Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press nr 294

Saada link Prindi PDF

SÜG-Press

 


9. veebruar 2011 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea  - Number 294KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI


K 09.02     14.00     Direktsiooni koosolek
15.50     Võõrkeelte ainekomisjoni koosolek
16.00     Õpilaste kunstitööde näituse avamine kultuurikeskuses

N 10.02     10.00     IDE töötoad
16.00     Õpetajate mälumäng

R 11.02     12.00     MK ansamblite päev Leisis
Koolinoorte suusavõistlus Karujärvel

L 12.02     10.00     Loodusteaduste olümpiaadi  maakonnavoor
Informaatikaolümpiaadi lõppvoor Tartus
Üleriigiline etlejate konkurss Jõhvis

E 14.02     10.45     Klassivanemate koosolekud
19.00     Hoolekogu

T 15.02     09.00     SA juhatuse koosolek
11.00     MK kõnekonkurss
14.00     Metoodikanõukogu
16.00     Õpilasesinduse koosolek

K 16.02     14.00     Direktsiooni koosolek
15.00     Tehnikanõukogu
16.00     Nõukoja koosolek
17.00     Eelkool

L 19.02     10.00     Jukukool
10.00     Inglise keele olümpiaad 5.–6. klassidele
12.00     Lingvistikaolümpiaadi eelvoor

DIREKTSIOON TÄNAB

Inge Vahter, Mart Mölder – õpilaste väga hea juhendamise eest bioloogiaolümpiaadi maakonnavooruks
Rita Ilves, Sirje Kreisman – õpilaste väga hea ettevalmistamise eest etluskonkursiks
Triino Lest, Diana Õun – solistide ja duettide konkursi väga hea korraldamise eest

SISEKONTROLL

Järelarvestuste sooritamine
Koolikohustuse täitmine ja puudumised
Õppetöö 5. klassides

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K 09.02 Anne Teigamägi:  KIKi projektid
N 10.02 Direktsiooni info
R 11. 02 Triino Lest:  Huvijuhid Rakveres
E 14.02 Viljar Aro:  Elukool
T 15.02 Ruta Kelt:  Õpetajate konverents

EETIKAKESKUS VÄÄRTUSKASVATUSEST

Tartu Ülikooli Eetikakeskus üllitas aasta tagasi raamatu „Väärtused ja väärtuskasvatus”. Soovitan lugeda. Kõige muu teoreetilise ja üldisema on seal päris huvitavaid graafikuid eri aegade väärtusvõrdlustest.

Ronald Ingleharti uuritud 80 maa kontekstis on religiooni, autoriteedi, patriotismi jms seotud väärtused Eesti inimese jaoks võrreldes teiste ühiskondadega suhteliselt vähem olulised. Ingelharti hinnangul on kommunistliku ülemvõimu all elamise kogemus jätnud sügavad jäljed selle valitsuse all elanud inimeste väärtusteadvusse. Selle tagajärjel jäävad Eesti inimeste jaoks mitmed väärtused suhteliselt tagasihoidlikule kohale: erinevuste sallimine, poliitiliste ja kodanikuvabaduste rõhutamine, avaliku väljendusvabaduse toetamine ja selles osalemine, inimeste usaldamine ning eneseväljendusele püüdlemine.

2006. aastal tehtud uuring näitab, et tähtsaim tegevus noorte jaoks on õppimine ja hea hariduse  omandamine. Järgnevad kodu ja perekonna eest hoolitsemine, suhtlemine sõpradega, töötamine raha teenimiseks, hobide ja harrastustega tegelemine, sportimine, välismaal reisimine, raamatute lugemine... Viimaseks jäi hängimine ja tšillimine, eelviimaseks noortekeskuste külastamine ja üle-eelviimaseks usukommete järgimine. Poisid hindasid tüdrukutest tähtsamaks vaid töötamist rahateenimiseks ning äriga tegelemist. Seevastu tüdrukud tähtsustavad poistest rohkem õppimist, kodu ja pere eest hoolitsemist ning sõpradega suhtlemist. Üllataval kombel pidasid tüdrukud poistest olulisemaks ka ühiskondlikku aktiivsust. Selle põhjal võib järeldada, et

tänapäeva tüdrukud on küllaltki emantsipeerunud.

Ka haridusväärtustes ilmneb suur sooline erinevus. Tüdrukud hindavad neid enamasti kõrgemalt kui poisid. Tüdrukud väärtustavad poistest oluliselt kõrgemalt eneseväljenduslikke väärtusi: soovitud eriala omandamist, oma võimete väljaarendamist soovitud erialal, oma isiksuse arendamist, tööks hea ettevalmistamise saamist, elu ja maailma paremat mõistmist ja ühiskondliku positsiooni omandamist. Poistele olid õppimise eesmärkidest tähtsamad elus kergemalt läbilöömine, ettevõtete loomine ja juhtimine ning puhtamale ja kergemale tööle asumine.

