Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 468

Saada link Prindi PDF

 

 

SÜG-Press

 


29. september 2015 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 468KOLMAPÄEVAST REEDENI

K  30.09   
12.00 – 14.00 Kirbukas
14.00 Juhtkonna koosolek
14.00 Motivaarikas 3
17.00 7.B klassiõhtu

N  01.10   
Õpetajate päeva laat
14.00 Toomas Vavilovi kontsert
MK Kovisioon NS ja HJ

R  02.10   
Õpetajate päev

L  03.10

P  04.10 

E  05.10  
Klassivanemate koosolekud
14.00 Direktsiooni koosolek
Hoolekogu

T  06.10   
Õpilasesinduse koosolek

K  07.10  
Eelkool

N  08.10   
MK Huvijuhtide õppereis Läänemaale
Maakondlik õpioskuste olümpiaad

R  09.10   
MK Huvijuhtide õppereis Läänemaale

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  30.09    Merle Prii. Paide koduloouurimiskonverents
N  01.10    ÕPETAJATE PÄEVA LAADAKS VALMISTUMINE
R  02.10    ÕPETAJATE PÄEV
E  05.10    Viljar Aro
T  06.10    Kersti Truuverk. Õpetajate professionaalse arengu toetamisest
K  07.10    Inge Vahter. GLOBE-konverentsist
N  08.10    Direktsiooni info
R  09.10    Mart Mölder. Mart ja imetajad

DIREKTSIOON TÄNAB

Mart Mölder ja Inge Vahter — õpilaste uurimistööde eduka juhendamise eest GLOBE keskkonnauuringute konverentsiks.
Võõrkeelte ainekomisjon — sisuka Euroopa keelte päeva tähistamise eest.
Loodusainete ainekomisjon — teadmisi ja maitseelamusi pakkuva  puhkereedepärastlõuna korraldamise eest.
Algklasside ainekomisjon — lasteaedade päeva korraldamise eest.
Anne Teigamägi — Teadlaste ÖÖ festivali korraldamise eest.

ÕPETAJATE PÄEVA OOTUSES

Viimastel aastatel algab õpetajate päev juba neljapäevase laadaga, kus õpetajad vahetavad oma kaupa õpilaste kommide vastu ja need lähevad hiljem heategevuseks.

Reedel aga on õpilastest õpetajate tunnid, kust minagi kunagi sain tõuke õppida õpetajaks. Muidugi tegeleb abituurium ka tundidest vabastatud õpetajatega ja selle sisu on tavaliselt üllatus. Ka seekord ootame oma vanu õpetajaid väikesesse kohvilauda kella üheks ja kahest naudime õpilaste kontserti.

See kõik on ilus ja armas. Loodan, et kõige muu hulgas võtaksime aega ka mõtlemiseks — et kuidas me ise õpilastena olime, mida andis meile me esimene õpetaja, kes olid värvikamad õpetajad meie kooliaastatel, ehk suudame end tagasi mõelda ka lasteaeda, tähtsustades sealt saadud õpetust.

Eks esimesteks õpetajateks ole ju kõigile ema ja isa, vanaemad ja vanaisad, meie kodukeskkond ja kodukultuur, sageli ka õed-vennad ja raamatud koduriiulilt. Mida aeg edasi, seda enam mõjutavad meid TV ja nutiseadmed, arvutimängud ja Facebook. Üha enam räägime digiõppest ja elukestvast õppest ning õpetaja kohast või „kohatusest“ õppimisprotsessis.

Mina olen siiski kindel, et kool oli, on ja jääb ning kõikvõimalike uuenduste kiuste on inimese arengu vundament ikka kodu, lasteaia ja kooli ehitada.

HÄÄD ÕPETAJATE PÄEVA KÕIGILE — LASTEVANEMATELE, LASTEAIA- JA KOOLIÕPETAJATELE, ÕPILASTELE!

Austusega
Viljar Aro, koolijuht

 

LÜHENDATUD TUNNID ÕPETAJATE PÄEVAL

Reedel, 2. oktoobril on lühendatud tundidega päev. Tunni pikkus 30 minutit.

