Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 585

Saada link Prindi PDF

 2. oktoober 2018 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 585KOLMAPÄEVAST REEDENI

K  03.10   
14.30 Juhtkonna koosolek
15.00 Tehnikanõukogu koosolek
Lasteaedade päev

N  04.10   
10.45 Õpetajatepäeva laat
11.00-14.00 Külas Rootsi koolide direktorid
16.00 Väärikate Ülikool
18.00 Ö-Ülikool

R  05.10   
Õpetajate päev, lühendatud tunnid

L  06.10   
10.00 Keemia lahtine võistlus (TÜ TK)
Väikeste kodutütarde vabariiklik võistlus Türil

P  07.10 

E  08.10   
10.45 Klassivanemate koosolekud
13.00 Direktsiooni koosolek

T  09.10   
16.00 Õpilasesinduse koosolek Motivaarikas

K  10.10   
Klassijuhatajate nõupidamine

N  11.10   
16.15 Gümnaasiumi mälumängu II v

R  12.10   
Lingvistika koolitus

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  03.10    Iivi Jakobson. Suvelõpureis Kihnu
E  08.10    Viljar Aro
T  09.10    Mari Ausmees, Riina Laanes. Ukulelele hurraa
K  10.10    Rita Ilves. Pärnu koolidest
N  11.10    Direktsiooni info
R  12.10    Linda Kuuseok. Statistikaülesannete võistlusest

TÄNU TEGIJALE!

Rita Ilves — õpilaste väga hea juhendamise eest Vaarandi luulevõistluseks.
Linda Kuuseok — õpilaste väga hea juhendamise eest statistikaülesannete koostamisel.

SOOME, ROOTSI, OOPER JA FERRARI

Septembri viimane nädalavahetus kujunes üle ootuste huvitavaks. Nimelt oli Soome saatkond soomerootslaste  tegevust  ja ajalugu propageeriva ühingu „Ajaloolised pildid“ initsiatiivil kutsunud reede õhtuks vastuvõtule 14 rootsi keele õpetajat üle Eesti, et avaldada neile tänu rootsi keele ja kultuuri õpetamise eest seoses Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaga. Kõik kutsutud said ilusa aukirja ja 1000-eurose stipendiumi, lisaks huvitava ülevaate saatkonna maja ajaloost ning kohtumise vanade „võitluskaaslastega“. Kõik õpetajad olevat olnud ühtmoodi väga üllatunud ja kõigil oli esmamõtteks, et tegu on mingi Nigeeria petukirjaga. Aitäh Soome saatkonnale, kodanikualgatuse ühingule „Ajaloolised pildid“ ja Eesti Rootsi Keele Õpetajate Seltsile, et ka meie õpetaja Kristi Aro sai sellest aust osa. Ühingu esimees oli siiralt õnnelik, saades tänutäheks meie kooli ajalooraamatud, kus kirjas lood rootsi keele õpetamisest meie koolis.


Kristi Aro Soome saatkonna rõdul

Laupäevaseks kulminatsiooniks sai peale Telliskivi linnaku ja Balti jaama ägeda turu külastamise Giacomo Puccini ooperi "Tütarlaps kuldsest läänest" nautimine. Argentina tenor, dirigent,   lavastaja   ja   stsenograaf   Jose   Cura värske esietendus tõi Rahvusooper Estonias lavale ooperi, mis püüab võrrelda Metsiku Lääne lugu tänapäeva Euroopas toimuvaga. Jose Cura tõlgendus oli siiski väga klassikaline, kahjuks natuke liialt staatiline, aga tema enda kunstnikutöö oli ülimalt mõjus. Etendus jäi ka pisut naiivseks, mõne hääle poolt liialt forsseerituks, aga Puccini muusika oli iseeneset väga nauditav. Minge vaatama ja otsustage ise.

Pühapäev andis mulle võimaluse kolleegide aastatagust juubelikingitust realiseerida. Kaardilt lugesin, et lausa 32 kolleegi teadsid kindlalt minu unistusest sõita kord Ferrariga. AITÄH TEILE. Raporteerin — tegin ära. Üle 155 km/h tunnis tundus mulle juba natuke ohtlik, sest auto möirgamise saatel pole veel kunagi rooli keeranud ja gaasi vajutanud.


