Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 546

Saada link Prindi PDF

 3. oktoober 2017 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 546KOLMAPÄEVAST NELJAPÄEVANI

K  04.10       
Õpetajate päeva laat
14.00 Juhtkonna koosolek
Võõrkeelte ainekomisjoni koosolek
MK Teatekross Kärlal

N  05.10       
Õpetajate päev
16.30 TÜ Väärikate Ülikool
18.30 ÖÖ Ülikool

R  06.10 

L  07.10       
8.30 Väikeste kodutütarde üle-eestiline matkavõistlus Saaremaal 

P  08.10

E  09.10       
09.45 Klassivanemate koosolekud
13.00 Direktsiooni koosolek

T  10.10       
16.00 Õpilasesinduse koosolek
VAB EKSL 10.-12. kl korvpallivõistlus

K  11.10       
VAB EKSL 10.-12. kl korvpallivõistlus

N  12.10        16.00 Gümnaasiumi mälumängu I voor

ÕNNITLEME!

Mari Tiitson (12.B) – laskevõistluse Saaremaa Sügis võitja.

TÄNU TEGIJALE

Kehalise kasvatuse õpetajad ja Triin Vallsalu — liikumapaneva liikumisnädala korraldamise eest.
Kehalise kasvatuse ainekomisjon ja nende tublid abilised — sujuva jooksupäeva korraldamise eest.
Arne Loorpuu, Indrek Peil,  Raili Tamm, Anne Teigamägi,  Andreas Noor, Triin Vallsalu, Diana Õun, õpilasesindus, algklasside juhatajad — sisuka ja põneva Teadlaste ÖÖ festivali korraldamise eest.
Võõrkeelte ainekomisjon — sisuka Euroopa keeltepäeva korraldamise eest.
Neidude rahvatantsurühm ja meesansambel Varsakabi — toreda tervituse eest üleriigilisel õppealajuhatajate koostööpäeval.

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  04.10    ÕPETAJATE PÄEVA LAAT
N  05.10    ÕPETAJATE PÄEV
R  06.10    Heelika Aus. HEV-õppija toetamisest
E  09.10    Viljar Aro
T  10.10    Inge Vahter. Globe Paluveres
K  11.10    Merle Prii. Lasila mõisakool
N  12.10    Direktsiooni info
R  13.10    Marek Schapel. Õppealajuhatajate konverents Kuressaares

ÕPETAJATE NÄDALA RÜTMIS

Mõttepudemetega õpetajate päeva ootuses:
- Mihklipäeval, reedel, 29. septembril algas vanarahva ühe uskumuse järgi juba talve ja pidude aeg. Meelde tuleb ka ütelus „Mihklist 6 marti, mardist 2 katri, kadrist 4 jõulu“. Nädalavahetusel sai juba esimest jõulufilmi vaadata ...
- Terve eelmine nädal oli ülipõnev, sest loodusainete õpetajatel oli (ja on) huvitav näitus esimesel korrusel, „kehalised“ korraldasid kogu koolile jooksupäeva, võõrkeeleõpetajad toimetasid Ungari instituudi ning Euroopa päeva ja lausa kahe näitusega, õppealajuhataja võõrustas kogu riigi õppealajuhatajaid ning Anne Teigamägi organiseeris nii seentenäituse kui koos kooli teadusteatri eestvedajatega ka nädal aega kestnud Teadlaste Öö. Jääb loota, et jõuti ka õppida ja õpetada ...
- Uut nädalat alustasime Aina Seppeli 70-nda juubeliga. PALJU ÕNNE JA TERVIST  IKKA VEEL JA VEEL! Kui uurisin meie õpetajate sünniaastaid, siis selgus, et peale kahe 70+ õpetaja on meil lausa üheksateist 60+ õpetajat (mina ka). Saame mõelda selle huvitava fakti plussidele ja miinustele seda enam, et järgneva kolme aastaga lisandub veel üheksa ...
- Õpetajate päeva eel tahaksime õpilastele näidata ka oma ühismeelt ja teha koolipäev põnevamaks juba traditsioonilise LAADAGA, aga sedakorda lisaks ka väheke teistsugusema riietusega e püüame propageerida elukutseid...
- Päris pidupäeval näeme, mida abituriendid meiega teevad ja pakume muidugi neile võimaluse maitsta õpetajaleiba ... Kindlasti kohtume ka oma austusväärsete pensionipõlve pidavate kolleegidega ja naudime õpilaste kontserti ...
- Ja muide — juba kümnendik kooliaastat on läbi. Kui vaheajad maha arvestada, siis veelgi enam ... Kas me ikka jõuame iga päeva „täiega võtta“ — selles on küsimus ...

