Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 531

Saada link Prindi PDF

 


 

SÜG-Press

 


11. aprill 2017 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 531


KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  12.04   
15.30 Klassijuhatajate Nõupidamine (138)
16.00 Suur M&M's GOMOKU võistlus (141)
XII noorte LTP II eelproov MUK-dele

N  13.04   
12. kl tutinädal 12.-20.04
16.00 Väärikate Ülikooli lõpetamine
19.00 MK Abiturientide Ball
XII noorte LTP võimlemisrühmade II eelproov

R  14.04    SUUR REEDE

L  15.04   
VAB vendade Liivide konkurss
Füüsikaolümpiaadi lõppvoor

P  16.04  
Füüsikaolümpiaadi lõppvoor
Astronoomia lahtine võistlus

E  17.04   
09.45 PK klassivanemate koosolek
10.45 G klassivanemate koosolek
14.00 Direktsiooni koosolek

T  18.04   
09.00 Loovtööde kaitsmine
16.00 Õpilasesinduse koosolek
MK Algklasside näitemängupäev
XII noorte LTP tantsurühmade II eelproov

K  19.04   
10.00   Külla tuleb veebikonstaabel ruum 104
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Tehnikanõukogu koosolek
16.00 Nõukoja koosolek

N  20.04   
08.10 PISA test ruum 401, 404    
12. klassi lõpukella päev
10.00 Uurimistööde esitamise tähtaeg
XII noorte LTP II eelproov POK-dele

R  21.04   
19.00 Kabaree    
VAB põhikoolide teatrifestival

L  22.04   
VAB põhikoolide teatrifestival LOOK KOOL
Lingvistikaolümpiaadi lõppvoor

P  23.04   
Lingvistikaolümpiaadi lõppvoor

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  12.04    Indrek Peil. Poska akadeemia
N  13.04    Direktsiooni info
R  14.04    SUUR REEDE
E  17.04    Viljar Aro
T  18.04    Anni Väli. Inglise keele olümpiaadi lõppvoorust
K  19.04    Rita Ilves. Üleriigilisest Liivi konkursist
N  20.04    Direktsiooni info
R  21.04    Mia Rand. Motiveeritud õpetaja Stockholmist

TÄNU TEGIJALE

Aime Metsmaa — õpilaste suurepärase juhendamise eest  Saaremaa koolinoorte meistrivõistlusteks võrkpallis.
Tiiu Haavik — väsimatu maakonna võimlemis- ja tantsukavade festivali eestvedamise eest.
Arne Loorpuu,  Mari Kolk (12.b) — mõttespordi olümpiaadi eestvedamise ja korraldamise eest.
Margit Mägi, Irena Sink, Aime Metsmaa, Enn Laanemäe — õpilaste suurepärase juhendamise eest 23. karikaturniiriks rahvastepallis.

HELESINISE TULEVIKU JÄLGEDES

Kui kuus aastat tagasi Õpetajate Lehele kirjutasin Eesti kooli helesinisest tulevikust arvates, et see juba paistab, siis nüüd on ta käes. Kuus aastat tagasi sai kirjutatud ...

Ja see tulevik juba paistab. Ja selle unistuste kooli jaoks ei pea mitte midagi tegema. Ja raha ka pole vaja. Kuigi alles sai värske ministri küsimusele kolmest suuremast haridusprobleemist vastatud, et vaja on:
1) raha — õpetajate palkade oluliseks tõstmiseks, mis tooks kooli meie lõpetajate paremiku;
2) raha — abiõpetajate palkamiseks ja klassijuhatajatöö väärtustamiseks, millega saaks tegelikult ellu viia individuaalset lähenemist ja õpetada erivajadusi arvestavalt;
3) raha — kõiksugustel olümpiaadidel, võistlustel, konkurssidel ja festivalidel osalemiseks.
Sisuga peaks toime tulema — kui usaldatakse ja lastakse.

