Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 619

Saada link Prindi PDF

 30. august 2019 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 619KOLMAPÄEVAST REEDENI

T  03.09   
Klasside pildistamine

K  04.09

N  05.09   
1.-4. klasside lastevanemate kool

R  06.09   
Väikeste kodu-uurijate tänupäev Paides

L  07.09

P  08.09 

E  09.09   

T  10.09   
5. klasside lastevanemate kool

K  11.09   
6.-9. klasside lastevanemate kool

N  12.09

R  13.09

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

E  02.09    Merike Kuldsaar. Suur-Armeenia radadel 1
T  03.09    TÖÖTAJATE PILDISTAMINE AULAS
K  04.09    Merike Kuldsaar. Suur-Armeenia radadel 2
N  05.09    Gunnar Usin, Janne Traumann. Veneetsia 1
R  06.09    Gunnar Usin, Janne Traumann. Veneetsia 2
E  09.09    Kristi Orgmets. Muljeid Nizzast
T  10.09    Argo ja Marju Kirss. Makedoonia tänapäev
K  11.09    Diana Õun. Lõpureisist Valgevenesse
N  12.09    Janne Nurmik. Üllatused Lätist
R  13.09    Ruta Kelt. Austraaliast tegelikult

ÕNNITLEME!

Karola Soe (11.C) – Eesti MV golfis naiste arvestuses II koht

ALUSTAME TARGALT

Igal aastal oleme alustanud targaks saamist tarkusepäeval – seekord on see lausa pühapäev e vaba päev paljudele peredele. On paslik meenutada, kuhu me kevadel jäime.
Eelmise õppeaasta põhieesmärgiks oli SÜG100. Mõtteid oli loomulikult palju – osad neist väga olulised, mitmed võimalusel kah tehtavad ja  üsna  paljud  lihtsalt  ulmelised. Mulle endale jäid möödunud õppeaastast kõige rohkem meelde (mitte pingereas):
- ajaloolise fotogalerii loomine kooli välisseintele;
- hariduskonverents SÜG100;
- SÜG100 ballid nii gümnasistidele kui koos Ivo Linna ja tema ansambliga õpetajatele, töötajatele, lastevanematele ja vilistlastele;
- juubeliaktused rekordtordi ja šokolaadidega ning kooliteklite kinkimisega kõigile töötajatele;
- esialgsed tulemused riigieksmitest näitavad ka enam-vähem sama taset aastatagusega – seega õnnestuks oma kvaliteedilt ehk taas korrata koolide edetabeli eelmisel aastal saavutatud kümnendat kohta.

Loomulikult tegelesime mõtetes ka juba 2021. aastal algava kooliremondiga ning kasvamisega põhikooliks.
Õppeaasta 2019/20 põhieesmärgiks saabki KASVAMINE PÕHIKOOLIKS.
Muidugi tuleb tegelda ka igapäevase rutiini e õppimise ja õpetamise ning kasvamise ja kasvatamisega, aga küllap me seda suudame – ühisgümnaasiumis oleme oma eesmärkidega ju ikka ühiselt toime tulnud. Meie motogi on SÜG JA SAADKI HAKKAMA.
Kuna suvi veel kestab, siis soovin ka kena suve jätku. Küll suudame end tasapisi ka sügisesse lülitada.

Viljar Aro, koolijuht

KLASSIJUHATAJATUNDIDE RUUMID 1. SEPTEMBRIL 2019

4.a klass ruumis 409
4.b klass ruumis 310
4.c klass ruumis ÕK 216
4.d klass ruumis 141
5.a klass ruumis 406
5.b klass ruumis 413
5.c klass ruumis ÕK 217
5.e klass ruumis ÕK 315
5.ü klass ruumis ÕK 109
6.a klass ruumis 410
6.b klass ruumis 305
6.c klass ruumis ÕK 302
6.e klass ruumis ÕK 310
6.f klass ruumis ÕK 316
7.a klass ruumis 411
7.b klass ruumis 416
7.c klass ruumis ÕK 317
7.e klass ruumis ÕK 301
8.a klass ruumis 138
8.b klass ruumis 313
8.e klass ruumis ÕK 202
9.a klass ruumis 401
9.b klass ruumis 404
9.c klass ruumis 137
10.a/10.b klass ruumis 006
10.c klass ruumis 019
11.a/11.b klass ruumis 301
11.c klass ruumis 320
12.a klass ruumis 308
12.b klass ruumis 317
12.c klass ruumis 407

