Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Kõne "On inimesi, kellel on raha, ja on inimesi, kes on rikkad"

Saada link Prindi PDF

 

On inimesi, kellel on raha, ja on inimesi, kes on rikkad

 

Rikkust ja raha meeldib inimestele ühte patta visata. Kuid kas need kaks käivad tõesti kokku nagu sukk ja saabas, või meile näib vaid nii. Vaadates kuulsaid ja jõukaid persoone, tunneme, et nad on kadestamist väärt, sest nende elu näib selline lihtne ja ilus – nad saavad raha eest osta mida iganes hing ihaldab. Süvenedes aga selgub tihtipeale, et see polegi nii lilleline, kui tundub. Raha leevendab ainult meie materiaalseid vajadusi, muu osas peame ise hakkama saama.

Julgen väita, et mõni  tavaisik võib olla palju rikkam kui mõni miljonär, sest sõna rikkuse alla kuuluvad ka hea tervis, lapsed, pere ja sõprade olemasolu. Paljudele rahakatele on esmatähtsad uhked riided ja suur maja ning oma luksuselust välja ei nähtagi. Teised aga väärtustavad pereelu ja naudivad õnne, mida silmaga pole võimalik näha. Toon näiteks maailmakuulsa laulja Ed Sheerani, kes esineb pidevalt lavalaudadel ja paljudel kontserttuuridel. Hiljuti aga otsustas mees teha karjääris pausi, et veeta aega on lapse ja naisega. Minu poolt kogu respekt talle. Laulja valis raha asemel pere ja hetkel tähendab see talle õnne.

Rikkuse mõiste on ka aja jooksul muutunud – paarsada aastat tagasi oli inimene jõukas, kui tal olid suured viljapõllud, metsad ja isiklik talu. Ei saanud uhkustada uute autode ega välismaareisidega ning külmal talvel oli ikkagi kõigil raske. Õnn tähendas, et tervis oli korras , loomad söönud ja lapsel tööpostil ülesanne olemas.

Mina saan öelda, et olen rikas: mul on hooliv pere ja sõbrad, tervis korras, katus pea kohal, kõht täis ja tuju hea - see ongi kõik, mida vajan. Olles alaealine, maksavad minu toidu ja riiete eest vanemad, ning oma taskuraha saan kulutada meelepäraselt. Pikalt oli minu üks suurimaid soove olla miljonär, et saaksin osta kõike, mida tahan, kuid nüüd olen aru saanud, et elus on nii palju muid väärtusi, mis on suuresti olulisemad kui lihtsalt rahapatakas pihus.

Krisse Pulk, 10.A

 
Bänner


Bänner