Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 514

Saada link Prindi PDF

 


 

SÜG-Press

 


22. november 2016 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 514


KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI

K  23.11   
14.00 Juhtkonna koosolek

N  24.11   
16.00 Suur Jäljendusvaadend

R  25.11   
13.00 Saaremaa Miniteaduspäevad
Üleriigiline B.Alveri konkurss Tähetund Jõgeval
MK saksa keele ja inglise keele õpetajate koolitus-väljasõit Pärnusse
21.00 99. lennu viimane kabaree

L  26.11   
Saaremaa Miniteaduspäevad
Füüsika lahtine võistlus
Üleriigiline B.Alveri konkurss Tähetund Jõgeval

P  27.11

E  28.11   
10.45 Klassivanemate koosolekud
14.00 Direktsiooni koosolek

T  29.11   
16.00 Õpilasesinduse koosolek

K  30.11   
15.30 Ainekomisjonide esimeeste koosolek

N  01.12   
16.00  Väärikate Ülikool
18.30 Ö-Ülikool
K.Orava visuaali koolitus MK huvijuhtidele

R  02.12   
MK Noorsootöö arengustrateegia koolitus    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  23.11    Marek Schapel. Rändekriis
N  24.11    Direktsiooni info
R  25.11    Indrek Peil. Miniteaduspäevad 10
E  28.11    Viljar Aro
T  29.11    Liis Ojasaar. Kool Hispaanias
K  30.11    Liis Ojasaar. Kool Hispaanias 2
N  01.12    Viljar Aro
R  02.12    Marek Schapel. Palgast

TÄNAME TEGIJAT

Diana Õun, Triin Vallsalu — suure panuse eest kooli tutvustamisel Tuleviku Kompassil.
Raili Tamm, Arne Loorpuu, Indrek Peil — teadusteatri etenduste eest Tuleviku Kompassil.
Aime Metsmaa — põhikooli Kadri-Mardi võrkpalliturniiri läbiviimise eest.

MÕTTEID KAHEST HARIDUSKONVERENTSIST

Eelmisel nädalal osalesin lausa kahel järjestikusel hariduskonverentsil. Mõlemad toimusid uues ERM-is. See ehk meelitas rohkemgi kui temaatika. Päris muuseumiossa küll ei jõudnud, aga imetleda sai välist panoraami ja tajuda seesmist suursugusust. Tahaks jõuda ka päris-sisse, sest fuajees olev oli oma suure tühjuse ja steriilsusega pigem ehmatav. Maitse asi ...

Kolmapäeval toimus Haridusportaali konverents koos alati huvitava haridusmessiga. Märt Treier juhtis kogu konverentsi väga asjatundlikult. Mart Laar suutis kuulama panna oma juuri tähtsustava ajalootunnetusega. Kunagine haridusminister Tõnis Lukas tutvustas ERM-i lugu. Kalle Küttis ajas oma riigigümnaasiumide asja. Teaduskeskuse AHAA õppeprogrammide juht Liina Vahter suutis oma AHAA veelgi põnevamaks teha. Ettekandeid oli veelgi ja vaheaegadel oli huvitav messifirmade pakkumisi uurida ja kolleegidega jutelda.

Neljapäev oli HTM-i välishindamise aastakonverentsi „Teel õppijakeskse hariduse poole" päralt. See tundus huvitavam. Kaasa anti ka raamat „Ülevaade haridussüsteemi välishindamisest 2015/2016 õppeaastal“. Seda saab ka arvutis lugeda
https://www.hm.ee/sites/default/files/ulevaade_haridussusteemi_valishindamisest_2015-2016_oa.pdf.pdf
Ettekannete slaidid on kättesaadavad veebilehel https://www.hm.ee/et/node/5782

Kahtlemata sai publiku lemmikuks Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudi   professori Aaro Toomela ettekanne „Õpilase arengupotentsiaali arvestamine“. Kui väga lühidalt kokku võtta, siis probleemiks on  tegelikult vajalike haridusuuringute tellimise puudus. Teisena mõjus hästi Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudi direktori Kristi Vinteri  „Muutunud  õpikäsitluse  süda  ja  kontekst“. Sellest ka uus lühend MÕK e muutunud õpikäsitlus haridusmaailmas. Kas kujundava hindamise võidukäik jätkub? Kas õppeained kaovad ja teemapõhised mitme õpetajaga tunnid on võimu saamas? Kas traditsioonilised tunnid asenduvad muude ajaühikutega? Kas õpilane hakkab õpet dikteerima? Kas õpetajad suudavad iga õpilase lähima arengu tsooni avastada? Kuidas teha koostööd kõigiga ja kõiges? ...

