Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 350

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


18. september 2012 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea  - Number 350KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  19.09   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Tehnikanõukogu koosolek
20.00 OM avamine

N  20.09   
09.30 OM võistluspäev  

E  24.09   
10.45 Klassivanemate koosolekud

24.-28.09 Looduse nädal (eriplaan)

T  25.09   
09.00 Direktsiooni koosolek
16.00 Õpilasesinduse koosolek
Euroopa keelte päeva tähistamine
14.00 Külas Leelo Tungal

K  26.09   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.30 Ainekomisjonide esimeeste koosolek
Euroopa keelte päeva tähistamine
MK Taimeseade konkurss
Lasteaedade päev

N  27.09    
16.00 Puhkereedepärastlõuna

R  28.09    
16.00 KHK avamine ja Teadlaste öö

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  19.09    Ruta Kelt, Irena Sink: Ainete lõimimine ja nutikad IKT lahendused.
N  20.09    OLÜMPIAMÄNGUD
R  21.09    Viire Pors: Logoservi 1. klass.
E  24.09    Viljar Aro: Olulise olulisusest.
T  25.09    Triino Lest: Huvijuhtide suveakadeemiast.
K  26.09    Liis Ojasaar: Fitlife- treeningud Sinule.
N  27.09    Direktsiooni info.
R  28.09    Anne Teigamägi: Teadlaste ööst.

DIREKTSIOON TÄNAB

Diana Õun, Triino Lest ja abituurium – toreda jukunädala korraldamise eest.

UUEST ÕNNEVALEMIST

Üsna hiljuti oli „Koolijuhtide meistriklassi“ raames õnn kohtuda oma kunagiste õpingute ühe lemmikõppejõu Aleksander Pulveriga. Tipp-psühholoogi uudiseks oli uus õnnevalem. Mis siis teeb inimese rahulolevaks ja õnnelikuks?

1.  SÕLTUMATUS e AUTONOOMIA, so eelkõige sõltumatus enesekohaste otsuste tegemisel. Tahame ju kõik ikka ise otsustada, kuhu läheme ja mida teeme...

2.  TUNNETATUD VÕIMEKUS e KONTROLL KESKKONNA ÜLE, so hinnang „mul on oskused, ma suudan, ma tahan“. Eestis on prefektsionistlik kultuur, st siin kardetakse ebaõnnestumisi. Tunnetatud võimekusega inimesed on oma ebaõnnestumiste suhtes neutraalsed. Vähem muretsemist ja rohkem usku iseendasse võiks meil kõigil olla, sest me ei saa muuta minevikku, küll aga ära rikkuda oma oleviku muretsedes tuleviku pärast...

3.  POSITIIVSED SUHTED, so üksteist toetavad suhted inimeste vahel. Sellega tundub kõik selge olevat -  hooligem üksteisest ja olgem positiivsed...

4.  ELU SIHT e MINU JAOKS MÕTESTATUD JA EESMÄRGISTATUD ELU. Väidetavalt hakkab inimene oma elu tõsisemalt mõtestama umbes Kristuse eas e 33-selt. Mida edasi, seda olulisem on, et igal tegemisel oleks mõte...

5.  ISIKSUSLIK ARENG, so teadmine ja hinnang iseendale, et ma arenen. Objektiivselt ei pruugi alati ka midagi muutuda, aga kui inimene suudab ise anda oma tegevusele uue tähenduse, saab see olla areng tema jaoks.

6.  ENESEAKTSEPTEERIMINE, st et enda kohta hinnangut andes ei ole olemas häid ja halbu omadusi, vaid olen nagu olen (kõige oma „kiiksudega“). Mida rohkem tahab inimene olla keegi muu, seda suurem on ta neurootilisus.

Mulle tundub küll, et kui vähemasti mõnda nimetatud faktori taset tõsta, siis rahulolu elust suureneb...

Tahtekindlat õnnelikuks saamist soovides

Viljar Aro, koolijuht

Koduloo-uurijate konverents Paides

Reedel, 14. mail toimus Paides 3. – 6. klassi õpilastele koduloo-alaste uurimistööde konverents. Meie koolist võtsid sellest üritusest osa 6. klassi õpilased Elo Nõmm ja Triinu Jakson.

See oli väga huvitav päev. Saarlaste buss jäi küll kogunemise alguseks hiljaks, kuid õnneks ei olnud osalisi veel rühmadesse jaotatud.

