3. oktoober 2017 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 546
KOLMAPÄEVAST NELJAPÄEVANI
K 04.10
Õpetajate päeva laat
14.00 Juhtkonna koosolek
Võõrkeelte ainekomisjoni koosolek
MK Teatekross Kärlal
N 05.10
Õpetajate päev
16.30 TÜ Väärikate Ülikool
18.30 ÖÖ Ülikool
R 06.10
L 07.10
8.30 Väikeste kodutütarde üle-eestiline matkavõistlus Saaremaal
P 08.10
E 09.10
09.45 Klassivanemate koosolekud
13.00 Direktsiooni koosolek
T 10.10
16.00 Õpilasesinduse koosolek
VAB EKSL 10.-12. kl korvpallivõistlus
K 11.10
VAB EKSL 10.-12. kl korvpallivõistlus
N 12.10 16.00 Gümnaasiumi mälumängu I voor
ÕNNITLEME!
Mari Tiitson (12.B) – laskevõistluse Saaremaa Sügis võitja.
TÄNU TEGIJALE
Kehalise kasvatuse õpetajad ja Triin Vallsalu — liikumapaneva liikumisnädala korraldamise eest.
Kehalise kasvatuse ainekomisjon ja nende tublid abilised — sujuva jooksupäeva korraldamise eest.
Arne Loorpuu, Indrek Peil, Raili Tamm, Anne Teigamägi, Andreas Noor, Triin Vallsalu, Diana Õun, õpilasesindus, algklasside juhatajad — sisuka ja põneva Teadlaste ÖÖ festivali korraldamise eest.
Võõrkeelte ainekomisjon — sisuka Euroopa keeltepäeva korraldamise eest.
Neidude rahvatantsurühm ja meesansambel Varsakabi — toreda tervituse eest üleriigilisel õppealajuhatajate koostööpäeval.
PEDAGOOGILISED KÕNELUSED
K 04.10 ÕPETAJATE PÄEVA LAAT
N 05.10 ÕPETAJATE PÄEV
R 06.10 Heelika Aus. HEV-õppija toetamisest
E 09.10 Viljar Aro
T 10.10 Inge Vahter. Globe Paluveres
K 11.10 Merle Prii. Lasila mõisakool
N 12.10 Direktsiooni info
R 13.10 Marek Schapel. Õppealajuhatajate konverents Kuressaares
ÕPETAJATE NÄDALA RÜTMIS
Mõttepudemetega õpetajate päeva ootuses:
- Mihklipäeval, reedel, 29. septembril algas vanarahva ühe uskumuse järgi juba talve ja pidude aeg. Meelde tuleb ka ütelus „Mihklist 6 marti, mardist 2 katri, kadrist 4 jõulu“. Nädalavahetusel sai juba esimest jõulufilmi vaadata ...
- Terve eelmine nädal oli ülipõnev, sest loodusainete õpetajatel oli (ja on) huvitav näitus esimesel korrusel, „kehalised“ korraldasid kogu koolile jooksupäeva, võõrkeeleõpetajad toimetasid Ungari instituudi ning Euroopa päeva ja lausa kahe näitusega, õppealajuhataja võõrustas kogu riigi õppealajuhatajaid ning Anne Teigamägi organiseeris nii seentenäituse kui koos kooli teadusteatri eestvedajatega ka nädal aega kestnud Teadlaste Öö. Jääb loota, et jõuti ka õppida ja õpetada ...
- Uut nädalat alustasime Aina Seppeli 70-nda juubeliga. PALJU ÕNNE JA TERVIST IKKA VEEL JA VEEL! Kui uurisin meie õpetajate sünniaastaid, siis selgus, et peale kahe 70+ õpetaja on meil lausa üheksateist 60+ õpetajat (mina ka). Saame mõelda selle huvitava fakti plussidele ja miinustele seda enam, et järgneva kolme aastaga lisandub veel üheksa ...
