Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Igavatele inimestele on ka maailm igav

Saada link Prindi PDF

 

Igavatele inimestele on ka maailm igavIgav inimene - ta ei peagi olema rumal, kuigi pahatihti nii ta just kipub ole. Igav inimene on see, kes ei leia millestki ega kellestki mitte midagi huvitavat või jätkub tal huvi ainult lühikeseks ajaks. Mitte ainult neil endil ei ole igav, aga tihti on ka sõpradel koos nendega ebahuvitav.

Ühel ettevõtlikul ja elujõulisel inimesel ei peaks kunagi igav hakkama, maailm on ju huvitavaid asju täis, mida teha, katsetada ja alles siis öelda, et ei taha või ei oska. Tuleb kohe meelde, et kui alles kolisime Saaremaale ja mina, kes ma kartsin tuult, vingusin tihti igavuse üle. Minu ema vastas alati sellele ühe lausega: „Maa on külmunud ja kärss on kärnas.“. Mina sellest ütlusest siis aru ei saanud. Hiljem hakkasime vennaga mänge otsima ja meil ei hakanud kunagi igav. Sellele ütlusele mõtlen tihti, kuigi ema seda enam ei ütle, siis on see lapsepõlvest meelde jäänud ja kasutaks seda isegi, kui oleks kellelgi sellist muret. Õnneks olen ümbritsetud tarkade ja ettevõtlike inimestega, ütleksin, et olen ehk ise see igav, kellega koos ei ole lõbus.

Teine asi, mida tihti märkan, et aetakse segi laiskus ja igavus. Laiskus on igavuse alaliik, see tähendab sind mittepuudutavate asjade mittetegemist ehk tehes võimalikult vähe, jõuda võimalikult kaugele. Aga igavus on üldisem. See on justkui mitte midagi tehes mitte kuhugi jõudmine. Sõnaraamatust selliseid tähendusi muidugi ei leia, see on minu tõlgendus. Igavus ei vii kuhugi, tulevik ja minevik on hall mass, mis ei sisalda midagi, ja kui ei suudeta tunda minevikku ega väärtustada olevikku, ongi tulevik üks hall udu, mis levib nagu kulutuli üle teiste aegade, kuni muud ei olegi.

Nii mõeldes on igavene igavus hullem kui surm. Surm on nipsti ja läbi, aga igavana hulbid 80 aastat maamunal ega saa viimaste hetkedeni aru antud aja tähtsusest.

 

Karl Kübarsepp, 10.B

 
Bänner


Bänner