Roosa unistuse võtmeks on tegelikult meie riigi keskmise kooli keskmise õpetaja 50-aastane vanus, mis suureneb pidevalt ja juba mõne aasta pärast on keskmine õpetaja vanaisa või vanaema. Sellest ka uudishimu, et mis see võiks enesega kaasa tuua. John Gribble „Parima vanaisa käsiraamat” maalib üsna värvilise pildi. Kindlasti on vanaisal oma rollist ka koolis raske välja minna ja nii saabki vanavanemast õpetaja õpilastest paremini aru, usub neid rohkem ja on lihtsalt pidevalt heldinud. Tõelisel vanaisal keerleb magama minnes pidevalt peas „Karumõmmi unelaul” ja ta veedab rohkem aega kohalikus mänguasjade poes. Tõeline vanaisa hakkab 40-aasta taguse mineviku asemel rääkima 20-aastasest tulevikust. Tõelise vanaisa meelistegevuseks saavad joonisfilmide vaatamine ja fotografeerimine. Inimesed märkavad pigem ta naerukurde kui kortse laubal. Victor Hugo on öelnud: „On olemas isasid, kes oma lapsi ei armasta, kuid ei ole vanaisa, kes oma lapselast ei jumalda.” Raamat on täis tõdemust, et vanaemadest ja vanaisadest pedagoogiline kaader saab olla ideaalse kooli vundament. Naisõpetajate tulevikuvisiooniks sobiks Alison Maloney „Parima vanaema käsiraamat”.  Sealt ka Lois Wyse’i tsitaat: „Emast saab tõeline vanaema siis, kui ta ei pane enam tähele kohutavaid asju, mida tema lapsed teevad, kuna ta on võlutud imelistest asjadest, mida tema lapselapsed teevad”. See on täpselt see, mida tõeliselt õpetajalt oodatakse. Lõplikult kaob ka PISA-probleem, et lastele koolis ei meeldi. Kes siis vanaema ja vanaisa juurde ei tahaks?

Ka rahaprobleem kaob iseeneslikult. Heldinud ja staažikad õpetajad ei räägi juba ammu enam innustunult palgast. Tiba rohkem kui kümme aastat läheb linnulennul ja õpetaja keskmine palk tõuseb järsult üle 50%. Pension lihtsalt lisandub — sõltumata valimislubadustest. Usun, et sellise kuldaja kulminatsiooni tähistatakse kõikjal keskmise õpetaja 75-aastase juubeli tähistamisega. Õnneks saavad umbes selleks ajaks suureks ka lapselapsed...

Mis edasi saab? Vanaemad ja vanaisad õpetavad elutarkust, aga noored õpetajad süstivad energiat, julgust ja noorushullust. Tegelikult on vaja mõlemaid. Küllap on kõige põhilisem haridusküsimus täna hoopis õpetaja-küsimus. Meie haridusmaastikul peaks olema väärikas koht igas vanuses õpetajal.

Viljar Aro, koolijuht

VABARIIKLIK MÕTTESPORDI OLÜMPIAAD

Eelmisel nädalal lõppes üle-eestiline koolide mõttespordi olümpiaad, kus osales ka SÜG-i esindus. Võistlus toimus interneti vahendusel ja kooliaasta jooksul peeti neli etappi. Võistlusaladeks olid male, kabe, gomoku ja sudoku, eraldi arvestust peeti algkoolis, põhikoolis ja gümnaasiumis. Meie algklasside eest võistlesid viis tubli sportlast 3.B klassist. Illimar Kirss, Ron Sebastian Puiestee ja Kaur Vesberg tegid kaasa kõigil aladel, sudokusid lahendasid lisaks neile Kristiin Pulk ja Gertrud Kirs. Kristiin muide saavutas kokkuvõttes kõrge 8. koha! Põhikooli esindas Vootele Mets 8.B klassist, kelle edukaimaks alaks osutus samuti sudoku. Gümnaasiumiklassidest kuulusid SÜG-i koondisse Triinu Jakson ja Margerite Mesila 10.Cst, Iiv Aavik ja Mari Tiitson 11.B klassist ning Mari Kolk 12.Bst. Gümnaasiumiosa koolide koondarvestuses läks SÜG-il eriti edukalt, lõpetasime esikohal nii gomoku kui sudoku. Kohtumiseni juba järgmisel aastal!