- Õpetajate päeva eel tahaksime õpilastele näidata ka oma ühismeelt ja teha koolipäev põnevamaks juba traditsioonilise LAADAGA, aga sedakorda lisaks ka väheke teistsugusema riietusega e püüame propageerida elukutseid...
- Päris pidupäeval näeme, mida abituriendid meiega teevad ja pakume muidugi neile võimaluse maitsta õpetajaleiba ... Kindlasti kohtume ka oma austusväärsete pensionipõlve pidavate kolleegidega ja naudime õpilaste kontserti ...
- Ja muide — juba kümnendik kooliaastat on läbi. Kui vaheajad maha arvestada, siis veelgi enam ... Kas me ikka jõuame iga päeva „täiega võtta“ — selles on küsimus ...
Kui tahame midagi enamat, siis tasub lugeda. Üks võimalusi on Marshall Goldsmithi „Päästikud“, mis võimaldab luua kestvaid käitumismudeleid ja saada selleks, kes me tahame olla ... Sest meie sees on korraga kaks inimest: plaanija ja tegutseja – ning nad ei saa enamasti omavahel läbi ...
Ehk mäletate veel Alex Osborni loodud ajurünnaku metoodikat, mille võtmeks oli lahutada ideede genereerimine nende selekteerimisest, sest me enamasti oleme ise oma mõtete kõige suuremad mahategijad. Selekteerimine ehk ei olegi nii väga probleem, aga genereerimisel töötavad hästi neli reeglit:
- ei kriitikale;
- mida rohkem, seda uhkem;
- mida metsikum, seda parem;
- sa võid ratsutada ka võõral hobusel.
Kui järgite, olete kindlasti õnnestunumad.
Meil kõigil on õpetajad ja kindlasti oleme ka ise õpetajad — olles nii õpilane, praegune või endine õpetaja kui ka lapsevanem.
SÜDAMLIKKU ÕPETAJATE PÄEVA MEILE KÕIGILE!
Viljar Aro, koolijuht
LÜHENDATUD TUNNID ÕPETAJATE PÄEVAL
Neljapäeval, 5. oktoobril on lühendatud tundidega päev. Tunni pikkus 30 minutit.
1. tund 08.10 – 08.40
2. tund 08.45 – 09.15
3. tund 09.30 – 10.00
4. tund 10.15 – 10.45
5. tund 11.00 – 11.30
6. tund 11.45 – 12.15
7. tund 12.30 – 13.00
8. tund 13.15 – 13.45
1.ce – 7.c klassil on iseseisva õppe päev, 8.c klass on tundides koos 8.b klassiga ja 9.c klass koos 9.a klassiga.
Sel päeval toimuvad tööõpetused koolimajas järgmistes ruumides:
5.a klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 308
5.b klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 307
6.a klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 019 (11.c klassi vene keel ruumis 309)
6.b klassi tüdrukud ruumis 033, poisid ruumis 019
Söömised on järgmistel aegadel:
10.30 1. – 2. klassid
10.45 3. – 4. klassid
11.30 5. – 9. klassid
12.15 10. – 12. klassid
ÕPILASTEL ON KAASAS ÕPILASPILET! KÕIK TULEVAD KOOLI KOOLIMÜTSIGA!
Marek Schapel, õppealajuhataja
ÕPETAJATE PÄEVA LAAT
ÕPETAJATE PÄEVA OKSJON
ERIALADE TUTVUSTUSED
Õpetaja on väga tore olla, aga prooviks päev enne õpetajate päeva olla keegi teine?
Erinevaid elukutseid on ju nii palju!.
Hoia silmad, kõrvad lahti ja täida küsimustik!
TEADLASTE ÖÖ FESTIVAL
Aastal 2005 toimus Euroopa Komisjoni algatusel esimene Teadlaste Öö — üle-euroopaline teadussündmus septembrikuu viimasel reedel. Selle ürituse idee on tutvustada värskemaid teadussaavutusi laiemale publikule ja näidata, kui palju on teadus meie igapäevaeluga läbi põimunud ning äratada noortes huvi teaduse vastu. TÖF ehk Teadlaste Öö festival on Eesti ja kogu Baltikumi suurim teadust populariseerivate sündmuste sari. 2017. aastal toimub festival juba 12. korda ja Saaremaa Ühisgümnaasium on selles osalenud algusest peale.