Keskharidust omandavate kutsekoolide ja gümnaasiumide lõpetajate haridusväärtuste võrdlus toob välja, et kutsehariduse omandajate õppimise eesmärgid on pragmaatilisemad: nad hindavad olulisemateks paremat materiaalset kindlustatust, ettevõtete loomist ja juhtimist, puhta ja kerge töö saamist ning ühiskondliku prestiiži omandamist. Gümnaasiumilõpetajad väärtustavad aga kõrgemalt eneseväärtuslikke väärtusi: nad peavad olulisemateks nii oma erialalaste võimete kui ka isiksuse arendamist ning elu ja maailma paremat mõistmist.

Elukutsete prestiižirida juhivad teadlane, ärimees, arst, arhitekt, riigiametnik, poliitik ja insener. Õpetajast on ees ka ettevõtte palgaline juht, moekunstnik, PR-spetsialist, näitleja, programmeerija, kinnisvaramaakler, sportlane, psühholoog ja modell. Õpetaja staatus on ka viimasest neist oluliselt madalam. Õpetajale kaotavad napilt meditsiiniõde, ehitustööline ja sanitar. Veel madalamas grupis on kelner, müüja, sanitaartehnik, turvamees, veoautojuht, taksojuht ja talupidaja. Eesti uuel iseseisvusajal on kõige rohkem oma prestiiži kaotanud talupidaja, taksojuht, veoautojuht, müüja, kelner ja õpetaja. Ometi on kõigi valimiste eel olnud kõigi parteide üheks olulisemaks prioriteediks just haridus.

Kui kaua meie haridus on veel haridus, mis tähendab haritust?

Viljar Aro, koolijuht


TÄNUSÕNAD

15. ÜLERIIGILINE NOORTE SOLISTIDE JA DUETTIDE KONKURSS SAI LÄBI  :)

Eelmisel nädalavahetused oli meie kallis koolimaja jälle täis suurepärast muusikat ning  veel toredamaid inimesi. Armsad org. komitee liikmed – alljärgnevad kirjad on just teile. Saaremaal sujus kõik hästi ja isegi toredasti. Rõõm oli teie tegemistes osaleda, hoian teile ikka pöialt!
Eno Kollom (trummar)

***

Tänud suurepärase ürituse ja vastuvõtu eest! :)
Kadi Toom (žürii)

***

No te olete ikka kenad küll! Teie tänate, kui meil oli tore. Meie hoopis täname. See asi kõik oli väga super – kust te küll selle energia võtate? See kabaree, lihtsalt kadedaks teevad teie koolilapsed, kõik need noored abilised – koridoris, sööklas, garderoobis (kaks 9. klassi tüdrukut tegid meile õde Teaga sellist koomuskit, kui öösel ära tulime). Teadustamine oli ka kontsertidel terve teater omaette. Ja teie Dianaga – mul pole sõnu!! Meie kitarrist oli ka rõõmus, et Lattikas oli teda tunnustanud. Ja meie isad pidasid kenasti kontserdid vastu. Kui Paidesse või Türile satute, laske uksekella päeval või ööl.
Tiina Kivimäe (juhendaja) ja teised järvakad

***

Suur tänu!
Suur tänu Sulle ja kogu SÜGi korraldavale tiimile! Te olete maailmatuma lahe punt, Saarel on alati niiiiiiiiiiii mõnus, meie ootame neid jaanuarikuu lõppe väga ja väga! Kohtumiseni! Soojade tervitustega
Triin Norman (juhendaja)

***

Arvasin kohe, et Saaremaal on ilus olla ja nii ka oli! Suur tänu kutsumast ja samuti ladusa korralduse eest! Rääkisin pärast ka õpetajatega ja nad polnudki pahased, et pidid nootidega palju vaeva nägema :) aga arvan, et see õigustas ennast igati, kuna sai vaatamata napile prooviajale rohkem muusikale pühenduda.
Urmas Lattikas (saateorkestri juht)

***

Ahoi!
Loodan, et hingamine on peale suurt sebimist taastunud! Tänud, et Taneli tervelt tagasi saatsite ja veel milliste kurkidega! Geniaalsed kurgid! Meil läks suisa võidusöömiseks. Kes iganes need hapukurgid tegi – edastage pikad-pikad paid ja sooviks saladusest osa saada, kuidas need kurgid ikka nii krõmpsud jäävad?
Tanel Klesment (helimees)

Aitäh Sulle ja Sinu meeskonnale!!! – Liisa Allik 8a, Airike Vipp 9b, Henri Sink 9b, Alar Truu 9b, Karmel Pea 10c, Pääsu-Elise Teär 11c, Mari Kasemets KG, Jüri Põld 9a, Kaspar Viilup 9a, Lauri Põld 9a, Rauno Liitmäe 10c, Karl Oskar Villsaar 11b, Henri Tamm 11b, Thorwald-Eirik Kaljo 11b, Mart Laus 11c, Kentti Koppel 11c, Kristjan Lukk 12a, Janno Tilk 12b, Ott Aljas 12c, Mihkel Lember 12c, Henri Allik 12c.