Mari Kolk, 12. B

STEN ROOSI MUINASJUTUVÕISTLUS

8. aprillil toimus Tallinna Raekojas Sten Roosi muinasjutuvõistluse 2017 autasustamine. Järjekorras 25. võistlustest võttis osa 256 last. Pidulikule lõpuüritusele oli kokku kutsutud 44 suleseppa.
Veerandsajase juubeliürituse avasõnad ütles EV president Kersti Kaljulaid. Ta toonitas, kui tähtis töö on muinasjuttude kirjutamine ja selle läbi rahvaluule talletamine. Ta tänas lapsi, kes on võtnud vabaduse oma vaba aega kulutada kirjutamisele.
Ants Roos, peakorraldaja koos oma abikaasa Anniga, meenutas oma 6. klassi „Tasuja“-teemalist kirjandi kirjutamist. Ta pole kunagi just väga õigesti osanud kirjutada, kuid seekord luges õpetaja tema loo klassile ette. See tunne on meeles veel vanas eas. Muusikaliste vahepalade eest hoolitses traditsiooniliselt Tallinna Muusikakool oma kolme suurepärase kasvandikuga. Autasusid jagati välja neljas kategoorias: esikolmik, žürii eripreemiad, žürii ergutuspreemiad ning erinevate asutuste eripreemiad. Üritus lõppes ühise tordisöömisega (kõik 25 aastat on selle autoriks Haapsalu kondiitrid).Saaremaalt oli kohale kutsutud kaks noormeest: meie koolist Vootele Mets (8.B) ja Lümanda Põhikooli 5. klassi õpilane Joosep Lonks. Mõlemad pälvisid ergutusauhinna.

Suur tänu kõigile õpilastele, kes vaevusid tänavu aasta muinasjutte kirjutama ning õnne Vootelele!

Merle Prii, emakeeleõpetaja


XIV KOOLINOORTE MÄLUMÄNG

Pühapäeval, 2. aprillil käisime (Karl Kadak 11.B, Emilia Rozenkron 11.B, Peeter Benjamin Anvelt 11.C ja Hannes Iir 11.C) Eesti koolinoorte XIV mälumängumeistrivõistluste  finaalmängul  Viimsis. Hommikul kell 7.10 astusime Paidesse suunduvale Sarbussile ning sõitsime Virtsu, kus saime kokku Muhu Põhikooli võistkonnaga ning nende juhendaja Ivo Maripuuga. Seejärel istusime nende bussile ja sõit Viimsisse jätkus. Olime varakult juba kohal ning pistsime midagi hamba alla, et suudaks kell 12 algaval mälumängul mõelda.

Mälumängus esitati 50 küsimust erinevatel teemadel (ajalugu, poliitika, geograafia, loodus, teadus, tehnika, kultuur, sport). Küsimused olid väga keerulised ja paljudele ei suutnudki lõpuks mingit normaalset vastust välja mõelda. Samas osade küsimuste puhul sai loogilise arutluse käigus õigele rajale ning paljusid asju lihtsalt teadsime. Kokkuvõttes saavutasime 59 punktiga 14.koha. Osavõtjaid gümnaasiumi osas oli 35.

Olles tulemusega rahul, algas meie tagasitee Kuressaarde. Kuna me teadsime, et muhukate buss meid Kuressaarde ei vii, olime valmis sadamas pool tundi järgmist liinibussi ootama. Õnneks saime Pärnus võrkpalli mängimas käinud neidude bussi peale ning jõudsime oodatust varem tagasi koju.

Karl Kadak, 11.B

MoeP.A.R.K

MoeP.A.R.K toimus 18. märtsil Paide Kultuurikeskuses. See on üle-eestiline noorte moekonkurss, mis toimus sellel aastal 14. korda.

