Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 527

Saada link Prindi PDF

 


 

SÜG-Press

 


7. märts 2017 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 527


KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  08.03   
08.10-10.00 Mereohutus "Meri ja mina ka" 8. klassidele  ruum 104           

N  09.03

R  10.03   
10.00 Matemaatika olümpiaad 4.-6. kl
14.00 Ujumise meistrivõistlused
19.00 Talvelõpu ball gümnaasiumile
Alo Mattiisenile pühendatud XXI üleriigiline koolinoorte vokaalansamblite konkurss
Eesti kirjanduse olümpiaadi lõppvoor Tartus
vokaalansamblite konkurss

L  11.03   
Loodusteaduste olümpiaadi piirkonnavoor
Alo Mattiisenile pühendatud XXI üleriigiline koolinoorte vokaalansamblite konkurss
Eesti kirjanduse olümpiaadi lõppvoor Tartus

P  12.03

E  13.03   
09.45 PK klassivanemate koosolek
10.45 G klassivanemate koosolek
14.00 Direktsiooni koosolek
Emakeeleolümpiaadi lõppvoor Tallinnas

T  14.03    Ülekooliline QR-koodidega mäng emakeelepäeva auks
11.00 Parimate õigekirjakonkursil osalenute autasustamine Noortejaamas
16.00 Õpilasesinduse koosolek
Emakeeleolümpiaadi lõppvoor Tallinnas

K  15.03   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.30 Tehnikanõukoja koosolek
16.00 Nõukoja koosolek

N  16.03    15.30 Õppenõukogu
Känguru võistlus
16.00 Väärikate Ülikool
18.30 Ö-Ülikool

R  17.03   
11.00 Algklasside III  veerandi aktus

L  18.03    VAHEAEG
Saaremaa Miniteatripäevad

P  19.03    VAHEAEG
Saaremaa Miniteatripäevad    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  08.03    RAHVUSVAHELINE NAISTEPÄEV
N  09.03    Direktsiooni info
R  10.03    Diana Õun, Triin Vallsalu. Huvihariduse konverentsist
E  13.03    Viljar Aro
T  14.03    Madli Mikli. Loomad aitavad...
K  15.03    Triin Vallsalu. Hoolivatest väärtustest 2
N  16.03    Direktsiooni info
R  17.03    Rita Ilves. Miniteatripäevadest

TÄNU TEGIJALE

Kristi Aro, Marju Roberts, Anni Väli — õpilaste väga hea juhendamise eest maakondlikuks 8.-9. klasside inglise keele olümpiaadiks.
Margit Mägi, Irena Sink — õpilaste suurepärase ettevalmistamise eest Eesti Koolispordi Liidu  DUMLE rahvastepalli piirkonnavõistlusteks Kohilas.
Aime Metsmaa — õpilaste väga hea juhendamise eest minivõrkpallivõistlusteks.
Indrek Peil, Liis Ojasaar, Reet Lulla, Kersti Truverk ja koolisöökla pere — Jaapani projektipartnerite külasoleku meeldejääva sisustamise eest.

KEELTE PAABLI JÄTKUKS

15. novembri koolilehe loos küsisin, et milliseid keeli siis koolis ikkagi õpetada väidetavast 7105-st võimalikust. Aastaid tagasi olime haridusministeeriumi andmetel kõige rohkem erinevaid võõrkeeli õpetav kool Eestis. See oli aeg, kus ladina keel oli meie gümnaasiumi õppekavas ja ka rootsi keele õppijaid oli rohkem kui mõni. Lisaks traditsioonilistele inglise, vene, prantsuse ja saksa keelele õpetasime ka soome ja araabia keelt. Eks paljus on määravaks eelkõige õpetajate olemasolu.

Novembris kohtusime Rootsi suursaadiku delegatsiooniga  ja  arutlesime  rootsi keele võimaliku taasõpetamise üle meie koolis. Saatkonnal oli tekkinud mõte, et kuna eriti just Lääne-Eestis on väga palju firmasid, mis on seotud Rootsiga, ja ka ajalooliselt on seotus Rootsiga väga suur, siis võiks see olla mõistlik. Selle mõttega on haakunud juba ka mitmed koolid Läänemaal, Pärnumaal ja eriti Hiiumaal. Seda enam, et oleme riigina end juba palju aastaid tituleerinud Põhjamaade hulka ning just Soome, Rootsi, Norra ja Taani on meie eeskujud olnud igas mõttes. Kõigi nende riikide peakeel on aga rootsi keel.

