Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Ajaviite Ajakiri: raamatuarvustus

Saada link Prindi PDF

 

Ajaviite Ajakiri

112. number 31. märtsil

 

 

Raamatuarvustus

 

Üks kõige tuntum päevik maailmas on Anne Franki päevik. Olen juba ammu tahtnud lugeda seda, sest olen väga uudishimulik tolle aja suhtes.

Lühidalt: Anne pidas päevikut aastatel 1942-1944 ning kirjutas sellesse kõigest (nii poliitikast, inimsuhetest kui ka oma sügavatest tunnetest). Anne oli 13-aastane kui ta asus elama ema, isa ja õega ühe kolmeliikmelise pere ja ühe mehega koos tagakojas. Anne jutustab erinevatest erimeelsustest ja tülidest ja oma tundest, et tal on raske kuuluda ning selles keskkonnas hakkama saada. Nad varjavad end tagakojas umbes 2 aastat ning peavad käituma nagu neid ei oleks olemas. Päevikust võib välja lugeda tüdruku hirmu okupatsiooni ees. Tema meelistegevused on õppimine (hollandi kiirkiri, keeled, ajalugu, algebra jne), hiljem teise pere pojaga suhtlemine, päevikusse kirjutamine ja ma arvan, et oma tunnetest kirjutamine eriti. “Paber kannatab rohkem kui inimesed”- oli Anne kord kirja pannud.

Ütlen nüüd, et Anne kirjapanekud olid üldse mitte kergemeelse 13-15 aasta vanuse nooruki moodi, vaid kuidagi targemad. Jah, ta endiselt rääkis teismelise moodi ning käitus eale vastavalt, aga ta mõjus kuidagi arukamalt ja teadlikumalt. Kui ma peaksin teda tänapäeva teismelistega võrdlema, siis erinevusi on märgata. Loomulikult on ajad muutunud ja arvatavasti on see ka põhjuseks.

Soovitaksin Anne Franki päevikut kõigil lugeda, kes piisavalt vanad on (alates 15-a. umbes). Ise nautisin lugemist (kui väga see muidugi võimalik oli, on kaheldav, sest Anne ja teiste juutide eluolu oli raske) ja eriti Anne tunnetest ja huumorist.

 

Kristina Sõster, 8.A

 
Bänner


Bänner