Üritusi oli sellel aastal rohkem kui tavaliselt. Teadlaste Öö festivalist said osa nii suured kui väikesed ning rõõmu ja elevust jagus ilmselt kõigile.
Teadlaste Öö festivali nädal algas ja lõppes jäätise valmistamisega vedela lämmastiku abil. Esmaspäeval said kõik algklasside õpilased, kes soovisid, osa jäätise töötoast ning reedel oli kord gümnaasiumiõpilaste käes. Töötoast osavõtt tähendas vesise suuga ootamist ning pärast suure lusikatäie jäätise konsumeerimist.
Teisipäev oli lõbus „Mulli päev“. Tehti suuri ja väikseid mulle koos pingviinideks maskeeritud keemia- ja füüsikaõpetajatega.
Neljapäeval andsid füüsikaõpetajad Arne Loorpuu ja Indrek Peil ning keemiaõpetaja Raili Tamm eksklusiivse teadusteatri etenduse. Õpetajad tundsid end tõeliste tähtedena, sest publikut oli ootamatult palju ja vastuvõtt oli soe.
Tavaliselt teevad teadusteatrit Sörel Haller, Garel Muul, Anna-Maria Süld ja Kristiina Veskimeister ning reedel andsidki nemad etenduse Kuressaare Vanalinna Kooli õpilastele.
Toimusid töötoad „TeadusBoost ja punaseks“ füüsika- ja keemiatundides.
Õpetaja Indrek Peili juhendamisel said 11. AB klassi õpilased meisterdada ise spektroskoobi.
Õpetaja Arne Loorpuu juhtis „Hologrammi“, „CD-hõljuki“ ja „Kuu faaside“ töötuba.
Õpetaja Raili Tamm viis läbi „LED-laterna“ ja „Laavalambi“ töötoa.
Mis oleks Teadlaste Öö ilma teadlasteta? Nädala jooksul sai tutvuda nii elus kui ka surnud teadlaste tööde, tegemiste, ütluste ja naljadega. Kabinettide ustelt võis näiteks lugeda, et Itaalia astronoom, füüsik, leiutaja ja filosoof Galileo Galilei on öelnud: „Ma ei ole kunagi kohanud nii väheste teadmistega inimest, et ma poleks temalt midagi õppinud.“ Siinkohal suur tänu õpilasesindusele, kelle abiga said sildid ustele ja naljad koolikellana sisse loetud.
Taimeökoloog Triin Reitalu rääkis 10.b klassile teadlase tööst.
Reedel oli stiilipäev „Hull teadlane“. Õpetaja Arne Loorpuu oli välja pannud auhinna kõige stiilsemale teadlasele. Valik oli ülimalt raske, sest osalejaid oli väga palju ja kõik nad nägid väga vahvad välja. Peaauhinna (kalkulaatori ja kommid) sai Ermo Nõmm 7. B klassist. Veel pälvisid äramärkimist algklasside õpilastest Iti Piht 1. A klassist ja gümnaasiumi õpilastest Karl-Alder Kuivjõgi 11. C klassist. Nemad said Teadlase Öö särgid.
Kõik soovijad said osaleda ka lohutusloosimises.
Teadlaste Öö särgid võitsid Eliise Heinmaa 3.A ja Illimar Kirss 4.B.
Märkmikud võitsid Mirell Õiemets 2.B, Annabel Ansel 1.D, Olaf Trei 1.D, Jacob Putnik 1.A, Lilit Pruul 1.D, Gerlin Toome 3.A, Elsa Marie Kirs 3.B, Karmen Viilup 6.B.
Suur tänu kõigile osavõtjatele!