Viljar Ferrariga

Lähenemas on rahvusvaheline õpetajate päev. Kena oleks jätkata selliste õnne toovate märkamiste ja üksteise toetamisega. Reede toob meile ka taaskohtumise oma vanade kolleegidega.
Kena õpetajate päeva nädalat meile kõigile!

Viljar Aro, koolijuht

KOOLIOLÜMPIA

SÜGi 10. olümpiamängud on selleks korraks õnnelikult mööda saanud. Alljärgnevalt direktori pöördumine mängude avamisel:

LUGUPEETUD SPORTLASED, OLÜMPIALE TULNUD RAHVAD, KÜLALISED, KORRALDAJAD!

Saaremaa Ühisgümnaasiumi esimestest olümpiamängudest on möödas 26 sporti täis aastat — 1992. õppeaasta kooli aastaraamatust loeme:

„Selle aasta esimeseks suurürituseks olid olümpiamängud 28. - 29. septembril. Üritus sai alguse juba paar päeva varem, kui keskkooli komitee käis Kellamäel olümpiatuld süütamas. Avatseremoonia oli võimas ja pidulik, parodeeriti Barcelonat — esinesid võimlejad ja ooperisolistid. Põhjalikult kajastas sündmust ka kohalik press - tollal oli Kuressaares ka kohalik televisioon. Võistluspäeval võis näha kõiki huvitavaid spordialasid, mis maailmas olemas on — kuulijänn, tagurpidi kaugushüpe, ratsutamine, tagurpidi paaris odavise, palli püüdmine ette viskelt jne, jne. 7. - 12. klasside üldvõidu sai Edumaania Khaaniriigi Haarem e 12.a klass. Olümpia jättis kõigile vägeva feelingu ja jääb kindlasti kauaks meelde.“

Elagu Saaremaa Ühisgümnaasiumi ja ühtlasi Eesti koolide esimesed olümpiamängud!

Muide samal aastal tuli meie kooli võistkond ka TV10 olümpiastardi üldvõitjaks — treeneriteks Enn Laanemäe ja Aivar Tõnus.

On paslik koht meenutada, et kooli olümpiamängude idee autoriteks olid nüüd juba meie hulgast lahkunud klassivennad, vilistlased 71. lennust, tollane huvijuht Toomas Kivi ja kehalise kasvatuse õpetaja Urmas Vevers. Küllap uudistavad nad meid täna pilvepiirilt. Olgem viivu oma mõtetes nendega.

Üle saja aasta tagasi tegi Pierre de Coubertin antiiksest spordiideaalist uuesti tõelisuse. Ta sai innustust prantsuse konservatiivfilosoofi Hippolyte Taine reisikirjast, milles too kirjeldas Inglismaa public school'i. "(Inglismaa õpilased) peavad õppima maksimaalselt kaheksa tundi päevas. Meil (Prantsusmaal) kestab koolipäev üksteist tundi, mis on täiesti üle mõistuse. Kasvav noor vajab liikumist, on mõistusevastane sundida teda kasutama vaid ajusid, muuta ta paigal istuvaks kirjakoiks.“

De Coubertin reisis Inglismaale ja Ameerika Ühendriikidesse, et tutvuda sealsete koolide ja nende kehalise kasvatusega. Ta võttis omaks filosoofia, mille kohaselt tõelises koolis on ühendatud vaimne kasvatus ja sport, eriti võistkonnaalad.

Räägitu viitab igati sellele, et kaasaegsete olümpiamängude idee sai alguse koolist ja nüüd on ta koolis tagasi.

Olümpiamängud ühendavad maid ja rahvaid, kooliolümpiamängud liidavad kooliperet ja on olulised, et teadvustada kõigile meile — vaid terves kehas saab olla terve vaim.
Tänan kõiki osalevaid maid, et olete täna siin ja valmis andma endast parima!

Tänan korraldava maa meeskonda, kõiki korraldajaid, et me oleme valmis — et meil on lipp, tuli, hümn ja et on ära tehtud ettevalmistused mängude õnnestumiseks!
Tänan spordihoone töökat kollektiivi, et saame kasutada Saaremaa esindusstaadionit!

