähendab kummalisust ning ta on arutlus, mis loogika reegleid järgides tõestab teineteist välistavaid väiteid.
Mõni näide:

VALETAJA PARADOKS
Oletame, et ma väidan „Kõik, mis ma räägin, on vale“. Kui see lause on tõsi, st kogu minu jutt on vale, siis järelikult on ka see lause „Kõik, mis ma räägin, on vale“ ise vale, st et kõik, mis ma räägin, ei ole vale. Seega jõudsime vastuoluni.

HABEMEAJAJA PARADOKS
Väeosa juuksur pügab kõiki, kes ei püga ennast ise. Kas väeosa juuksur saab ise endal habet ajada? Mõlemad oletused- habemeajaja ajab endal habet ja habemeajaja ei aja endal habet- viivad vastuoluni. Kui habemeajaja ei aja endal habet, siis ta järelikult on kohustatud endal habet ajama, kui ta ajab habet, siis ta ei tohi endal habet ajada jne.

Kuidas see kõik kooli puutub? Aga koolilt ju soovitakse samal ajal nii individuaalset lähenemist kui ühtseid eksaminõudeid. Koolile räägitakse, et tasemegruppide järgi aineõpetus on mõjusam, samal ajal on uuringuid, mis tõestavad erinevate õpilaste koosõpetamise plusse. Ka õpilased soovivad enamasti head haridust, aga ootavad samal ajal häid hindeid ja ei viitsi õppida. On ka lapsevanemaid, kes saadavad lapse kooli haridust saama ja leiavad, et nende endi abi on üleliiast. On ka õpetajaid, kes soovivad küll anda tunde, aga ainult neile õpilastele, kes tahavad õppida.... Nii võiks jätkata... Psühholoogia nimetab enamikku nimetatust enese eesmärkide saboteerimiseks. Kahjuks on igas inimeses vähemalt kaks MINA, mis tahavad erinevaid asju e jälle paradoks...

Mis siis teha e kuidas peaks koolijuht toimetama või mida hoolekogu ja õppenõukogu tahtma? Usun, et põhiküsimus on usus- ehk ka eneseusus või tegelikult ühistes väärtushinnangutes. Küllap on kõige aluseks koolis selle sama kooli traditsiooniline koolikultuur  ja põhiväärtused. Peab lihtsalt valima oma tee ja olema selles kindel. Vist budismist on pärit mõttetera, et me kasutame oma tarkust, et õigustada oma lollusi. Ehk püüame liiga sageli rääkida musta valgeks või liiga tihti jätame ütlemata oma arvamuse... Olen kindel, et aus sirgjoonelisus on lõppkokkuvõttes kasulikum kõigile. Küllap on oluline, et kui läheme edasi, siis kõik üheskoos ja kui peame mõttepausi, siis kõik üheskoos...

Viljar Aro, koolijuht

 

21. detsember – LÜHENDATUD TUNNID

Seoses veerandilõpuga toimuvad 21. detsembril 6 esimest tundi lühendatult järgmistel aegadel:

1. tund: 08.10 – 08.40
2. tund: 08.45 – 09.15
3. tund: 09.30 – 10.00
4. tund: 10.15 – 10.45
5. tund: 11.00 – 11.30
6. tund: 11.45 – 12.15

Seetõttu on sel päeval tööõpetuse bussi väljumisajad järgmised (sulgudes Upalt väljumise aeg):

08.00 5A klass (09.15)
09.23 6A klass (10.40)
10.50 9B klass (12.10)

Söömised on järgmistel aegadel:

10.45 - algklassid
11.30 - põhikool
12.15 – gümnaasium

 

INGLISE KEELE OLÜMPIAAD 2012

Reedel, 7.  detsembril toimus meie koolis vabariikliku inglise keele olümpiaadi piirkondlik voor üldhariduskoolide 10. - 12. klasside õpilastele.Piirkondliku vooru maksimaalne punktide arv oli 40. Lõppvooru pääsemise lävendiks 35 punkti. 35,5 punkti ja õiguse esindada Saaremaad lõppvoorus Tallinna Ülikoolis sai Leisi Keskkooli 12. klassi õpilane Rander Süld. Meie kooli 12c klassi õpilane Pillerin Arge sai paraku 0,5 punkti vähem. Ühtlasi selgusid Saare maakonna parimad inglise keele tundjad 2012/2013 õppeaastal. Palju õnne parimatele õpilastele ja nende õpetajatele üle maakonna!