Kui tahame midagi enamat, siis tasub lugeda. Üks võimalusi on Marshall Goldsmithi „Päästikud“, mis võimaldab luua kestvaid käitumismudeleid ja saada selleks, kes me tahame olla ... Sest meie sees on korraga kaks inimest: plaanija ja tegutseja – ning nad ei saa enamasti omavahel läbi ...

Ehk mäletate veel Alex Osborni loodud ajurünnaku metoodikat, mille võtmeks oli lahutada ideede genereerimine nende selekteerimisest, sest me enamasti oleme ise oma mõtete kõige suuremad mahategijad. Selekteerimine ehk ei olegi nii väga probleem, aga genereerimisel töötavad hästi  neli reeglit:
- ei kriitikale;
- mida rohkem, seda uhkem;
- mida metsikum, seda parem;
- sa võid ratsutada ka võõral hobusel.
Kui järgite, olete kindlasti õnnestunumad.

Meil kõigil on õpetajad ja kindlasti oleme ka ise õpetajad — olles nii õpilane, praegune või endine õpetaja kui ka lapsevanem.
SÜDAMLIKKU ÕPETAJATE PÄEVA MEILE KÕIGILE!

Viljar Aro, koolijuht

LÜHENDATUD TUNNID ÕPETAJATE PÄEVAL

Neljapäeval, 5. oktoobril on lühendatud tundidega päev. Tunni pikkus 30 minutit.

1. tund 08.10 – 08.40
2. tund 08.45 – 09.15
3. tund 09.30 – 10.00
4. tund 10.15 – 10.45
5. tund 11.00 – 11.30
6. tund 11.45 – 12.15
7. tund 12.30 – 13.00
8. tund 13.15 – 13.45

1.ce – 7.c klassil on iseseisva õppe päev, 8.c klass on tundides koos 8.b klassiga ja 9.c klass koos 9.a klassiga.

Sel päeval toimuvad tööõpetused koolimajas järgmistes ruumides:
5.a klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 308
5.b klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 307
6.a klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 019 (11.c klassi vene keel ruumis 309)
6.b klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 019

Söömised on järgmistel aegadel:
10.30 1. – 2. klassid
10.45 3. – 4. klassid
11.30 5. – 9. klassid
12.15 10. – 12. klassid

ÕPILASTEL ON KAASAS ÕPILASPILET! KÕIK TULEVAD KOOLI KOOLIMÜTSIGA!

Marek Schapel, õppealajuhataja

ÕPETAJATE PÄEVA LAATÕPETAJATE PÄEVA OKSJON

ERIALADE TUTVUSTUSED

Õpetaja on väga tore olla, aga prooviks päev enne õpetajate päeva olla keegi teine?
Erinevaid elukutseid on ju nii palju!.


Hoia silmad, kõrvad lahti ja täida küsimustik!TEADLASTE ÖÖ FESTIVAL

Aastal 2005 toimus Euroopa Komisjoni algatusel esimene Teadlaste Öö — üle-euroopaline teadussündmus septembrikuu viimasel reedel. Selle ürituse idee on tutvustada värskemaid teadussaavutusi laiemale publikule ja näidata, kui palju on teadus meie igapäevaeluga läbi põimunud ning äratada noortes huvi teaduse vastu. TÖF ehk Teadlaste Öö festival on Eesti ja kogu Baltikumi suurim  teadust  populariseerivate sündmuste sari. 2017. aastal toimub festival juba 12. korda ja Saaremaa Ühisgümnaasium on selles osalenud algusest peale.