Lääne-Eesti investorkonsultant Sulev Alajõe tõdes Saarte Hääles kahetsusega, et Eestis õpitakse B- ja C-võõrkeelena liialt vene ja saksa keelt, see aga ei ole kõigile Eesti regioonidele ja ka Eestile tervikuna kasulik. Tema arvates võiks Eestis olla rakendatud B-võõrkeelena regionaalne jaotus: läänes rootsi, põhjas soome, idas vene ja lõunas saksa keel. “Nii oleksime väikerahvana targalt end olulisimate keeltega varustanud. Mobiilse elukorralduse juures saab tööandja endale multikultuurse töötajaskonna komplekteerida,” arvas ta. Rääkisime temaga ka pikemalt — tõepoolest on meil riigi tasandil kõikvõimalikud sidemed Rootsiga oluliselt suuremad kui Venemaa, Saksamaa või Prantsusmaaga. Ja vähemasti praegu on meie sidemed Hiina, India, Hispaania ja Portugaliga üsna olematud. Muidugi on Tallinnas elades vene keelel oma roll, aga Põhjamaades elades või äri tehes saab oluliseks rootsi keel... Poolt ja vastuargumente on kummalegi keelele veelgi, aga võimaluse pakkumise korral saab määravaks ikkagi lastevanemate tahe.

Kuu aja tagune kohtumine viiendate klasside lastevanematega oli suunitletud mõttest püüda alustada sügisel rootsi keele õpetamist ühes kuuenda klassi grupis B-keelena ja ehk ka gümnaasiumis soovijatele C-keelena. Nüüd on käes aeg valida, et soovijate olemasolul hakata ühele kuuendike grupile õpetama sügisest rootsi keelt. Rootsi saatkond on väga huvitatud ja seetõttu lubanud aidata nii õppematerjalide, metoodika, õpetajate kui ka praktikareisidega. Juba suvel plaanivad nad korraldada sissejuhatava laagri. B-keelena rootsi keele õppijad saavad soovi korral 10. klassis C-keeleks muidugi valida vene või mingi muu keele. Seega ootan meie 5. klasside lastevanematelt minu meilile B-keele valiku otsust hiljemalt nelja¬päevaks,  9.  märtsiks.  Kui  ühe  grupi jagu rootsi keele soovijaid kahe klassi peale tekib, siis ka Rootsi saatkonna programmiga ühineme.

Viljar Aro, koolijuht

8.-9. KLASSIDE MAAKONDLIK INGLISE KEELE OLÜMPIAAD

Reedel, 3. märtsil toimus 8.-9. klasside maakondlik inglise keele olümpiaad. Esikolmik ja mei eõpilased esikümnes olid järgmised:

8. klass
1. Andrus Peegel    Muhu PK
2. Kenneth Lember    Kärla PK
3. Laura Lisette Salong    KVK
4. Torm Vatsfeld
7. Vootele Mets

9. klass
1. Elo Rosenfeld    Leisi KK
2. Kadri Ligi        Muhu PK
3. Karoliine Kaljuste    Muhu PK
7. Kristin Häng
8. Oto Pruul    

LUGEMISVÕISTLUS „MINA LOEN KA“

Käimas on lugemisvõistlus "Mina loen ka!". Võistlus kestab kuni 14.märtsini. Lugemisvõistlus on interaktiivne mäng, mille käigus saab nii nutitelefoni kasutada, värskes õhus viibida, kui ka pilk raamaturiiulile heita.

Mängu juhend:
Mäng on jagatud kahte vanuserühma: 7-12 aastased ja 13-17 aastased.

Grupi suurus kuni neli inimest. Grupis võib olla ka täiskasvanu (näiteks ema ja isa; vanaema-vanaisa) Võistlusel osalemiseks on vajalik ainult Androidi nutiseade ja NaviCup mobiilirakendus.