1. tund 08.10 – 08.40
2. tund 08.45 – 09.15
3. tund 09.30 – 10.00
4. tund 10.15 – 10.45
5. tund 11.00 – 11.30
6. tund 11.45 – 12.15
7. tund 12.30 – 13.00
8. tund 13.15 – 13.45

6.c klass on tundides koos 6.b klassiga ja 7.c klass koos 7.a klassiga.

Sel päeval toimuvad 7. ja 8. klassi poiste tööõpetused koolimajas järgmistes ruumides:
8.a ruumis 310, 6.bc ühiskonnaõpetus ruumis 413
7.ac ruumis 307
8.b ruumis 138
7.b ruumis 220

Söömised on järgmistel aegadel:
10.45 algklassid
11.30 põhikool
12.15 gümnaasium

ÕPILASTEL ON KAASAS ÕPILASPILET!

Marek Schapel, õppealajuhataja

SÜG-i loodusuurijad GLOBE keskkonna-uuringute konverentsil

18. – 19. septembril toimus Lääne-Virumaal Rakkes järjekordne GLOBE uurimistööde konverents, kus osalesid ka meie kooli õpilased. Konverentsi avasid Imbi Henno — Haridus- ja Kultuuriministeeriumi esindaja, Arvo Sakjas — Rakke gümnaasiumi direktor ja Virginia Stevens. Tervitasid ka kohalikud robootikud.

Järgnes TÜ doktorant Erki Saluveeri ettekanne „Targad linnad“. Seejärel algasid õpilas¬ettekanded, mida kokku oli 18. Neist 6 ettekannet oli meie kooli õpilastelt. Pärast pikka ettekannete kuulamist toimus autasustamine ja seejärel algas õhtune programm. Maitseelamuste õpitoas  õpetati  meile  burgeri  tegemist.  Kuna arvestati rohkemate osalejatega, siis võis teha endale nii mitu burgerit, kui süda lustis. Magustoiduks oli kamavaht.

Pärast imemaitsvat õhtusööki suunduti koolimajja õpitubadesse. Valikus olid robootika õpituba ja muusika õpituba. Pärast õpitube oli võimalus vaadata filmi.

Järgmisel päeval mindi Puhta Vee Teemaparki. Kõigepealt jaotati meid kahte gruppi, kus esimene grupp hakkas õppima puhta vee omadusi ja selle liikumist läbi maa ehk teoreetilist osa. Teine grupp läks ringkäigule, kus näidati teooriat praktikas. Seejärel grupid vahetusid. Tänu muhedatele juhendajatele saigi vee ringkäik üsna selgeks.

Meie õpilaste uurimistööde tulemused olid järgmised:

5.-7. klassi vanuserühm:
Martin Vesberg 6a I koht (Martin kuulutati ka parimaks põhikooli ettekandjaks)
Lisanna-Lee Leiman 8b II koht
Roosmarii Sarapuu ja Liisa Õunpuu 8b III koht

8.-9. klassi vanuserühm:
Karl Hendrik Tamkivi 9b I koht

Gümnaasiumi vanuserühm:
Agnes Äkke (meie vilistlane) I koht
Kaspar Mölder (meie vilistlane) II koht


Grupp meie õpilasi pärast autasustamist Puhta Vee Teemapargis.
Vasakult esimene rida: Liisa Õunpuu, Diana Alt, Martin Vesberg, Sander Teras.
Vasakult teine rida: Roosmarii Sarapuu, Lisanna-Lee Leiman.

Meie õpilased osalesid sellel konkursil 2015. aasta kevadel valminud uurimistöödega. Kõige rohkem vastas GLOBE keskkonna-uuringute konkursi teemadele Agnese töö: „Väetamise mõju dilämmastikoksiidi emissioonile Porijõe valgla lammiservadel“. Selle töö tegemiseks oli Agnesel vaja juba alates eelmise aasta suvest tegutseda koos Tartu Ülikooli teaduri Jaan Pärnaga Tartu lähedal Porijõe piirkonnas. Arvukatest katsetest kujuneski lõpuks väärt uurimistöö.

