Saaremaa Ühisgümnaasium

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 509

Saada link Prindi PDF

 


 

SÜG-Press

 


18. oktoober 2016 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 509


KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  19.10   
09.00 ja 10.00 Pärimusmuusika kontsert algklassidele
14.00 Juhtkonna koosolek
15.30 Tehnikanõukogu koosolek
16.00 Nõukoja koosolek
19.00 8.b filmiõhtu

N  20.10   
Ettelugemispäev
Helkurmood
16.00 TÜ Väärikate Ülikool
15.30 Õppenõukogu
16.00 Gümnaasiumi mälumäng II voor
18.30 Ö-Ülikool

R  21.10   
09.00  1.b klassihommik
11.00 Algklasside I veerandi aktus
17.00 7.a klassiõhtu

L  22.10    VAHEAEG

P  23.10    VAHEAEG

E  24.10    VAHEAEG, klasside arutelud

T  25.10    VAHEAEG, koolituspäev

K  26.10    VAHEAEG, klasside arutelud

N  27.10    VAHEAEG

R  28.10    VAHEAEG

L  29.10    VAHEAEG

P  30.10    VAHEAEG

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  19.10    Indrek Peil. Teeme+
N  20.10    Direktsiooni info
R  21.10    Triin Vallsalu. Huvijuhid Hiiumaal
VAHEAEG
E  31.10    Viljar Aro
T  01.11    Riina Laanes. Aktiivõppest ja IT-st muusikas
K  02.10    Mia Rand. Lahenduskesksest lühiteraapiast

TÄNAME TEGIJAT

Aime Metsmaa — seoses õpilaste eduka esinemisega maakonna teatekrossil
Mia Rand — õpilaste väga hea ettevalmistuse eest õpioskuste olümpiaadi maakonnavooruks.
Merle Prii — nooremate kodutütarde eduka juhendamise eest vabariiklikuks matkavõistluseks.
Rita Ilves, Lee Trei — toreda kohtumise eest õpilastega.

KÜMNENDIKE MUUTUSMÕTTEID

Igal sügisel kirjutavad psühholoogiat õppivad kümnendikud oma esimese essee muutustest oma elus ja iseendas septembrikuus. Järgnevas saab lugeda vaid mõningaid üldisemaid lõike selleaastasest saagist:

Olen õppinud selle 30 päeva jooksul rohkem kui varasemalt mõne aastaga kokku ...

Olen õnnelik, et käisin Jukulaagris, et saada üle esimestest suhtebarjääridest. Tunnen, et suur hulk tundmatuid inimesi on mind kõnelemisel julgemaks muutnud, sest olen nüüd kohati ise see, kes vestlust alustab ...

Gümnaasiumis olles olen aru saanud, kui kerge on põhikool. Varem õppisin kodus üsna vähe, kuigi arvasin, et seda oli parasjagu. Ma arvan, et nüüd õpin ma kodus umbes kolm korda rohkem ...

Kõik justkui karjuksid mulle näkku: „On aeg suureks saada, on aeg mõtelda oma tulevikule!“... Põhikooliaegne venitamine ja poole vinnaga tegemine on kui noaga lõigatud ja oleme kõik visatud pea ees jääkülma vette, ülesandeks ise kaldale ujuda ja karastuda... Mõistan lõpuks, et olen siin ainult iseenda jaoks, mitte hinnete, mitte vanemate ega õpetajate jaoks. Nüüd ei ole ma enam lihtsalt turist, keda sõidutatakse sinna, kuhu jumal juhatab, vaid olen  ise enda peremees ja kapten, kelle tööks on omanimelist laeva edukalt läbi karise elumere tüürida.

Üks üllatav muutus minu juures on see, et mulle on hakanud raamatute lugemine rohkem meeldima. Võib-olla on see tingitud tahtest olla targem ja intelligentsem. On olemas ka ütlus, et süües kasvab isu. Ilmselt on see efekt praegu minul, sest viimase kuu jooksul oli mul vaja käsitleda seitset erinevat kirjandusteost. Nüüd võtan ma raamatu enamasti mõnuga kätte ja loen seda.

