Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

 • Suurenda kirja suurust
 • Vaikimisi kirja suurus
 • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 457

Saada link Prindi PDF

 

 

SÜG-Press

 


28. aprill 2015 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 457KOLMAPÄEVAST LAUPÄEVANI

K  29.04   
Kevadnädal kestab
15.30 Ainekomisjonide esimeeste koosolek
18.00 Laulud, tantsud õpetajatega

N  30.04   
14.00 SÜG-i kiirmale MV
Maakondlik tasemetöö eesti keeles 8. klassidele

R  01.05  
KEVADPÜHA

L  02.05   
12.00 Kuressaare linnajooks

P  03.05

E  04.05   
10.00 Riigieksam: inglise keel
14.00 Direktsiooni koosolek
5.-11. klassi praktikapäev
Õppekäik Rahuste rannaniidule – 10b

T  05.05   
11.00 MK Teaduspäev 3.-4. klassi õpilastele SÜG-s

K  06.05   
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Metoodikanõukogu koosolek

N  07.05

R  08.05   
Üleriigiline algklasside teatrifestival
Geograafiaolümpiaadi lõppvoor

L  09.05   
Üleriigiline algklasside teatrifestival
Geograafiaolümpiaadi lõppvoor    

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  29.04    Anne Teigamägi. Blogireisimisest
N  30.04    Direktsiooni info
T  05.05    Merle Rekaya. Lühikursus järgarvudest
K  06.05    Anni Väli, Ruta Kelt. Türgi lastefestivalist
N  07.05    Direktsiooni info
R  08.05    Merje Oopkaup. 9. mai

DIREKTSIOONI KIITUS

Inge Vahter, Mart Mölder, Indrek Peil — õpilaste suurepärase juhendamise eest Õpilaste Teadusfestivaliks 2015.
Indrek Peil, Andi Roost — Õpilaste Teadusfestivali 2015 posterite valmistamise eest.
Linda Kuuseok, Marit Kikas — õpilaste suurepärase juhendamise eest vabariiklikuks Nuputa võistluseks.
Marit Kikas — õpilase väga eduka juhendamise eest Känguru võistluseks.
Merle Prii — õpilase väga hea juhendamise eest lingvistikaolümpiaadi lõppvooruks.
Annika Remmel, Christina Köster, Alli Kallaste, Riina Laanes, Andreas Noor — meeleoluka abituuriumi tutipäeva eest.
Rita Ilves koos abilistega — kelmika kevadõhtu korraldamise eest.
Kõik väiksed ja suured osalejad, juhendajad ja korraldajad — suurepärase Kevadkontserdi ettevalmistamise ja läbiviimise eest.
Kõik head abilised — õpilaste, lastevanemate ja õpetajate vastuvõttude sujuva korraldamise eest.

ÕNNITLEME!

Põhikooli aasta õpilane 2015 — Mart Truu

Gümnaasiumi aasta õpilane — Hannes Päll

Aasta õpetaja — Irena Sink

ÕNNITLEME!

Otto Tuuling — Känguru võistluse 9. koht Benjamin-klassis.
Genert Allikmaa — LOOKOOLI vanema vanuseastme I koht.

TEADUSFESTIVALIL KOOS VILISTLASTEGA

Esimene Üleriigiline Õpilaste Teadusfestival on nüüd ajalugu. Esmaspäevahommikuselt Terevisioonilt oli uhke tunne kuulda, et Saaremaa Ühisgümnaasiumit nimetati seal kõige suuremaks tegijaks. Küllap asjaosalised kirjutavad ise täpsemalt, aga ilmselgelt saadi kapaga motivatsiooni ja innustust, jätkamaks uurimise, analüüsimise ja tõe otsimisega ka oma edasises elus.  Ka eeskujusid  pole  kaugelt otsida vaja. Indrek uuris välja, et teadusfestivaliga oli seotud ka mitmeid SÜG-i vilistlasi:

 1. Margus Lopp (SÜG-i 50. lend) — akadeemik, valis välja Teaduste Akadeemia eripreemiate laureaadid.
 2. Janar Holm (SÜG-i 76. lend) — Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler, andis kätte riiklikud preemiad.
 3. Kristi (Mänd) Raudmäe (SÜG-i 79. lend) — Haridus- ja Teadusministeeriumi peaekspert, teadusfestivali ministeeriumipoolne korraldaja.
 4. Reet Igav (SÜG-i 82. lend) — teadusfestivali lõppvooru pääsenud uurimistöö juhendaja.
 5. Liina Saar (SÜG-i 83. lend) — Lääne-Saare valla keskkonna peaspetsialist, teadusfestivali žürii liige.
 6. Ado Lõhmus (SÜG-i 84. lend) — Keskkonnaministeeriumi asekantsler, jagas eripreemiaid.
 7. Riinu Ansper (SÜG-i 93. lend) — teadusfestivali lõppvooru pääsenud uurimistöö juhendaja.

Sügav kummardus meie bioloogidele — nii õpetajatele Ingele ja Mardile kui õpilastele. Samuti Indrekule, kelle juhendatud tööd esimest korda konkursil osalesid ning auhindu teenisid. Küllap avaldasid muljet ka tema poolt kujundatud ja Andi Roosta poolt valmistatud posterid. Me oleme küll juba ammu harjunud nende iga-aastaste uurimistööde võitudega, aga esimesel nii suurejoonelisel noorteadlaste konkursil tundub see ometi sammuna uute kõrguste suunas. Samas võiks ju unistada, et ka teistes õppeainetes jõutakse teadusfestivalile. Üks esimene preemia läks ometigi luuleuurijatele ja meilgi on häid näiteid emakeele, kirjanduse, inglise keele ja kodu-uurimise valdkonnas. Seega soovin nutikust uurimist võimaldavate ja uurimist väärivate ideede otsimisel ning püsivust tulemuseni jõudmiseks!

Viljar Aro, koolijuht

TOP 10 2015. aastal

TEADUSE TOP 10

1. Magnus Kaldjärv 12c
2. Hanna Tuus 12c
3. Liisa Õunpuu 7b
4. Karl Viik 9a
5. Marleen Vahu 7a
6. Karl Hendrik Tamkivi 8b
7. Mari Kolk 10b
8. Lauri Leemet 11c
9. Kaarel Ernits 11c
10. Mariliis Albert 6b

KULTUURI TOP 10

1. Henri Paomees 8b
2.-3. Kristiin Koppel 11a
2.-3. Ekke Kaarel Rand 11c
4.-5. Mart Truu 9b
4.-5. Carlos Liiv 9b
6.-7. Maria Pihlak 11c
6.-7. Elo Nõmm 8b
8. Martin Vesberg 5a
9.-11. Emma Siigur 8b
9.-11. Aleksandra Männik 8b
9.-11. Kerdo Salujärv 8b

SPORDI TOP 10

1. Johannes Treiel 9b
2. Kaarel Ernits 11c
3. Marilis Remmel 7b
4. Airike Kapp 9b
5. Robin Mäetalu 9b
6. Helina Koppel 10c
7. Kerdo Jakunin 12c
8. Eva Haavel 11c
9. Carmen Electra Pirn 7b
10. Karmen Armus 12a

Marek Schapel, õppealajuhataja

KONTSERT LAULUD LINNALE

5. mail kell 19.00
toimub Kuressaare Kultuurikeskuses linna sünnipäeva auks KG ja SÜGi kooride kontsert

LAULUD LINNALE

Lauldakse poplaule, esitajateks Vocaliisa ja Ave KGst ning Kressendo ja
Kreedo SÜGist. Solistid samuti meie endi hulgast.

KÕIK ON OODATUD! Kontsert on TASUTA.