Veebruaris kutsus lapsepõlvesõbranna Lotta Meet mind enda kollektsiooni modelliks. Me tegime kaks proovi ja minu riietus oli valmis. 17. märtsil tegime esimest korda kõnniproovi. Modelle oli kokku viis.
Järgmisel päeval, 18. märtsil hakkasime kell 6 hommikul Paidesse sõitma. Jõudsime kohale kell 10 ja kiirustasime proovi. Peale seda hakkas Lotta ema meile patse punuma. Kell 12 oli loeng, kus räägiti, kaua tuleb poose hoida ja muud kasulikku. Siis oli peaproov. Peale seda oli meil mitu tundi aega, mille jooksul tegime veel kõnniproove, meigi ja panime Lotta kollektsiooni riided selga. Kõik nägime väga ilusad välja.
Kolmveerand viiest juhatati meid Green Room'i, kust lavale kutsuti. Meie pidime juba kolmandana lavale minema. Olime kõik väga närvis. Laval kõndides hoidsin sirget selga, võtsin poose ja kõik läks hästi. Pärast seda pildistasime ja vaatasime teiste kollektsioone.Kui kõik kollektsioonid vaadatud, oli paus ja kohtunikud pidid valima võitjad nooremas ja vanemas vanuserühmas, parimad modellid ja erinevate sponsorite lemmikud.

Me ootasime Green Room´is, kui Lotta koos kahe modelliga lava taha kutsuti. Mina olin üks modellidest, kelle Lotta kaasa võttis. Lotta sai nooremas vanuserühmas teise koha. Olime kõik väga õnnelikud ja Lotta üle uhked. Kui me lavalt ära tulime, tulid kõik õnne soovima ja kallistama. Kahjuks polnud meil pikemalt aega tähistada, sest pidime ruttu asjad pakkima ja bussile minema.
Eriti armas oli see, kui pausi ajal ringi kõndisime ja meist möödus üks väike poiss, kes ütles, et olime tema lemmikud.
Kokkuvõttes sain palju uusi kogemusi ja sõpru. Meil oli selja taga pikk ja väsitav, kuid väga tore ja põnev päev.

Järgmisena esineme 22. aprillil Look Koolil.

Kaisa Tiitson,  8.A


BRIDŽ

Kolmapäeval toimunud kooli meistrivõistluste VI etapp oli täispikk.
Mängiti kakskümmend jaotust ja turniiri lõpu poole hakkas väsimus ennast tunda andma.

Seda magusam oli võit:
I koht Kristo Püüding-Karel Äär (mõlemad 11.c)
II-III koht Mari Kolk (12.b)-Mari Tiitson (11.b) ja Artti Raasuke-Rasmus Lepik (mõlemad 11.c)
Pitsadeks Francescana, Chicken Hawaii, Mexicana, Salami.

Täieliku turniiritabeliga on võimalik tutvuda kooli kodulehel.

Arne Loorpuu

KOOLIVÕIMLEMINE JA KOOLITANTS 2017

Maakonna koolide võimlemis- ja tantsurühmade festival "Koolivõimlemine ja koolitants 2017" toimus laupäeval, 8.aprillil Kuressaare Vanalinna kooli võimlas. Festivali esimeses osas võtsid mõõtu õpilaste omaloomingulised võimlemis- ja tantsukavad.

Osales 3 kooli: KG;SÜG ja KVK. Esitati 11 kava. Meie kooli esindasid 12.c neiud Anita Mäetalu, Karmela Kaasik, Anneli Toomsalu, Säde Leelo Simso, Helena Ellermaa. Nemad tõid festivalile 2 kava: võimlemiskava vedikuga ja tantsukava. Teise rühmana osales 10.c klass omaloomingulise tantsukavaga. Rühmas osalesid neidudest Ly-Sandra Tohter, Jutta Loviisa Juht ja Annika Luhaäär. Noormeestest kuulusid rühma Karl Hendrik Tamkivi, Sander Õispuu ja Karl-Alder Kuivjõgi.

Tulemused, mis savutati konkursil:
GP tantsukavade hulgas saavutas 10.c klassi omaloominguline tantsukava.
Tantsukavade tunnustusauhind — 12.c omaloominguline tantsukava.
Võimlemiskavade laureaat — 12.c klassi omaloominguline vedikukava.
Minu lugupidamine ja kiitus väga heatasemeliste kavade koostamise ja esinemise eest mõlemale klassile.

Ürituse peakorraldaja Tiiu Haavik

 
Bänner


Bänner