Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press nr 320

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


15. november 2011 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea  - Number 320KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI

K  16.11   
14.00   Direktsiooni koosolek
15.00   Tehnikanõukogu koosolek
16.00   Nõukoja koosolek
16.00   Kadri-Mardi võrkpalliturniir PK
17.00   Eelkool

N  17.11   
10.30   Kirjastuse TEA raamatumüük I korrusel
16.00   Suur jäljendusvaadend

L  19.11                
Keskkoolide meistrivõistlused väitluses

P  20.11               
Keskkoolide meistrivõistlused väitluses

E  21.11   
10.45   Klassivanemate koosolekud

T  22.11   
09.00   SA juhatuse koosolek
16.00   Õpilasesinduse koosolek

K  23.11   
14.00   Direktsiooni koosolek
15.30   Klassijuhatajate nõupidamine
15.30   Kadri-Mardi võrkpalliturniir Kuressaare Spordikeskuses 10.-12. kl
12.00   MK noortekonverents „Tuleviku kompass“

R  25.11   
14.00   Saaremaa Miniteaduspäevad
21.00   21. kabaree viimane etendus
Üleriiklik B. Alveri „Tähetund“ Jõgeval

L  26.11    10.00   Füüsika lahtine võistlus
Saaremaa Miniteaduspäevad
Üleriiklik B. Alver „Tähetund“ Jõgeval

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  16.11    Algklasside õpetajad: Ideelaadast
N  17.11    Direktsiooni info
R  18.11    Paavo Kuuseok: Matemaatikaõpetajate päevadest
E  21.11    Viljar Aro
T  22.11    Marek Schapel: Atesteerimisest
K  23.11    Kristi Aro: Konverentsist "Praktikult praktikule"
N  24.11    Direktsiooni info
R  25.11    Merike Kuldsaar: Geograafiaõpetajate sügispäevadest    

SISEKONTROLL

Uued õpetajad: kehaline kasvatus

SUURED KIVID ENNE

Eelmise lehe Pareto-loo jätkuks on paslik meenutada tuntud suurte kivide katset.

Võtad anuma ja paned selle poolest saadik kruusa täis. Siis proovid anumasse mahutada ka suuri kive. Paraku palju neid sinna ei mahu. Alustada oleks tulnud ikka suurtest kividest. Neid ümbritsevatesse vahedesse mahub siis ka kruusa, vajadusel ka liiva ning vett. Erinevus seisneb järjekorras.

Suured kivid esindavad kõige olulisemaid tegevusi, kruus vähemtähtsaid ja liiv pisiasju. Moraal seisneb selles, et kui sa iganädalast plaani tehes ei alusta suurte tegevustega, siis nad ei saagi tehtud.

Meil kõigil on palju igapäevaseid toimetusi ja kõike soovitut ei jõua sageli teha.  Appi tuleb Sean Covey „Väga efektiivse teismelise 7 harjumust“ (sama abi saab ka „Väga efektiivse inimese 7 harjumusest“). Kolmas harjumus ütleb, et OLULISED ASJAD ESIMESENA. Iga nädala eel varu 15 minutit nädala planeerimiseks. Tee seda kolmesammulisena:

  • tee kindlaks oma suured kivid;
  • leia aega suurte kivide tarvis;
  • pane paika kõik muu.

Pareto järgi ei saa suuri kive nädalas üle 10-12 olla.

Peale aja planeerimise seisneb kolmas harjumus ka hirmudest ülesaamises ja kaaslaste survele vastupanemises. Ustavaks jäädes oma suurtele kividele e olulistele eesmärkidele, tasub olla vähem mugavustsoonis ja tegutseda rohkem julgusetsoonis. Riskida tasub igal juhul, sest sa kaotad 100% võimalustest, mida sa kunagi ei kasuta. Hirmust ülesaamise üks tõhusamaid viise on meeles pidamine, et VÕITMINE POLE MIDAGI MUUD KUI TÕUSMINE IGA KORD, KUI OLED KUKKUNUD.

