Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Kõne "Kõik, mida rahaga saab kinni maksta, on odavalt saadud"

Saada link Prindi PDF

 

Kõik, mida rahaga saab kinni maksta, on odavalt saadud

 

Raha eest saab osta kella, aga mitte aega. Aeg on vääruslikem vara, sest meie elus võib küll olla palju väärtuslikke ja tähtsaid asju, aga kui meil pole aega nendega tegeleda, pole sellest ju mingit kasu. Olen näinud ja kuulnud palju inimesi kurtmas ajapuuduse üle, tuleb tunnistada, et ei ole ma ka ise sellest patust puhas, kuid siiski peab endale meelde tuletama, et meie päevas on täpselt sama palju tunde, kui Michelangelol, Ema Teresal, Leonardo da Vincil või Albert Einsteinil. Juba Goethe teadis: “Meil on alati küllalt aega, kui me seda otstarbekalt kasutame”.

Raha eest saab osta maja, aga mitte kodu. Kodus on kõik kõige parem, kahju, et kipume seda unustama. Me ihkame ikka minna ära, polegi ülemäära tähtis kuhu, ikka ära. Muidugi pol see ka alati enda teha. Sõites piki Sõrve säärt, vaatan ma alati autoaknast välja, tee ääres õitsevad sirelid, neid on palju, nii iga paarikümne meetri tagant mõni põõsas. Iga selle sireli juures oli  aastakümneid tagasi kodu. Sõda röövis paljudelt kodu ja kodumaa. “Kodu lõhn on eriline, kodu värv ja maik,” nii kirjutas Juhan Viiding ühes tuntud laulutekstis. Tal oli vägagi õigus.

Raha eest saab osta kõrge ametikoha, aga mitte austust. Raamatus “Minu hobused, minu õpetajad” on öeldud umbes nõnda: “Hobusemees saab õppida hobuselt ainult siis, kui ta teda elusolendina austab ja armastab.” Me peame üksteist austama, sest kui kõik kõigisse üleolevalt suhtuksid, ei jõuaks ühiskond kuigi kaugele. Olen oma elu  jooksul kuulnud õpetaja suust lauset: “Veidigi austust, palun”. Kas tõesti on meie ühiskond nii palju muutunud, et me ei suuda enam veidigi austada inimesi, kes meid püüavad eluks ette valmistada. Keda me siis ikkagi austame? Oma vanemaid, oma ülemust, vahel ka töö- ja klassikaaslasi. Ent meist kõrgemal positsioonil olevad inimesed võiksid enesele vahel meelde tuletada, et: “Teiste autus ei õigusta veel meie üleastumisi.” (Karl Ristikivi.)

Lõpetuseks tahan ma tagasi tulla oma kõne alguse juurde ja lausuda ühe Edward Youngi tsitaadi: “Ole ajaga kokkuhoidlikum kui rahaga, sest ajaga võib teenida raha, kuid rahaga aega osta ei saa.”

 

Matis Prostang, 10.A

 
Bänner


Bänner