Lisaks temale juhendasid meie uurimistöid õpetajad Inge Vahter, Mart Mölder ja Indrek Peil.

Tublid olid ka meie kõik teised uurimistööde tegijad ja nad said tagasisidena žürii esimehelt Imbi Hennolt palju kiitust. Kahjuks anti igas vanusegrupis välja vaid kolm auhinnalist kohta.

Reis oli väsitav aga huvitav.

Sander Teras, 7.B klass


GÜMNAASIUMI MÄLUMÄNGU I VOOR

Neljapäeval, 24. septembril toimus gümnaasiumi mälumängu I voor.
Tulemused on järgmised:
12c klass - 12 punkti
11b klass - 10 punkti
10b klass - 10 punkti
11a klass - 9 punkti
12a klass - 8 punkti
11c klass - 7 punkti
12b klass - 7 punkti
10c klass - 6 punkti
10a klass - 5 punkti

Kohtumiseni mälumängu II voorus Smile

Triin Vallsalu, huvijuht

MÕELDES MUUSIKALE

Rahvusvahelise muusikapäeva eel ja lõppeva muusika-aastaga seoses kirjutasid 4. klassi õpilased muusikatunnis oma mõtetest seoses muusikaga.  Lisan mõned mõtted õpilastelt ka koolilehe veergudele (laste kirjaviis muutmata).

Rahvusvaheline muusikapäev toimub 1. ok-toobril.  Muusikat kirjutavad heliloojad.  Maailmakuulus helilooja Wolfgang Amadeus Mozart on kirjutanud palju oopereid nt: „Võluflööt”. Muusikat mängivad inimesed on muusikud.

Muusika on üks kaval asi. Helilooja räägib oma muredest ja soovidest läbi muusika. Muusikat on kirjutanud Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Robert Schumann, Giuseppe Verdi, Niccolo Paganini, Edward Grieg, George Friedrich Händel, Arcangelo Corelli ja Modest Mussorgski. Nad olid kuulsad heliloojad. Pille ja noote saab õppida muusikakoolis. Sina saaksid sama moodi kuulsaks, kui kirjutaksid praegu  oma teose või väikese viisijupi.

Muusikal on oma ilma kaare traditsion. Muusika mõiub inimesele hästi, nii et inimene keskendub rohkem oma tööle ja aju tõõtab paremini.

Mulle meeldib muusika. Kui ma muusikat kuulan läheb mul alati tuju heaks. Mul on terve elu muusika meeldinud. Ilma muusikata poleks elu nii ilus. Muusika on koolis minu üks lemmikainetest. Eesti muusikale mõeldes tuleb mulle meelde kohe Arvo Pärt, Ivo Linna ja Jaak Joala. Minu arust on muusika aegade parim leiutis.

Muusika on minu jaoks nauding, vahel paneb puusagi nõksuma, vahel ka teeb tuju rõõmsaks, ajab ka kummitama. Muusika arendab helilooja elulugu. Minule meeldib muusikat kuulata siis, kui uni tekib, sest siis saab kiiremini magama jääda. Eesti kõige tuntum helilooja on Arvo Pärt, aga ma arvan et maailma tuntuim helilooja on ikka Mozart.

Mõni muusika ajab inimesi naerma, nutma, aga mõnda muusikat meeldib meile lihtsalt kuulata. Inimesed kuulevad seda iga päev erinevates kohtades. Näiteks koolis, tööl, poes, kohvikus jne. Muusika on mõnikord kiire, mõnikord aeglane. Minule meeldib muusika väga. Muusikaga saab ka inimesi ravida. On olemas muusikateraapia. Sel aastal on muusika-aasta.  