Vana valitsus on langenud ja uus tõusnud. Elagu valitsus. Haridus paistab seekord saavat prioriteediks mitte ainult sõnades!? Elame – näeme...
Ja mis meist saab — kas riigigümnaasium, kus riigigümnaasium, kes poolt ja kes vastu, miks poolt ja miks vastu, mis saab põhikooli osast ... Haldusreform juba käib. Koolireform Saaremaal veel väga ei käi. Kas peaks? Kas peaks kiiremini käima? Kas koolid ja õpetajad peaks ise ka miskit arvama-ütlema-nõudma? Kas-mida-millal-milleks ... Ja mis on õige?

Viljar Aro, koolijuht

LAULUKARUSSELL 2017Georg Paomees (,4a kl.) reedel, 18. novembril Laulukarussell 2017 salvestusel.


Selle aasta esimesed Kadri-Mardi võrkpalliturniiri võitjad selgunud15. novembril 2016 kogunesid SÜG-i võimlasse 7.-9. klassi 6 võistkonda, et maha pidada selle aasta Kadri-Mardi võrkpalli-võistlus. Mängiti turniiri süsteemis 15 punktini. Võrkpalliturniir algas avarivistuse ja lipu heiskamisega.


Võistluse lipu heiskasid eelmise aasta võitjad Ardi Aun ja Rander Sepp 9.b klassist.Võistlusõhtu jooksul mängiti 15 kohtumist. Mängud olid kõik huvitavad ja tasavägised ning põnevust jätkus lõpuni.

Võitjana väljus võistlusest 9.b klassi segavõistkond, kes mängis järgmises koosseisus: Carmen Electra Pirn, Liisa Õunpuu, Anu Kull,  Hardi Aun, Oskar Kivi ja Randel Sepp.Võrkpalliturniiri paremusjärjestus oli seekord selline:
I koht 9.b
II koht 9.a
III koht 8.b
4. koht 8.a
5. koht 7.b
6. koht 7.a


Sektetäridena märkisid lauas punkte Huberta Karma ja Gendra Allikmaa (9.a-st), Oskar Kivi ja Randel Sepp (9.b-st).
Vilekohtunikena töötasid Hardi Aun  ja Randel Sepp (9.b-st) ning Andres Sui (8.b-st) ja Kätriin Käsper (9.a-st).

Võitjaid autasustati kooli meistrimedaliga ja päevakohaste diplomitega.

Kolm esimest kohta said suu ka magusaks - kes koogi,  kes kommipakiga.
Võistluse lõpus langetati turniiri lipp ja jäädvustati võitjad ajaloo jaoks.

Tänan kõiki võistlejaid ilusa mängu eest, kohtunikke ladusa korraldamise
eest ja õnnitlen võitjaid.Te olite vahvad!

Võistluste korraldaja Aime Metsmaa

Lahe Koolipäev Tallinnas

17. novembril söitis bussitäis saarlasi Nokia kontserdimaja poole. Juba bussisöit ise oli meeleolukas. Ja mida muud saarlastelt ikka oodata.

Selleaastase Laheda Koolipäeva teemaks oli „Kuidas vötta vastutus?“. Päeva avaloengu andis Igor Mang, kes selgitas meile erinevate tähtkujude häid ja halvemaid omadusi.

Mangile järgnes Maarika Traat, kes rääkis meile oma jalgsiretkest Tartust Hispaaniasse Camino de Santiago linna. Tema rääkis meile, et kui pähe tuleb idee, siis tuleb see idee täide viia, kuna hiljem vöime mittetäideviimist kahetseda.

Esimese vaatuse kolmandaks esinejaks oli EBS-i öppejöud Agu Uudelepp. Mees rääkis meile meedia vastutusest. Kuna meedia on meie   elu   suur  osa,   vastutab  meedia  meieni jöudva info eest ja seeläbi ka meie maailma arusaama eest.

Peale Agu Uudelepa loengut tuli esimene paus. Esimese pausi ajal sai süüa IMEMAITSVAT lasanjet. Pauside ajal oli vöimalik teha ka pilti ja mängida sponsorite mängu.

II vaatuse avas Henry Körvits, keda tervitati tormilise aplausi ja kiljetega. Genka löbustas meid lugudega enda lapsepölvest ja hilisemast elust. Peale selle tegi ta publikule selgeks, et vastutus on meie köigi vahel jaotatud. Mitte keegi ei vastuta ühegi asja eest üksi. Isegi kui see on näiliselt nii, on siiski selle inimese taga veel mitu teist inimest, kes samuti vastutavad.