 

ÕPILASTE TEADUSFESTIVAL 2015

24.-25. aprillil toimus Tallinnas Energia Avastuskeskuses suurejooneline Õpilaste Teadusfestival.
Esmakordselt õpilaste teadustööde riikliku konkursi  ajaloos oli avalikkusel, sh kõigil õpilastel ja õpetajatel võimalus tutvuda uurimistöödega, mida õpilased koolides teevad. Festivalile oli kutsutud oma töid stendiettekannetega tutvustama 80 parema töö autorid. Saare maakonnast oli kokku edasi kutsutud 12 uurimistöö autorit, neist meie koolist 9. Kahjuks meie kooli kahe uurimistöö autorid ei saanud oma töid tutvustama minna.

Esimesel päeval toimus tööde esitlemine žüriile, aga päeva raames oli võimalik veel tutvuda energiakeskuse väljapanekutega, toimus ka meelelahutuslik programm, kus oma etteastetega lõbustasid festivalikülastajaid Tartu Observatoorium, MTÜ Robootika, Eesti Tervishoiumuuseum, Tallinna Loomaaed, TÜ Teaduskool, Innovatsioonikeskus „Innokas“ jne. Vaadata sai veel Planetaariumifilme, Energiakeskuse välgušõud jne.

Oodatuim oli kindlasti Lauluväljaku klaassaalis toimuv autasustamistseremoonia, kus toimus tõeline auhinnasadu. Paljud asutused-ettevõtted andsid oma väljavalitutele eriauhindu ja välja jagati 2015. aasta teadustööde riiklikud autasud.

Meie kooli õpilaste „saak“ oli järgmine:

 • Martin Vesberg, 5A — Eesti Loodusmuuseumi eriauhind
 • Martin Vesberg, 5A — Põhikooli I preemia

 • Rosmarii Sarapuu ja Liisa Õunpuu, 7B — Tervise Arengu Instituudi eriauhind
 • Lisanna-Lee Leiman, 7B — Teaduskeskus AHHAA eriauhind
 • Lisanna-Lee Leiman, 7B — Eesti Looduse eriauhind
 • Lisanna-Lee Leiman, 7B — Eesti Teaduste Akadeemia eriauhind
 • Lisanna-Lee Leiman, 7B — põhikooli II preemia
 • Karl Hendrik Tamkivi, 8B — Eesti Energia eriauhind
 • Karl Hendrik Tamkivi, 8B — Saare Maavalitsuse ja Omavalitsuste Liidu eriauhind
 • Kertu Tuuling, 12A — Eesti Teaduste Akadeemia eriauhind
 • Agnes Äkke, 12C — Keskkonnaministeeriumi eriauhind

 • Kaspar Mölder, 12B — Eesti Ornitoloogiaühingu eriauhind
 • Kaspar Mölder, 12B — Eesti Looduse eriauhind
 • Kaspar Mölder, 12B — Keskkonnaministeeriumi eriauhind
 • Kaspar Mölder, 12B — International Wildlife Research Week 2015 (Šveitsis)
 • Kaspar Mölder, 12B — Gümnaasiumi I preemia

Piduliku õhtupooliku lõpetas Grete Paia kontsert. Järgmisel päeval oli energiakeskus avatud kõigile külastajatele, kes soovisid tutvuda õpilaste teadustöödega.

Saare maakonnast osalesid teadusfestivalil ka Aste PK õpilased Ene-Liis Orb ja Karl Sai, Tornimäe PK Brita Laht ja Muhu PK Kaire Looris.

Jäime üritusega väga rahule. Kes seekord küll auhindadeni ei jõudnud, sai ikkagi hea kogemuse uurimistööde esitlemisel ja nägi, milliste uuringutega teised samaealised õpilased tegelevad.

Õpilastega koos osalesid teadusfestivalil juhendajad Inge Vahter ja Indrek Peil.

Inge Vahter, bioloogiaõpetaja

KÜLAS KÄIS IMPROVISATSIOONITEATER

Kui klassijuhataja rääkis, et me läheme vaatama improvisatsiooniteatrit, teadsin ma kohe, et see on asi, mis võiks mulle meeldida. Olin kuulnud varem sõbrannalt positiivseid muljeid selle kohta, kuid oma silmaga näha oli siiski teine asi.

