Saaremaa Ühisgümnaasium 1865-2021

  • Suurenda kirja suurust
  • Vaikimisi kirja suurus
  • Vähenda kirja suurust

SÜG-Press 455

Saada link Prindi PDF

 

 

SÜG-Press

 


14. aprill 2015 - Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea - Number 455KOLMAPÄEVAST PÜHAPÄEVANI

K  15.04  
8.30 Autahvlile pildistamine
11.00 III Meestetantsupäeva ettetantsimine
14.00 Juhtkonna koosolek
15.00 Tehnikanõukogu koosolek

N  16.04   
08.10 PISA 2015

R  17.04   
08.10 PISA 2015    
MK Õpilaste omaloominguliste
MK elektroonilise viktoriini finaal SÜG-s 

L  18.04   
Üleriigiline vendade Liivide konkurss Alatskivil
Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor
Vabariiklik gümnasistide väitlusIII etapp

P  19.04   
Vabariiklik gümnasistide väitlus III etapp
Loodusteaduste olümpiaadi lõppvoor

E  20.04   
10.45 Klassivanemate koosolek
14.00 Direktsiooni koosolek
12. klasside tutinädal

T  21.04   
16.00 Õpilasesinduse koosolek

K  22.04   
11.00-13.00 I korrusel kirjastus Tea raamatute müük
15.30 Klassijuhatajate nõupidamine

N  23.04   
10.00 Uurimistööde esitamise tähtaeg
10.00 12. klassi lõpukella päev

R  24.04   
Üleriigiline põhikooli teatrifestival Narvas

L  25.04   
9.30 SÜG’i meistrivõistlused kiirmalses
Üleriigiline põhikooli teatrifestival Narvas
Lingvistikaolümpiaadi lõppvoor
Nuputa lõppvoor, Harjumaal
KureStar muusikakoolis (Inspira)
MK LOOK KOOL 2015

P  26.04   
Lingvistikaolümpiaadi lõppvoor

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

K  15.04   Merle Prii. Sten Roosi muinasjutuvõistlusest
N  16.04   Direktsiooni info
R  17.04   Anne Teigamägi. Keskkonnaalaste õppemängude tutvustus
E  20.04   Viljar Aro
T  21.0    Merle Rekaya. Mis on digipööre
K  22.04   Merike Kuldsaar. Reis Türki
N  23.04   Direktsiooni info
R  24.04   Merike Kuldsaar. Geograafiaõpetajate kevadpäevad

DIREKTSIOONI KIITUS

Rita Ilves, Krista Kütt – õpilaste suurepärase juhendamise eest põhikoolide näitemängupäevaks.
Tiiu Haavik – võimlemis- ja tantsukavade konkursi suurepärase korraldamise eest.
Riina Laanes, Mari Ausmees ja kõik nende abilised – kooli algklasside laululinnu suurepärase korraldamise eest.

ÕPETAMISE KÕRVALTEID e kui otse ei saa

Elas kord üks vanamees, kes oli tüdinenud igal õhtul tema maja lähedal mängivatest ja kisavatest lastest. Ta kutsus nad enda juurde ja lubas igaühele 50 senti, kui nad homme jälle tulevad. Lapsed tulid ja kära oli palju. Vanamees maksis 50 senti ja lubas ka edaspidi maksta. Kuid järgmisel õhtul maksis ta 25 ja ülejärgmisel raha puudust kurtes vaid 15 senti. Ta palus, et lapsed tuleks ka järgmisel õhtul, kuigi tema saavat maksta vaid 10 senti. Pettunud lapsed teatasid, et mingi 10 sendi eest ei tasu vaeva nägema hakata.

Õpetamise ja kasvatamise kunsti tasub süveneda – alati leiab sealt miskit kasulikku ja huvitavat. Huvitav oli ka viimane nädalavahetus maal – tasus vaid vaadata. Reedel leidsin esimese õitsva nurmenuku ja pool pühapäeva ei saanud õue minna, sest tärganud sinikellukeste merega maiustasid kaks metskitse. Ning toomingaõied on juba nii paksud, et paar päikselist päeva võivad sundida kartuli maha panema.

On aeg süveneda tärkavasse loodusesse, aga on aeg süveneda ka õppeaasta lõpuspurti – eksamite aeg tuleb kevadlinnutiivul.