Alguses tegime tutvust Paide linnuse varemetega.Väikesel linnaekskursioonil nägime kesklinna kiriku juures kahte huvitavate lehtedega leinakaske.Eelmisel aastal avatud Ajakeskus Wittenstein Paide vallitornis jättis väga hea mulje. Saime teada erinevatest aegadest Eesti ajaloos. Enim meeldis okupatsiooniaegne vagun koos reisijaga ja kitsad müüritrepid, kus valgustid vilkusid ja astmetele ilmusid kummitusesarnased kujud.Pärast Paide ühisgümnaasiumis lõunatamist läksime aulasse, kus esitati 7 erinevat ettekannet üldteemal „Mäng on väikese inimese töö“. Väga meeldis Aseri koolinoorte esinemine, kes ei lugenud oma tööd paberilt maha, vaid nad alustasid hoopis mängu imiteerimisega ning edasi rääkis igaüks oma loo mängude mälestustest.

Peale ettekandeid jagati meid loosi teel töörühmadesse. Elo sattus rühma „Mitu jalga on?“, kus prooviti käia erinevate loomade moodi: üksi teona, paaris põdrana ja lõpuks kogu rühmaga sajajalgset järgi tehes. Triinu sattus rühma, kus näideldi. Seal olid pigem seltskonnamängud. Näiteks üks paariline oli „pime“ ja teine pidi teda juhtima. Loomulikult oli ruumi liikumiseks vähe, aga „pimedaid“ koos kaaslastega palju.
Ja oligi aeg auhinnatseremooniaks. Kõik osalejad said tänukirja, Saaremaalt osutusid äramärgitute hulka KG 4.C ja Kärla PK 4. klassi ühistööd.

Oli tore sõit ja vaba aja olemasolul teeme kindlasti uue koduloo-alase uurimistöö.

Väljavõtteid meie töö hinnangulehelt:

Väga huvitav lugemine!

Tegemist on ühe tõsiselt sisuka uurimistööga, mis annab väga põhjaliku ülevaate tänapäevastest mängudest ja mänguasjadest.

Minu tuttavad „viiendikud“ ei ole küll võimelised arutlema arendavate mänguasjade üle viisil, nagu seda teevad Tiinu ja Elo.

Väga tõsiseltvõetav uurimus!


Triinu Jakson ja Elo Nõmm, 6. klass

TAIMESEADE RING 7.-12. klassi õpilastele

SÜGi vastvalminud keskkonnahariduskeskuse I korruse ruumides alustab 4. oktoobril (neljapäeval) kell 16.00 tegevust taimeseade ring. Juhendaja Kristiina Kivi.

Ringis osalemine on tasuta ja osavõtusoovist anna teada 1. oktoobriks SÜGi ruumi 115 või meilitsi See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Anne Teigamägi, projektijuht


KERGEJÕUSTIK

Virge Treieli treeningud alates 24. septembrist:

Esmaspäeviti   
15.30-17.00 - kergejõustik 3.-6. klass SÜGi võimla 17.00-19.00 - kergejõustik 7.-12. klass Linnastaadion või sp.hoone

Teisipäeviti   
17.30-18.45 - ÜKE 7.-12. klass SÜGi võimla

Kolmapäeviti   
15.30-17.00 - kergejõustik 3.-6. klass SÜGi staadion või sp.hoone
17.00-18.30 - kergejõustik 7.-12. klass Linnastaadion või sp.hoone

Neljapäeviti   
13.00-14.00 - kergejõustik - pallimäng 1. klass SÜGi võimla
16.00-17.15 - ÜKE 7.-12. klass SÜGi võimla
17.15-18.30 - hobikorvpall SÜGi võimla

Reedeti   
13.00-14.00 - rahvastepall SÜGi võimla
14.00-15.30 - kergejõustik 3.-6. klass SÜGi staadion või sp.hoone

Virge Treiel, kergejõustiku treener

FILMISÕNAUS

Eesti film on 100 aastat vana ja filmi väljendusvahendid meile hästi mõistetavad. Siiski on liiga suur hulk filmitegemisel kasutatavaid termineid mujalt keeltest laenatud ja võõrapärased.

Filmisõnaus teeb kummardava viite 2010. aastal Vabariigi Presidendi poolt korraldatud sõnausele – uute sõnade tekitamise võistlusele ja arutelule.

Filmisõnaus: mõtleme välja omakeelelised filmisõnad!

Inglisekeelsed sõnad,mis ootavad emakeelseid vasteid: treatment, casting, eyeline match, low angle, boom, boomer, render, rendering, rough cut / must montaaž, screener, arthouse.

Täpsemat infot leiad lingilt http://kinobuss.ee/filmisonaus

SÜG-Press

SEENENÄITUS KURESSAARE LINNUSES

Kuressaare linnuse peakorrusel, endises kirdetiiva dormitooriumis toimub 20.-23. septembril 2012 järjekordne Saaremaa Muuseumi seenenäitus.

Muuseum on taolisi väljapanekuid korraldanud läbi aegade juba enam kui veerandsada. 1970. aastatest on selle ürituse eestvedav ja kandev jõud muuseumi vanemteadur Sirje Azarov.

