Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press nr 301

Saada link Prindi PDF

 

SÜG-Press

 


30. märts 2011 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea  - Number 301KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI


K 30.03    
14.00     Direktsiooni koosolek

N 31.03    
16.00     Konkurss SÜG-i MOOD

R 01.04   
19.00    Abiturientide ball

L 02.04    
Bioloogiaolümpiaadi lõppvoor G
Majandusolümpiaadi lõppvoor

P 03.04    
Bioloogiaolümpiaadi lõppvoor G

E 04.04    
10.45     Klassivanemate koosolekud
Looduse ainekomisjoni koosolek

T 05.04    
09.00     SA juhatuse koosolek
11.30     Gümnaasiumiastme kogunemine
16.00     Õpilasesinduse koosolek

K 06.04    
14.00     Direktsiooni koosolek
15.00     Juhtkonna koosolek

N 07.04    
16.00     PK mälumängu IV voor

R 08.04    
Ül G teatrifestival Rakveres

L 09.04    
Ül G teatrifestival Rakveres
Füüsikaolümpiaadi lõppvoor
Tööõpetuse konkursi lõppvoor
MK liikumisrühmade festival

P 10.04    
Ül G teatrifestival Rakveres
Astronoomia lahtine võistlus

DIREKTSIOON TÄNAB

Virve Lõbus – õpilaste väga hea ettevalmistuse eest kodunduse ja käsitöö olümpiaadiks
Marju Niit – õpilaste väga heaettevalmistuse eest prantsuse keele päevaks USA- teemaliseks  olümpiaadiks

SISEKONTROLL

Uute ainekavade koostamine

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K 30.03 Merike Kuldsaar: Ärinaised
N 31.03 Direktsiooni info
R 01. 04 Marek Schapel: Miks põrand nagiseb?
E 04.04 Viljar Aro: Elukool
T 05.04 Mihkel Lember: Kõne


VAHEAJA MÕTISKLUSI

1. Rutiinist välja e kuidas silmad särama lüüa?
Meie Solistide ja Duettide Konkurss sai viieteistkümneseks ja Miniteatripäevad kahekümneseks. Kõik on olnud kena, aga järjest enam  korduv-etteaimatav-üllatustevaene-„mitte nutma ajav”. Tegijaid ei kannusta enam väljakutse, sest toimetulek on ette teada. Ärajätmine on kõige lihtsam ja samas ohtlik, sest siis ütleme ei iseenda imagole. Kuidas uueneda nii, et sellest võita – see saab lähiaja põhiküsimuseks.

2. Pädevused on tähtsad e enne kasvatus, siis õpetus.
On teada, et vaimse tegevusega saab vaid siis edukalt tegelda, kui see tegevus meile meeldib. Kuidas muuta paradigmat, et pere kasvatagu ja kool õpetagu – see on lähiaja põhiküsimus. Prantsusmaal juba toimib väike haridusrevolutsioon: katsetatakse hinneteta õpetamist. Nimelt tahetakse kaotada õpilaste hindesõltuvust e leida võimalust, kuidas väärtustada teadmisi hinnetest enam. PISA-s saame kiita – küllap on see tugeva aineõpetuse vili. Äkki ongi kõik korras? Samas pole me rahul kasvava põlvkonna väärtushinnangutega. Aga igiammuse rohelise rohu jutt on ju ka sama vana kui muinasjutud. Seega – mida siiski teha?

3. Milline on SÜG mõne aasta pärast?
See küsimus kummitab ikka ja taas, ja see on lähiaja põhiküsimus. Kas kellegagi kokku, kas iseendast lahku, kas väheneda või suureneda või jääda...? Lähemad kuud peavad andma vastuse...

4. Koolijuhtide Meistriklass laiendab head kogemust.
Meie panus eelmisel aastal oli sisehindamise korraldus ja sel aastal uurimistööde pikaajaline kogemus. Oleme kool, kellel on, mida jagada ja kes on PISA-uuringutulemuste tipus – seepärast meilt küsitakse. Kahjuks ei õnnestu eriti vastu saada – ehk on see ka rutiinikiiks?

Kuidas teiste koolide kogemustest õppida, see on lähiaja põhiküsimus. Siiski kolm mõtet Nigel Belbinilt Viljandi Maagümnaasiumi juhi Aavo Soopa vahendusel:

  • Ärge värvige üle uppuvat laeva;
  • Hea strateegia on oluliselt parem operatiivsest efektiivsusest;
  • Püüdke leida õigele augule õige punn.