Me täname ka MAAILMA PARIMAID ÕPETAJAID-ABILISI – hoidiste ja leibade tegijaid, Andreas Noor, Mari Ausmees, Indrek Peil, Ülle Mägi, Irena Sink, Sirje Kreisman, Rita Ilves, Marika Pärtel, Taimi Sepp, Ruth Kask, Aado Haandi, koristajad ja kokad.

Triino Lest ja Diana Õun, konkursi peakorraldajad

BRIDŽI MV II ETAPP

Laupäeval toimunud kooli bridživõistluste II etapil jagunesid kohad järgmiselt:
I koht R. Timm (11c) – A. Loorpuu (10c)
II–III koht M. Lember (11c) – J. Prii (11c)
II–III koht M. Laus (11c) – K. Koppel (11c)

Arne Loorpuu, kohtunik

PARIMAD ETLEJAD

1.veebruaril toimus Kuressaare Linnateatris maakonna etlejate konkurss, kus kolmes vanuseastmes kokku oli võistlejaid üle 70. Žürii hindas esinejaid viiepallisüsteemis. Nooremas rühmas osales meie koolist Mart Truu (juhendaja Rita Ilves), kes pälvis laureaaditiitli. (Žürii: gümnaasiumiõpilased Gerlin Kruuser SÜGist, Merily Porovart OGst, Liis Sepp KGst ja Raekoja perenaine Lii Pihl.)

Keskmises rühmas oli võistlemas Maria Pihlak (juhendaja Rita Ilves), kes küll preemiat ei saanud, aga punktiarvestuses oli ta võrdne eripreemia saanutega. (Žürii: SÜGi huvijuht Triino Lest, harrastuslavastaja Tiiu Villsaar, semiootikatudeng Marili Pärtel, tantsutudeng Helena Pihel.)

Gümnaasiumis osalesid Sirje Kreismani õpilased Mikk Rang, Riinu Ansper, Helina Eist (žürii märkis ära), Mailika Kukke (žürii märkis ära); Rita Ilvese õpilased Tauri Nõgu, Asko Vipp (mõlemad said võrdse arvu punkte nendega, keda žürii ära märkis), Karina Lõbus (eripreemia) ja Liisa Saaremäel (grand prix).

Liisa sai kõigilt žüriiliikmetelt maksimumpunktid. (Žürii: Kuressaare Linnateatri juht Piret Rauk, Kadi Raadio esindajad Kaie Rõõm-Laanet ja Tõnis Kipper.)

Liisa esindab Saaremaad 11. veebruaril Jõhvis toimuval üleriigilisel võistlusel. Vanemal rühmal sai konkursil esitatud tekstide põhjal ühe prooviga valmis ka etendus "Me oleme öelnud kõik, mis meil öelda on", mis konkursipäeva õhtul publikuni jõudis. Juhendajad tänavad meie õpilasi väga tubli esinemise eest!

SÜG-Press


BIOLOOGIAOLÜMPIAADI TULEMUSED

Laupäeval, 5. veebruaril selgusid maakonna parimad bioloogiatundjad. Tulemused klassiti on järgmised:

6. klass (21 osalejat)
1. Mari Kolk SÜG
2. Gerda Sagor Mustjala Lasteaed-Põhikool
3. Anna-Maria Lest SÜG
4. Roland Kastein SÜG
5. Aleks Lesk SÜG

7. klass (20 osalejat)
1. Laura Kaldjärv SÜG
2. Annely Kasela Orissaare G
3. Lauri Leemet SÜG
5. Viviana Vilter SÜG
8.–9. Heleri Soe SÜG

8. klass (25 osalejat)
1. Hanna Tuus SÜG
2. Magnus Kaldjärv SÜG
3. Agnes Äkke Muhu PK
7. Maria Aarnis SÜG

9. klass (30 osalejat)
1. Robi-Jürgen Algo SÜG
2. Gerda Nelis SÜG
3. Marii Metsmaa Kihelkonna PK
4. Krista Raud SÜG
9. Karl Jõgi SÜG

10. klass (3 osalejat)
1. Maris Kõrgesaar KG
2. Marili Kesküla SÜG
3. Riho Aadussoo KG