Raili Tamm, keemiaõpetaja
EUROOPA KEELTEPÄEVAST
Tänaseks on Euroopa keeltepäev mineviku hõlma vajunud. Sel aastal tähistasime seda päeva Ungarit tutvustava päevana. Toimus kolm kogunemist — iga vanuseaste sai kohtuda külalistega Ungari Instituudist.
Külla olid tulnud Tamas Orosz ja Siiri Erm-Nairismägi. Kogunemised olid huvitavad ning suurepäraselt ette valmistatud. Tutvustati maad, rahvast ja keelt koos väikese muusikapalaga, vaadati filmi, algklassid õppisid selgeks ühe ungarikeelse laulukese, toimus väike viktoriin kuuldu-nähtu kohta.
Viktoriini võitjaid ootavad väikesed auhinnad:
algklassidest 1. koht Eron ja Karmo 4.b, 2. koht Krita ja Mirell 2.b, 3. koht Kristiin, Saskia, Ulla 4.b, põhikoolist 1. koht Markus, Paul, Andres, Kaspar, Kaarel, Karl-Martin 9.a, 2.-3. koht LLAL 9.a ning Karola, Karmen-Kelsi, Käthriin, Elisabeth, Triinu Eliise 9.b ning gümnaasiumist 1.-3. koht Petrik, Henri Põrk, Sander T. 11.c, Paul-Mark, Karl, Pille 12.c ja GRUPPA.
Lisaks kogunemistele olid 9. klasside õpilased 3. korrusele välja pannud suurepärased Ungarit tutvustavad plakatid. Tänusõnad üheksandikele! Aitäh ka 8.b klassi õpilastele, kes panid selleks päevaks ustele ungarikeelsed sildid! Esimese korruse koridoris ja aulas saab oktoobri lõpuni tutvuda kahe näitusega — hõimurahvaste pööripäev ning fotonäitus ungari rahvapillidest. Eksponeeritud fotod pärinevad Szentendre vabaõhumuuseumi ja Ungari Etnograafiamuuseumi kogudest. Näitused said teoks Ungari Instituudi kaasabil. Siinkohal tahan öelda suur-suur aitäh Ungari Instituudile meeldiva koostöö eest!
Traditsiooniliselt toimus ka 24-tunnine Ungari-teemaline viktoriin. Selleaastase viktoriini üldvõitjad on Liisa Õunpuu, Aleksandra Männik ja Gertrud Leiten 10.a klassist. Põhikooli esikolmikusse kuuluvad 7.b, 9.a ja 5.c võistkonnad. Gümnaasiumi esikolmik on 10.a, 10.b ja 11.c. Palju õnne võitjatele! Ka teie jaoks on Ungari Instituut välja pannud väikesed auhinnad.
Tänan kooli sööklat, kes selleks päevaks oli valmistanud maitsvad ungari toidud, Andreas Noort, kes helistas kolmapäeval koolikella ungaripäraselt ning kooli raamatukogu töötajaid, kes panid üles toreda näituse Ungarit tutvustavatest raamatutest!
Uuel aastal uut riiki tutvustades!