5. Milliseid muudatusi toob Aaviksoo aeg?
Ta oli haridusminister juba Tiit Vähi valitsuses 1995–1996. Siis ei juhtunud midagi hullu, sest sel kümnendil tegeles ministeerium põhiliselt iseendaga, saime rahulikult ise edeneda. Nüüd on teine aeg: ülalt tulev pärsib järjest rohkem enesealgatust. Kas see meie riigile ja haridusvaldkonnale ka hea on, saame teada aastakümnete pärast. Saja päeva pärast on näha, kas jätkub tsentraliseerimispealetung või leitakse ka vabaduse jaoks omad võimalused. Kui palju kuulatakse õpetajat tegelikult – sellest saab põhiküsimus.


SOOVIN KÕIGILE KENA KEVADET JA TARMU VIIMASEKS PINGUTUSEKS!

Viljar Aro, koolijuht

TEADE

Kõik head inimesed, kes kuulusid Saaremaa Miniteatripäevade korraldustoimkonda, olete oodatud 5. aprillil kell 15.45 sööklasse, et ühise tordisöömisega festivalile lõplik punkt panna.

Rita Ilves, peakorraldaja

TÄNUKUMMARDUS

Sügav tänukummardus kõigile armsatele inimestele, kes aitasid kaasa 20ndate Saaremaa Minteatripäevade korraldamisele. Te olite fantastilised!

Rita Ilves, peakorraldaja

KODUNDUSE JA KÄSITÖÖ KONKURSS

17. märtsil toimus kodunduse ja käsitöö konkursi maakonnavoor. Konkursi esikolmik ja meie õpilased esikümnes olid järgmised:

Kodundus (15 osalejat)
1. koht Birgit Tõll SÜG
2. koht Grete Miller OG
3. koht Pia-Lotta Toom SÜG

Käsitöö (16 osalejat)
1. koht Maria Aarnis SÜG
2. koht Hedi Kereme KG
3. koht Kristin Kurvits Kihelkonna Kool
10. koht Reelika Alba SÜG

Täname osalejaid ja õnnitleme võitjaid!

ÕPPIMISE JA PÕHJUSETA PUUDUMISE KOKKUVÕTE

Üllatuslikult kuulutati eelmisel veernadil välja põhikooli klasside seas võistlus, kus arvestati klasside III veerandi õppeedukust, õppekvaliteeti ning põhjuseta puudumiste hulka. Võitja klass saab auhinnaks võimaluse minna tasuta teatrireisile. Auhind katab reisikulud, kuid mitte teatripileteid. Tulemused on järgmised:

Klass

Õppeedukus

Õppekvaliteet

Põhjuseta puudumisi

Kokku

6A

10

9

10

29

5A

8

9

10

27

5B

10

10

7

27

8B

7

6

10

23

7A

5

7

1

13

7B

6

1

6

13

6B

4

3

5

12

9A

3

5

4

12

9B

2

4

3

9

8A

1

2

2

5

Palju õnne võitjale, 6.a klassile!
Triino Lest ja Marek Schapel

KRISTA AAVIKULT ILMUS LASTELAULIK

Meie õpilaskodu administraatorilt Krista Aavikult ilmus lastelaulik „Imelik veski“. Väljaanne sisaldab eelkooliealistele ja algklassiõpilastele sobivaid laule ning raamatukesega on kaasas CD fonogrammidega.

See on autorilt, kes varem, enne meie õpilaskodusse tööle asumist, olnud lasteaia muusikaõpetaja, juba kolmas laulik. 1995. aastal ilmus „Tädi Krista lauluveski“ ja 2004. aastal „Margarita ja lapsed. Tädi Krista laulud“. Kõigile lauludele on autor kirjutanud ise nii sõnad kui muusika. Õnnitleme ja soovime jätkuvat loomislusti!

Väljaannet on võimalik tellida www.spmuusika.ee ja lähitulevikus osta ka Saaremaa Kaubamajast.

Aado Haandi, haldusjuht

10.A ÕPILASED VABARIIKLIKUL USA-TEEMALISEL OLÜMPIAADIL "DIVERSE AMERICA"

Reedel, 11. märtsil toimus Pärnu Ühisgümnaasiumis vabariiklik olümpiaad "Diverse America". Meie kooli esindanud võistkonda kuulusid 10.a õpilased Sigrid Hüüdma, Kadri Raudsepp ja Ats Aim.

Esimeses, nii-öelda "koduvoorus", tuli noortel ette valmistada PowerPoint programmi kasutades esitlus loosiga saadud osariigist. Meie osariigiks oli Nevada.

Lõppvooruks tuli meil sõita Pärnu Ühisgümnaasiumisse, kus alustuseks toimus viktoriin. Piltidelt tuli ära tunda erinevaid paiku ja objekte ning vastata nende kohta käivatele küsimustele (nt mis osariigis asub Alcatraz ja mis on selle saare hüüdnimi). Peale selle oli veel palju erinevaid küsimusi Ameerika presidentide ja pühade jne kohta.