11. klass (9 osalejat)
1. Maria Õisnurm SÜG
2. Riho Eichfuss KG
3. Silja Aruhein SÜG
4. Timmu Truumure SÜG
5. Pääsu-Elise Teär SÜG
8. Jaana Albert SÜG

12. klass (14 osalejat)
1. Fred Peetersoo Orissaare G
2. Jorgen Holm KG
3. Kaisa Papp SÜG
4. Signe Toom SÜG

Inge Vahter, bioloogiaõpetaja

LÕPUEKSAMID VALITUD

Enam ei ole kaugel lõpueksamite ajad. Abituriendid alustavad lõpueksamitega juba 25. aprillil, põhikooli lõpetajatel on aega 6. juunini. Kõigil lõpetajatel on eksamivalikud tehtud: gümnaasium teatas oma valikud koolile 30. jaanuariks, põhikooli lõpetajad 01. veebruariks. Järgnevalt ülevaade sellest, milliseid aineid lõpueksamiteks valiti.

9. klasside lõpetajaid on sel kevadel 53. Kohustuslikud eksamid on eesti keel ja kirjandus ning matemaatika. Kolmas eksam tuli ise valida. Valiti järgmised eksamid:

inglise keel                    27
ühiskonnaõpetus         21
keemia                             3
ajalugu                             1
vene keel                          1

Abituriente on sel aastal 87. Ainuke kohustuslik eksam on kirjand. Ülejäänud aineid valiti järgmiselt:

inglise keel                   76
matemaatika                60
ühiskonnaõpetus        52
ajalugu                          12
geograafia                    11
bioloogia                         9
füüsika                             7
keemia                             7

Marek Schapel, õppealajuhataja

VARIVALIMA!

Ühe valitsuse aeg hakkab taas ümber saama ning kätte on jõudnud valimiste aeg. Teadupärast saab eestis valida alates 18. eluaastast, kuid tänavu saavad ka nooremad oma sõna sekka öelda ja seda just „Varivalimistel“.

„Varivalimised“ on Eesti Noorteühenduste Liidu projekt, mille raames kõik 14–20a noored saavad valida, keda nemad tahaksid näha meie riigikogus. Tegemist on ühe suure simulatsioonimänguga, mille eesmärgiks on süvendada noorte huvi ühiskonnaelus kaasarääkimise vastu ning motiveerida läbimõeldult otsuseid langetama. Projekti raames tehakse poliitika ja ühiskondlikud teemad noortele atraktiivsemaks ja mõistetavamaks, tuues neid Eesti riigis toimuvale lähemale. Varivalimiste abil viiakse noorte arvamus avalikkuseni, püüdes sellega Eesti poliitikuid rohkem noorte huve arvestama panna.

Varivalimiste projekt ei piirdu ainult valimistega. Nimelt toimub selle käigus ka rohkelt debatte poliitikute, omavalitsuse liikmete ja kooliõpilaste vahel hetkel päevakorral olevate teemade üle. Debatid toimuvad ETVst tuntud saate „Vabariigi kodanikud“ vormis, kus publik saab tahtmise korral vabalt küsimusi esitada, ning on avalikud, seega kõik on oodatud kuulama neile huvipakkuvaid teemasid.

Peale debattide on välja kuulutatud ka õpilastööde konkurss, mis toimub kahes kategoorias: essee ja visuaalne reklaam. Essee teemad on järgmised: „Mina kandidaadina – positiivsed ja negatiivsed eeskujud.“ „Milline part peibutab noori?“, „5 ettepanekut tulevasele valitsusele“, „Mul on täiesti poogen, aga viiulit ei ole“ ja „Laps räägib kui kana pissid? Noor = laps?“. Visuaalset reklaami võib esitada plakatina, flaierina või video klipina teemadel „ Vali mind“, „Poliitilised mängud ja poliitikute mängukannid“ ning „Laps räägib siis kui kana pissib? Noor=laps?“. Konkursile võivad esitada kõik 14–20a noored maksimaalselt 2 tööd, mis peavad kuuluma eri kategooriasse. Peale peaauhinna ORDI sülearvuti jagatakse välja veel mitmeid teisigi põnevaid auhindu. Töid saab esitada kuni 25. veebruarini aadressil See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. või ENLi kontorisse Estonia pst. 5A, 10143, Tallinn.

Varivalimiste valimiste nädal saab avalöögi 25. veebruaril ning valida saab 3. märtsini. Rohkem infot leiate leheküljelt www.varivalimised.ee ning Liina Rüütlilt, ENL-i Saare maakonna varivalimiste koordinaatorilt ( See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ). Otsige meid üles ka Facebookist!

Saare maakonnaVarivalimiste meeskond

 
Bänner


Bänner