Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Kuuldemängu "Kõrboja peremees" järelkajad

Saada link Prindi PDF

 

Kõrboja peremees

 

Selle näidendi autor on A.H. Tammsaare.  Režissööriks on Kaarel Toom, helirežissööriks on Eero Sepling. Näidendi heli on salvestatud 1955 - st aastast. Osades on Katku Villu - Ilmar Tammur, isa Jüri - Arno Suurorg, ema Anu - Katrin Välbe, Kõrboja Anna - Aino Talvi, Anna isa Rein - Aleksander Mägi, tädi Madli - Salme Reek, Kõrboja tööperemees Mikk - Herman Iila, Kõrboja sulane Jaan - Rudolf Nuude, Kõrboja teenija Leena - Ellen Liiger, Lõugu Kusti - Lembit Anton ja sauna Elvi - Evi Rauter.

Minu jaoks tegi etenduse eriliseks loodushääled, nt linnulaul, puude kohin jne. See andis tunde nagu sa oleks seal ise kohal. Hääled olid väga reaalsed, kui keegi rääkis nt kaugemal, oli ka selle võrra ta hääl vaiksem või nt kui keegi rääkis väga lähedal, oli ta hääl ka valjem. Loodushääled tegid etenduse palju paremaks.

Näidend räägib 29-aastasest mehest, kelle nimi on Villu. Ta sai just vanglast vabaks ja otsustas tulla oma kodukohta, pärast pikka aega. Esimesena ta nägi oma ema, kes viis ta kurssi asjadega, mis vahepeal kodus juhtunud olid. Veidi hiljem ilmus ka isa välja ja ema suurim hirm oli see, et nüüd lähevad isa ja poeg tülli. Õnneks nii ei läinud. Siis ilmus välja ka saunatüdruk Eevi, kes oli neile korraks külla tulnud. Eevi oli Villule juba kaua meeldinud ja Villu plaanis ta endale naiseks võtta. Ta ei teadnud, et neil on külas ka Kõrboja Anne, tänu kellele ta kaotas oma parema silma.

Näidend oli hea ja kohati lõbus, kuid natuke liiga rahulik. Ise sooviksin midagi rohkem energilisemat. Soovitan siiski seda teistele.

 

Gelin-Desire Soenson, 8.A



 
Bänner


Bänner