Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press nr 307

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


11. mai 2011 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea  - Number 307KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K 11.05    
14.00     Direktsiooni koosolek
15.00     Õppekavateemaline koosolek
15.50     Võõrkeelte ainekomisjoni koosolek
19.00     Väike laulupidu

R 13.05   
10.00     Riigieksam: MATEMAATIKA
Viimane tunniplaanijärgne päev 11. klassidele

E 16.05     Algab eksamiperiood 11. kl

T 17.05     09.00    SA juhatuse koosolek
Viimane tunniplaanijärgne päev 7., 8. ja 10. klassidele

K 18.05    
14.00    Direktsiooni koosolek
15.00     Tehnikanõukogu koosolek
Algab eksamiperiood 7., 8. ja 10. klassidele
Eesti keele tasemetöö 3. kl

R 20.05     Viimane tunniplaanijärgne päev 4., 5. ja 6. kl
09.00     Viimase kella päev 9. klassile
Kunstiõpetuse tasemetöö 6. kl
R–P 20.–22. 05    Bioloogiaolümpiaadi lõppvoor PK

DIREKTSIOON TÄNAB

Merike Kuldsaar – õpilaste väga hea ettevalmistuse eest geograafiaolümpiaadi lõppvooruks
Rita Ilves, Ruta Kelt, Maie Uustulnd – õpilaste väga hea juhendamise eest üleriigiliseks algklasside teatrifestivaliks
Marina Priske, Ljuba Paju – õpilaste väga hea juhendamise eest üleriigiliseks vene keele võistluseks

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K 11.05 Enn Laanemäe: Hiina
N 12.05 Direktsiooni info
R 13. 05 Kohtumine kolleegiga
E 16.05 Viljar Aro: Elukool

ÕNNITLEME

Liisa Saaremäelilt ilmus kirjandusajakirjas Värske Rõhk Remarque'i "Triumfikaare" põhjal kirjutatud kolm epitaafi, mille eest ta pälvis ajakirja Esimese Sammu preemia.

 

KOOLIVORMI TELLIMISEST 1.–9. kl

Järgmiseks õppeaastaks saab koolivormi tellida 1.–31. maini 2011 SAAREMAA KAUBAMAJAST.

Lapsevanemal palun pöörduda tellimuse vormistamiseks kaubamaja II korruse lasteosakonna kassa müüja poole. Tellimused on nimekirja alusel. Lastel on võimalus koolivormi selga proovida.

Põhikooli koolivormi tüdrukute ja poiste triiksärke võib tellida, kuid on võimalus ka endal muretseda. Triiksärkide värv peab olema sinine (helesinine, tumesinine), valge. Muud värvitoonid ei ole lubatud. Ei ole lubatud ka triibulised, täpilised jne triiksärgid. Tüdrukute pluusi number alates 26 kuni 40-ni ja pikkusele 128–172 cm. Poiste triiksärgid kasvule 122–170 cm. Lapsevanemal on võimalus kauplusest Sander tellida poistele triiksärke alates nr 39, mille hind on odavam kui tellida kaubamajast. Vestid ja kampsunid kasvule 122–188 cm.

Õpilastel on koolivormi kandmine kohustuslik ja seepärast toimub koolivormi tellimine kevadel!

Viljar Aro, direktor

 

RAAMATUKOGU TEADE SAAREMAA ÜHISGÜMNAASIUMI ÕPILASTELE

  • Raamatukogu tuletab meelde, et õppeaasta lõpuks peavad olema kõik laenutatud õpikud ja muud trükised raamatukokku tagastatud (v.a. õppetöö võlglased, kes tagastavad õpikud augustikuu lõpuks).
  • 1.–3.klassi õpilased tagastavad õpikud klassijuhatajale.
  • Võlgnevuste korral sügisel uusi õpikuid ei laenutata!
  • Kokkuleppel saab suveks laenutada vajalikku ilukirjandust (nt kohustuslikku kirjandust).
  • Tagastamata (kaotatud) või rikutud teavikud tuleb asendada sama või muu raamatukogule vajaliku trükisega või tasuda nende turuväärtuse.

Iivi Vikat, raamatukogu juhataja

 

PÖIAL-LIISIL LÄKS HÄSTI

6.–7. mail toimus Kohtla-Järvel üleriigiline algklasside kooliteatrite festival. Saaremaad esindasid meie kooli neljandikud Hando Runneli luuletsükli põhjal tehtud etendusegaa "Pöial-Liisi".

