Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 610

Saada link Prindi PDF

 9. aprill 2019 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 610


 


KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  10.04   
MK Liivide konkurss SÜG
13.00 Kaitseministeeriumi teavituskampaania riigikaitsest naistele
14.00 2.-4. kl individuaalsed kiirmale MV
14.00 PK mälumängu IV voor
15.30 Klassijuhatajate nõupidamine

N  11.04   
12. kl tutinädal 11.-17.aprill
8.10 Maanteeameti koolitus "Kaspar ja Georg" 9. klassidele
15.00 5.-9. kl individuaalsed kiirmale MV
16.00 Väärikate Ülikool
18.30 Ö-Ülikool

R  12.04   
14.30   MV Ujumine 1.-3.kl
15.30   MV Ujumine 4.-6.kl
18.00 SÜG-Alternatiiv
VAB PK näitemängupäev

L  13.04   
VAB Matemaatikaolümpiaadi lõppvoor
VAB PK näitemängupäev
9.00-14.00 MK noorte malevõistlused  kuni 10.a ja 12.a

P  14.04   
VAB Matemaatikaolümpiaadi Lõppvoor

E  15.04   
10.45 Klassivanemate koosolek
13.00 Direktsiooni koosolek
13.00 Europarlamendi saadiku Urmas Paeti tund abiturientidele "Kuhu liigub Euroopa ja kuidas see mõjutab Eestit?"
Mudilaskooride üldlaulupeo üldproov

T  16.04   
16.00 Õpilasesinduse koosolek
Õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voor, Teadusfestival (Eesti Teadusagentuur)

K  17.04   
09.00 12. kl klassijuhatajatund
10.00 12. kl lõpukellaaktus gümn.
14.30 Juhtkonna koosolek
15.00 Absoluutarvestuses individuaalsed kiirmale MV
16.00 Nõukoja koosolek
Õpilaste teadustööde riikliku konkursi II voor, Teadusfestival (Eesti Teadusagentuur)

N  18.04   
MK Algklasside näitemängupäev Valjalas

R  19.04   
SUUR REEDE
Kesk- ja põhikoolide Eesti MV väitlused III etapp

L  20.04   
VAB Liivide konkurss
Kesk- ja põhikoolide Eesti MV väitlused III etapp
Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor (TÜ)

P  21.04   
Kesk- ja põhikoolide Eesti MV väitlused III etapp
Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor (TÜ)

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  10.04    Marit Kikas. Õpetaja innovatsioonilabor
N  11.04    Direktsiooni info
R  12.04    Mare Poopuu. Vanemlusprogrammi supervisioonist
E  15.04    Viljar Aro
T  16.04    Merike Kuldsaar. Geograafiaõpetajate kevadpäevad
K  17.04    ABITUURIUMI TUTIPÄEVAAKTUS
N  18.04    Direktsiooni info
R  19.04    SUUR REEDE

TÄNAME!

Rita Ilves — õpilaste väga hea juhendamise eest maakondlikuks põhikoolide näitemängupäevaks ja vabariiklikuks gümnaasiumiastme näitemängupäevaks.
Kadri Pulk — õpilaste väga hea juhendamise eest TV 10 olümpiastarti III etapil.

KA TÄNA VALITAKSE MITTE VÕIMU, VAID VABADUST

Oli ja on valimiste aeg — üsna pidevalt. Koolijuhina pean hea seisma ka selle eest, et meie kogukonna inimesed tahaksid täita oma kodanikukohust. Allolevad mõtted ehk motiveerivad  kahtlejaid  urnide  juurde  minema vähemasti tulevikus. Enamvähem nii alustasin koolilehes ka kümme aastat tagasi. Miskit vist pole muutunud
...Inimesed soovivad õnne ja edu, teiste inimeste austust ja armastust. Praegusel stressirohkel valimiste ja võimu jagamise ajal oleks paslik meenutada Albert Einsteini mõtet: „Tähtis pole mitte edu, vaid väärikus”. Minu arvates ei erine meie erakonnad eriti oma soovide poolest, mida teha - tähtis on hoopis KUIDAS. Kas inimestest hoolides või inimestest hoolimata; kas avameelselt, ausalt ja otse või salaja, varjates ja kõrvalteid pidi. Igal juhul vajame ÕIGEID OTSUSEID — mitte parteidele, vaid kogukonnale.

