SÜG-Press 656

ÕNNITLEME!

Liisa Õunpuu (12.A) – emakeele riigieksami 100punktilise soorituse eest

Katkeid 12. klasside lõpuaktuse kõnest

ARMSAD SAJATEISE LENNU LÕPETAJAD, KALLID ÕPETAJAD, LUGUPEETUD LAPSEVANEMAD, KÕIK AKTUSELISED!

Ühe maa inimesed

Need inimesed on siniste silmadega,
sinistega kui meri, taevas.
Need inimesed on helgete silmadega,
kuigi nende rahvast ajalugu vaevas.

Nad on mustade põldude põline rahvas,
saladuslikud kui selle maa metsad.
Nende mustast maast tuleb must leib,
mille maitse nii soe ja ehtne.

Need inimesed on valged-heledapäised,
nii õrnad, karged kui lumi.
Nende inimeste mõtted on helevalged,
valged kui selle maa suvi.

Nad on musta maa valgepäine rahvas,
kelle sinised silmad helgivad.
Nad on isemoodi inimesed isemoodi maal,
kuid oma maa tagasihoidlikkusest heldivad.

Just nii kirjutas kolm aastat tagasi tollase 10.b klassi õpilane Roosmarii Sarapuu meie kooli üle-eelmisel aastal üllitatud luuleraamatus "SÜGi õpilaste 100 luuletust meie kalli kodumaa sajandaks sünnipäevaks".

Nii tema kui te kõik olete vahepeal küpsemaks kasvanud. Olete kindlasti kogenud, et teie endigi sõprade seas on ka tumedapäiseid ja punapäid ning silmadeski võib olla muid värve. Olete palju õppinud. Väidetavalt on igal inimesel võimalik saada kolm haridust: ühe vanemailt, teise kooliõpetajailt ja kolmanda elult. Ja see kolmas ..., see kolmas räägib sageli vastu kõigele, mis kaks esimest meile õpetavad. Ja kas kõike ongi võimalik õppida? Sellest üks lugu...

Rooma riigi konsul Cicero kutsus enda juurde tolle aja kuulsaima filosoofi kreeklase Zenoni ja küsis: „Räägi, mida inimene ei saa õppida.“ Zenon vastas: „Esimene asi, mida õppida ei saa, on taktitunne. Üks inimene on taktitundeline, tuhat ei ole. Kui taktitundetu hakkab matkima taktitundelist, tekib nähtus, mida nimetatakse viisakuseks. Teine asi, mida ära õppida ei saa, on maitse. Ühel seda on, kümnel tuhandel mitte. Arukamad valivad endale eeskuju, nii tekib mood. Kolmas asi, mida õppida ei saa, on vaprus ja julgus. Üks on julge, sada tuhat mitte. Tavaline inimene on nii arg, et tal on selle pärast piinlik. Nii tekib nähtus, mida nimetatakse hulljulguseks.“ Cicero ütles selle peale: „Kallis kreeklane, sa jätsid nimetamata ühe väga olulise asja, mida meie, roomlased, juba ammu teame – ka huumorimeelt ei saa õppida. Seegi peab olema kaasasündinud.“ Selle peale vastas Zenon: „Meie, kreeklased, oleme juba sajandeid veendunud selles, et huumorimeel koosneb kolmest komponendist: taktitundest, maitsest ja julgusest.“

Nii soovingi teile kõigile isukat tööd huumorimeelega – küll siis tuleb kõik muugi.

Viljar Aro, koolijuht

SÜGi 102. lend on 64liikmeline, gümnaasiumi lõpetavad kuldmedaliga:

Liisa Õunpuu, Roosmarii Sarapuu, Gendra Allikmaa, Huberta Karma, Markus Kivi, Kätriin Käsper, Feridee Sevostjanov, Marleen Vahu

Hõbemedaliga lõpetavad:

Hanna Täht, Iris Kirs, Oliver Paljak, Martin Sepp

Autahvlile kantakse:

12.a Annabel Hansalu, Lisanna-Lee Leiman, Katri Maripuu, Aleksandra Männik, Elo Rosenfeld, Kadri Tamleht

12.b Kätlin Ardel, Sandra Auu, Gabriela Grahv, Joanna Jaansalu, Melani Koov, Mark Marcus Soodla, Viivika Vassar

12.c Kristo Aaslaid, Anu Kull, Sarah-Lisee Lai-paik, Joosep Leemet, Karl Lember, Oto Pruul, Eliis Raaper, Daniel Rüütel, Inge Sillaste, Jane Õunaid

Kohalike firmade poolt toetatavad preemiad saavad sel aastal:

Smidt Metalli toetatav P. H. von Frey nimeline matemaatikapreemia
Gendra Allikmaa (12.c)