Oldi ääretult tublid ja koju naasti laureaaditiitliga. Lisaks sai nimiosalist mänginud Aleksandra Männik ka näitlejapreemia. Suur tänu vahvatele väikestele näitlejatele. Osalemist toetas Euroopa Liidu Sotsiaalfond.

Rita Ilves, etenduse lavastaja

 

GEOGRAAFIAOLÜMPIAAD

6.–8. mail toimus Haapsalus vabariiklik geograaiaolümpiaad. Maakonnast oli kokku kutsutud 8 õpilast, nende hulgas 3 meie koolist. Olümpiaad koosnes kolmest osast: kirjalik töö, maastikul orienteerumine ja viktoriin Läänemaa kohta.
Kõik saarlased esinesid tublilt. Meie õpilastel läks väga hästi:

Magnus Kaldjärv (8b) sai 2. koha
Hanna Tuus (8b) sai 12. koha
Mihkel Lember (12c) sai 6. koha (omistati III järgu diplom). Suur tänu meeldiva nädalavahetuse eest!

Merike Kuldsaar, geograafiaõpetaja

HEATEGEVUSLIK TEATEJOOKS

5. mail toimus Kuressaare kesklinnas järjekordne üleriigiline heategevuslik teatejooks. Norrast alguse saanud iga-aastase jooksu mõte seisneb selles, et jooksevad füüsiliselt terved lapsed, et toetada neid, kes seda teha ei suuda. Joostakse igas maakonnas ja meie jooks toimub traditsiooniliselt Kuressaare kesklinnas. Meie koolist jooksis 11 põhikooliosa võistkonda, igas 4 tüdrukut ja 4 poissi. Kuna see jooks ei toimu aja peale, siis võib öelda, et võitsid kõik. Aitäh, jooksjad, et näete ka teisi inimesi enda ümber!

Virge Treiel, kergejõustikutreener

 

PARIM KOOL LINNAJOOKSUL

Laupäeval, 7. mail toimus Kuressaare tänavatel traditsiooniline linnajooks, mis pühendatud Kuressaare linna sünnipäevale. Meie kool sai korraldajailt karika selle eest, et SÜGist osales jooksul kõige rohkem inimesi – 113.

GARDEROOBIKAPPIDEST

Lõpetajad, garderoobikappide omanikud! Kui te oma kappi enam ei kasuta ja soovite selle maha müüa, siis andke oma soovist teada haldusjuhile ( See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. või tel 5184814). Aitan müüjad potentsiaalsete ostjatega kokku saada. Hinna määrate teie ise ja see avalikustamisele ei kuulu. Kui ostu-müügitehing on toimunud, palun teavitada, kes on uus omanik. Neil lõpetajatel, kes leiavad kapile ise ostja või kelle kapi kasutajaks saab noorem õde või vend, palun samuti sellest muudatusest teatada, et registris parandus teha.

Aado Haandi, haldusjuht

8B LOODUSPROJEKT

8.b klassil on KIK-i rahastusel käsil projekt, mille eesmärgiks Saaremaa looduse ja rannaalade täpsem tundmaõppimine, keskkonnateadlikkuse arendamine ja looduskaitsega seotud teemad. Oluliseks osaks on erinevate õppeainete klassitundides õpitud teadmiste kasutamine praktilises õppetegevuses ranna- ja looduskaitsealadel.


25. aprilli õhtul toimus auditooriumis ühine õppetund Saaremaa loodusest 8.b klassi lastele ja lastevanematele. Tunni teemaks Saaremaa loodushoid.

Meie klassis on väga pühendunud loodusuurijad, kes tutvustasid oma aastatepikkust uurimistööd. Ettekandjaiks olid Hanna Tuus (Valge-toonekure uuringud) ja Kaspar Mölder, Magnus Kaldjärv, Karl Eik Rebane, Hanna Tuus (Sääre looduskaitseala).

Hanna on valge-toonekure pesitsemist Saaremaal uurinud mitme aasta jooksul ning teab täpselt kõiki pesakohti ja pesitsemist soodustavaid ning takistavaid asjaolusid. Eelmisel suvel oli Saaremaal üheksa asustatud pesa. Selle tööga sai ta vabariigis esikoha.

