Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Mida õpetavad meile muinasjutud?

Saada link Prindi PDF

 

Mida õpetavad meile muinasjutud

 

Mina, nagu paljud teisedki, kasvasin üles muinasjuttudega. Vanemad lugesid mulle neid enne magamajäämist ette ning ei läinud kaua, kuni ise lugema õppisin ja lugusid lehtedelt silmadega neelama hakkasin. Asja juurde käis ka kimbutav vanem vend, kes, lootes mind hirmutada, jutustas mulle loo „tegeliku lõpu“. Too tegelik lõpp kujutas endast mingit väga barbaarset versiooni armastatud loost ning enamasti lisasid kogu hirmutavale jutule vürtsi sõnad: „See juhtus päriselt.“ Kuid miks me kõik teame neid kuulsaid muinasjutte? Mis väärtuslikud õppetunnid panevad lapsevanemaid aasta-aastasse neid oma lastele lugema?

Muinasjutud on universaalsed, seega on nende päritolud Norrast Indoneesiani. Iga muinasjutt sisaldab ka killukesi päritolumaa kultuuri. Lugedes muinaslugusid, enesele märkamatagi, saab tutvuda teiste kultuuridega. See on eriti oluline lastele, kes niimoodi oma silmaringi arendavad.

Kõige tähtsam osa muinasjuttudest on moraal. Kolme põrsakese loos õppisime mitte laisad olema, sest tehtud töö tasub ära. Punamütsikese seiklused aga õpetasid, et võõrastega rääkimine on halb. Igast muinasjutust leiab õppetunni. Oluline on, et eluks vajalik nõuanne on kirjutatud meelelahutavasse loosse, kus lugejad(või kuulajad) mõistaksid toimuvat. Lapse ees näppu viibutades võib ta ju hetkeks noogutada ja öelda: „Ma ei tee seda paha asja,“ või „Ma luban olla ettevaatlik“. Kuid peites õppetunni muinasjuttu, järeldavad lapsed ise, miks tegelasel asjad hästi või nihu läksid.

Pean muinasjuttudes veel oluliseks seda, mis juhtub pärast peasündmustikku. Tuhkatriinu loo õppetund poleks ju nii meeldejääv, kui kuri kasuema- ja õed hiljem karistada ei saaks? Tegude tagajärjed toovadki lugude moraali esile. Ehk, kui käituda õelalt ja ebaõiglaselt, käitutakse ka tegijaga otsustaval hetkel vastavalt: kosmiline karma teeb oma töö. Vahet pole, kas inimene usub karmasse või mitte, looga õppis ta, et teiste halvasti kohtlemine pole õige.

Muinasjutte on tuhandeid ning igaühes peitub mõni kasulik õppetund. Öeldakse küll, et vanale koerale uusi trikke ei õpeta, kuid arvan, et inimene võib kasvada igas vanuses. Seega on hea ka täiskasvanuna taaslugeda vanu lemmikuid ning  oma käitumist peegeldada. Kui kunagi lapsed saan, kavatsen ka neile muinasjutte ette lugeda, sest neis peitub tõde.

Anni Kuuseok, 10.C

 
Bänner


Bänner