Kui oled mängu registreerimiseks sisestanud äpis oma võistkonna nime ja meiliaadressi, siis avaneb Kuressaare kaart koos kõikide kontrollpunktidega. Kaart on avatud kuni 13. märtsini. Kontrollpunktides avanevad sulle küsimused, mis on seotud mõne raamatuga. Vastates valesti, muutub kontrollpunkt punaseks, õige vastuse korral roheliseks.
Vale vastuse korral tasub veel kord proovida, sest valesti vastamise korrad ei ole piiratud.
Igas kontrollpunktis on lisaks küsimusele veel ka abistav pilt-vihje. Iga vastus annab 1 punkti, aeg rolli ei mängi.

Mängu finaal lisaküsimustega on emakeelepäeval 14. märtsil Saare Maakonna Keskraamatukogus.
Osalemine on TASUTA!

Lugemisvõistluse võitjaid ootavad auhinnad!

Võistlust aitavad korraldada NaviCup, Saare Maakonna Keskraamatukogu ja Kuressaare
Avatud Noortekeskus Noortejaam.

NB! Piltvihje viib sind kiiresti otsitava raamatuni!

Link:
https://navicup.com/jalgi-voistlust/#/lugemisvoistlus#/7-kuni-12-aastased

https://navicup.com/jalgi-voistlust/#/lugemisvoistlus#/13-kuni-17-aastased

Arnek Grubnik Noortejaamast

HÕBEDASED RAHVASTEPALLURID

Neljapäeval, 2. märtsil toimusid Kohilas Dumle rahvastepalli piirkonnavõistlused, kuhu Saaremaalt sõitis 3 tüdrukute ja 3 poiste võistkonda.
Tüdrukute võistkonnad olid Aste koolist, Kuressaare Gümnaasiumist ja Saaremaa Ühisgümnaasiumist, kokku oli võistkondi 9.
Poiste võistkonnad olid Valjalast, Kuressaare Vanalinna koolist ja Saaremaa Ühisgümnaasiumist. Poiste võistkondi oli kokku 10.
Meie kooli tüdrukud said suurepärase II koha ja ega poisidki alla jäänud - samuti teine koht! Tasuks hõbemedalid, karikad ja diplomid. Dumle poolt ka kommipakid.

Tüdrukute võistkonna juhendaja õp. Margit kommenteeris tüdrukute mängu nii:" Tüdrukute mängud toimusid kahes alagrupis. A-alagrupis võistles 5 kooli, B-alagrupis 4 kooli. Meie tüdrukud mängisid B-alagrupis ja tegid 3 mängu. Kuna geimid olid edukad pääseti edasi võistlema A-alagrupi tublide mängijatega. Kohtumisel alistati pärnakad 2:0 võiduga, mis andis võimaluse mängida I-II koha peale. Järgmises mängus Kohila naiskonnaga tuli siiski võit loovutada. Tüdrukud oli tublid ja tegid platsil head meeskonnatööd. Parimaks mängijaks valiti kapten Helena Tamleht. Võistkonnas mängisid peale tema veel Ulla Maripuu, Iris Tinno, Kristiin Pulk 3.b klassist ja Loore Lee Kirss, Eleanora Rahnik, Kristin Sanne Õun ja Lissandra Pajunurm 3.a klassist."Poisid mängisid koosseisus: Sten Erik Mägi (kapten), Kaur Vesberg (parim mängija), Laur Erik Laine, Jarno Mononen, Ron sebastian Puiestee, Illimar Kirss (kõik 3.b), Devon Vahter, Robert Kivi (mõlemad 3.a).

Tänan kõiki lapsi väga hea mängu eest!
Aitäh abi eest Ron Sebastiani isale Kent Puiesteele, kes poiste mängud üles filmis.
Aitäh, õpetaja Margit Mägi.

Õpetaja Irena


PANCAKE RACE

Teisipäeval, 28. veebruaril tähistasime koolis Pannkoogipäeva! Eestlased teavad seda päeva kui vastlapäeva, mis  meie rahvakalendris on tuhkapäevale eelnev päev ehk viimane päev enne ülestõusmispühadele eelnevat varakevadist seitsmenädalast suurt paastu. Britannias teatakse seda päeva ka kui Shrove Tuesday ning Ameerika Ühendriikides kutsutakse seda päeva Mardi Gras´ks. See on praktiliselt ainus päev aastas, mil toiduga mängimine on aktsepteeritav. Briti traditsioonide kohaselt toimuvad sel päeval tänavatel pannkoogijooksuvõistlused (Pancake Race), kus osalejad, pannid käes, jooksevad pannkooke õhku visates ja neid samal ajal kinni püüdes üksteisega võidu.