Üritusi oli sellel aastal rohkem kui tavaliselt. Teadlaste Öö festivalist said osa nii suured kui väikesed ning rõõmu ja elevust jagus ilmselt kõigile.

Teadlaste Öö festivali nädal algas ja lõppes jäätise valmistamisega vedela lämmastiku abil. Esmaspäeval said kõik algklasside õpilased, kes soovisid, osa jäätise töötoast ning reedel oli kord gümnaasiumiõpilaste käes. Töötoast osavõtt tähendas vesise suuga ootamist ning pärast suure lusikatäie jäätise konsumeerimist.Teisipäev oli lõbus „Mulli päev“. Tehti suuri ja väikseid mulle koos pingviinideks maskeeritud keemia- ja füüsikaõpetajatega.

Neljapäeval andsid füüsikaõpetajad Arne Loorpuu ja Indrek Peil ning keemiaõpetaja Raili Tamm eksklusiivse teadusteatri etenduse. Õpetajad tundsid end tõeliste tähtedena, sest publikut oli ootamatult palju ja vastuvõtt oli soe.

Tavaliselt teevad teadusteatrit Sörel Haller, Garel Muul, Anna-Maria Süld ja Kristiina Veskimeister ning reedel andsidki nemad etenduse Kuressaare Vanalinna Kooli õpilastele.

Toimusid töötoad „TeadusBoost ja punaseks“ füüsika- ja keemiatundides.

Õpetaja Indrek Peili juhendamisel said 11. AB klassi õpilased meisterdada ise spektroskoobi.
Õpetaja Arne Loorpuu juhtis „Hologrammi“, „CD-hõljuki“ ja „Kuu faaside“ töötuba.

Õpetaja Raili Tamm viis läbi „LED-laterna“ ja    „Laavalambi“ töötoa.

Mis oleks Teadlaste Öö ilma teadlasteta? Nädala jooksul sai tutvuda nii elus kui ka surnud teadlaste tööde, tegemiste, ütluste ja naljadega. Kabinettide ustelt võis näiteks lugeda, et Itaalia astronoom, füüsik, leiutaja ja filosoof Galileo Galilei on öelnud: „Ma ei ole kunagi kohanud nii väheste teadmistega inimest, et ma poleks temalt midagi õppinud.“ Siinkohal suur tänu õpilasesindusele, kelle abiga said sildid ustele ja naljad koolikellana sisse loetud.

Taimeökoloog Triin Reitalu rääkis 10.b klassile teadlase tööst.

Reedel oli stiilipäev „Hull teadlane“. Õpetaja Arne Loorpuu oli välja pannud auhinna kõige stiilsemale teadlasele. Valik oli ülimalt raske, sest osalejaid oli väga palju ja kõik nad nägid väga vahvad välja. Peaauhinna (kalkulaatori ja kommid) sai Ermo Nõmm 7. B klassist. Veel pälvisid äramärkimist algklasside õpilastest Iti Piht 1. A klassist ja gümnaasiumi õpilastest Karl-Alder Kuivjõgi 11. C klassist. Nemad said Teadlase Öö särgid.

Kõik soovijad said osaleda ka lohutusloosimises.
Teadlaste Öö särgid võitsid Eliise Heinmaa 3.A ja Illimar Kirss 4.B.
Märkmikud võitsid Mirell Õiemets 2.B, Annabel Ansel 1.D, Olaf Trei 1.D, Jacob Putnik 1.A, Lilit Pruul 1.D, Gerlin Toome 3.A, Elsa Marie Kirs 3.B, Karmen Viilup 6.B.

Suur tänu kõigile osavõtjatele!

Raili Tamm, keemiaõpetaja

EUROOPA KEELTEPÄEVAST

Tänaseks on Euroopa keeltepäev mineviku hõlma vajunud. Sel aastal tähistasime seda päeva Ungarit tutvustava päevana. Toimus kolm  kogunemist — iga vanuseaste sai kohtuda külalistega Ungari Instituudist.Külla olid tulnud Tamas Orosz ja Siiri Erm-Nairismägi.   Kogunemised  olid  huvitavad  ning suurepäraselt ette valmistatud. Tutvustati maad, rahvast ja keelt koos väikese muusikapalaga, vaadati filmi, algklassid õppisid selgeks ühe ungarikeelse laulukese, toimus väike viktoriin kuuldu-nähtu kohta.