Meie linn võiks olla ÕNNELINN - osakem vaid tema täiust hinnata. Me oleme tõesti juba nii rikkad ja targad, et võiksime endale eesmärgiks seada „tahta seda, mida me saame”, mitte „saada seda, mida tahame”. Juba Epictetus ütles, et on ainult üks viis, kuidas õnnelikuks saada, ja see eeldab, et  lakkame muretsemast asjade pärast, mis ei allu meie tahtele. Täna on õigus nii optimistidel, kes arvavad, et meie maailm on kõige parem, kui ka pessimistidel, kes kardavad, et see võibki nii olla. Miks peaksime elama Bertrand Russelli tähelepanekuid mööda: „Vähe on neid, kes suudavad olla õnnelikud TEIST INIMEST, usku või rahvust vihkamata”? Palju kindlam oleks järgida vana hea Albert Einsteini valemit: EDU = TÖÖ + VABA AEG + SUU KINNI HOIDMINE. Paraku on see viimane sageli just kõige raskem - meie suhtluskultuur on kahjuks üles ehitumas mitte kuulaja-, vaid rääkijakeskselt. Popp on kiruda, halada, süüdistada ja manada. Seda annab muuta - vähemasti ühes linnas - Õnnelinnas. Rohkem kuulamist, mõistmist, aru-saada-tahtmist, huumorit ja nagu psühholoogid ütlevad: rohkem ümbersõnastamist ja tunnete peegeldamist. Rohkem haridust ja haritust - küll siis tuleb kõik muugi. Oleme kuulnud, et elekter ja küte on strateegilised valdkonnad. Veelgi tähtsam on oma käes e oma otsustamise väes hoida meie laste haridust. Ses valdkonnas meil väljakutseid jagub — riigigümnaasiumi tulevane sisu, KTG iseseisvus või lahustumine, vastloodud tugikeskuse tegelik sisu ja vorm, üha suurenev HEV-õpilaste hulk, uute tekkivate suurte põhikoolide toimetulek, üha vähenev õpilaste arv maakoolides, õpetajate puudus, lasteaedade ja  huvikoolide  õpetajate  madalad palgad, tulemuslik koostöö lastevanematega, kohe-kohe startiv valla haridusvaldkonna arengukava loomine jne, jne. TARK LINN ja TARK VALD  peavad olema targaks saamise monopoliks — poliitilise või lihtsalt asjatundmatuse käsikähmluse altarile ei saa koole tuua.

Õnn ju sõltub kolmest asjast — et oleks, keda armastada; et oleks, mida teha; ja et oleks, mida loota. Armastagem siis oma kodupaika kogu südamest, tehkem oma tööd kogu hingest ja lootkem meie kõigi unistuste täitumist. Meie kõik — ka Sina, lugeja.

KURESSAARE — ÕNNELINN VÕI UNISTUSTE LINN — VAHET POLE. SAAREMAA VALD — PER ASPERA AD ASTRA.

Viljar Aro, koolijuht

SÜGi LAULULIND

Hea koolipere, armsad laululapsed!
Keegi on kunagi kirjutanud järgnevad read:
Laul on see, mis kosutab hinge,
laul on see, mis maandamas pinge.
Laul on see, mis liitmas on rahvad,
laulev rahvas ju ääretult vahva.

Laul on see, mis unele suigutab,
laul on see, mis uniseid virgutab.
Laul on see, mis paljut meil õpetab,
maise teekonna laul tihti lõpetab.

Laulab inimsuu, laulab ka lind,
laulame siis, kui valu täis rind.
Laulul on tohutu võim ja ka vägi,
meiegi rahva ju laul vabaks tegi.

Laul oli ka see, mis tõi 2. aprillil 2019 meie kooli aulasse kokku 43 7-13 aastast Saaremaa Ühisgümnaasiumi õpilast, et selgitada žürii abil enda hulgast parimad solistid kolmes eri vanuseastmes.

Võistluspäev sai kirev ja pingeline, ootusärev ja põnevusküllane!

Tuhat tänu ürituse eduka kordamineku kaasaitajatele: 1. d klassi õpilased Mihkel Saar, Heidi Pirma, Mariliis Saar, Emma Helena Babenko, Anni-Marii Fogel, Sofia Sein, Keitlin Paur, klassiõpetaja Irena Sink, helitehnik Andreas Noor, huvijuht Triin Vallsalu, klassiõpetaja Viire Pors, kooli sööklapere ja haldustöötajad.
Suur tänu laste teejuhtidele nende muusikamaailmas: õpetajad Riina Laanes ja Mari Ausmees. 

Sügav kummardus võistluse žüriiliikmetele: Eesti karaokekuningas 2009, Saaremaa Karaokeklubi kuldliige Iivo Miil,  muusik Meelis Laido ja SÜGi abiturient Jutta Loviisa Juht.

Suur aitäh laululaste auhinnalaua ja žüriiliikmete tänukingituste toetajatele:  SÜGi juhtkond, klassiõpetaja Margit Mägi, KHK juhataja Anne Teigamägi ja köösner Jaana Juurma.

