Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-press nr 340

Saada link Prindi PDF

 

 

SÜG-Press

 


17. aprill 2012 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea  - Number 340KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  18.00   
14.00 Direktsiooni koosolek
15.00 Tehnikanõukogu koosolek
16.00 Nõukoja koosolek

L  21.04  
MK Kooli Mood
Lingvistikaolümpiaadi lõppvoor
Ül.vendade Liivide konkurss Alatskivil

P  22.04   
Lingvistikaolümpiaadi lõppvoor

E  23.04  
Kevadnädal (eriplaan)
Õpilaste kunsti- ja käsitöö näitus

T  24.04   
16.00 Õpilasesinduse koosolek

K  25.04   
14.00 Direktsiooni koosolek
15.30 Klassijuhatajate Nõupidamine
16.00 Direktsiooni vastuvõtt õpilastele

N  26.04   
19.00 Kooli kevadkonsert ja vastuvõtt vanematele ja õpetajatele
MK eesti keele tasemetöö 8. klassile

R  27.04   
9.00 Viimase kella päev 12. klassidele
12.00  MK 3.-4. klasside e-viktoriini finaal
ÜL PK teatrifestival

L  28.04   
ÜL PK teatrifestival

P  29.04   
Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor

DIREKTSIOON TÄNAB

Marit Kikas – õpilase suurepärase juhendamise eest matemaatika olümpiaadi lõppvooruks.
Sirje Kreisman, Rita Ilves – õpilaste suurepärase juhendamise eest maakondlikuks vendade Liivide luulekonkursiks.

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  18.04    Marina Mäetalu: Hindamine ja arenguvestlused Soome koolis
N  19.04    Direktsiooni info
R  20.04    Iivi Vikat: Uudiskirjandust raamatukogus
E  23.04    Viljar Aro
T  24.04    Monika Raudsik: Jätkuvalt erivajadustest
K  25.04    Kristi Aro: Keelekonverents 2012
N  26.04    Direktsiooni info
R  27.04    Inga Paaskivi: Loovteraapia meetoditest

VALITAKSE MITTE VÕIMU, VAID VABADUST

Inimesed soovivad õnne ja edu, teiste inimeste austust ja armastust. Praegusel stressirohkel valimisteajal oleks paslik meenutada Albert Einsteini mõtet: „Tähtis pole mitte edu, vaid väärikus”. Minu arvates ei erine eri erakonnad eriti oma soovide poolest - tähtis on hoopis KUIDAS. Kas inimestest hoolides või inimestest hoolimata; kas avameelselt, ausalt ja otse või salaja, varjates ja kõrvalteid pidi.

Meie linn on ÕNNELINN- osakem vaid tema täiust hinnata. Me oleme tõesti juba nii rikkad ja targad,et võiksime endale eesmärgiks seada „tahta seda, mida me saame”, mitte „saada seda, mida tahame”. Juba Epictetus ütles, et on ainult üks viis, kuidas õnnelikuks saada, ja see eeldab, et me lakkame muretsemast asjade pärast, mis ei allu meie tahtele. Täna on õigus nii optimistidel, kes arvavad, et meie maailm on kõige parem, kui ka pessimistidel, kes kardavad, et see võibki nii olla. Miks peaksime elama Bertrand Russelli tähelepanekuid mööda: „Vähe on neid, kes suudavad olla õnnelikud teist inimest, usku või rahvust vihkamata”? Palju kindlam oleks järgida vana hea Albert Einsteini valemit: EDU= TÖÖ + VABA AEG + SUU KINNI HOIDMINE. Paraku on see viimane sageli just kõige raskem - meie suhtluskultuur on kahjuks üles ehitumas mitte kuulaja-, vaid rääkijakeskselt. Popp on kiruda, halada, süüdistada ja manada. Seda annab muuta - vähemasti ühes linnas - õnnelinnas. Rohkem kuulamist, mõistmist, aru-saada - tahtmist, huumorit ja nagu psühholoogid ütlevad: rohkem ümbersõnastamist ja tunnete peegeldamist. Rohkem haridust ja haritust - küll siis tuleb kõik muugi. Oleme kuulnud, et elekter ja küte on strateegilised valdkonnad. Veelgi tähtsam on oma käes hoida oma laste haridust. TARK LINN peab olema targaks saamise monopoliks -  poliitilise või lihtsalt asjatundmatuse käsikähmluse altarile ei saa koole tuua.