Soovin kõigile edukat päeva ja kuulutan Saaremaa Ühisgümnaasiumi kümnendad olümpiamängud avatuks!

Viljar Aro, koolijuht

Edukad statistikahuvilised Tallinnas

Lõppes üks väga tore ja hariv projekt — statistikaülesannete koostamise võistlus.

Kevadel, enne võistlust toimus osalejatele Tartu Ülikooli ja Statistikaameti inimeste poolt suurepärane koolituspäev, millel saime tutvuda Statistikaameti kodulehel avalikuks kasutamiseks olevate andmebaasidega. Esmalt õppisime neid tohutu infomaterjaliga andmebaase kasutama, neist enese jaoks olulist välja filtreerima ja teistele sobivalt edastama. Tutvusime ka võistlusreeglistikuga.

Seejärel asusime ülesandeid välja mõtlema. Töö võis toimuda nii individuaalselt kui ka 2-3-liikmelise grupina. Koostatav ülesanne, mis oli tarvis siduda konkreetse andmestikuga, tuli ka  korrektselt lahendada ja lisada hindamisjuhend. Ülesandeid võis koostada erinevatele vanuserühmadele ja erineva raskusastmega.

Õpilaste sõnul oli üheks keerukamaks etapiks hindamisjuhendi kokkupanek — ei ole nad ju selle tavaliselt õpetajapoolse töö etapiga varem kokku puutunud.
Meie kooli õpilaste ülesannetes esinesid teemadena metsandus, turism, rahvastiku koosseis, nimede statistika.

Ülesanded oli tarvis koostada ja ära saata juba kevadel, maikuus. Nüüd, septembris, toimus parimatele osalejatele võistluse pidulik lõpuseminar ja auhinnatseremoonia. Meie koolist oli osalejaid rohkem, kui poodiumile mahtus.

Žürii otsusel osutusid parimateks ja olid kutsutud lõpuüritusele järgmised õpilased koos juhendajatega:

6.-7. klass
I koht Ringo Auman (Tartu Hansa Kool, juhendaja Kaja Oras)
II koht Merit Matt ja Marie Eike Rebane (Saaremaa Ühisgümnaasium, Linda Kuuseok)
III koht Katrin Lindmäe, Karmen Ehanurm  (Saaremaa Ühisgümnaasium, Linda Kuuseok)

8.-9. klass
I koht Anni Petron (Lagedi Kool, Elve Luik)
II Saale Pärn (Elva Gümnaasium, Geil Siim)
III koht Vootele Mets, Kalev Kaasik  (Saaremaa Ühisgümnaasium, Linda Kuuseok)
Üliõpilased
I kohy Andreas Viikvald (Tartu Ülikool)
II koht Getriin Kokk (Tartu Ülikool)
III koht Hanna-Liisa Reponen (Tartu Ülikool)

Lõpuseminari päevakavas olid korraldajatepoolsed sõnavõtud, väga huvitav loeng statistikast ja statistikuks olemisest professor Tõnu Kollolt, auhinnatud õpilaste omapoolne tööde tutvustus ning küsimuste-vastuste voor ja auhindade kätteandmine.

Õpilastel oli aega ettekandeks 6-7 minutit, mille jooksul nad said oma koostatud ülesandeid tutvustada. Sellele lisandus ka küsimuste-vastuste voor, mille jooksul kuulajad aktiivselt omapoolset arvamust avaldasid ja täpsustavaid küsimusi esitasid. Et saarlased on tuntud oma naljasoone poolest, olid ka meie õpilaste ettekanded väga humoorikad ja toredad kuulata.

Väga hariv oli kuulda ka teiste töödest, esilekerkinud probleemidest ja nende lahendustest. Usun, et kui sellist võistlust veel korraldatakse, siis oleme juba ette kogemuste võrra rikkamad/teadlikumad.

Kogu seda üritust oli kuulamas — vaatamas ka Statistikaameti peadirektor Mart Mägi, kes samuti sõnavõtuga esines ja kellelt me ka väga asjalikud auhinnad saime.

Tänan väga Tartu Ülikooli esindajaid Sirje Pihlapit ja Ülle Kikast, kes meid koos Statistikaameti inimestega kevadel koolitasid ja sellegi ürituse taga seisid! Loodan, et sellel õppeaastal midagi samalaadset toimub. Muuseas käivad jutud uuest võimalikust olümpiaadist — statistikaolümpiaadist!