Albert Einstein ei rääkinud enne, kui sai nelja-aastaseks. Beethoveni muusikaõpetaja ütles, et heliloojana on ta lootusetu. Tuumafüüsik Braun kukkus üheksanda klassi matemaatikas läbi. Michael Jordan jäeti keskkooli teise kursuse ajal korvpallimeeskonnast välja... Aga ikkagi valisid nad kõik teeristil olles selle tee, mida mööda on vähem käidud.

Viljar Aro

OKTOOBER OLI HEA ÕPETAJA KUU


Traditsiooniliselt oli oktoober hea õpetaja kuu. Selle kuu neli nädalat olid jagatud teemanädalateks.

03. – 09. oktoober oli õpetajate nädal. Sel nädalal pidasime koolimaja 50. sünnipäeva. Majas sai tutvuda omaaegsete ruumide asetusega, vaadata aulas filmi, osaleda viktoriinil. Õpetajate päeva ja koolimaja sünnipäeva- eelsel päeval toimus stiilipäev 1960ndates – õpilased said aimu koolielu korraldusest 1960. aastatel. Reedel oli traditsiooniline õpetajate päev, mis lõppes kontsert-konverentsi ja meenutuste kohvipärastlõunaga. Samuti oli kogu nädala fuajees postkast „Kiida õpetajat“. Enim kiidukaarte said Irena Sink, Viire Pors, Marina Mäetalu, Linda Kuuseok, Ruta Kelt, Marina Priske, Diana Õun, Arne Loorpuu, Anu Ausmees ja Virve Lõbus.

10. – 16. oktoober oli lastevanemate nädal.
Sel nädalal toimus vanematele loeng emotsionaalsest intelligentsusest, teadusteatri etendus abiturientide esituses ning kunstitund. Samuti oli võimalus käia oma lapse tundides. Kahjuks oli külastus tagasihoidlikult öeldes kesine.

17. – 23. oktoober oli karjäärinädal. Karjäärinädala eesmärgiks oli tutvustada õpilastele erinevaid elukutseid. Meil kulmineerus see nädal veerandi viimase päeva “Tagasi kooli” päevaga. Õpilased kohtusid
vanemate ja vilistlastega järgnevalt:

2A, 2B ja 3A klass H. Andresoniga;
3B klass M. Terase, H. Andresoni ja K. Valgega;
4A klass H. Andresoniga;
4B klass E. Jäägeri, H. Andresoni, U. Kase ja I. Kiviga;
5A ja 5B klass H. Andresoniga;
6A ja 6B klass A. Karuga;
7A klass H. Andresoniga;
7B klass A. Karuga;
8B klass R. Rannaga;
9A klass H. Rüütli ja T. Larionoviga;
9B klass H. Rüütli, A. Kasemaa ja A. Lepikuga;
10A klass H. Rüütli ja H. Andresoniga;
10B klass H. Rüütli ja A. Lepikuga;
10C klass H. Rüütli, T. Larionovi ja R. Rannaga;
11A klass A. Karu ja A. Pussiga;
11B klass A. Karu ja H. Andresoniga;
11C klass A. Kasemaa, A. Pussi ja H. Andresoniga;
12A klass J. Vakkeri, H. Rüütli ja T. Larionoviga;
12B klass A. Pussi, H. Rüütli ja H. Andresoniga;
12C klass A. Kasemaa, R. Ranna, H. Rüütli ja H. Andresoniga.

24. – 30. oktoober oli õpilaste nädal. Õpilaste nädala eesmärgiks oli kutsuda õpilasi kaasa lööma sügisesel koolivaheajal toimuvatel sündmustel – lahutama meelt, aga samas mõtlema ka tulevikule ja osalema ülikoolide avatud uste päevadel. Avatud uste päevad toimusid TTÜs ja TÜs.