Õnn sõltub kolmest asjast: et oleks, keda armastada; et oleks, mida teha; ja et oleks, mida loota. Armastagem siis oma linna kogu südamest, tehkem oma tööd kogu hingest ja lootkem meie kõigi unistuste täitumist.

KURESSAARE - ÕNNELINN VÕI UNISTUSTE LINN - VAHET POLE.

Viljar Aro, koolijuht

MAAKONDLIK VENDADE LIIVIDE LUULEKONKURSS

10. aprillil kogunes SÜGi 32 etlejat, et esitada vendade Liivide ja Liivi preemia saanud autorite loomingut.
Žüriisse kuulusid Kuressaare Linnateatri juht Piret Rauk, eelmise aasta konkursi võitja Liisa Saaremäel, Saaremaa Rahvateatri näitleja Lea Kuldsepp, kultuuri-ja sporditöötaja Käthe Pihlak ja Riigikogu liige Imre Sooäär.

Meie koolist osalesid Merle Prii õpilased Kerdo Salujärv ja Anna-Maria Lember; Sirje Kreismani õpilased Helina Eist, Kristjan Kruuser, Jarvo Kärg ja Lauri Lember; Rita Ilvese õpilased Airike Kapp, Maria Pihlak, Tauri Nõgu ja Pärlin Luhila.

Konkursi tase oli ühtlaselt tugev, seda mainis ka žürii tagasisidet andes.

Välja anti järgmised preemiad:
Grand prix Uku Pokk OG (Maret Aardam)
Laureaadid: Pärlin Luhila SÜG (Rita Ilves)
Gert Tammel KG (Heidi Truu)
Mihkel Vendel KG (Marit Tarkin)
Eripreemiad: Maria Pihlak SÜG (Rita Ilves)
Helina Eist SÜG (Sirje Kreisman)
Hanna Martinson KG (Eve Tuisk)
Liina Salonen KG (Heidi Truu)
Žürii märkis ära: Merily Porovart OG (Signe Söömer)
Karmen Kaljuste OG (Maret Aardam)
Minni Meisterson KG (Eve Tuisk).

Vabariiklikul konkursil esindavad maakonda Uku Pokk ja Pärlin Luhila.

Suur tänu kõigile meie õpilastele väga tubli esinemise eest.

Rita Ilves, konkursi korraldaja

 

MATEMAATIKAOLÜMPIAADI LÕPPVOOR


13.-14. aprillil toimus Tartus matemaatikaolümpiaadi lõppvoor. Saaremaad esindasid meie kooli õpilased Magnus Kaldjärv (9B) ja Jakob Prii (12C).
Magnus suutis end tihedas konkurentsis rebida 9.-13. kohale.

Aitäh osalejatele ning õnnitleme võitjat!

SÜGPress

KOOLITEATER 2012

13.04-15.04.2012 toimus meie kultuuripealinnas Tallinnas 31. vabariiklik kooliteatrite festival. Igast maakonnast oli parim trupp välja valitud, kes enda etenduse teatrihimulise publiku kriitilise pilgu ette tõi.  Saaremaad käis esindamas näitetrupp Kreisis muusikaliga „Valgepoiss“, mis Euroopa Sotsiaalfondi rahastusel Tallinna tee jalge alla võttis. Kreisise liige Kärt Männa pälvis žüriilt vaimuka episoodi preemia. „Jäin rahule, publikule läks meie etendus korda ja žürii tagasiside oli samuti positiivne,“ leidis Kärt Männa.

Selleaastased hindajad olid Katariina Unt, Nero Urke, Toomas Lõhmuste ja Andrus Vaarik. Kuna tase oli kõrge, valiti viis laureaati, et võimalikult paljud trupid saaksid vääritud tunnustuse. Tänavused parimad etendused olid Raplamaa „INEL- inimese elu lõppstaadium“, Tartu „Ella nõiduslik elu“, Harjumaa „Terve maailm on minu õnne täis“, Lääne-Virumaa „Shakespeare´i kogutud teosed (lühendatult)“ ja Pärnumaa „Kivid“.