Võrreldes põhikooliga leian ma hetkel endas rohkem motivatsiooni. Ma teen asju entusiastlikumalt ja pühendun nendesse rohkem, ma ei anna kohe alla, kui ma ei oska nagu varem.  Miks on nii, et uues koolis tegutsen ma rohkem ja paremini kui varem? Eks ikka sellepärast, et näidata uutele õpetajatele ja klassikaaslastele, milleks ma võimeline olen...

Tuleb tõdeda, et gümnaasium on ikka paganama tore asi, mis läbi teha. Uued õpetajad ... on samuti väga head ja toredad ning ma ootan nendega ka edaspidist koostööd ...

Gümnaasium pakub mulle hõbekandikul võimalusi ..., minu ülesandeks on seda olukorda oskuslikult ära kasutada, et tulevikus olla julgem ja parem suhtleja, inimesi mõista ja tõenäoliselt hoiduda nii mõnestki rumalast konfliktist. Hea suhtlemisoskus on ehk kunagi suuremagi hinnaga kui mõni keerukas teoreem.

Oli rõõm tõdeda, et oldi positiivsed ja uhked oma kooli ja ka suurema iseseisvuse üle ...
Elagu kümnendikud!

Viljar Aro, koolijuht


Uuel veerandil muutub söömise korraldus

Hoolekogus tõstatus probleem, et söögi-vahetunnid on lühikesed, ei jõua süüa. Siiani on olnud võimalus teha kokkulepped söögi-vahetunnile eelneva tunni õpetajaga alustada tunniga varem ning järgneva tunni õpetajaga alustada hiljem. Kokkulepped ei toimi kahel põhjusel: õpetajad unustavad sõlmitud kokkulepped või klass ei soovi ühist kokkulepet. Kui need kokkulepped toimiks, oleks kõigi söögivahetund 25 minutit.

Selleks, et kõik soovijad ikka jõuaksid oma vahetunnil süüa ja söögivahetund oleks 25 minutit, teeme teisest veerandist siiani soovitatu kindlaks päevakava osaks:

1.    1. – 4. klass
3. tund algab kell 09.55 ja lõpeb kell 10.40
4. tund algab kell 11.05 ja lõpeb kell 11.50

2.    5. – 9. klass
4. tund algab kell 10.55 ja lõpeb kell 11.40
5. tund algab kell 12.05 ja lõpeb kell 12.50

3.    10. – 12. klass
5. tund algab kell 11.55 ja lõpeb kell 12.40
6. tund algab kell 13.05 ja lõpeb kell 13.50

Kui klassidel on aineõpetajatega tehtud eelnevatest kellaaegadest sobivamad kokkulepped, siis need võivad jääda kehtima.

3., 4. ja 5. tunni kell heliseb 7 minutit enne täistundi. Täistunnil ja 5 minutit pärast täistundi on kooli raadiost kuulda vaid piiksud.

Selleks, et oma söögivahetunnini vastu pidada (eriti gümnaasium), saab 9.45 süüa tasuta putru.

Meeldivaid söögivahetunde.

Marek Schapel, õppealajuhataja


KOHTUMINE LEE TREIGA

Eile, esmaspäeval oli algklassidel ja gümnaasiumil tore võimalus kohtuda NUKU teatri näitleja, meie kooli vilistlase Lee Treiga.

Näitlejat käis kuulamas ka 5.B klass. Alljärgnevalt mõned katked 5.klassi õpilaste sulest, mis kuuldust meelde jäi:

Martti: Minu jaoks oli täitsa uus teadmine see, et varjuteatris musta sirmi taga peavad nad (näitlejad) olema täiesti mustas. Uus oli ka see, et kuhu näitab nuku nina, sinna vaatab ta ka oma silmadega. Sain teada, kui lihtne on ükskõik mis asja elama panna.

Karmen: Mulle meeldis see, et kui lava (sirmi) taga on näiteks mõni ese ära kadunud, siis alati leitakse lahendus ja etendus läheb edasi. Väga huvitav oli ka see, et teised näitlejad teevad lava taga üksteise kulul nalja ja et see ei riku etendust ära. Ma ei teadnud, et kui nukunäitleja vaatab rahva poole, siis inimesed vaatavad näitlejat, aga kui näitleja vaatab nuku poole, siis inimesed vaatavad nukku. See kohtumine oli huvitav ja järgmine kord, kui Lee Trei etendust näen, siis vaatan seda teise pilguga. Ja veel mulle meeldis, et ta ei olnud tõre ja kuri, vaid lõbus.