Marek Schapel, õppealajuhataja

TEA KIRJASTUSE RAAMATUD

17. novembril kell 10.30 - 12.30
toimub I korrusel kirjastus TEA raamatumüük!

Müügil on soodsa hinnaga lasteraamatud sarjast:
Lapse oma raamatukogu,TEA lasteraamatute varalaegas jne.
Kõik pakutav kaup on koolihindadega ja hinnad kirjastuse kodulehel olemas
https://kirjastus.tea.ee/est/esileht

Lisaks pakutakse meeleldi:
- äsja ilmunud raamatud
- teatmekirjandus
- parimatest parimat lõpumüügist
OOTAME KÕIKI OSTMA!

Iivi Vikat, raamatukogu juhataja

Maakonna parimad rahvastepallimängijad

7. novembril 2011 kogunesid Orissaare Spordihoonesse Saare maakonna 7 kooli võistkonnad, et välja selgitada parimad rahvastepallimängijad. Nii poisid kui ka tüdrukud mängisid kahes alagrupis. SÜG-i tüdrukute alagrupis (4 kooli) oli 3 tugevat võistkonda, kes kõik kogusid võrdselt 5 punkti. Tekkinud surnud ringis said SÜG-i tüdrukud kolmanda koha ja edasi finaali ei pääsenud. Ei olnud õnne.

Saaremaa Ühisgümnaasiumi poisid võitsid oma alagrupis kindlalt I koha ja pidasid veel 2 mängu finaalturniiril. I- II koha kohtumises võitis SÜG  2: 1 Vanalinna kooli võistkonda ja tuli Saare maakonna meistriks.

Meie kooli poiste võistkond mängis koosseisus  Ian Felix Post (kapten), Cevin Vahter, Mihkel Rasu, Rasmus Saar, Reiko Mäeorg (kõik 5a-st), Mattias Rihvk ja Mark Marcus Soodla  (mõlemad 4a-st).

Eesti Koolispordi Liidu 4.-5. kl rahvastepalli piirkonnavõistlus toimub juba 17. novembril algusega kell 11.00 Kuressaare Spordikeskuses, kus meie kooli poisid võistlevad.

Õnnitleme neid ja soovime edu edaspidiseks!


Aime Metsmaa, kehalise kasvatuse õpetaja-treener

4B HELKURIKOOLITUSEL MUST NUKK

Õpilaste  teadlikkuse suurendamiseks ja ohtlike olukordade vältimiseks korraldas Kuressaare Noorte Huvikeskus koostöös Maanteeametiga helkurikoolituse Must Nukk.

Koolitus toimus praktilise õppusena õues, valgustamata teelõigul. Jalakäija peab sõidutee ääres käima autodele vastu, seega vasakus tee ääres. Helkur peab olema paremal küljel põlve kõrgusel, sest nii paistavad autotuled sinna kõige paremini peale.

Koolituse käigus läbisid õpilased erinevaid katseid, mis aitasid mõista helkuri kandmise vajalikkust. Vaatasime, kuidas näeb autojuht tumedasse riietatud jalakäijat, kas vastutuleva auto tuled parandavad nähtavust või hoopis raskendavad seda.  Lõpetuseks oli "musta nuku" katse, mis jättis õpilastele kõige elavama mulje.

Praktiline koolitus oli äärmiselt vajalik ja ei ole asendatav teooriatunniga.

Mida rohkem on helkuril kõikvõimalikku reklaami või pilte, seda vähem helkur helgib.

Kõige paremini helgivad uued helkurid.

Pane need, kellest hoolid, pimedal ajal särama!

Koolitusel osalesid 4b õpilased ja õpetaja

Marina Mäetalu

2B TEADUSPÄEV

 

Voldemar: Meil oli keemiatund. Õpetaja oli Raili Tamm. Mul oli päris põnev. Ma sain rohkem keemiast teada. Meil oli klassiõhtu teemal teadlased. Olid katsed. Mulle meeldis Maria katse. Maria tegi nagu liimi. Seda sai mudida. Seda oli lihtne teha. Vajalik oli kartulitärklis, vesi ja lusikas. Kui seda katsuda ja lased kuivada, läheb kõvaks.