Riina Raudsik oli järgmine esineja. Riina Raudsik töötab Jüri tervisekeskuses juhataja ja arstina. Ta alustas huvitavate sönadega: “Ega mul teile midagi tarka öelda ei olegi“. Hiljem, kui ta oli juba rääkida jöudnud, sain aru, mida ta sellega öelda tahtis. Ta rääkis meile tarka juttu, kuid see oli seesama jutt, mida meile ikka ja alati räägitakse: meie ISE vastutame oma tervise eest.

II vaatuse löpetasid olümpial medali toonud Allar Raja ja Kaspar Taimsoo. Nemad rääkisid meile oma kogemustest olümpiatel ja sellest, mis tunne on vöistelda oma riigi eest ja veel enam, mis tunne on vöita oma riigile medal.

III vaatuse juhatas sisse investor Jaak Roosaare, kes rääkis samuti oma teekonnast sinna, kuhu ta nüüdseks jöudnud on.

Viimaseks esinejaks oli Märt Avandi, keda ei ole vaja tutvustada. Aplaus tema tervitamiseks töusis juba enne tema prožektorivalgusesse jöudmist. Avandil oli alguses keeruline päevajuhile ja rahvale midagi lausuda, kuna iga söna peale, mis tema suust tee välja leidis, publik hullus. Kui rahvas saalis suutis end löpuks taltsutada suutis, said ka laval olijad söna. Avandi rääkis meile enda suurimast vastutusest. Tema jaoks saabus suurim vastutus esimese lapse sünniga. See vastutus lasub tal siiani ja ta naudib seda.

Lahedal Koolipäeval kuulutati välja ka „Hea eeskuju 2016“, kelleks sai Erik Mikkus. Teda önnitleti stipendiumi ja Curly Stringsiga. Strings esitas kolm lugu. Teise loo ajal kutsuti rahvast lavale tantsima. Kolmanda laulu ajal oli lava tantsivaid ja laulvaid inimesi täis. Koolipäeva löpetas Taniel Levi, kes esitas kaks lugu.
Lahkumisega läks saarlastel (nagu ikka) kiireks. Kiire tempo töttu jäi mönedel ka ukse körvalt toit haaramata. Kuid nagu hiljem selgus, ei olnud see ka suur kaotus. Lahe Koolipäev jättis positiivse, kustumatu mulje. See on koolipäev, millest igaüks peaks elus vähemalt korra osa saama.

Sander Teras, 8.B klass

BRIDŽI MEISTRIVÕISTLUSED LÄTIS

Nädalavahetusel, 11.-13. novembril peeti Läti juunioride meistrivõistlused bridžis. Sündmus toimus Druva-nimelise linnakese koolimajas, mille vallutasid kolmeks päevaks noored bridžimängijad. SÜG-i esindas seekord kolm
paari: Karel Äär-Kristo Püüding, Artti Raasuke-Rasmus Lepik ja Mari Tiitson-Mari Kolk.

Reedene sissejuhatav turniir oli avatud igale vanusele ning kujunes 68 paariga küllaltki rahvarikkaks. Karel ja Kristo jõudsid seal meie hulgast kõrgeimale, 28. kohale.

Teine päev oli pühendatud juunioride paariturniirile, mis lõppes järgnevalt:
Karel-Kristo 22.
Mari-Mari 31.
Artti-Rasmus 34. koht.

Selle turniiri käigus õnnestus Rasmusel muuhulgas saada uus lätipärane perekonnanimi. Lisaks rohkele mängupraktikale saime osa Eesti-Läti korvpallilahingust, kus Kristo oli eestlaste võidus kaasosaline. Õhtusel kultuuriprogrammil tutvustati rahvale legende kohalikest vaimudest.

SÜG-i mängijate säravaim tulemus sündis pühapäeval meeskondlikus arvestuses, kus poisid tulid oma tiimiga SK Vesse  7. kohale. Mari ja Mari moodustasid võistkonna kahe Läti paariga, kellega koostöös saavutati tagantpoolt esimene positsioon. Võit kuulus Tartu tiimile nimega Trolls Under the Bridge.

Kokkuvõttes oli tegu väga positiivse üritusega. Aitäh kõigile, kes meie osalemisele kaasa aitasid.

Mari Kolk

Viimati uuendatud Teisipäev, 21 Veebruar 2017 09:06  
Bänner


Bänner