Krete Sema, Kreisise liige

KELMIKAS KEVADÕHTU

23. aprillil kell 20.00 SÜGi aulas KELMIKAS KEVADÕHTU

Kreveralt "Lihtne lugu" (väikeses kõverpeeglis)
Kreputlastelt mittemuusikal "Lumivalgeke" (muinasjutt esitatakse tuntud laulude popurriina)

Pilet 1 euro.

Rita Ilves, Krevera ja Kreputlased juhendaja

 

DIREKTSIOONI VASTUVÕTULE KUTSUTUD ÕPILASED JA ÕPETAJAD

25. aprillil on direktsiooni vastuvõtule kutsutud parimad õpilased õppetöös (Õ), kultuuritöös (K) ja sporditöös (S). Nende õpilaste vanemaid ja õpetajaid oodatakse kooli kevadkontserdile ja vastuvõtule 26. aprillil. Vastuvõtule on palutud õpilased, kes aineolümpiaadidel on saavutanud maakonnas 1.-3. koha ja vabariigis 1.-10. koha, kultuuri- ja sporditöö valdkonnas aga maakonnas 1. koha ja vabariigis 1.-3. koha. Samuti oodatakse vastuvõtule õpilasi, kes on hästi esinenud rahvusvahelistel võistlustel. Vaatamata edukatele saavutustele, ei ole vastuvõtule kutsutud need õpilased, kellel on mõnes aines võlgnevus.

2a
Martin Vesberg (S), Mihkel Keso (S)

3a

Anni Kuuseok (S), Eliisa Kirst (S), Kaarel Vokk (S), Kaspar Kivi (S), Kristel Soe (S), Luise Vevers (S), Markus Armus (S), Paul Antsaar (S), Laura Veliste (S)

3b

Andre Koppel (S), Andres Sui (S), Devon Lopp (S), Karmen-Kelsi Kruut (S), Karola Soe (S), Triinu Eliise Põld (S) , Vootele Mets (K)

4a

Alo Benno (K), Gendra Allikmaa (Õ,S), Kätriin Käsper (Õ), Mark Marcus Soodla (K,S), Mattias Rihvk (K,S), Rasmus Vaher (K)

4b

Carmen Electra Pirn (S), Feridee Sevostajanov (Õ), Marilis Remmel (S), Oskar Kivi (K), Robin Alba (S)

5a

Andrea Ärmus (S), Garel Muul (S), Ian Felix Post (S), Mihkel Rasu (S) , Reiko Mäeorg (S), Sander Oll (S), Sander Vilter (S), Sofia Demi Li Valge (Õ), Triinu Jakson (Õ)

5b

Aleksandra Männik (K), Elo Nõmm (K,S), Henri Paomees (K,S), Kerdo Salujärv (K), Mihkel Lõuk (S), Jutta Loviisa Juht (K), Laura Lisell Jalakas (K)

6a

Harles Herman Ojasaar (S), Karel Äär (Õ),  Karl Viik (Õ), Rasmus Lepik (Õ), Reio Pihlak (S)

6b

Airike Kapp (Õ,K), Carlos Liiv (K), Eliisa Saar (S), Eva Aarnis (Õ,K),  Gerli Gull (S), Heinrich Adolf Haller (S), Janely Karjane (S),  Johannes Treiel (S), Kadri Aru (S), Karita Käsk (S), Karl Kustav Kuning (S), Kristo Püüding (S) , Mart Mölder (Õ), Mart Truu (Õ,K,S), Miikael Tuus (Õ,S), Robin Mäetalu (Õ,S)

7a

Alice Berens (K), Anna-Maria Lest (Õ),  Kirti Haller (Õ), Mari Kolk (Õ),  Reet Koppel (K), Taavi Kuuseok (Õ,S), Sandra Aulik (S), Karin Viilup (S), Lilia Kivi (S), Kerli Aksalu (S)
7b
Aleks Lesk (Õ),  Genert Allikmaa (S), Karita Süld (Õ,S)