Viljar Aro, koolijuht

PÕHIKOOLIDE NÄITEMÄNGUPÄEV

7. aprillil toimus Astes maakonna põhikoolide näitemängupäev, kus osales 8 truppi.

Žüriisse kuulusid Arne Mägi, Ene Kallas, Aili Salong, Mare Noot, Anneli Meisterson, Külli Luup.

Kreputlaste etendus "Mis on see luuletaja luule?" tunnistati grand prix vääriliseks ja truppi tuli ka juhendaja preemia. Aprilli lõpus esindatakse Saaremaad üleriigilisel festivalil Narvas.
Meie kooli 6.B klassi õpilane Vootele Mets kuulutati parimaks meesnäitlejaks, kes esines Kuressaare Noorte Huvikeskuse näitetrupis.

Laureaatideks said Kihelkonna põhikool ja Kuressaare gümnaasium.

Suur tänu Kreputlastele väga tubli esinemsie eest!
Aitäh ka toredale bussijuhile Tõnu Vaherile.

Rita Ilves, Kreputlaste juhendaja

STEN ROOSI MUINASJUTUVÕISTLUS


Ants ja Ann Roos korraldavad juba 23. aastat järjest oma poja Steni auks muinasjutuvõistlust. Nende poeg Sten suri 21-aastaselt ning kuna poiss armastas väga muinasjutte nii lugeda kui ise kirjutada, siis tekkis mõte, et kindlasti leidub taolise huviga lapsi Eestimaal veelgi.

Tänavu võttis võistlusest osa 386 last vanuses 10-15 eluaastat.
Parimad tööd valitakse välja 14. märtsil, emakeelepäeval. Tublimad muinasjuttude kirjutajad kutsutakse Tallinna raekotta autasustamisele. Ann ja Ants Roos leiavad, et nad tahavad korraldada üritust, kus ka lapsed end tõeliselt pidulikult ning väärikalt tunnevad. Ja nii see tõepoolest on: üritus algab sõnavõttude ja žürii tutvustamisega, jätkub Tallinna muusikakooli noorte instrumentalistide etteastetega ning lõpuks kauaoodatud auhindade jagamine. Seekord oli kohale kutsutud 41 suleseppa. Auhinnad jagunesid erinevatesse kategooriatesse: esikolmik, žürii eriauhinnad, ergutusauhinnad ning erinevate ametkondade auhinnad.


Saaremaalt pälvis Chrisanne Prei Kuressaare gümnaasiumist ergutusauhinna ning SÜGist Vootele Mets looga „Pime kuningas“ žürii eriauhinna.

Merle Prii, emakeeleõpetaja

TERVITUSED SÖÖKLAST!

Suur tänu õpilasesindusele, kes viis läbi õpilaste rahulolu-uuringu ja selle töö käigus ka söökla  kohta arvamusi küsis. See on väga tänuväärt ettevõtmine, kuna sel viisil saame parandada toitlustamist sööklas. Rõõmu teeb, et koolitoidu kvaliteediga, võrreldes kahe aasta tagusega, ollakse rohkem rahul ning kiidetakse uusi kokkasid. See on teadmine, et me oleme õigel teel ja see annab tahtmist oma tööd veelgi innukamalt teha. Mõned selgitused väärarusaamade kohta.

Kurdetakse, et vahetunni ajal baarist praadi osta ja süüa ei jõua, sest nooremad õpilased, kes ostavad kommi, kulutavad aega.
Meie ei saa kliente vanuse, kasvu või ostetava kauba koguse järgi eelistada. Selles letis on ikka nii, et kes ees, see mees.

Päevamenüü kartuli kvaliteet on kohati halb, viidates tasulise menüü hea kvaliteediga kartulitele, mis tulevad samast köögist.
Päevapraes on täpselt sama kartul, mis kallis praes ning kartul keedetakse kõik ühes katlas.

Praegusel juhul on pea kõik toidud paneeritud, praetud, suure jahusisaldusega või juustuga kaetud.
Vaidlen tuliselt vastu. Enamik s.t. 75% toidust on ahjus küpsetatud, hautatud või keedetud. Kallis praes on suurem osa kastmeid ilma jahuta.