Karl Eik, Magnus, Hanna ja Kaspar tutvustamas oma uurimistulemusi Sääre looduskaitseala loomiseks. Mitme aasta jooksul toimunud uurimise tulemusena on loendatud taimed, selgroogsed ja selgrootud Säärel. Töö pälvis vabariigis elurikkuse konkursil kõrge tunnustuse ja parima uurimistöö tiitli.

26. aprillil õppis 8.b klass kena päikesepaistelise päeva pärastlõunal Sõrves ja Lõmalas. Mati Martinsoni juhendamisel käisime Sõrve randadele rajatud linnuriigis ja sattusime ka „usside maale”. Kaasas olid meil linnuvaatluseks vajalikud binoklid ja vaatlustoru, mida nii mõnigi noor elus esimest korda kasutada sai. Kuulsime ja õppisime lindude elust-olust mitmeid huvitavaid üksikasju, näiteks oma alade kaitsmisest ja vastuhakkamisest sissetungijatele, pesakoha valikust, naftareostuse probleemidest ja poegade kasvatamisest. Muidugi ka sellest, kuidas Sõrve linnujaamas igapäevast linnuvaatlust korraldatakse ning milliselt veebilehelt selle kohta lisateavet võib leida. Richard oli hoolas filmija ning õppepäeval nähtust saame kokku panna väikese õppefilmi.

Õpetaja Inge Vahter andis ülesande koguda rannakarpe, vetikaid ja määrata nende liigid ning teha tähelepanekuid keskkonnaprobleemide ja erinevate ranna-alade kohta. Leidsime südakarpe, söödavaid rannakarpe, balti lamekarpe ja liiva-uurikkarpe. Oluline oli ka arutelu Säärest kui maakonna väga olulisest turismiobjektist, kas turistide voogu tuleks takistada või soodustada,  mida võtta ette militaarehitiste varemetega ning kuidas mõjutab loodust surfarite tegutsemine. Matka ajal leiti rannast ka põnevat aakrikku. Täitsime vaatluspäevikut, arutasime teemasid omavahel ja otsisime vastuseid keskkonnateemalistele küsimustele.


Hiljem klassitunnis valmisid kogutud materjalidest õppevahendid. Leidsime hulgaliselt erinevaid fossiile, mille täpsem uurimine veel ees seisab.

Õpetaja Raili Tamm oli pannud meile valmis keemialabori ning proovisime määrata merevee soolasisaldust ja tihedust. Merevesi oli sellel päeval erakordselt soe, koguni 14 kraadi.  Mõõtmiste ja katsete tulemusel saime kindlalt teada, et tihedus oli väike, järelikult vesi üsna mage.


Aktiivõppe tunni algus Sõrve linnuvaatlusjaama õuel. Õpetajad räägivad õpilastele oma tunni eesmärkidest ja ülesannetest.


Pildi tegemise ajal oli selles nastikute pesakohas roomamas vähemalt kümme nastikut, järelikult on nad ka pildil. Kui leiad vähemalt ühe, oled terava pilguga kotka moodi.


Hüljeste peletamiseks ja võrkude kaitsmiseks on Sääre randa seatud valge paat. Kuulsime, et taanlaste leiutatud abivahend on tänavu kevadel olnud tõhus.


Keemiatunnis tehti laboritööd, kuumutati merevett, määrati kloriidioone ja,… nagu näete Anderi näost, tehti lähemat tutvust ka õppematerjalidega.


Keemialabori kasutamine välitingimustes ei olnudki nii kerge. Ka kevade parim ilm ja ere päike takistasid keskendumist.


Vee tihedus sõltub soola kontsentratsioonist ja temperatuurist, antud katses kinnitame kuuma vee lisamisega seda väidet.

8.b klass tänab õpetajaid Mati Martinsoni, Inge Vahterit ja Raili Tamme ning Lõmala sadama pererahvast huvitava koolipäeva eest!