Muusika on pillimäng või saab ka laulda pillimänguga. Muusikaid on erinevaid orgester, rock ja roll jnd. Teda võib laulda või kuulata. Minu arust on muusika veel ilu ja pillimängu osavus. Muusikat saab teha ka igatmoodi aga viimaks  peab  olema  seal,  et kõik  läheb riimi.

Muusikas on mitmeid parimaid kohti, aga vigu on ka.

Muusika on minu jaoks ajaveetmise võimalus. Seda saab kuulata erinevates laadides. Kui olen kurb, kuulan aeglasemaid laule ja kui on hea tuju, siis lõbusamaid laule. Muusikat on hea kuulata mõnele teisele tegevusele lisaks. See aitab kaasa mõtlemisele ja paljud tööd saavad muusika saatel kiiremini tehtud. Muusika järgi on tore ka sõpradega tantsida. Muusika ei ole oluline ainult inimestele, vaid ka riigile. Igal riigil on oma hümn, mis eristab teda teistest riikidest.

Muusika on minu arust üks tore ajaviide. Ma kuulan seda tihti, sest mulle meeldib muusika. Muusika lohutab mind. On ka hetki, mil teeb muusika minda väga rõõmsaks. Muusikat on võimalik kuulda ka filmides. Mulle näiteks meeldis „Harry Potteri” filmis erinevad muusikad. Muusika on minu elul tähtsal kohal ja see meeldib mulle väga.

Muusika on helide harmooniline kooskõla. Näiteks veetilkade kukkumine, pillimäng, laulmine, müra ja veel palju teisigi helisid. Muusika on ka see, mis ei kõla hästi: näiteks – jalgade trampimine, penoplasti kriuksumine, ukse nagisemine ja arvutiklahvide klõbin. Muusika on ka see, kui keegi räägib väga ilusasti.

Mõnedele inimestele meeldib muusika aga mõnedele ei meeldi. Minule meeldib märuli muusika. Minule meeldib käia kontsertidel ja etendustel. Mulle meeldib tihti kuulata arvutist laule ja muusikat. Vahest, kui ma kuulen ühte tuttavat lugu, siis mul tulevad meelde mälestused. Muusika rahustab inimesi ja teeb õnnelikuks aga vahest ka kurvaks ja võib isegi nutma ajada.

Kokkuvõtte tegi muusikaõpetaja
Riina Laanes

ÜKE TRENNID

Alates 5. septembrist hakkavad toimuma üldkehalise treeningud põhikoolile ja gümnaasiumile. Treeningute eesmärgiks on üldise kehalise vastupidavuse ja jõu arendamine ning säilitamine ehk soojenduseks mängime

saalihokit, korvpalli vms pallimängu ning pärast mängu teeme jõuharjutusi kogu kehale.
Pärast pikka koolipäeva on oluline liikuda vähemalt 30 min mõõduka koormusega, et hoida organism terve ja vaim virgana. Mis saaks olla parem, kui teha seda lõbusalt koos toredate kaaslastega!

Alates 5. oktoobrist 2015 toimuvad ÜKE trennid SÜGi võimlas järgmistel aegadel:
põhikool E kl 17.15 – 18.15; K kl 16.00 – 17.00
gümn. E kl 18.15 – 19.15; K kl 16.00 – 17.00

Treeningutele saab registreerida aadressil huviharidus.kuressaare.ee

Kadri Pulk

TULE PURJETAMA!Ootame purjetamise algõppesse 7-12-aastasi tüdrukuid ja poisse!

Info:
5516047 Kristiina Klaos,
56639500 Viktor Umb
www.saaremaamerispordiselts.ee