Reeglina on ülimenukaks osutunud seenenäitust korraldatud vaid parematel saagiaastatel, kusjuures näituse tarvis määratud liikide arv on
Kuressaare linnuses toimunud väljapanekutel kõikunud 61 (1989) ja 135 (2008) vahel.

Seekordnegi näitus annab ülevaate Saaremaa metsades sügisel leida olevatest söögi-, mürgi- ja muidu huvitavatest seentest. Väljapanek on
mõeldud laiale huviliste ringile -- nii neile, kes lihtsalt soovivad saada teabelisa Eesti looduse kohta, kui ka neile praktilisema meelelaadiga inimestele, kes soovivad oma teadmisi söödavate seente äratundmisel täiendada ja süvendada.

Pääs Kuressare linnusesse on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 11.00-18.00.

Küsi lisa: See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.
53 445 254
See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

SÜG-Press

NUHKUR NAHISTAB

Siinses rubriigis anname teile lahendada ühe ülesande. Kes esimesena toimetab õige vastuse
õpetaja Merle Prii kätte (mitte tema postkasti
õpetajate toas!), siis teda ootab pisikene üllatus!

Head lahendamist!

1. Kuidas nimetatakse karu rahvapäraselt?
2. Mis lilli võib kevadel leida metsa alt, on valget värvi?
3. Mis on näitlejanna Tauraite eesnimi?
4. Milliseid putukaid peetakse töökuse etalonideks?

Nelja vastuse esitähtedest saad kokku ühe sõna. See ongi oodatavaks vastuseks!

SÜG-Press

MEDITSIINIALANE UURIMISTÖÖ

Eesti Tervishoiu Muuseum ja Sihtasutus Archimedes kutsuvad 14-19-aastaseid põhikoolis või gümnaasiumis õppivaid noori osalema õpilaste teadustööde konkursil. Uurimisobjektiks võivad olla tervishoid, meditsiin ja nende valdkondade ajalugu. Konkursitööks on kirjalik uurimus või teemakohane projekt ehk näituse, muuseumi ekspositsiooni jms. valmis lahendus (pildid tekstid jms.).

Konkursi preemiafond on 1200 eurot. Välja antakse esimene (600), teine (400) ja kolmas (200) preemia.

Uurimuste esitamise tähtaeg on 1. märts 2013. Konkursitööd esitatakse Sihtasutuse Archimedes veebikeskkonnas ning sama uurimistööd on võimalik esitada ka teistele keskkonnas avatud konkurssidele (õpilaste teadustööde riiklik konkurss ja keskkonnaameti õpilaste keskkonna-alaste uurimistööde konkurss).

PABERKANDJAL TÖÖ SAATA ADRESSIL:
Õpilastööde konkurss:
Eesti Tervishoiu Muuseum
Lai 28 Tallinn 10133

ELEKTROONILISELT ON VAJA ESITADA:
* konkursi e-osalusvorm
* juhendaja arvamus
* töö autori CV

Osalusvorm asub aadressil: https://www.archimedes.ee/konkursid/
Osalusvorm avatakse 10. jaanuaril 2012 Esitada saab kuni 20 MB suurusi faile. Kui failid on suuremad, tuleb need kirjutada CD-le ja esitada koos töö paberversiooniga. Tuleb kindlasti kontrollida, et CD on
töökorras ja sisaldab korrektset töö faili.

Abi ja informatsiooni saamiseks võib pöörduda Eesti Tervishoiu Muuseumi poole (64117333, 6411731, See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ) .

SÜG-Press

SÜG-i  VIII OLÜMPIAMAADE NIMED

3A – A – Aabitsa Kuningriik
12C – B – Beduiinia Emiraat
8B – D – Diablo Kuningriik
11C – C – Cmardoviitsiumi Föderatiivne Rahvademokraatlik Vürstiriik
6B – E – EREland
11B – F – Futuuria Impeerium
4B – G – Garfieldi Kuningriik
8C – H – Haigla-hulluderiik
12A – I – Ilüüria Kuningriik
5C – J - Jumaicaland
6A – K – Koletiste Kuningriik
7C – L – Librenacho
12C – M – Maratoni Sultanaat
1C – N – Nukitsate Impeerium
2C – O – Orava Kuningriik
5B – P – Potteri Kuningriik
1A – R – Rooside Kuningriik
9B – S – Sõjaväe Kuningriik
3A – T - Taibana
7C – U - Udeya
2A –V – Võlumaa
11a – Õ– Õpetajate Kuningriik
10B – Ä – Ärfuunia Totalitaarne Vabariik
4C – Ö – Öömaalia Kuningriik
10C – Ü – Üllar Jörbergi Kuningriik
10C – X – Xiili Kuningriik
9C – Y – Yudo Ühendkuningriik

Viimati uuendatud Teisipäev, 25 September 2012 14:40  
Bänner


Bänner