8a

Danel Tiirats (S), Eva Haavel (K,S), Kristiin Koppel (K), Laura Kaldjärv (Õ), Lauri Leemet (Õ), Maria Pihlak (K), Maria-Helena Palijenko (Õ,K), Meril Kallasmaa (Õ), Roland Brant (K)

8b

Teet Land (Õ), Kristin Tisler (S), Heleri Soe (S), Kristin Aksalu (S)

9a

Aleksander Dolgi (Õ),  Karmen Armus (S), Ken Kilumets (Õ), Rasmus Arge (K)

9b

Maria Aarnis (Õ,K), Hanna Tuus (Õ), Karl Eik Rebane (Õ), Kaspar Mölder (Õ), Kerdo Jakunin (S), Magnus Kaldjärv (Õ),  Pia-Lotta Toom (K)

10a

Alar Leemet (S,Õ), Ann Katariina Meri, Hedi Remm (K), Iti Toon (K), Johanna Tahk (K), Kärt Männa (Õ,K)

10b

Anne- Mary Aas (K), Gerda Nelis (Õ), Kelly Talvistu (Õ), Krete Suurorg (S), Kristin Kurvits (K), Kristjan Kruuser (K), Marii Metsmaa (K), Martin Ling (K), Miikael Trave (K), Robi Jürgen Algo (Õ), Triine Aavik (S)

10c

Grete Reinsoo (K,S), Henri Sink (Õ), Indrek Viires (Õ,K), Jüri Põld (K), Karl Jõgi (Õ), Kaspar Viilup (Õ), Krete Saak (Õ), Liis Lepik (S), Reedik Sõber (Õ,K), Riin Lepik (K), Sander Sepp (K), Theodor Kaljo (S), Vahur Varris (Õ), Brenda Rauniste (K)

11a

Hegne Pupart (K), Helerin Rauna (K), Katrin Hommik (K), Krete Sema (K), Sandra Kahu (K), Sigrid Hüüdma (K)

11b

Eliise Kõiv (Õ),  Greete Vapper (S), Jarvo Kärg (K), Lauri Lember (K), Mihkel Raud (K)

11c

Anni Pupart (Õ), Artur Loorpuu (K), Carmen Pajussaar (K), Eliise Hoogand (S), Joel Pupart (Õ), Kadri Raudsepp (Õ), Kert Siiner (K), Krister Aleks Kasemaa (Õ,K), Matis Rüütel (Õ), Oskar Vevers (K), Pillerin Arge (Õ), Pärlin Luhila (Õ,K), Rauno Liitmäe (S), Sander Tšernobrovkin (S), Tauri Nõgu (K), Karmel Pea (K)

12a

Helina Eist (K), Kadi Maripuu (S), Karl Märten Käesel (K),  Kaur Ots (K),  Laura Kuusk (Õ), Maarja Merisalu (K), Miina Saak (Õ,K), Triin Iilane (K), Liis Valma (S), Elis Väli (S)

12b

Gerlin Kruuser (K), Grete Pokk (S), Karl Oskar Villsaar (Õ), Keidy Tart (K), Lauri Post (S), Riho Timm (Õ), Silja Aruhein (K), Tiina Ollema (S), Toomas Soots (S), Karolin Aksalu (S), Henri Tamm (K)

12c

Jakob Prii (Õ), Janeli Harjus (Õ,K), Katariina
Sõmmer (K), Kentti Koppel (K), Liisa Lonn (K),
Manglus Lember (Õ), Mart Laus (K), Rimo Timm (Õ,K), Teele Treiel (Õ,S), Eva-Kristina Vatsfeldt (K)

Õpetajad:
Aime Metsmaa, Aina Seppel, Anne Kann, Anne Mets, Anu Ausmees, Arne Loorpuu, Diana Õun, Elis Nõu, Elle Tasa, Enn Laanemäe, Erle Pulk, Indrek Peil, Inge Vahter, Irena Sink, Ivar Tamm, Kersti Truverk, Kunnar Sink, Liina Truu, Liis Ojasaar, Liis Tabri, Linda Kuuseok, Ljuba Paju, Ly Haandi, Margit Mägi, Mari Ausmees, Marina Mäetalu,  Marina Priske, Marit Kikas, Mart Mölder, Merike Kuldsaar, Merje Oopkaup, Merle Prii, Mia Rand, Paavo Kuuseok, Pilvi Karu, Raili Tamm, Reet Lulla, Riina Laanes, Rita Ilves, Sirje Kreisman, Tiiu Haavik, Viire Pors, Virge Treiel

Diana Õun

HEA RÜHT KÕIGILE 2012

14. aprillil toimus Kuressaare Vanalinna kooli võimlas maakonna võimlemis- ja liikumisrühmade festival "Hea rüht kõigile 2012", mis on õpilaste omaloominguliste võimlemis- ja tantsukavade konkurss. Osales 116 õpilast. Esitati 21 kava.

