Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

Kõne "Noored kuulavad meelsasti halbu nõuandeid"

Saada link Prindi PDF

 

Noored kuulavad meelsasti halbu nõuandeid

 

Noorus on hukas. Ütlus, mida ei mõelnud välja Hardi Volmer, vaid mida on vanemad põlvkonnad nooremate kohta öelnud juba pikki aastaid. Kui teismeline midagi valesti teeb, öeldakse alati: „Ta ei tea paremini, ta on ju alles noor ja loll.“ Kuid äkki elukogemuse puudumine ei tähenda, et nooruk loll on, vaid ta teeb teadlikult rumalaid otsuseid? Ehk ei olegi see halb asi?

Nii juttudes kui filmides kujutatakse peategelase õlgadel istumas inglit ja saatanat, kui tal tuleb teha tähtis otsus. Teinekord on jälle pahuksis süda ja mõistus. Noortel, kaasa arvatud minul endal, on samuti nii, kuid teiste nõuannetel on rohkem kaalu. Juhul, kui toimub sisemine dilemma ning küsid sõbralt abi, kuulad nooremas vanuses tõenäolisemalt tema arvamust. Eriti, kui teine arvab,  et oleks hea mõte terve mõistus tuulde visata ja teha valikutest kõige lamedam teoks. Kõige parem, kui see plaan kaasab ka teisi sinu sõpru ja ideed, mis juba mõtte poolest ajab naerma. Kui juba põrgusse minna, siis vähemalt hea seltskonnaga, eks?

Halbu otsuseid oleme me kõik teinud, eriti naeruväärseid tõenäoliselt nooremana ja kindlasti on paljud veel ees. Kuid halvad otsused ei tähenda kindlasti halbu tulemusi. Võin kogemusest öelda, et on tulnud ette juhtumisi, kui mitme näruse otsuse tõttu olen lõpetanud olukorras, mis oli kindlasti ülekäte läinud. Seiklus algas kurikuulsate sõnadega: „Ah, mis ikka nii hullu juhtuda saab?“ Vastus: nii mõndagi. Vastupidiselt algas mõni parim mälestus otsusega, mis tol hetkel kindlasti ei olnud kõige targem. Kunagi ei saa teada, mis juhtuda võib, kui halbu nõuandeid kuulates valid pöörasema tee: võib-olla teed midagi, mida veel kaua kahetsed, kuid ehk koged oma elu lõbusaimat õhtut. Isegi kui kõik pöördub peapeale, mõtle sellest nii:vähemalt saad sellest hea loo. Noorus just selleks ongi, et teha totraid vigu ja nendest õppida ning need suurepärasteks juttudeks pöörata, mida kunagi vanemana oma lapselastele rääkida.

Noored, kuulakegi teinekord halba nõu. Minge neljapäeval peole, teades, et järgmisel päeval on kool. Nõustu, kui keegi kutsub sind, nagu välk selgest taevast, reisile. Muidugi räägi silmarõõmule, kes arusaadavalt pole huvitatud, oma sügavatest tunnetest, sest su sõbrad soovitasid seda. Ainult nii saad kogemuse võrra rikkamaks ja vea võrra targemaks.

Anni Kuuseok, 10.C

 

 

 
Bänner


Bänner