Tekst ja fotod: Sirje Ess, klassijuhataja

 

LUMEJALGPALL

3. mai hommikul sõitsime meie, üheksa poissi ja seitse tüdrukut Lümandasse Saare maakonna põhikooli jalgpallimeistrivõistlustele. Ilm oli kole ja külm, sadas vihma. Päeva jooksul hakkas isegi lörtsi sadama. Vahepeal tekkis tunne, et talv on jälle käes. Ka jalgpalliplats oli vihma pärast halvas seisukorras. Väljak oli libe ning mängida polnud lihtne.
Tüdrukud olid ühes alagrupis Salme ja Kaali kooli naiskondadega. Loosiõnn meile ei naeratanud, kuna Salme oli eelmise aasta võitja ning alagrupist edasipääsuks oleksime pidanud nad alistama. Esimeses mängus kaotasimegi tugevale Salmele 1:0. Seega tüdrukud alagrupist edasi ei pääsenud ja meie jaoks oli võistlus läbi. Vaatamata meie ebaõnnele elasime poistele lõpuni kaasa.

Poisid mängisid ühes alagrupis Valjala ja Kahtla kooliga. Mõlemad koolid alistati ning pääseti finaalturniirile. Finaalturniirile pääses igas alagrupis esimeseks tulnud kool. Seal mängisid kõik koolid omavahel ühe mängu ning seejärel kujunes paremusjärjestus. Meie tublid poisid suutsid alistada Lümanda, KG-le ja Kuressaare Põhikoolile jäädi napilt alla. Poistel jäi puudu täpsusest: palju lööke läks kas latti, posti või löödi napilt väravast mööda. Siiski saavutati tubli auhinnaline kolmas koht!


Lumised mänguolud (foto A. Rand)
Saaremaa Ühisgümnaasiumi tüdrukute eest mängisid 9.Bb-st Gerda Nelis, Anett Kuris, Anett Tael ja Pille-Riin Lember, 9.a-st Anita Jakimenko ning Anni Toon ja Kreta Rand 8.b klassist. Poiste tiimis mängisid Jüri Põld, Lauri Põld, Theodor Kaljo, Sander Sepp ja Taavi Aeg

9.a-st, Kristo Õunap ja Geiro Kõiv 9.b-st, Sander Õun 8.b-st ning Danel Tiirats 7.a-st.
Suured tänud Kaupo Põllule, kes oli nõus meiega Lümandasse kaasa tulema, ning õpetaja Aime Metsmaale ja Enn Laanemäele, kes tahtsid meid võistlema saata. Suur tänu ka Euroopa Liidu Sotsiaalfondile, kelle toetusel võistlussõit teoks sai.

Gerda Nelis, 9.b klassi õpilane

TUBLID VENE KEELE OSKAJAD

9. mail toimus Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumis vabariiklik vene keele võistlus, mille eesmärgiks on populariseerida vene keele õppimist, tõsta õpilaste oskuste ja teadmiste taset. Üritus oli esmakordne, küll aga loodavad korraldajad, et sellest saab traditsioon.

Küsimused olid nii vene keele grammatika (näiteks üks ülesanne oli etteütluse kirjutamine) kui ka Hiiumaa vaatamisväärsuste kohta, kuna seekordseteks korraldajateks olid Hiiumaa vene keele õpetajad. I koha saavutanud võistkonna maakond või linn on järgmise võistluse korraldaja.

Meie maakonda esindas võistkond, kuhu kuulus 2 õpilast Vanalinna koolist ja 2 õpilast – Ken Kilumets (8a) ja Karl Kesküla (9a) Saaremaa Ühisgümnaasiumist.

Meie maakonna esindusel läks väga hästi, saavutati II koht. Kiitus tublidele poistele!

Ljuba Paju ja Marina Priske, vene keele õpetajad

 

KEEMIA ÕPIKOJAD

12. mail ja 13. mail kell 14.00–18.00 toimuvad selle õppeaasta viimased keemia õpikojad  SÜGi keemiaklassis. Õpikodasid viivad läbi Tartu Ülikooli magistrandid ja doktorandid Eesti Füüsika Seltsi ja TÜ Teaduskooli korraldamisel.

Ka järgmisel õppeaastal on võib Saaremaa Ühisgümnaasiumis erinavates õpikodades

osaleda, hetkel on plaanis ka valikut laiendada ja võimalik, et toimuvad töötoad nii keemias, põhikooli füüsikas kui ka gümnaasiumi füüsikas.

Täpsem info toimuva kohta http://www.fyysika.ee/opikojad

Anne Teigamägi, STH projektijuht

 

Viimati uuendatud Teisipäev, 10 Mai 2011 18:33  
Bänner


Bänner