Viktoriini võitjaid ootavad väikesed auhinnad:
algklassidest 1. koht Eron ja Karmo 4.b, 2. koht Krita ja Mirell 2.b, 3. koht Kristiin, Saskia, Ulla 4.b, põhikoolist 1. koht Markus, Paul, Andres, Kaspar, Kaarel, Karl-Martin 9.a, 2.-3. koht LLAL 9.a ning Karola, Karmen-Kelsi, Käthriin, Elisabeth, Triinu Eliise 9.b ning gümnaasiumist 1.-3. koht Petrik, Henri Põrk, Sander T. 11.c, Paul-Mark, Karl, Pille 12.c ja GRUPPA.
Lisaks kogunemistele olid 9. klasside õpilased 3. korrusele välja pannud suurepärased Ungarit tutvustavad plakatid. Tänusõnad üheksandikele! Aitäh ka 8.b klassi õpilastele, kes panid selleks päevaks ustele ungarikeelsed sildid! Esimese korruse koridoris ja aulas saab oktoobri lõpuni tutvuda kahe näitusega — hõimurahvaste pööripäev ning fotonäitus ungari rahvapillidest. Eksponeeritud fotod pärinevad Szentendre vabaõhumuuseumi ja Ungari Etnograafiamuuseumi kogudest. Näitused said teoks Ungari Instituudi kaasabil. Siinkohal tahan öelda suur-suur aitäh Ungari Instituudile meeldiva koostöö eest!
Traditsiooniliselt toimus ka 24-tunnine Ungari-teemaline viktoriin. Selleaastase viktoriini üldvõitjad on Liisa Õunpuu, Aleksandra Männik ja Gertrud Leiten 10.a klassist. Põhikooli esikolmikusse kuuluvad 7.b, 9.a ja 5.c võistkonnad. Gümnaasiumi esikolmik on 10.a, 10.b ja 11.c. Palju õnne võitjatele! Ka teie jaoks on Ungari Instituut välja pannud väikesed auhinnad.
Tänan kooli sööklat, kes selleks päevaks oli valmistanud maitsvad ungari toidud, Andreas Noort, kes helistas kolmapäeval koolikella ungaripäraselt ning kooli raamatukogu  töötajaid, kes panid üles toreda näituse Ungarit tutvustavatest raamatutest!

Uuel aastal uut riiki tutvustades!

Võõrkeelte ainekomisjoni nimel Diana Õun

SÜGISJOOKS 2017

Kuressaare Tervisepark 26.09.2017            

Distants 1 km        
I klass  Tüdrukud            
Jette     Esna    SÜG    5.08,9
Kaisa    Kindlm    SÜG    5.10,5
Alice     Rand    SÜG    5.11,3
Laura Grete    Varik    SÜG    5.32,1
Liisa     Juursoo    KVK    5.35,6
Teele     Välja    SÜG               5.42,0

I  klass  Poisid            
Reio Markkus    Lepp    SÜG     4.31,2
Hindrik    Kalf    KVK    4.45,1
Sander    Kask    SÜG     5.10,5
Marten    Liiv    SÜG     5.13,5
Siim Sander    Tamm    KVK    5.14,0
Maarek    Soo    KVK    5.22,9

II klass  Tüdrukud            
Aleksandra    Ruttu    SÜG     4.49,7
Lisette    Steinberg    SÜG     4.56,5
Elisabeth    Villsaar    SÜG     5.04,6
Loreta    Tang    KVK    5.06,8
Loore    Lepp    KVK    5.13,9
Patricia    Jõgi    KVK    5.29,6

II klass  Poisid            
Arkos Raian    King    Leisi KK  4.13,7
Hugo    Sarapuu    SÜG         4.21,3
Marten    Kuusk    Leisi KK  4.21,5
Sandro    Jermakov    KVK        4.30,5
Jesse    Esna    SÜG         4.33,6
Gert    Silenok    SÜG         4.38,9