Seejärel mindi klassidesse, kus kanti ette PowerPointi esitlused.

Sigrid, Kadri ja Ats olid väga tublid viktoriiniga kogusid nad piisavalt punkte, et tulla tugevas vabariiklikus konkurentsis kuuendaks. Lisaks nende endi suurele rõõmule hea tulemuse üle tundsid nad ka heameelt selle üle, et neil oli võimalus osaleda natuke teistmoodi olümpiaadil.

Marju Niit, 10.a klassijuhataja

SÜG VABARIIKLIKUL PRANTSUSE KEELE PÄEVAL

19. märtsil toimus Tallinnas Rocca al Mare koolis vabariiklik prantsuse keele päev, mida sel aastal peeti juba viiendat aastat. SÜG-i esindus oli väljas esmakordselt.

Päev algas etteütlustega. Meie koolist osalesid selles Mariann Tartes (11a) ja Heidi Raimla (12a). Tüdrukud esinesid väga südilt ja said tänutäheks ka väikesed Eiffeli tornid, kuid auhinnalised kohad selles raskes võistluses läksid siiski Prantsuse Lütseumile ja prantsuse keelt B-keelena õppijatele.

Seejärel oli võimalus hinnata fotovõistlusel osalenud töid ja vaadata videokonkursil osalenud klippe. Pärast lõunat algas neljas võistlus, "Chantez Brassens", kus meiegi koolist võistkond väljas oli. Omal valikul tuli laulda üks laul Georges Brassensi repertuaarist. Meie valikuks oli "Siili laul"

("La chanson du hérisson") ja meie ansamblisse kuulusid Hanna-Liisa Luik, Merlin Laula (kes saatis laulu ka kitarril) ja Sigrid Hüüdma 10.a klassist ning Karmel Pea, Carmen Pajussaar ja Pillerin Arge 10.c-st. Eraldi peaks siinkohal ära märkima, et Sigrid ei ole tegelikult mitte prantsuse, vaid saksa keele õpilane. Seda enam tuleb kiita tema vaba tahet õppida ära laul täiesti võõras keeles.

Kuna juunioride rühm ehk meie vanuseaste oli kõige suurem ja nii mõnigi kool oli tulnud välja tõeliste show-etteastetega, siis oli seda suurem meie üllatus, kui kuulutati välja, et SÜG on võitnud kolmanda koha. See oli meie jaoks suur õnnestumine! Ühtlasi oli tore ka anda õpilastele võimalus ka C-keelega midagi ära teha ja näha, et see ei ole mitte ainult keel, mida kasutatakse klassiruumis, nina õpikus. Prantsuse keel on elav rahvusvaheline keel ja oli tore seda ka õpilastele näidata.

Marju Niit, prantsuse keele õpetaja


III VEERANDI TUBLIMAD

Õppenõukogu otsusega kantakse kooli autahvlile väga hea õppeedukuse eest (keskmine hinne 4,5 või üle selle; * õpilane on ainult viitele õppija):

1A: Mihkel Keso*, Annaliisa Lepik*, Albert Leppik*, Carl-Juhan Meri*, Martin Vesberg*

1B
: Voldemar Kirss*, Kelli Klütsnik*, Orm Maripuu*, Lissel Mägi*, Krisse Pulk*, Raul Tahk*

2A
: Kelly Kasjanenko*, Anni Kuuseok*, Liana Mikk*, Kristel Soe*, Luise Vevers*

2B
: Johanna Priske*, Triinu Eliise Põld*, Margit Valge*, Karmen- Kelsi Kruut*, Karola Soe* , Artur Kübarsepp*

3A
: Gendra Allikmaa*, Kätriin Käsper*, Mattias Rihvk*, Martin Sepp*, Marleen Vahu*, Katre-Liis Võhma*, Kristin Häng, Kristiina Raud, Huberta Karma, Triinu-Mari Kõllamaa, Katri Maripuu, Oliver Paljak, Oto Pruul

3B
: Feridee Sevostjanov*, Liisa Õunpuu*, Hardi Aun, Sarah-Lisee Laipaik, Randel Sepp, Annabel Hansalu, Lisanna-Lee Leiman, Kadri Tamleht, Eva Jääger, Gertrud Leiten,
Sten-Markus Vaska, Iris Kirs, Brenda Nelma, Markus Kivi, Carmen Electra Pirn, Oskar Kivi, Roosmarii Sarapuu

4A
: Triinu Jakson*, Annika Luhaäär*, Markus Toomsalu*, Sofia Demi Li Valge*, Triinu Loho, Andrea Ärmus, Reiko Mäeorg, Ian Felix Post, Mihkel Rasu, Helina Sepp, Karl-Gustav Uustulnd