SÜG-i õpilaste tulemused:

Grand Prix - 12.a kl ja kooli neidude rühma vahendiga kava "Kollased lindid".
Rühmas esinesid Liis Valma, Elis Väli, Karolin Aksalu, Marta Neeme, Kristin Aksalu, Heleri Soe.

Laureaadid:
7.a  I võistkond kavaga "Neli linti" - parim põhikooli astme vahendiga kava.
12.a ja kooli neidude rühma vabakava "Lüüriline" – parim gümnaasiumiastme vabakava.
11.b tantsukava "Good feeling".

Žürii tunnustusauhinnad  hea esituse eest said:
8.b  "Vabakava kahele"
10.c "Liblikaefekt"
7.a II rühm "Kava 1 rõnga ja 1 hüpitsaga"
11.a soolotants - Kristina Kretova
12.c tantsukava "Paradoks"
10.c tantsukava"Coming home"

Treenerite juhendatud kavad:
Võimlemisrühmade laureaat 7. kl võimlemisrühm kavaga "Pallikava". Rühmas
esinesid Karin Viilup, Sandra Aulik, Kerli Aksalu, Karita Süld, Lilia Kivi, Kristin Tisler

Parimate esinemist saab näha 24.04. kell 16.00 kooli võimlas "SÜG-i võimlemisgalal“.

Tiiu Haavik, võimlemisõpetaja

NUHKUR NAHISTAB

Siinses rubriigis anname teile lahendada ühe ülesande. Kes esimesena toimetab õige vastuse
õpetaja Merle Prii kätte (mitte tema postkasti õpetajate toas!), siis teda ootab pisikene üllatus!

Head lahendamist!

1. Mis sõnaga algab vanasõna „..... ei tööta, see ei söö“?
2. Kuidas on „valelik“ vastandsõna?
3. Kuidas on „kitsas“ vastandsõna?
4. Alusta näidendi pealkirja „..... kolme apelsini vastu“
Nelja vastuse esitähtedest saad kokku ühe sõna.

See ongi oodatavaks vastuseks!

SÜGPress

RAAMATUKOGUTUND MIKA KERÄNENIGA

Reedel, 13. aprillil oli võimalik Saare Maakonna Keskraamatukogus kuulata Soome päritolu kirjanikku Mika Keräneni. Meie koolist olid kohal huvilised 2.A, 2.B, 5.A, 5.B ja 6.B klassist. Alljärgnevalt üks pisike uudis toimunust ning nooremate õpilaste meenutusi kuuldust.

SÜG-i 6.B klass ja veel palju teisi õpilasi käis 13.04.2012 Kuressaare kultuurikeskuses kohtumas Soome kirjaniku Mika Keräneniga.

40-aastane kirjanik tuli 20 aastat tagasi Soomest Tartusse elama. Ülikoolis käis ta Eestis. Tal on pere, kuhu kuuluvad naine, 10- ning 17-aastased tütred. Perel on 2 lemmiklooma: kass ja Prantsuse buldog.
Talle meeldib mängida jalgpalli ja Soomes oli ta ka ise jalgpallikohtunik. Keränen on olnud kirjanik kümmekond aastat. Ta on kirjutanud 4 eestikeelset lasteraamatut, millest esimene ilmus aastal 2008. Ta armastab palju lugeda. Keränen on kirjutanud ka mõned luuletused.

Soovijad said kirjanikult autogrammi ja peale kohtumist oli võimalus minna Rahva Raamatusse ning osta kirjaniku autogrammiga raamatuid.

