Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Radioaktiivsuse kasutamine

Saada link Prindi PDF

Radioaktiivsuse ja radioaktiivse kiirguse kasutamine

Radioaktiivsusnähtusel ja radioaktiivsetel kiirgustel on palju kasutusvõimalusi. Allpool on toodud mõned näited.

 

Aine liikumise jälgimine märgitud aatomite (tracers) abil


Puulehes toimuva ainevahetuse jälgimine

Jälgitava aine sekka lisatakse veidi radioaktiivset isotoopi, mida on kerge radiomeetri abil avastada. Nii saab avastada kanalisatsiooni lekkekohti ning uurida merehoovusi, elusorganismide ainevahetust ja vereringet. Näiteks saab jood-131 abil jägida kilpnäärme toimimist.

Steriliseerimine

Kuna radioaktiivne kiirgus on elusorganismidele ohtlik, kasutatakse tugevat kiirgust meditsiiniseadmete ja toidu steriliseerimiseks. Kiirgus hävitab mikroorganisme, kuid samal ajal ei muuda esemeid ega toiduaineid mürgiseks ega radioaktiivseks.

Radiograafia ja defektoskoopiaGammakiirgus on suure läbimisvõimega ja seda saab kasutada ka selliste tihemamate kehade läbivalgustamiseks, mida röntgenkiired ei läbi. Gammakiirte abil tehakse pilte näiteks hammastest ning terasdetailidest, et avastada nende sisemisi defekte. Samuti kasutab radioaktiivset kiirgust automaatika, mis tagab toodetava paberi, kile või fooliumi kindla paksuse.

Radioteraapia e kiiritusraviRadioaktiivse kiirguse abil saab hävitada vähirakke. Eriti efektiivne nahavähi eemaldamiseks.

Radiosüsinikumeetodil dateerimine e süsinikdateerimine

Kosmiline kiirgus muudab Maad ümbritsevas süsihappegaasis olevatest süsinikuaatomitest kindla osa radioaktiivseks  14C, mille poolestusaeg on 5730 aastat. Ainevahetuse tõttu on ka kõikides elusorganismides sama osa süsinikuaatomitest radioaktiivne. Kui elutegevus lakkab, ei uuene organismis leiduv süsinik ja radioaktiivsuse tase hakkab vastavalt radioaktiivse lagunemise seadusele langema. Iga 5730 aastaga väheneb radioaktiivsus 2 korda. Seda teades saavad arheoloogid määrata orgaanilisest ainest (puit, luu, nahk) esemete vanust.

Soojusenergia saamine kütteelementides


Plutooniumoksiidi kamakas hõõgub tema sees tekkiva energia tõttu

Radioaktiivse lagunemise käigus vabaneb energia ja aine soojeneb. Radioaktiivse aine tükke kasutatakse kosmoseseadmete elektroonikaseadmete soojendamiseks.
NB!
Tuumapomm ja tuumareaktor pole selle teema näited, neis ei kasutata radioaktiivsust vaid lõhustumisreaktsiooni.

Geneetiliste muutuste tekitamine sordiaretuses

Ioniseeriv kiirgus tekitab organismides geneetilisi muutusi. Sordiaretuses kasutatakse kiiritamist, et võimalikult palju erinevaid muutusi esile kutsuda. Nene hulgast saab välja selekteerida kasulikud muutused, mille kallal töötatakse edasi.

 

 

 

Viimati uuendatud Esmaspäev, 07 Jaanuar 2019 14:23  
Bänner


Bänner