Algklassidest osalesid pannkoogijooksuvõist¬lustel kooli fuajees järgmised klassid: 1.a, 1.b, 1.d, 2.b, 3.b, 4.a (2 rühma) ja 4.b.

Põhikooli klassidest osalesid: 5.a, 5.b, 6.b, 8.b ja 9.b. Lisaks 10.ab ja 5-liikmeline õpetajate võistkond koosseisus Aado Haandi, Kersti Truverk, Madli Mikli, Liis Ojasaar ja Riina Oeselg.

Algklasside esikolmik sai selline: 4.a, 3.b ja 1.d. Võitjatiimile oli auhinnad välja pannud Ameerika Teabenurk. Tänusõnad Katrin Sepp´ale. Põhikooli esikolmik oli selline: 5.a, 9.b, ja 8.b. Võitjatele olid auhinnad välja pannud Arensburg SPA ning fitnessklubi „FitLife“.

Kuna üle kogu ilma tähistatatakse seda päeva ka erinevate karnevalidega, olid nii mõnedki sel päeval riietunud lustakatesse kostüümidesse.

Ürituse eestvedajateks olid Liis Ojasaar ja Marju Roberts.

Kokkuvõtte tegi Liis Ojasaar

BRIDŽ

1. märtsil toimunud kooli meistrivõistluste etapp lõppes minu kui juhendaja jaoks lausa suurepäraselt — kõik osavõtjad said ühepalju punkte.

Kõik võitsid ja kõigi üle on hea meel. Esikoha võitsid:
Kristin Himmist (10.c), Kristiina Veskimeister (10.c), Oliver Laidma (11.c), Artti Raasuke (11.c), Mari Tiitson (11.b), Mari Kolk (12.b), Karel Äär (11.c), Kristo Püüding (11.c), Triinu Jakson (10.c), Sander Teras (8.b).
Pitsadeks Bolognese, Chicken Hawai ja Casa Bella.

05. märtsil toimusid Tallinnas juuniorpaaride meistrivõistlused bridžis. Head mängu näitasid SÜGi vilistlased Milvi Prii – Jakob Prii, kes saavutasid 2. koha. Manglus Lember koos pärnaka Martin Maasikuga saavutas 4. koha.

Arne Loorpuu

Minivõrkpallis võitjad selgunud

Reedel, 3. märtsil, 2017 toimusid Saare maakonna MV ja EKSL 4.-6. kl minivõrkpalli võistlused Kuressaare Spordihoones.Võistlustel osalesid 7 poiste ja 5 tüdrukute võistkonda maakonnas. Poisid mängisid kahes alagrupis, tüdrukud turniirisüsteemis.

Poiste võistluste paremusjärjestus:
I koht Kuressaare Gümnaasium
II koht Saaremaa Ühisgümnaasium
III koht Orissaare Gümnaasium
Saaremaa Ühisgümnaasiumi poiste võistkonnas mängisid Joosep Kobin 6.a, Albert Johann Lepik 6.a, Karl Sander Vaga 6.a, Laur Palijenko 6.a, Gendro Umber 6.a.Tüdrukute paremusjärjestus oli järgmine:
I koht Kuressaare Gümnaasium
II koht Kuressaare Vanalinna Kool
III koht Kärla Põhikool
IV koht SÜG I võistkond - 6. kl
V  koht SÜG II  võistkond -  5.kl

I võistkond 6.kl: Annabel Raun 6.b, Karmen Ehanurm 6.b, Kirke Medri 6.b, Annabel Raun 6.b, Ivika Silenok 6.b

II võistkond 5.kl: Triinu - Liis Toom 5.a, Liisa Viljaste 5.a, Kirke Viik 5.b, Ingel- Helena Mägi 5.b, Maria Heleen Kald 5.b, Jacqueline Putnik 5.b

Tänan kõiki võistlejaid ja õnnitlen poiste võistkonda auhinnalise koha saavutamise puhul.

Kehalise kasvatuse ainekomisjoni esimees
Aime Metsmaa

Viimati uuendatud Teisipäev, 07 Märts 2017 17:04  
Bänner


Bänner