TEADE RAAMATUKOGULT


Raamatukogu on avatud:
E – R   8 – 17  tel. 45 24437
Kojulaenutuse tähtajad:
raamatud - 21 päeva
õpikud -  1 õppeaaasta
ajakirjad ja uurimistööd - 1 nädal

NB! Meeldetuletuseks õpilastele:
- raamatukokku laenutama tulles tuleb kaasa võtta õpilaspilet (kooli ISIC kaart)
- laenutatud teavikud tuleb tagastada õigeaegselt
- õpikutele kirjutage sisse oma nimi ja klass
- raamatukogus olevaid teavikuid saate vaadata veebikataloogist RIKSWEB - http://192.168.0.5
- väljaspool kooli saab andmebaasi vaadata - http://syg.edu.ee:8080
- veebikataloog on leitav ka kooli kodulehelt  www.syg.edu.ee  (raamatukogu)
- kaotatud või rikutud teavikud tuleb asendada sama või mõne muu raamatukogule vajaliku trükisega või tasuda nende turuväärtus.
- infot raamatukogu, kohustusliku kirjanduse ja muu kohta leiate raamatukogu AJAVEEBIST - http://www.sygrmtk.blogspot.com/
- raamatukogus saab printimiseks ja õppeülesannete täitmiseks kasutada terminalarvutit ja skännerit
Printimine: 1 A4 lk. – 0.10

Ilusat kooliaastat soovides
Iivi Jakobson, raamatukogu juhataja
Meeli Ool, raamatukoguhoidja

 

KODUTÜTRED KUTSUVADOotame tüdrukuid liituma kodutütardega. Vanus pole oluline Smile

Huvitatutel võtta ühendust Merle Priiga (ruum 410 või kirjutada See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. )

KOOLITEATER KUTSUB!

Kooliteatrid Kreputlased (5.-9. klass) ja Krevera (10.-12. klass) võtavad vastu uusi liikmeid!

Kui tahad mõnusas seltskonnas saada kogemusi, mis aitavad ka tavaelus, käia erinevatel festivalidel, nautida ühiseid üritusi, kohtuda vilistlastega, saada koolitust truppides külas käivatelt professionaalsetelt näitlejatelt, siis anna teada oma soovist kooliteatriga liituda hiljemalt 5. SEPTEMBRIKS ÕPETAJA RITA ILVESELE (ruum 411).

Seejärel ootame Sind lahtist proovi vaatama, et saaksid lõpliku otsuse teha.

KOOLITEATRITE LAAGER RANNAL

11.-15. juulil toimus imekauni Peipsi järve ääres, täpsemalt Rannal, juba 23. korda üleriigiline kooliteatrite suvekool, kuhu seadsid oma uudishimulikud sammud ka kuus Krevera ja Kreputlaste liiget koos juhendajaga.
Kuna suurem osa meist võttis üritusest esimest korda osa, oli algul natukene hirmus ka - teiste ees oma oskusi näidata pole kunagi kerge olnud. Samas oli pärast esimese õppetunni (neid oli iga päev kolm, ühe kestuseks 2 tundi) läbimist enesetunne väga hea!200 toredat laagrilist jaotati käepaelte värvide järgi gruppidesse, iga grupp sai professionaalse taustaga näitleja, muusiku või lavastaja enda juhendajaks. Suurepäraseks võimaluseks oli käia ka teiste juhendajate juures ja neilt samuti õppida.