Kristiin: Mulle meeldis väga, et ta tuli ja rääkis meile nukuteatrist. Mulle meeldisid ka Lee Trei oranžid juuksed. Lee Trei meenutas mulle natuke Mirtel Pohlat.

Carmen: See, kuidas ta salli üles äratas, oli lausa vapustav.  Olen juba kaua mõelnud,  et tahan näitlejaks saada ja see jutt tõi minusse veel rohkem usku. Eriti meeldis mulle, kui ta rääkis, et oled hästi tõsine etenduse ajal ja siis tuleb keegi sind kõdistama Smile Mulle meeldis Lee Treiga kohtumine väga.

Maria: Mulle jäi meelde see, kui Lee ütles, et nukkudega ei tohi kuri olla ja nende peale ei tohi häält tõsta.

Heddi-Loore: Kõige rohkem meeldis mulle see, kui ta näitas, kuidas nukuteatri nukkudega mängitakse.

Jan: Tal on oranžikad juuksed nagu minu õelgi. Ta oli tore ja rõõmus. Mulle meeldis, et ta rääkis palju ja näitas ka. Minu arust on kõige põnevam varjuteater.

Freia: Peale seda juttu, mis ta rääkis, tundub nukuteatris töötamine väga huvitav ja tahaks ise ka sinna jälle minna. Ise olen ma enne käinud NUKU teatri muuseumis Tallinnas. Ma arvan, et see oli väga lahe, et ta meil koolis rääkimas käis.

Artur: Mulle jäi meelde see, et nukuteatri etendusel on lava taga mitu inimest, proovid kestavad neli tundi järjest, näitlejad on oma nukkudega väga head sõbrad, enne proove tuleb enda käelihased soojaks teha, kui on mingi tähtis üritus, siis näitlejad võtavad oma nukud ja panevad enda kõrvale istuma.

Kirke: Ta mõtles lapsepõlves, kas ta tahab saada näitlejaks, tantsijaks või lauljaks. Näitlemisel oli konkurents suur, ta kahtles endas. Ta arvas, et pole nii andekas, aga arvatavasti ta ikka oli.

KODUTÜTRED VABARIIKLIKUL MATKAMÄNGULLaupäeval, 15.oktoobril toimus Võrumaal Pähni RMK Looduskeskuse juures vabariiklik nooremate kodutütarde matkamäng. Saaremaad esindas SÜGi võistkond, kes oli võidukas piirkondlikul võistlusel.

Nagu saarlastele kombeks, sai reis alguse juba reede pärastlõunal. Asub ju Võru meie väikese riigi teises otsas. Ööbisime Võru staabis koos Tallinna ja Harjumaa tüdrukutega, et siis laupäeval värskena võistlustulle astuda.
Pähni asub Võrust 36 kilomeetri kaugusel tõeliselt looduskaunis kohas. Kohalik looduskeskus on omaette vaatamisväärsus. Kuid selleks me sinna ju ei kogunenud. Kohal oli 15 piirkonda, Alutagusest Saaremaani, hiidlased jätsid seekord tulemata.
Meie võistkonna ühe pisema, Eudora õnnelik loosikäsi lubas rajale minna kuuendatena. Ees ootas kolm tundi loodusradadel orienteerumist, kus tuli teadmisi näidata 15 punktis. Kolmes näidati teadmisi maksimumpunktide eest: tunti ära viie erineva metslooma hääled, suhkrutükkidest hoolimata suudeti ära seletada kõik 15 loodusega seotud pildikaarti ning võistlusrajalt leiti ning tunti ära stardis kaasa saadud kõik neli puulehte. Ei puudunud loogikaülesanded ega füüsilised jõukatsumised.
Üksmeelselt peeti punktidest parimaks köierada, kus tuli ületada „jõge“ ja orienteeruda põõsarägastikus ning seda kõike aja peale. Rajalt tagasi jõuti rõõmsate ja rõõsadena.
Piinarikkaim osa oli muidugi tulemuste ootamine, sest tulemas oli veel üheksa võistkonda. Aga lõpuks jõudis kätte ka autasustamise aeg ning nagu selgus, siis ootamine tasus end ära — saarlased saavutasid Põlva ja Võru järel auväärse kolmanda koha!Meie tublis võistkonnas olid 1. klassi nublud Eudora Kask ja Lisette Steinberg ning 6.klassi noored neiud Katrin Lindmäe ja Rebecca Reial.
Järgmisel aastal on vabariikliku võistluse korraldamise au meil, Saaremaa kodutütardel.