ÕPETAJATE KONSULTATSIOONIAJAD

2015/16 õa I poolaasta

ÕPETAJA AINE AEG KOHT
Kristi Aro inglise keel 6.ab, 7.a, 9.a: K 15.00 314
8.a: T 14.00
Viljar Aro matemaatika T 15.45 138
Anu Ausmees matemaatika 9.b, 10.b: E 16.00 407
11.ab, 12.c: K 16.00
Mari Ausmees muusikaõpetus K. 15.00 305
Ly Haandi inimeseõpetus N 14.00 411
Tiiu Haavik kehaline kasvatus E 16.00 Või
Rita Ilves eesti keel, kirjandus,
kõne ja väitlus
T 16.00 411
Aili Jung kunstiajalugu T 17.00 KOKKULEPPEL
Lilian Kaasma matemaatika T 15.45 409
Reeli-Alli Kaesvelt eesti keel ja kirjandus N 7.30 413
Alli Kallaste klassiõpetaja KOKKULEPPEL 206
Jaanika Kask kunstiõpetus T 14.45 301
Ruta Kelt klassiõpetaja KOKKULEPPEL 210
Urmas Kiil ajalugu, filosoofia E 15.45 301
Marit Kikas matemaatika R 14.00 409
Sirje Kreisman eesti keel ja kirjandus K 15.46 413
Helle Kukk klassiõpetaja KOKKULEPPEL ÕK2
Merike Kuldsaar geograafia, majandus T 15.00 317
Linda Kuuseok matemaatika 9.a: E 14.15 406
5.b, 7.ab, 8.b: T 14.15
Christina Köster klassiõpetaja E, T, N 13.00 ÕK 302
Enn Laanemäe kehaline kasvatus K 15.00 SH
Riina Laanes muusikaõpetus K 15.00 305
Merje Lindmäe klassiõpetaja E,T,K kokkuleppeliselt ÕK 301
Arne Loorpuu füüsika, loodusõpetus E 16.00 320
Reet Lulla inglise keel K 15.45 307
Aime Metsmaa kehaline kasvatus kokkuleppel
(orient T 15.30)
Või
Marina Mäetalu klassiõpetaja E 13.00 217
Margit Mägi klassiõpetaja KOKKULEPPEL 209
Mart Mölder bioloogia T 16.00 220
Liis Ojasaar inglise keel 3.b,4.b,5.a,6.ab: K 15.00 308
9.ab, 10.a, 12.a: K 16.00
Merje Oopkaup ajalugu, ühiskonnaõpetus R 15.00 310
Inga Paaskivi vene keel N 15.45 ja kokkuleppel 315
Ljubov Paju vene keel E 16.00 309
Väino Paju tööõpetus KOKKULEPPEL Upa
Indrek Peil füüsika, astronoomia E 14.45, E 15.45,
T 14.45, T 15.45
138 või KOKKULEPPEL
Viire Pors klassiõpetaja KOKKULEPPEL 212
Merle Prii eesti keel ja kirjandus R 7.30 411
Marina Priske vene keel T 15.00 313
Erle Pulk saksa keel, inglise keel T 15.45 203
Mia Rand inimeseõpetus KOKKULEPPEL 119
Monika Raudsik matemaatika KOKKULEPPEL 105
Marju Roberts inglise k, prantsuse k N 14.00 ja kokkuleppel 203
Katrin Rosin klassiõpetaja K 12.00 201
Marek Schapel matemaatika T 15.00 407
Aina Seppel eesti keel ja kirjandus E, T, N, R 7.40 410
Irena Sink klassiõpetaja KOKKULEPPEL 214
Ivar Tamm kehaline kasvatus KOKKULEPPEL SH
Raili Tamm keemia E 16.00 416
Ruth Tamm ajalugu KOKKULEPPEL KTG
Sven Tehu arvutiõpetus T 14.00 401
Marika Tiikmann klassiõpetaja KOKKULEPPEL ÕK 317
Janne Traumann klassiõpetaja KOKKULEPPEL ÕK4
Liina Truu inglise keel 5.ab: E 13.00 315
12.b: E 16.00
3.a, 4.a: T 14.00
7.b: T 15.00
Kersti Truverk klassiõpetaja R 13.00 213
Inge Vahter loodusõpetus, bioloogia N 16.00 220
Anni Väli inglise keel KOKKULEPPEL KOKKULEPPEL
Diana Õun vene keel T 15.00 019
Viimati uuendatud Teisipäev, 29 September 2015 14:45  
Bänner


Bänner