10. KLASS:
I  koht  Eva-Maria Veitmaa 10c
II koht  Aleksander Dolgi      10a

III-IV Morten Mägi Ravn KG
III-IV Mikk Pärtel      KG
6.-7. koht Õnnela Luhila 10c
6.-7. koht  Hanna Tuus 10c
8.  koht Keili Õispuu 10a
9.  koht Rasmus Arge 10a
10.  koht Kaspar Kannik 10a

11. KLASS:
I koht Aili Allas  KG
II koht Theodor Kaljo 11c
III-IV koht  Kelly Talvistu 11b
III-IV koht Riin Nõukas  KG
5.-6. koht Marii Metsmaa 11b
7. koht Siim-Sander Trave 11c
9. koht Ann Katarina Meri 11a
10.-11. koht Indrek Viires 11c
10.-11. koht  Robi-Jürgen Algo 11b

12. KLASS:
I koht Rander Süld  Leisi Keskkool
II koht Pillerin Arge 12c
III- IV koht Ats Aim 12a
III-IV koht Anni Pupart 12c
6.-7. koht Kalle Kiik 12c
6.-7. koht  Krister Aleks Kasemaa 12c
8.-9. koht Pärlin Luhila 12c

Liis Ojasaar, Saare maakonna inglise keele õpetajate ainesektsiooni juht

 

NOSTALGIAÕHTU


Neljapäeval, 13. detsembril kell 20.00 SÜGi aulas Krevera ja Kreputlaste nostalgiaõhtu "Luige laul".

Sissepääs tasuta.

 

MUUDATUSED UJUMISVÕISTLUSTE AJAS

Toimusid väikesed muudatused ujumisvõistluste toimumise ajas. Nimelt mitte reedel, vaid neljapäeval, 13.detsembril kell 16.00 KG ujulas. Tegemist pole meistrivõistlustega, vaid SÜG-i jõuluvõistlustega ujumises.

 

MAAKONNA KOIDULAULIKU KONKURSS

6.detsembril toimus KG-s maakonna Koidulauliku konkurss, kus lisaks L. Koidula luulele kõlas ka E.Niidu looming. SÜGist osalesid Merle Prii õpilased Kerdo Salujärv ja Diana Alt; Sirje Kreismani õpilased Jarvo Kärg, Hannes Päll, Lauri Lember (eripreemia), Kristin Kurvits (laureaat); Rita Ilvese õpilased Tiina Nõmm (eripreemia), Pärlin Luhila (laureaat), Henri Paomees (laureaat), Maria Pihlak (laureaat) ja Anna-Maria Lember (grand prix). Anna-Maria esindab Saaremaad  12. detsembril Pärnus toimuval vabariiklikul Koidulauliku konkursil. Pärnusse sõidab ka vanemas astmes grand prix saanud Riin Oeselg KG-st (juhendaja Marit Tarkin).
Aitäh kõigile meie õpilastele tubli esinemise eest!

Rita Ilves, Krevera juhendaja

 

SAAREMAA VÕIMLEMISKLUBI GYMNASTICA JÕULUETENDUS

”JÕULUSOOVID”

15. detsembril,  kell 16.30 Kuressaare Kultuurikeskuses

Käes on jõuluaeg. Päkapikurahval Jõulumaal  on käed-jalad tööd täis, kuid on juhtunud suur õnnetus, Jõuluvana postkasti pole laste jõulusoovid kohale tulnud. Ja päkapikud asuvad tegutsema. Kutsutakse appi kaunid Jõuluinglid, kes aitavad laste jõulusoovid üles otsida ning toimetada need Jõulumaale. Missuguseid jõulusoove kirjad sisaldavad? Kes need on saatnud? Seda loevad teile ette Jõulumaa päkapikud .Ja neid soove näedki juba etenduses.
Etenduses näitlevad ja tantsivad Gymnastica suured ja väikesed päkapikud. Oma etteasted teevad kõikide Gymnastica treenerite: Tiiu Haaviku, Ene Vahteri, Maret Mägi, Marta Neeme, Kadri Sarjase rühmad.