Raul Tahk: Maria tegi nagu liimi, kui see kiiresti palliks teha, siis läheb ta kõvaks, aga kui lahti lasta, on ta vedel.

Orm: Mulle meeldis keemiaklass, aga seal oli natuke imelik lõhn. Seal oli nats jahe ka, aga põnev. Peale keemiatundi algas klassiõhtu. Katseid tegid Marleen, Jonna, Liisa, Kelli ja Maria.

Liisa: Mina õppisin, et keemikuks peab õppima.

Karl Anders: Mina õppisin keemia valemeid. Näiteks Au on kuld. Mind üllatas see katse, kus õpetaja kallas mingeid asju kokku. Valge vedelik muutus roosaks ja kui õpetaja Alli puhus, läks vedelik valgeks tagasi. Ma olin klassiõhtul keemik. Esitasin lastele küsimusi. Karl: Mulle oli üllatus, kuidas tuld saab teha. Klassiõhtul tegi Orm nelinurksest paberist ringi. Ta lõikas paberile salgud sisse.

Kelli: Keemiatunnis õppisin, et vedelik nimega torusiil on eluohtlik. Mind üllatas Mister Beani film. Klassiõhtul tegi Jonna lahedat katset. Ta pani vett, soodat ja suhkrut. Ma õppisin, et siis tuleb Kellukese limonaad. Mulle meeldis Margi kostüüm. Tal oli suitsuti ja kaelas rippus mesilane. Kui ma küsisin, miks ta seda kaelas kannab, vastas ta, et mesilane tahab seal olla.

Birgit: Ma sain teada, et coca-colat ei tohi palju juua. Hammas võib, nagu kriidiga juhtus, ära lahustuda. Raili segas värve kokku ja tuli teine värv. Kõigil olid lahedad teadlaste kostüümid. Klassiõhtu oli väga tore. Oli katseid, tantse, viktoriine ja küsimusi. See oli tore päev.


Liisa Tõll katset tegemas


Õpetaja Raili Tamm koos tulevaste keemikutega. 


Mark Paomees tutvustab meekärge.

Klassijuhataja Alli Kallaste

2B KLASS KOOS TULEVASTE JUUKSURITEGA

Karl Sander: Juuksur on lahe töö. Siis saab juukseid lõigata. Juuksurid teevad soenguid. Meie klassis käisid ka juuksurid. Nad tegid tüdrukutele soenguid. Poistele tegid nad soenguid juuksegeeliga. Üks juuksur tegi poistele punkari ja Justin Bieberi soengu. Kelli: Meil käisid külas Kuressaare Ametikooli õpilased Tiiu Kallaste ja Siiri-Liis Metsamaa. Nad on algajad juuksurid. Mulle tehti kalasaba. Krisse: Üks juuksuritest läheb varsti Tallinna pulmasoengut tegema. Aga kahjuks ma ei tea, mis pats mulle tehti. See meenutas ussi.

Paula: Juuksuriõpilased harjutavad koolis mängupeade peal. Meie klassi tüdrukutele tegid nad viljapead, kalasaba, hobusesaba, krunni ja punupatsi. Minu arust oli väga tore tund. Mulle tehti siuke pats, mis meenutas südant.

Marleen: Mulle tehti tagurpidi kalasaba. Lissel: Õpilased tegid meie tüdrukutele vahvaid soenguid. Mulle meeldis oma soeng. Ja pärast said külalised tänuks väikese kommikarbi.


Kristjan Orumaa punkarisoenguga.


Krisse Pulgale tehakse patsi, mis meenutab ussi.

Klassijuhataja Alli Kallaste

 
Bänner


Bänner