Arendasime partneritunnetust, tegelesime tähelepanuharjutustega, improviseerisime ja koostasime ise etüüde. Juba olime kõik lähemalt tutvunud, üksteiselt midagi õppinud ja uusi oskusi omandanud. Minu suureks üllatuseks oli sealsete uute ja vägagi huvitavate inimestega sõbrunemine lihtne. Jäi ära käia veel mitmed kursused ja loota, et kõik hea pähe püsima jääks. Näiteks anti meile võimalus avastada lavalisi võitlusstseene kaklemise ja riidlemise näol. Tohutult vahva oli jätta muljet suurest riiust, kuigi ise vahepeal ikka itsitasime ka, kui imiteerisime juustest kiskumist või vastu põske löömist. Igal õhtul oli vaba lava, kuhu kõige julgemad end kirja panid ning tantsu-laulu-naljaga teisi lõbustasid. Kui telkidesse pugemisks tundus veel aeg varajane, saime kogeda ehtsat Peipsi järve äärset sauna ja vees end ka karastada. Muide, just saunalaval tekkis kõige rohkem tutvusi, sai näitlemisest räägitud ja nippe vahetatud.

Viimasel õhtul oli aeg näidata uusi oskusi ka teistele - nimelt olid kõik grupid valmistanud näidendi, mis kanti nüüd laagrilistele ette. Pealkiri oli kaasa antud juba esimesel laagripäeval: “Ma kingin Sulle päikese”. Etenduste ideid oili seinast seina ja erinevaid lähenemisi oli väga põnev vaadata.

Juhendajatele olid sel aastal loenguid pidamas Märt Treier meediast, Margus Mikomägi teatrikriitikast, Martin Algus stsenaariumide kirjutamisest, Urmas Lennuk dramatiseerimisest, Maarius Pärn improteatrist ja Uku Uusberg lavastamisest.

Kindlasti kõige armsam hetk kogu laagriaja jooksul oli viimasel õhtul aset leidnud küünalde öö. Peaaegu kogu laagriala oli täidetud küünaldega, Peipsi peale viidi alusega suured pakud, mis süüdati põlema ning mida siis rannalt lustiga jälgida sai. Kõige ilusa krooniks oli muusika, mis igal aastal just sel õhtul kõlab.

Kombe kohaselt kallistati kõiki oma tuttavaid ja nii mõnelgi tikkus pisar silma. Ranna laager ületas ootused kõrge kaarega ning ootan huviga järgmist suve, mil kogemustepagasit taas täiendada!

Cathrin Benita Poopuu

Kodutütarde ja noorte kotkaste üle-eestiline suurlaager Saaremaal


Kõik laagrilised üheskoos

Teisipäeval, 9. juulil kogunesid üle terve Eesti kodutütred ja noored kotkad Saaremaale, et üheskoos Karujärvel pidada maha üks vahva laager. Laagrisse tulid koos meiega ka Poola ja Leedu noored.

Selleks, et üks õige laager hoo sisse saaks, pidid Saaremaa noortejuhid kõvasti ettevalmistusi tegema. Nelja päevasesse laagrisse „Ühes paadis“ panustasid kõik kohalikud rühmad nii nõu kui abijõuga.

Laager algas üheskoos laagriplatsile kogunemisega, kus toimus avarivistus ning räägiti ära päevaplaan. Seejärel tõeline laagrielu algaski.

Esimeseks tegevuseks olid meeskonnamängud. Mängiti mitmeid erinevaid mänge, näiteks kalapüüki. Kaladeks olid tol hetkel muidugi pallid ja õngeks hularõngas.  Noored said kätt proovida nii lõngakeraga kalavõrgu punumises kui ka kuue paelaga köie tegemises. Paksude Võrumaa karulaante vahelt tulnud noored kirjutasid omaloomingupunktis järgmise Karujärve tekkeloo:

Ammu, ammu, ammu ennemuistsel aal tuli karu seitsme maa ja mere tagant Venemaalt Saaremaale. Ta tahtis selgeks selgeks õppida motivatsiooni tähestikku ning Saaremaa naissoost karud olevat eriti targad, et teda õpetada.

Karu tuli ja leidis suure soo. Ta istus sohu ja hakkas naisi ootama. Ootas ja ootas, aga naisi ei paistnud kusagilt. Karu istus nii kaua, et vesi vajus läbi maakera teisele poole, kus juhuslikult oli Hiina. Nüüd oli Hiinas nii palju vett, et seal sai alguse riisikasvatus. Kahjuks kogunes vett liiga palju, seega pidid Kung fu Panda ja meister Šifu karu Saaremaalt ära ajama. Karu tõusis püsti ja tema istutud lohku hakkas vesi tagasi voolama. Nii tekkis kunagise soo asemele hoopiski järv.