4B
: Kerman Keerd*, Elo Nõmm*, Sander Truu*, Liisa Veliste*, Diana Alt, Jürgen Truu, Liis Hallikäär, Kaisa Raaper, Laura Lisell Jalakas, Kärt Roost, Jutta Loviisa Juht, Emma Siigur, Oliver Moring, Siret Sui, Aleksandra Männik, Karl Hendrik Tamkivi

5A
: Maria Kirst, Rasmus Lepik, Elery Lõhmus, Artti Raasuke, Karina Sepp, Karl Viik, Karel Äär

5B
: Eva Aarnis*, Robin Mäetalu*, Gerli Gull, Airike Kapp, Janely Karjane, Hanna Klaar, Karl Kustav Kuning, Karita Käsk, Carlos Liiv, Karin Nuut, Kristo Püüding, Eliisa Saar, Johannes Treiel, Mart Truu, Miikael Tuus

6A
: Mari Kolk*, Karin Viilup*, Kerli Aksalu, Alice Berens, Lizett Kaare, Britha Kuldsaar, Anna-Maria Lest, Maigret Mõru, Annika Õisnurm

6B
: Genert Allikmaa, Roland Kastein, Helina Koppel, Karita Süld, Aleks Lesk

7A
: Viviana Vilter*, Laura Kaldjärv, Meril Kallasmaa, Kristiin Koppel, Lauri Leemet, Monika Mander, Maria-Helena Palijenko, Brenda Parbus, Hanna Saagpakk, Marju Viskus

7B
: Emma Peel, Johannes Rooso, Heleri Soe

8A
: Anna Afanasjeva*, Maria Toomsalu, Karmen Armus

8B
: Magnus Kaldjärv*, Hanna Tuus*, Maria Aarnis, Adeliina Saar, Tarvo Sbitnev, Krista Vaabel, Keidi Õisnurm

9A
: Kärt Männa, Indrek Viires

9B
: Robi-Jürgen Algo*, Martin Johanson, Karl Jõgi, Martha Liise Kapsta, Joel Jakob Koel, Gerda Nelis, Henri Sink, Alvar Väli

NELJAD-VIIED. KÄITUMINE JA HOOLSUS EESKUJULIK/HEA. KIITA

Õppenõukogu avaldab kiitust hea õppeedukuse eest (veerandihinded on neljad ja viied, kuid keskmine on alla 4,5):

1A
: Siim Andres Himmist, Gervila Räim, Kaspar Kaseväli, Johannes Saarlaid, Eliise Kask, Kert Tartes, Sandra Kukk, Elise-Maria Trei, Vivian Kukk, Hendrik Vijand, Karmelin Leivat, Hanna Vinter, Kärt Loodus, Margo Väin, Kristina Lõbus, Hosanna Mäekallas, Getriin Ots

1B
: Paula Aarnis, Maris Alas, Karl Sander Pirn, Karl Anders Gutman, Gregor Ruttu, Maria Kasak, Indrek Tamleht, Birgit Keerd, Otto Tuuling, Emma Kirs, Liisa Tõll, Raul Koppel, Marleen Mai, Jonna Mononen, Mark Paomees

2A
: Lennart Aavik, Kaisa Tiitson, Paul Antsaar, Torm Vatsfeld, Markus Armus, Laura Veliste, Artur Johanson, Gregor Kelder, Eliisa Kirst, Karl-Martin Kuusk, Kätrin Opp, Berit Porss, Hedvig Saaretalu

2B
: Jolana Kaljurand, Elisabeth Vaarik, Andre Koppel, Käthriin Steinberg, Sander Teras, Gabriele Ader, Karl Kübarsepp, Melani Matekainen, Lisandra Rahnel, Hanna Saaretalu, Kristiina Kuusk

3A
: Marcus Meinhard Rauniste, Egert Vilter

5A
: Agnes Kesküla, Eneliis Laak, Harles Herman Ojasaar, Reio Pihlak, Richard Raasuke, Birgit Soom, Silver Spitsõn

5B
: Rauno Põlluäär

6A
: Eva Herzog, Lilia Kivi, Kaili Põder, Robin Soolind, Sten Vaher

6B
: Annabel Maripuu

7A
: Tairo Jürisson, Gerda Kallas

7B
: Teet Land

8A
: Kaspar Kannik, Ken Kilumets, Rasmus Uustulnd

8B
: Markus Aru, Jürgen Liiv, Sander Õun

9A
: Anita Jakimenko, Mirjam Merila, Lauri Põld, Kaspar Viilup

9B
: Airike Vipp


Marek Schapel, õppealajuhataja

Viimati uuendatud Teisipäev, 29 Märts 2011 15:12  
Bänner


Bänner