Etenduse stsenaarium ja lavastus  Gymnastica treeneritelt, sõnalised etteasted   koolide näiteringide õpilastelt.

Lavakujundus ja valgustus Andrus Ungerilt

15.detsembril kell 12.00 peaproov-etendus.Vaatajatele pilet 1.50 kohapeal.

15. detsembril kell 16.30 algavale etendusele eelmüügist  klubi treenerite käest ostetud piletid 3 EUR, enne etendust kultuurikeskuses 3,50 EUR

15. detsembri etendusele tuleb kõikidele võimlejatele külla Jõuluvana koos kingikotiga.

Etenduses kasutatakse kavades ja laval uusimaid LED-valguslahendusi, mis on meieni jõudnud LED MasterBaltic OÜ abiga.

Tiiu Haavik, Gymnastika treener

 

TAASKASUTUS KUNSTITÖÖDES JA MEISTERDUSTES

Algklasside keskkonnasäästlikkuse programmi raames valmisid detsembri alguseks kõikide algklasside laste poolt palju huvitavaid töid. Neis töödes kasutati ära erinevaid majapidamis- ja tootmisjääke.
Nii valmisid 1a klassilt päkapikud, kus oli ära kasutatud lõngapoole ja värvilisi pabereid. 1b klass valmistas WC-paberirullidest öökullid ja kassid.

2a ja 3b valmistasid mahlapakkidest rahakotid ja  linnusöögimajad. 2b kasutas lindude meisterdamisel traati ja 3a klass valmistas hõbedased jõulukellad jogurtitopsidest.

4a klassi lapsed meisterdasid plekist konservipurkidest pliiatsitopsid, mille kaunistamisel kasutasid nad krakleetehnikat. 4b klassi lapsed valmistasid puuviljakastidest kõikidesse II korruse klassidesse paberi kogumise konteinerid.

Peale selle võib näituselt „Taaskasutus kunstis ja meisterdustes“ leida veel palju teisi  huvitavaid kunstitöösid ja meisterdusi. Näitust II korrusel saab näha kuni jõuludeni.

Kersti Truverk, algklassiõpetajate sektsiooni esimees

 

OMALOOMINGU LEIUNURK

3.A klass kirjutas jutu põhjal muumiperest luuletusi. Mõned näited siiagi:

Sinine taevas
Taevas oli must ja maapind sinetas,
muumitroll kartis ja istus pimedas.
Vesi oli sinise jääkirme all
ja väikemutukad vaatasid
taevast muda all.

Sandra

Talveuni
Kuutriip käib üle toa ,
muumid selleks andnud loa
Nad magavad viis pikka kuud,
kuid Muumitroll teeks siiski muud.
Lõpuks siiski uinub ta
ema voodi kõrval maas.

Annaliisa

Talveuni
Muumipere talveunes,
maja uppunud on lumes.
Ärkas üles Muumitroll.
Kuutriip paistis tema peal,
hirm tal tekkis üksi seal.

Mihkel

Talveuni
Hästi paksu luma all,
magab väike maja.
Taevas paistab kuu kui pall,
enam lund ei saja.
Maja kõrval sillake,
maa all uinub ussike.

Taavet

Kuutriip
Must oli taevas,
aga Muumitroll vaevas.
Kuutriip see tuli
ja ära läks uni.
Nüüd mamma voodi ees
jäi magama väikemees.

Albert

Talveuni
Mustas taevas särab kuu,
lumehanged maas ja puul.
Lumme tuisand muumimaja.
Toas, mis soe ja hubane,
muumipere vaikselt magab.

Kärt

Viimati uuendatud Neljapäev, 13 Detsember 2012 10:56  
Bänner


Bänner