Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Klassikirjand "Pisuhänd"

Saada link Prindi PDF


 

Klassikirjand “Pisuhänd”

 

Raamat “Pisuhänd” räägib valetamisest, kirjanikust ja armastusest. Autor on raamatusse kirjutanud nii häid kui ka veidi petlikumaid karaktereid, nagu raamatutes ikka. Tegevus toimus üks aasta enne sõda.

Raamatust on valminud ka erinevad lavastused. Telelavastuses toimuvad olukorrad veidi teisiti kui raamatus autor kirjutas. Näiteks algab näidend sellega, kuidas Laura (Vana Vestmani tütar) jääb tänaval auto alla ja ta kantakse kätel teelt ära. Raamatus aga Laura auto alla jäämisest detailselt ei räägita, vaid seal Laura hakkab oma sündmusest jutustama Ludvig Sanderile, kes oli Matilde (Vestmani vanem tütar) ostetud mees, kes pidi valmis saama luuleromaani, kuid tal see üldse ei edenenud, kuna tegelikult ta luuletaja polnud, vaid lihtsalt valetas, et on.

Lavastusel ja raamatul on ka sarnasusi. Minu arvates on üks olulisemaid see, et tegelaste iseloomud ja käitumisviis on jäetud üpriski samaks. Vana Vestman oli tark, elukogenud mees, kes teadis, kuidas õigesti käituda ja tehinguid teha. Matilde oli selline, kes hoolis oma mainest ja kuulsusest rohkem, kui nt oma mehest. Tema jaoks oli oluline, et Sander oma romaani kindlalt valmis saaks. Laura oli malbe ja vaikne tütarlaps, kes oli aus ja käitus nii nagu on õige. Ludvig Sander oli petis, kes valetas, et on luuletaja ja tahtis karjääriga kõrgele jõuda. Tiit Piibeleht, oli mees, kes tuli Sanderile appi romaani tegema, kuid lõpuks sai ta kõik mida Sander oli üldse tahtnud: naise, raha, kuulsuse ja koha Vestmanide peres.

 

Susanna Õun, 8.A

 
Bänner


Bänner