Airike Kapp, 6B


Mika Keränen rääkimas kirjanikutööst

2.B klassi mõtteid:

Karl Anders Gutman: Mika Keränen on vahva.
Ta kirjutab igasuguseid vahvaid raamatuid, igas raamatus on kuritegu. Esimene raamat oli „Varastatud oranž jalgratas“. Ta elab praegu Tartus. Reedel käis ta siin Saaremaal ja rääkis meile endast.

Krisse Pulk: Mika Keränen on neljakümneaastane. Ta elab hetkel Tartus, kuid sündis Soomes. Tal on kaks tütart. Talle meeldib lugeda. Ta kirjutab igas raamatus röövimisest. Ta ei mõtle midagi ise  välja, vaid  kirjutab oma lastest. Ta sündis aastal 1973. Mika Keränen on Eesti lastekirjanik.

Maria Kasak: Mika tahtis tulla Eestisse, kuna Soomes on nii külm.

Otto Tuuling: Mika Keränen on sündinud Soomes.Ta on elanud pool oma elust Soomes ja  pool Eestis. Ta on lastekirjanik ja kirjutas ka luuletusi. On olnud jalgpallitreener, kohtunik ja mängija. Tema esimene raamat on „Varastatud oranž jalgratas“. Ta rääkis enne selle raamatu kirjutamist seda oma lastele. Sellest tuligi tal mõte hakata kirjanikuks. Ta õppis Tartu Ülikoolis eesti keele õpetajaks, kuid on vabatahtlik soome keele õpetaja. Veel on ta kirjutanud „Peidetud hõbedane aardelaegas“, „Vana roosa maja“ ja „Salapärane lillenäppaja“.

Paula Aarnis: Talle meeldib jalgpall. Kui jalgpalli mängitakse, siis on ta Eesti poolt.

5.A meenutab:

Sofia Demi Li: Ma arvan, et kõige põnevam oli teada saada, et üks kirjanik tegeleb jalgpalliga. Sain veel teada, et tal on kass nimega Onu Theodor ja koer nimega Lembit.

Mihkel:
Tema Eesti koondise lemmikmängija on Konstantin Vassiljev. Kui Eesti ja Soome jalgpallimatš on, siis on ta Eesti poolt.

5 B klassi mõtteid:


Oliver: Sain aru, et lugude kirjutamiseks saab mõtteid sündmustest meie ümber.

Henri Paomees:
Ta rääkis meile, et tal on kodus Prantsuse buldog, mis pidi nii jube olema, et isegi joodikud ütlevad vastu tulles „Oh sa jumal!“

Elo:
Tänu sellele, et Mika oma raamatuid esitles, sain ka nendest teada ja kindlasti loen neid.

Jürgen: Ta hakkas raamatuid kirjutama nii, et ta ei tahtnud oma lapsele muinasjuttu lugeda, vaid ta mõtles neid ise välja ja siis pani need kirja.

Siret: See oli ka tore, et ma nägin seda kirjanikku oma silmaga ja ma poleks ka uskunud seda, et ta oskab nii hästi eesti keelt.

Jutta: Mulle meeldis see raamatukogutund väga! Kui sealt lahkusin, siis tuli mul otsemaid tahtmine ühte tema raamatut lugeda.

9A KLASSI REIS AUSTRIASSE (JÄTK)

Salzkammergut oli mägede keskel järve kõrval. Viimane oli nii helesinine ja puhas, et oleks lausa sisse hüpanud.Edasi sõitsime Mozarti sünnilinna Salzburgi, mis vohas turistidest. Pole midagi imestada – nii kaunist linna ei saa vaatamata jätta.Õhtul sõitsime pika tee tagasi hotelli.
Kolmandal päeval läksime hommikul Viini, kus me tüdrukutega sõime pisut kooki ja käisime Starbucksis.


Mida võtta, mida jätta


Viini kesklinn

Edasi sõitsime vaatama maa-alust järve, mis oli imekaunis ja huvitav. Sealt omakorda läksime bussiga Badeni, termaalvete linna, mille kuum vesi pidi tervist parandama.


Termaalveega purskkaev

Lugu jätkub...

Milvi Marle Prii, 9A klass

Viimati uuendatud Reede, 20 Aprill 2012 17:31  
Bänner


Bänner