Tänan ka osalenud õpilasi, kes kiirel kevadisel ajal aega süvenemiseks leidsid ja kindlasti projekti käigus uusi asju õppisid!

Toredate ja tegusate õpilaste juhendaja
Linda Kuuseok

Kokkuvõte spordinädala pallimängude võistlustest.

25.09.2018  kell 15.00-16.45 7.-9. kl T saalihoki SÜG-i võimlas.
I koht 9.a  T 13 punkti — Kristina Lõbus, Hanna Vinter, Sandra Kukk, Vivian Kukk, Annaliisa Lepik
II koht 9.b T 12 punkti — Marleen Mai, Paula Aarnis, Emma Kirs, Maris Alas
III koht 8.a T 10 punkti — Brigite Hollo, Stefy Vasemägi, Iris Lidia Laine, Janika Tasane, Maarja- Liis Pelska, Neleriin Viljus
4. koht 7.a T 9 punkti —Lisete Vahu, Karmen Kundrats, Susanna Õun, Arabella Soolind, Triinu-Liis Toom
5. koht 8.b T 8 punkti (2:4) — Katriin Aksalu, Marie Eike Rebane, Kirke  Medri, Karmen Ehanurm, Helen Kruuser, Annabel Raun
6. koht 7.b / 8 punkti (1:6) — Lisette Õispuu, Regina Lindeberg, Kirke Viik, Carmen Zabellevitš, Ingel Helena Mägi, Maria Heleen Kald

26.09. 2018 16.45-18.35 10.-12. kl neidude saalihoki SÜG- i võimlas
I koht  11.c neiud 13 punkti — Kristiina Raud, Kätriin Käsper, Huberta Karma, Gendra Allikmaa, Feridee Sevostjanov
II koht 10.c neiud 12 punkti — Luise Vevers, Emma Treirat, Johanna Priske, Jolana Kaljurand, Berit Porss, Anni Kuuseok, Lotta Meet
III koht 12.c neiud 11 punkti — Elo Nõmm, Emma Siigur, Diana Alt, Triinu Jakson, Kristin Himmist
4. koht 11.a neiud 8 punkti (2:4) — Aleksandra Männik, Liisa Õunpuu, Elluli Saat, Elo Rosenfeld, Kadri Tamleht
5. koht 11.b neiud 8 punkti  (1:4) — Gabriela Grahv, Melani Koov, Sandra Auu, Triinu-Mari Kõllamaa, Kätlin Ardel
6. koht 10.ab neiud 8 punkti (0:3) — Eliisa Kirst, Ingeli Leivat, Karoli Mägi, Katre Liis Võhma, Marleen Juhandi, Riin Jaanson

27.09.2018 15.00-17.00 10.-12. klasside 3T+3P võrkpall  SÜG-i võimlas

I koht 11.b koondis 12 punkti — Randel Sepp, Erik Laanemets, Alex Salong, Robin Alba, Melani Koov, Kätlin Ardel, Maribel Treiman, ViivikaVassar, Lota Sagor
II koht 12.c koondis 10 punkti — Jass Saarkoppel, Sander Õispuu, Karl-Alder Kuivjõgi, Mihkel Rasu, Kristin Himmist, Elo Nõmm, Lotta Meet
III koht 12.ab koondis 8 punkti — Andrea Ärmus, Liis Keel, Karoli Mägi, Mihkel Villsaar, Karel Kikas, Sander Suurna, Karel Noormägi
4. koht 11.c koondis 6 punkti — Sarah Lisee Laipaik, Inge Sillaste, Stella Stepanov, Oskar Kivi, Joonas Mägi, Uku Pärtel Rand
5. koht 10.c koondis 4 punkti — Luise Vevers, Lotta Meet, Kaisa Tänav,  Kaarel Vokk, Joosep Rand, Andres Sui

Võistluste läbiviija kehalise kasvatuse õpetaja
Aime Metsmaa


VAHVAT ÕPETAJATE PÄEVA!

Viimati uuendatud Teisipäev, 02 Oktoober 2018 12:26  
Bänner


Bänner