Eriliselt soe tänu võistlejate-õpilaste klassi-kaaslastele, klassijuhatajatele ja pereliikmetele, kes te hoidsid oma sõpradele, õpilastele või lastele pöialt kas saalis kuulajana  viibides, oma õppe-,  töö- või koduseid kohustusi täites!

SÜG Laululind 2019 meeskonna nimel,
klassiõpetaja Janne Nurmik

ÜLERIIGILINE KOOLITEATRITE FESTIVAL

5.-7. aprillini toimus Paides üleriigiline gümnaasiumi vanuseastme kooliteatrite festival.  Korraldajateks Eesti Harrastusteatrite Liit ja Paide teater.

Lavale jõudis 15 lavastust, mis olid nii sisult kui vormilt ääretult erinevad. Mõned näited: Haapsalu trupilt jõudis publikuni muusikal Läänemaa hariduselust 100 aasta jooksul, Tartu Waldorf Teater mängis juhendaja kirjutatud sümbolistlikku lugu "Mis teed?", Viimsi Eksperiment sidus Tšehhovi "Kajaka" omaloominguga.

Saaremaad esindas SÜGi Krevera kompositsiooniga "Viis viimast", kus publiku ette tuuakse ühe kooli lõpuaktus. Korraldajate kutsel jõudis festivalilavale ka Krevera teine lavastus, A.Kitsbergi ja A.H.Tammsaare põhjal loodud "Mari-Tiina-Karin".

Lavastusi hindasid näitlejad Kaie Mihkelson ja Joosep Uus, kirjanik Jan Kaus ja Kolga kooliteatri juhendaja Terje Varul.

Välja anti 6 laureaaditiitlit, eripreemiad ja näitlejapreemiad.

Krevera sai eripreemia hästi komponeeritud kohavaimu eest, Matis Prostangile tuli näitlejapreemia ja Jutta Loviisa Juht sai muusikalise kujunduse preemia.

Suur tänu Kreverale väga tubli esinemise ja muidu mõnusad olemise eest!

Rita Ilves

PÕHIKOOLIDE NÄITEMÄNGUPÄEV

3. aprillil toimus Aste klubis maakonna põhikoolide näitemängupäev. Lavale jõudis 7 etendust. Kreputlased astusid üles kompositsiooniga "Läks heeringalaeva üks Muhumaa mees", millega pälviti laureaaditiitel ja Georg Kondel sai parima meesnäitleja preemia.Lisaks  Kirke Medrilt ja Cathrin Benita Poopuult lavastus "Veel on...", mida žürii tunnustas eripreemiaga.Aitäh tubli esinemise eest!
Rita Ilves

TV 10 OLÜMPIASTARTI III ETAPP

TV 10 Olümpiastarti 48. hooajal III etapp toimus 30. märtsil Tartu Ülikooli spordihoones, kus võistluskavas oli kuulitõuge ja kõrgushüpe vanematele poistele (PV), kuulitõuge ja kaugushüpe noorematele poistele (PN), kõrgushüpe ja kaugushüpe vanematele tüdrukutele (TV) ja teisvashüpe noorematele tüdrukutele (TN).

Nagu varasematelgi etappidel, säras meie kooli noortest kõige enam PN arvestuses võistlev 5.b klassi õpilane Ron Sebastian Puiestee, kes saavutas kaugushüppe tihedas konkurentsis 3. koha väga hea tulemusega — 5.07. Kuulitõukes tõukas Ron Sebastian 10.30, olles sellega 64 võistleja seas 12.


Ron Sebastian Puiestee

Oma panuse kooli üldarvestuse punktisummasse andsid veel TV võistelnud Maribel Remmel (6.a) ja Mareli Välja (6.a), kes kaugushüppes said kirja tulemused vastavalt 4.19 ja 3.49. Kõrgushüppes jäi  Maribeli lõpptulemuseks 1.26 ning Marelil 1.21.

Väga head sooritused tegid ka PV kõrgushüppes Artur Kuning (7.b), kes saavutas tulemusega 1.62 4. koha ja Kennet Puiestee (7.a), kes saavutas tulemusega 1.51 16. koha. PV kuulitõukes saavutas Artur tulemusega 11.54 14. koha.

Kolmanda etapi järel on Saaremaa Ühisgümnaasium tõusnud 6. kohale, kusjuures vahe 4. koha kooliga on ainult 40 punkti ning 3. kohast lahutab meid veel 326 punkti.

Järgmine etapp toimub 19. mail Tallinna Kadrioru staadionil, kus kõikidel vanuseklassidel on kavas pallivise ja pikamaa jooks ning PN, TV, PV lisaks ka kettaheide. Seega tublit harjutamist, et sama hästi edasi võistelda ning pääseda 15.-16. juunil toimuvale finaalvõistlusele.

Kergejõustiku treener Kadri Pulk


KEVAD 2. KORRUSEL


 
Bänner


Bänner