Sellest, mida taoline etendus endast kujutab, olin ma juba varem teadlik — improvisatsiooni korral on looming ettevalmistuseta ja kõik, mis laval toimub, sünnib otse publiku silme ees.

Kui me kõik aulasse kogunesime, olin ma veel siiski üsna skeptiline. Mulle küll meeldib teatris käia, kuid enamasti on kõik komöödiad samalaadsed ja vähesed neist suudavad mind naerma ajada. Lootsin vaid, et seekord suudetakse mind üllatada, mida ka tehti.

Alguses tutvustasid näitlejad veidike ennast. Nad rääkisid, et Ruutu10 koosneb tegelikult kümnest liikmest, kuid neid oli seekord kohale tulnud vaid neli. Üks neist ei näidelnud, tema ülesanne oli publikule seletada, mis parasjagu laval toimuma hakkab. Peale lühikest tutvustust hakkasid nad teatriga pihta. Kokku tegid nad kusagil kuus- seitse erinevat tükki. Lemmikut mul välja ei kujunenud ja sama oli ka näitlejatega - kõik olid võrdselt head ja naljakad ning poisid said väga hästi hakkama. Eriti meeldis mulle see, et lavale kutsuti ka väikeseid publiku seast, sest ka nende

vastused olid kohati väga vaimukad.  Publikult küsiti suvalisi lauseid ja nende järgi pidid mehed laval improviseerima. Ma ei oleks uskunud, et nad sellega nii hästi hakkama võiksid saada, aga said. Terve esinemise ajal mõtlesin, kui andekad mõned inimesed ikka on. Ma oleksin väga õnnelik, kui mul oleks selline näitlemisoskus, nagu neil noortel meestel. Hea näitleja olla on üks asi, kuid asja teeb palju keerulisemaks see, kui teksti pähe õppimise asemel tuleb see kohapeal välja mõelda. Kindlasti nõuab see palju pühendumist ja ka proove.  Tore oli vaadata, et näideldi hingega ja oli näha, et nad nautisid seda, mida tegid. Kuna mulle nende esinemine väga meeldis, siis oleksin soovinud, et see kestaks kauem, sest tundus, et ka nemad ei tahtnud veel lõpetada. Arvan, et lähen elu jooksul sellist improvisatsiooniteatrit veel vaatama ja soovitaksin seda ka kõigile teistele, sest see on seda väärt!

Helena Hüüdma, 8.B klass

KODUTÜTRED VESSEL

25. mail toimus kodutütarde ja noorkotkaste orienteerumismäng Vesse. Staabist sõitsime bussiga Valjala maalinna. Vesse algas kell 9 hommikul. Võistlusel oli 14 võistkonda. Mina pidin olema „kalapüüdmise“ punktis abiline, aga seda punkti kahjuks enam ei olnud, sest rada tehti lühemaks. Siis pandi mind meditsiinipunkti. Ma olin käeluumurruga kannatanu ja ühel teisel kodutütrest abilisel Annelil oli peapõrutus. Enamus võistkondi sai meie abistamisega hästi hakkama, aga paar võistkonda jäi tulemata, sest ei jõudnud ettenähtud ajaga meie punkti. Peale raja läbimist said kõik makarone süüa. Siis läksin ma sidepunkti. Seal oli vaja taskulampidega morset edasi anda. Seal said ka enamus võistkondi hästi hakkama, aga oli ka neid, kes ei jõudnud sidepunkti, näiteks meie võistkond. Kui kõik olid raja läbinud (üks võistkond ka katkestas), oli autasustamine. Meie võistkond ei saanud mingisugust kohta, sest see aasta oli kogemuste omandamiseks. SÜG-i võistkonna koosseisus oli Karmen-Kelsi Kruut, Triinu Eliise Põld, Elisabeth Vaarik ja Gabriele Ader. Kõik on 6.B-st.

Käthriin Steinberg, 6.B klass

Viimati uuendatud Kolmapäev, 29 Aprill 2015 22:33  
Bänner


Bänner