Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

"Süü on tähtedel"

Saada link Prindi PDF

 

“Süü on tähtedel”

 

“Süü on tähtedel” on John Green’i 2013. aastal ilmunud noorteromaan. John Green kirjutanud hulgaliselt raamatuid noortele. “Paberlinnad” on lisaks “Süü on tähtedel” tema üks tuntumaid lugusid. “Süü on tähtedel” ei ole ainult tavaline armastuslugu nagu “Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi”, kus prints valgel hobusel päästab kauni tüdruku, vaid mõtlemapanev lugu, kus lisaks armastusele on kurbust, rõõmu, igatsust ja elulisi probleeme.

Loo peategelane on 16-aastane Hazel, kellel diagnoositi lapsena kilpnäärmevähk. Tema ema saadab tüdruku tugigruppi, et Hazel sotsialiseeruks. Neiu pole eriti huvitatud sellest, kuid läheb siiski, et ema rõõmustada. Hazel kohtub tugigrupis Augustus Waters’iga. Gus’il on diagnoositud luuvähk. Tüdruk läheb poisile külla ja nende ühiseks huviks saab Peter Van Houteni raamat “Ilmotsatu kannatus”. Augustus ei ole alguses raamatu lugemisest kuigi elevil, kuid seda lugedes hakkab raamat talle üha enam meeldima ning samuti Hazel. Hazel ei saa armuda poissi, kuna tal on vähe elada ja ta ei taha kedagi oma surmaga kurvastada.

Nii neiut kui noormeest hakkab kummitama raamatu lõpp, mis oleks nagu poolikuks jäänud. Augustus saab Peter Van Houten’i nõusse nendega kohtuma. Hazel’i haigus takistab neid Amsterdami sõitmast, kuid lõpuks annab raviarst tüdrukule oma nõusoleku. Amsterdamis kirjanikuga kohtumine ei lähe väga ladusalt ning see muudab noored õnnetuks. Siiski suudavad nad sellest üle olla ja naudivad aega võõral maal.

Kahjuks on Gus uuesti haigeks jäänud ja ta räägib sellest tüdrukule. Jõudes tagasi Ameerikasse, veedavad noored nii palju aega koos, kui võimalik. Augustus korraldab endale enneaegse matuse ning Hazel kirjutas selle jaoks imelise kõne. Natukese aja pärast Augustus sureb ja Hazel saab võimaluse oma kõne kõikidele inimestele ette lugeda.

Raamat on imeline näide sellest, kuidas inimesed, kel on diagnoositud surmav haigus, elavad edasi ja naudivad iga hetke, mis neile antud on. Nad teavad, et ühe hetkega võib kaduda kõik meie ümber ja see muudab elu väärtuslikumaks. Ma ei oska mitte midagi halba raamatu kohta öelda. Teos puudutas mind sügavalt ja aitas maailma teistsuguse pilguga vaadata. Ausalt öeldes poetasin isegi paar pisarat, kui Augustus suri. Kindlasti sobib raamat ka vanematele inimestele, kes tahavad kogeda puhast ja rikkumata armastust.Romi Liise Roomets, 8.a

 
Bänner


Bänner