Võõrkeelte ainekomisjoni nimel Diana Õun
SÜGISJOOKS 2017
Kuressaare Tervisepark 26.09.2017
Distants 1 km
I klass Tüdrukud
Jette Esna SÜG 5.08,9
Kaisa Kindlm SÜG 5.10,5
Alice Rand SÜG 5.11,3
Laura Grete Varik SÜG 5.32,1
Liisa Juursoo KVK 5.35,6
Teele Välja SÜG 5.42,0
I klass Poisid
Reio Markkus Lepp SÜG 4.31,2
Hindrik Kalf KVK 4.45,1
Sander Kask SÜG 5.10,5
Marten Liiv SÜG 5.13,5
Siim Sander Tamm KVK 5.14,0
Maarek Soo KVK 5.22,9
II klass Tüdrukud
Aleksandra Ruttu SÜG 4.49,7
Lisette Steinberg SÜG 4.56,5
Elisabeth Villsaar SÜG 5.04,6
Loreta Tang KVK 5.06,8
Loore Lepp KVK 5.13,9
Patricia Jõgi KVK 5.29,6
II klass Poisid
Arkos Raian King Leisi KK 4.13,7
Hugo Sarapuu SÜG 4.21,3
Marten Kuusk Leisi KK 4.21,5
Sandro Jermakov KVK 4.30,5
Jesse Esna SÜG 4.33,6
Gert Silenok SÜG 4.38,9
III klass Tüdrukud
Kaisa Pilden SÜG 4.33,0
Adalie Leis KVK 4.38,8
Eliise Heinmaa SÜG 4.42,2
Britta Truu SÜG 4.44,8
Oliise Saarlaid SÜG 4.51,1
Luise Ling SÜG 4.59,7
III klass Poisid
Kristofer Rand Leisi KK 4.02,5
Karel Mälk KVK 4.05,0
Daniel Piht SÜG 4.08,0
Üllari Kaasik Leisi KK 4.09,3
Markus Trei SÜG 4.31,9
Hubert Spitsõn SÜG 4.42,9
IV klass Tüdrukud
Anastassiia Tomson KVK 4.25,2
Luise Mägi Leisi KK 4.27,1
Sandra Jermakov KVK 4.28,6
Kristin Kasela SÜG 4.31,1
Cristelle Alle Leisi KK 4.33,6
Grete Jalak KVK 4.37,8
IV klass Poisid
Kaur Vesberg SÜG 3.56,0
Erko Bõstrov KVK 4.04,7
Kristofer Arula KVK 4.09,9
Markus Aadussoo SÜG 4.16,4
Märten Purga KVK 4.17,7
Karl Erik Kaljuste SÜG 4.18,4
Distants 2 km
5.-6. klass Tüdrukud
Õnnely Rahu Leisi KK 8.07,0
Maribel Remmel SÜG 8.24,4
Triinu-Liis Toom SÜG 9.03,7
Sandra Arro Leisi KK 9.37,2
Mia Maria Muul SÜG 9.39,3
Ingel Helena Mägi SÜG 9.48,2
5.-6. klass Poisid
Martin Truverk SÜG 8.07,0
Rico Robert Alliksoon SÜG 8.09,1
Risto Tahk SÜG 8.33,9
Karro Vatsfeld SÜG 8.42,9
Riko Jõgi KVK 8.48,6
Kristofer Käen SÜG 9.23,0
7. klass Poisid
Albert-Johann Lepik SÜG 8.02,6
Karl August Kapsta SÜG 8.28,6
Artur Medri SÜG 8.45,3
7.-9. klass Neiud
Luise Vevers SÜG 8.14,9
Karmen Kelsi Kruut SÜG 9.49,2
Emeli Pikner KVK 9.52,2
Triinu Eliise Põld SÜG 9.58,9
Anni Kuuseok SÜG 10.15,1
Erit Porss SÜG 10.20,9
Distants 4 km
8.-9. klass Noormehed
Kris Kristofer Burk KG 15.41,3
Andre Koppel SÜG 16,40,2
Sten Kirs KVK 16.40,6
Raul Tahk SÜG 17.27,5
Eerik Oolup KVK 17.55,1
Paul Antsaar SÜG 18.02,6
10-12. klass Neiud
Marilis Remmel KG 19.06,6
Elo Nõmm SÜG 19.08,0
Emilia Rosenkron SÜG 19.45,5
Huberta Karma SÜG 19.53,9
Kendra Allikmaa SÜG 19.53,9
Ketlin Mäeorg SÜG 20.12,5
Distants 7,3 km
10.-12. klass Noormehed
Karl Hendrik Tamkivi SÜG 29.34,9
Johannes Treiel SÜG 30.13,1
Karl Lember SÜG 30.15,9
Alex Salong SÜG 30.17,3
Harles Ojasaar SÜG 30.57,9
Karl Kadak SÜG 31.02,0
Enn Laanemäe, võistluse peakorraldaja
OMALOOMINGU LEIUNURK
Musta kassi tango 2.A klassis