Spordinädal Terve Eesti eest!

SÜG-i staadionil
13.09.2016 Ring- ja pendelteatejooksud


5.-6. klass ringteatejooks
1. 5.B        5.59,1
2. 6.B        6.11,3
3. 5.A        6.22,0

7.-9. klass ringteatejooks
1. 9.A        5.14,5
2. 9.B        5.16,3
3. 8.A        5.31,1
4. 7.B        5.55,4
5. 8.B        6.09,2

10.-12. klass ringteatejooks
1. 11.B        5.11,1
2. 10.C        5.21,8
3. 10AB        5.32,0
4. 11.A         5.34,4
5. 11C        5.53,4

5.-6. klass pendelteatejooks
1. 6.B        1.32,6
2. 5.B        1.33,1
3. 5.A        1.34,5

7.-9. klass pendelteatejooks
1. 9.B        1.22,3
2. 9.A        1.25,4
3. 8.A        1.27,5
4. 7.B        1.28,8
5. 8.B        1.31,1

10.-12. klass pendelteatejooks
1. 11.B        1.19,8
2. 10.AB        1.22,7
3. 11.C        1.27,1
4. 11.A          1.27,2
5. 10.C        1.30,9

12.09.2016 Linnastaadionil

5.-6. kl köievedu
1. 6.B            
2. 5.A                   
3. 6.A                   
4. 5.B                    
5. 8.A
6. 8.B
7.-9.kl köievedu
1. 9.A
2. 7.B
3. 7.A
4. 9.B

13.09 2016 SÜG-i võimlas

7.-9. kl võrkpall 3T+3P
1. 9.B   
2. 8.B   
3. 9.A
4. 8.A
5. 7.B

 

10.-12. kl võrkpall 3T+3P
1. 11.B   
2. 10.C   
3. 10.AB
4. 11.C
5. 11.A

14.09 2016 SÜG-i võimlas

10.-12. kl T saalihoki
1. 11.B       
2. 11.A       
3. 10.AB       
4. 10.C       
5. 7.B
7.- 9.kl T saalihoki
1. 8.A
2. 9.A
3. 9.B
4. 8.B

14.092016 SÜG-i staadionil

7.-9.kl P jalgpall
1. 9.B        
2. 8.A        
3. 9.A        
4. 7.B        
5. 7.A        
6. 8.B        
10.-12.kl P jalgpall
1. 12.B
2. 11.C
3. 11.B
4. 10.C
5. 11.A
6. 10.AB

14.09 2016 Mini-Areenal

5.- 6. kl P jalgpall
1. 6.A
2. 6.B
3. 5.B
4. 5.A

 

5.- 6. kl T rahvastepall
1. 6.B
2. 5.B
3. 6.A

12.09.2016 10.- 12. kl köievedu Linnastaadionil
1. 11.A   
2. 12.B   
3. 10.AB
4. 11.C
5.-7. 11B ,10.C, 12.C

15.09.2016 Jalgrattamatk Nasvale

Põhikool
1. 5.C         
2. 8.A         
3. 7.B       
4. 7.A         
5. 5.B         
6. 6.B
7. 6.A
8. 5.A
9. 8.B
10. 9.A
Gümnaasium
1.12.C
2. 10.C
3. 11.C
4. 11.B
5. 11.A

Aime Metsmaa
spordinädala peakohtunik

Viimati uuendatud Teisipäev, 18 Oktoober 2016 14:19  
Bänner


Bänner