Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 628

Saada link Prindi PDF

 12. november 2019 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 628KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  13.11   
13.00 MK Tulevikukompass spordihoones
„Selge pilt” koolitus 12. klassidele

N  14.11   
16.00 Gümnaasiumi mälumängu III v
16.00 Väärikate Ülikool
18.30 Ö-Ülikool

R  15.11   
16.30 Segakoori laululaager Astes 15.-16.nov

L  16.11   
12.00 Lingvistikaolümpiaadi eelvoor
Rahvatantsulaager Astes

P  17.11   
Rahvatantsulaager Astes

E  18.11   
10.45 Klassivanemate koosolekud
13.00 Direktsiooni koosolek
Joosep Aavik — 120
18.-24. Noorsootöönädal
MK Sallivuspäev

T  19.11   
16.00 Õpilasesinduse koosolek
16:00 Kadri-Mardi võrkpalliturniir G

K  20.11   
14.00 Juhtkonna koosolek
16.00 Nõukoja koosolek
15.00 Sisekergejõustiku võistlused PK

N  21.11   
Noortekonverents „Lahe koolipäev 2019“ Tallinnas
08.00 Geeks on Wheels 7.-9. klass

R  22.11   
I trimestri lõpp
14.00 Mudilaskoori laululaager
Üleriigiline B. Alveri konkurss Tähetund Jõgeval

L  23.11  
Üleriigiline B. Alveri konkurss Tähetund Jõgeval
Vabariiklik põhikooli ja gümnasistide väitlus I etapp
10.00 8.-9. klassi maakondlik inglise keele olümpiaad
Füüsika lahtine võistlus

P  24.11   
Vabariiklik põhikooli ja gümnasistide väitlus I etapp

TÄNU TEGIJALE!

Õpilasesindus, huvijuhid Diana Õun ja Arti Allmägi — aktiivilaagri korraldamise ja kordamineku eest.
Kehalise kasvatuse õpetajad — 4.-5. kl poiste ja  tüdrukute  rahvastepalli võistkonna komplekteerimise, ettevalmistuse ja edukate tulemuste eest Orissaares.
Marek Schapel ning kooli matemaatika ainekomisjoni liikmed Anu Ausmees, Linda Kuuseok, Marit Kikas, Kristi Orgmets ja abiturientide kabaree — suur tänu erilise panuse eest üleriigilise matemaatikaõpetajate päevade väga eduka korraldamise eest.

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  13.11    Liis Ojasaar. Minu Ameerika 3
N  14.11    Direktsiooni info
R  15.11    Ester Sõtšova. Terviklik õppeprotsess
E  18.11    Viljar Aro
T  19.11    Mari Ausmees jt. Kaunid kunstid Tartus
K  20.11    Inga Pariis, Merle Prii. KiVa 3. kooliastmes
N  21.11    Direktsiooni info
R  22.11    Janne Nurmik. Muljeid Orihuelast

TEADLASED KOOLI NIMEST

Kui kõik ausalt ära rääkida, olen viimasel ajal kontaktis olnud kolme inimesega. Esmalt soovitati mulle Tallinna Toomkooli doktori-kraadiga õppealajuhatajat ja õpetajat Heiki Haljasorgi. Tema pakkus meie ladinakeelse nimevariandi PRIMA COLLEGIUM OSILIENSIS asemele SAAREMAA ESIMENE KOOL tõlkeks PRIMUM COLLEGIUM OSILIENSIS  või PRIMUM COLLEGIUM OSILIENSE.