Mänge oli väga- väga palju, kuid meie päeva lõpetasid meeldejäävad mereteemalised etteasted, mis olid kõigil rühmadel väga eriilmelised. Mõni rühm isegi räppis ja paljud tantsisid, mille tulemusel haarasid sellega kogu publikut oma esinemisse kaasa.

Kolmapäevane hommik algas ühise võimlemisega, millele järgnes hommikusöök. Kõigil kõhud täis söödud, saime naasta päevaste tegevuste juurde. Laagrilised jaotati kaheks: ühed läksid kiirel sammul bussidesse, et ekskursioonile minna, kuid teised läksid orienteeruma. Ekskursioonilistel oli võimalus näha Saaremaa võlusid. Külastati Kaarma maalinna ja tutvuti kirikuga, vaadati üle tuntud Kaali kraater, millele järgnes tutvus Angla tuulikutega ning viimaseks sihtpaigaks oli Panga pank. Pärastlõunal vahetasid laagrilised oma tegevusi.

Teisel poolel, kes orienteeruma läks, ei tulnud läbida just väga pikk tee, kuid punkte oli nii mitmeidki, kus sai ülesandeid lahendada ja sellega lisapunkte teenida. Näiteks üheks ülesandeks oli taaskord kalapüük, kuid seekord pidi püüdja saagi suunas seljaga olema ja kaaslased said teda saagini juhendada. Igal sammul tuli teha meeskonnatööd, mis ka laagri „Ühises paadis“ peaeesmärk oli.

Õhtul autasustati parimaid orienteerujaid ning süüdati võimas lõke. Lisaks esinesid meile kaitseliidu bänd, kellega kõik kaasa laulsid. Öörahu lähenedes pugesid kõik taas põhku, et uus päev saaks alata.

Uus päev algas taas hommikuvõimlemisega. Kiired võimlemisharjutused tehtud, sõid kõik maitsva hommikusöögi ja läksid rivistusele. Seal jagati laager taas pooleks: ühed läksid töötubadesse ja teised osalesid sportlikes mängudes. Päeva jooksul sai teha palju erinevaid asju. Näiteks sai mängida discgolfi ehk mängu „Räimed võrku“. Samuti mängiti linaga võrkpalli, spreivärvidega tehti lahedaid särke õhtuse peo jaoks ja käidi järvel aerusurfil. Mitmed tiimid said oma rammu katsuda köieveos, kuid ka “lendava räime” püüdmisel. Ühes vahvas töötoas sai nii mõnigi grupp oma loovust näidata ja teha loodusest leiduvate asjade abil näiteks laevukesi, krabi, kaheksajalga või suisa merekoletist. Erilist elevust pakkus kalade puhastamine ning suitsukala maitsmine.

Meeleolukale päevale pani punkti võimas  Magic Panda etteaste, kes on paljude noorte, kuid ka vanemate inimeste lemmikbänd.

Viimase päeva hommik algas ilma võimlemiseta, mis paljusid ära ehmatas: oli noori, kes arvasid, et magasid sisse. Hommikut ei saanud siiski alustada ilma turgutava hommikusöögita, pärast mida pärast rivvi jooksid. Viimaseks ülesandeks anti noortele võimalus osaleda väikeses teadmistekontrollis ehk fotoorienteerumisel. Orienteerumise ajaks segati noored erinevatesse tiimidesse. Tiimid pidid ülesse leidma kalapildiga purgid ja neist endale ülesande haarama. Ülesanneteks olid näiteks püramiidina purjeka tegemine, sõlmede ettenäitamine, kuid ka laulmine ja tantsimine. Orienteerumisele järgnes vormide selga panek, et naasta marsitaktis üheskoos lõpurivistusele, kus tänati ürituse korraldajaid.


Saaremaa esindus

Pärast ühiste fotode tegemisi said kõik naasta turvalisele koduteele. Järgmine suurlaager toimub juba uuel aastal ja siis juba Lõuna-Eestis.

Hanna Saaretalu, SÜGi kodutütar

 
Bänner


Bänner