III klass  Tüdrukud            
Kaisa    Pilden    SÜG     4.33,0
Adalie     Leis    KVK    4.38,8
Eliise    Heinmaa    SÜG     4.42,2
Britta    Truu    SÜG     4.44,8
Oliise    Saarlaid    SÜG     4.51,1
Luise    Ling    SÜG     4.59,7
III klass  Poisid            
Kristofer    Rand    Leisi KK  4.02,5
Karel    Mälk    KVK        4.05,0
Daniel    Piht    SÜG         4.08,0
Üllari    Kaasik    Leisi KK  4.09,3
Markus    Trei    SÜG         4.31,9
Hubert    Spitsõn    SÜG         4.42,9

IV klass  Tüdrukud            
Anastassiia    Tomson    KVK        4.25,2
Luise    Mägi    Leisi KK  4.27,1
Sandra    Jermakov    KVK        4.28,6
Kristin    Kasela    SÜG         4.31,1
Cristelle    Alle    Leisi KK  4.33,6
Grete    Jalak    KVK        4.37,8

IV klass  Poisid            
Kaur    Vesberg    SÜG         3.56,0
Erko    Bõstrov    KVK        4.04,7
Kristofer    Arula    KVK        4.09,9
Markus    Aadussoo    SÜG         4.16,4
Märten    Purga    KVK        4.17,7
Karl Erik    Kaljuste    SÜG        4.18,4

Distants 2 km            
5.-6. klass Tüdrukud            
Õnnely    Rahu    Leisi KK  8.07,0
Maribel    Remmel    SÜG         8.24,4
Triinu-Liis    Toom    SÜG         9.03,7
Sandra    Arro    Leisi KK  9.37,2
Mia  Maria    Muul    SÜG         9.39,3
Ingel Helena    Mägi    SÜG         9.48,2

5.-6. klass Poisid            
Martin    Truverk    SÜG        8.07,0
Rico Robert    Alliksoon    SÜG        8.09,1
Risto    Tahk    SÜG        8.33,9
Karro    Vatsfeld    SÜG        8.42,9
Riko    Jõgi    KVK       8.48,6
Kristofer    Käen    SÜG        9.23,0

7. klass Poisid            
Albert-Johann    Lepik    SÜG        8.02,6
Karl August    Kapsta    SÜG        8.28,6
Artur    Medri    SÜG        8.45,3

7.-9. klass Neiud            
Luise    Vevers    SÜG        8.14,9
Karmen Kelsi    Kruut    SÜG        9.49,2
Emeli    Pikner    KVK       9.52,2
Triinu Eliise    Põld    SÜG        9.58,9
Anni    Kuuseok    SÜG       10.15,1
Erit    Porss    SÜG       10.20,9
Distants 4 km            
8.-9. klass Noormehed            
Kris Kristofer    Burk    KG        15.41,3
Andre    Koppel    SÜG      16,40,2
Sten    Kirs    KVK     16.40,6
Raul    Tahk    SÜG      17.27,5
Eerik    Oolup    KVK      17.55,1
Paul    Antsaar    SÜG      18.02,6

10-12. klass Neiud            
Marilis    Remmel    KG         19.06,6
Elo    Nõmm    SÜG       19.08,0
Emilia    Rosenkron    SÜG       19.45,5
Huberta    Karma    SÜG       19.53,9
Kendra    Allikmaa    SÜG       19.53,9
Ketlin    Mäeorg    SÜG       20.12,5

Distants  7,3 km            
10.-12. klass Noormehed            
Karl  Hendrik    Tamkivi    SÜG       29.34,9
Johannes    Treiel    SÜG       30.13,1
Karl      Lember    SÜG       30.15,9
Alex    Salong    SÜG       30.17,3
Harles     Ojasaar    SÜG       30.57,9
Karl    Kadak    SÜG       31.02,0

Enn Laanemäe, võistluse peakorraldaja

OMALOOMINGU LEIUNURK

Musta kassi tango 2.A klassisViimati uuendatud Teisipäev, 03 Oktoober 2017 10:20  
Bänner


Bänner