Ühtlasi palus ta täiendavalt pöörduda doktorikraadiga Kristi Viidingu poole, kes on praegu peasekretäri ametis sellises organisatsioonis nagu International Association of Neo-Latin Studies. Tema kirjast saab teha järgmisi noppeid: „Kui mu mälu mind ei peta, siis on Vello Helk kirjutanud saksakeelse monograafia Kuressaare linnakoolist pealkirjaga Die Stadtschule in Arensburg auf Ösel in dänischer und schwedischer Zeit 1559-1710. See ilmus 1989 Lüneburgis ning on Tartus ja Tallinnas  vähemalt kättesaadav... Juhul kui selle esimese kooli nimi oli „Kuressaare linnakool" (nagu nad tollal tavaliselt olid) ja kui on soov ka uut kooli sellesama nimega nimetada, siis otsetõlge sellest oleks „Schola Civitatis Arensburgensis". „Saaremaa vanim kool" oleks ladina keeles „Schola vetustissima Osiliensis". Collegium'it ma ei kasutaks, sellel on jesuiitide kooli maik juures ja tähendab ka pigem kõrgema taseme kooli kui põhikool. Aga Saaremaal jesuiite polnud, niipalju kui mina tean.“

Järgmiseks nõuandjaks sai doktorikraadiga Veronika Varik, kes on pikka aega olnud Tallinna Ülikooli Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi direktor. Koos kollegidega jõudsid nad nime valiku põhimõtetes järgmistele järeldustele:

1) isiku (rahvahariduse edendaja, vaimuliku-rahvavalgustaja) järgi. Nt: Tartus Herbert Masingu Kool, Pärnus Herbert Hahni Kool, Paides (uusim) Hammerbecki Kool jne. Kuressaarde sobiks oivaliselt Luce Kool, aga see nimi on juba erakooli poolt ära võetud ... Tuntud koolitegelane oli ka Vassili Ristkok, mitmekordse kõrgharidusega vaimulik ja õpetaja, aga venestatud eesnimi ja õigeusk - see ei lähe tänases Eestis kohe mitte. Veel tuntud kultuuritegelasi: Madis Küla-Nurmik, Ivo Linna isa Timoteus Linna jne. Sellest grupist midagi ekstra head pakkuda ei ole.

2) ajalooliste kohanimede järgi. Igasugused Osiliad-Osiliensised on liiga pretensioonikad - Saaremaa kooliharidusel pole ladina keelega mingit märkimisväärset pistmist, pigem siis juba rootsi (Ösel; kaubanduses juba üleekspluateeritud) variant - siit küsimus, et miks mitte hoopis wiikingi-vananorra Eysysla või hoopistükkis lätlaste Samsala (foneetiliselt ilusa kõlaga)?
Kuna jutt käib ikkagi põhikoolist, mitte klassikalisi vanu keeli süvendatult õpetavast gümnaasiumist, siis peaks nime valima natuke lihtsama ja suupärasema.

3) kohalikku koloriiti kajastavad uus-moodustised. Pakuksime välja terve rea: Kuressaare Mereääre Kool, Merekivi Kool, Meretuule Kool, Vesikaare Kool (laevnikule Saaremaal pidi tuul alati olema vesikaarest), Pärituule Kool, Tuuliku Kool. Kolleeg Ene Luka lemmik on Kuressaare Tuuliku Kool, kuna Tuulik/Tuuling on  Saaremaal väga levinud perenimi,  siis kindlasti  on seal ka n+1 Tuulikunimelist haridustegelast-rahvavalgustajat ...

Minu isiklikuks lemmikuks on Kuressaare Pärituule Kool. Nimi kõlab positiivsust sisendavalt ja lennukalt ning sobib minu arvates hästi kokku ka Kuressaare Nooruse Kooli nimega.

Esialgu kutsusin teda üles hääletama meie kodulehel pakutud variante ja muu hulgas kirjutasin, et nii nagu Aaviku-, nii ka Tuuliku-nimeline ei tundu olevat hea, sest meil on päris üksjagu tuntud vilistlasi, kelle hulgast kedagi eelistada oleks küsitav. Ka pikka aega kooli nimeks olnud Kuressaare Linnakool oleks ühtaegu vihje meie teenelisele vilistlasele Ivo Linnale ja samas liiga sarnane olemasolevale Kuressaare Vanalinna Koolile, mis on meist sündinud 26-aastane kool. Ka "tuulik" vihjaks meie teenelistele vilistlastele kirjanikest vendadele Tuulikutele. Samas on meilt võrsunud neli akadeemikut — neist esimene meie ajakirjanduse isa Juhan Peegel ...

Võõrkeeltega seob meid natuke see, et olime sajandi algul väidetavalt kõige rohkem erinevaid võõrkeeli õpetav kool Eestis (muidugi gümnaasiumina) — muu hulgas ka aastaid ladina keel, aga ka näiteks araabia ...

Kahjuks on mul tunne, et mis iganes koolinimeks saab, siis enamikule see siiski ei pruugi meeldida ...

Teie mõte pärituulest mulle meeldib — sümboolne igas mõttes, sest Kuressaare tunnuslause on HEADE TUULTE PÖÖRISES, kuigi "Tuulte pöörises"on tegelikult Kitzbergi esimene draama ...

Hetkel tuli isikuna veel meelde Püha kiriku pastor Frey (Peter Heinrich von Frey, 1785 - 1833), kelle nimelist matemaatikapreemiat me juba paar aastakümmet välja anname, kes on esimese eestikeelse matemaatikaõpiku autor ja olnud ka lühikest aega Kuressaare Linnakooli rektor. Ühtlasi peetakse teda ka eesti luule esimeseks teoreetikuks ja ta oli Püha Jakobi koguduse õpetajana 1785 – 1833 ülal nimetatud Luce otsene mantlipärija.

Siit ka moraal — teadlasi tuleb kaasata kohe ja alati. Kooli sünniaastaga lubasid nad edasi tegelda. Kas see on 1522 või miski muu, saame tõeks võtta mõne aja pärast.

HÄÄD JÄTKUVAT KOOLINIME HÄÄLETAMISAEGA KÕIGILE.

Viljar Aro, koolijuht


KOOLIVIKKER6. novembril kogunes väike põhikooliõpilaste punt, et minna üheskoos teiste Kuressaare koolidega Muhu Põhikooli Koolivikri võistlusele.

Võistlus läks väga hästi, sest noppisime mitmeid auhinnalisi kohti ja tulime üldkokkuvõttes esimeseks! Päev algas rahvatantsijate etteastega ja jätkus juba omaette gruppides. Sel ajal, kui õpilased saadeti kunstivikri või mälumängu võistlusele, toimus juhendajatele töötuba, kus igaüks disainis omale riidest poekoti.Vahepeal oli ka söögipaus ning punktide kokku liitmise ajal korraldati noortele spordihallis sportmänge. Mälumängus oli esindatud üks õpilane viiendast kuni üheksanda klassini. Küsimused olid pigem keerulised, kuid meie võistkond koosseisus Britta Truu (5.b), Illimar Kirss (6.b), Jaagup Rang (7.b), Triinu-Liis Toom (8.a) ja Jürgen Liiv (9.b) saavutasid sellele vaatamata I koha. Kõige enam aitasid siinkohal parimad tulemused matemaatika, looduse ja silmaringi valdkonnas. Teised teemad olid eesti keel,  muusika,  ajalugu ja inglise keel,  kus tulemused olid samuti täitsa head. Kunstivikris osalejate ülesanne oli luua värviring ning anda kõikidele värvidele oma nimetused.5.-6. klasside kunstivikri osas esindasid kooli Jarno Mononen (6.b) ja Saskia Natalie Kukua Roberts (6.b), kes saavutasid tubli 4.-5. koha. 7.-9. klasside kunstivikri arvestuses esindasid kooli Marie Eike Rebane (9.b) ja Katrin Lindmäe (9.b), kes saavutasid II koha. Üldarvestuses edestasime kindla 4.5 punktiga Valjala Põhikooli, mis tähendab, et järgmine aasta kohtume kõigi osalistega juba Saaremaa Ühisgümnaasiumis.

Arti Allmägi, huvijuht

KLÕPSUD KODUTÜTARDE RÜHMALAAGRIST

Möödunud nädalal pidasid SÜGi kodutütred rühmalaagrit, kus sisustati aega savi voolimisega, püssist laskmisega, orienteeru-misega jpm.
TOREDAID KUNSTITÖID TEISELT KORRUSELT

 
Bänner


Bänner