Keeruline on pakkuda täisväärtuslikku tervislikku lõunat mõnekümne sendi eest.
See on võib-olla keeruline, aga võimalik. Meid kontrollib igal aastal Terviseameti spetsialist, kes vaatab üle ka menüüd ja toiteväärtuse. Me saime Terviseametilt hinnangu, et menüüd on tasakaalus, mitmekesised, vaheldusrikkad ja toiteväärtus on normis. Lisaks kontrollib meid igal aastal Veterinaar- ja Toiduameti spetsialist, kes annab oma hinnangu köögi hügieeni ja toiduhügieeni kohta. Muide, toitlustamine on koolis valdkond, mida väljastpoolt vahest kõige enam kontrollitakse.

Miks ei müüda letis enam puuvilju?

Kohalikud õunad on olnud alates septembrist kuni märtsini pea igapäevaselt sööklas pakkumisel terve päeva jooksul ja seda tasuta. Samuti on olnud tasuta porgandilõigud ning alglasside vahetunnist järele jäänud ploomid ning pirnid. Proovisime sügisel puuviljamüüki, aga tulemus oli see, et 5 õuna on müügis ning 2 ostetakse ära ja ülejäänud 3 seisavad 2 nädalat uhkes üksinduses. Banaanid lähevad enne, kui need ära ostetakse, mustaks ja me oleme sunnitud need ära viskama. Oleme valmis puuviljamüüki uuesti proovima.

Päevamenüü toiduanumate servadelt pühitakse üle serva läinud toit lapiga tagasi anumasse.
Ei oska arvata, kust selline väärarvamus liikvele läinud on. Raske on ette kujutadagi, et söökla personal, kes perioodiliselt läbib hügieenikoolitusi ja tegutseb enesekontrolli plaani alusel, nii võiks toimida. Ehk tuleneb arvamus sellest, et iseteenindusleti kandikurajad tilgutatakse tõesti väga sagedasti toitu täis ja personal peab need puhtaks tegema. Selleks läheb tõesti käiku lapp ja vajadusel ka kauss, kuhu maha aetud toit pühitakse, et see siis solginõusse viia. Et letti vähem määrida, oleks abiks üks lihtne nipp: toidu tõstjal on soovitatav ulatada oma taldrik tõstetavale toidule võimalikult lähedale, nii ei pudene midagi maha.

On ka etteheited, millega nõustume.
Puidust söögilauad, mis on tihti katki ja mille pinkidest on väljas pinnud, mis tõmbavad sukki katki.
Siin on tõesti vaja lahendus leida. Pool söögisaali mööblist ehk puidust lauad, need, mis koos pinkidega, on tänaseks 25 aastat vanad. Vahepeal on see mööbel läbinud ka uuenduskuuri, aga tänaseks on vajadus uue mööbli järele kindlasti olemas. Mis katki, seda muidugi parandatakse ja otsitakse võimalust uute soetamiseks.

Suhkru lisamine toorsalatitesse.
100% nõus õpilastega, et seda ei peaks tegema ja tänaseks päevaks seda enam ka ei tehta.

Aga üldiselt läheb sööklas hästi ning aasta jooksul on juhtunud palju toredat ja positiivset. Näiteks tasuta hommikupuder. Samuti saab päeva lõpus alates kella 15.30 tasuta süüa. Kes ei leia endale midagi päevapraest, saab „piiksu“ eest kallist praest valida endale 83 senti odavamalt toitu ning ülejäänud maksab kas sularahas või kaardiga juurde. Oleme toonud menüüsse uusi toite, ka selliseid, mida pole varem päevapraena pakutud,  näiteks kana poolkoivad, pikkpoiss, pannkoogid, lasanje. Teeb rõõmu, kui näed ja kuuled reaktsioone, mida õpilased on sööklas sõnastanud nii: „See päev läheb ajalukku. Päeva parim osa on SÜG-i söökla“
Kokku töötab sööklas 7 töökat inimest, kes teevad kõik selleks, et toit oleks täisväärtuslik ja maitsev.

Kohtumiseni sööklas!

Marliin Haamer, söökla juhataja

VÕIMLEMIS- JA TANTSUKAVADE KONKURSS

Maakonna õpilaste omaloominguliste võimlemiskavade ja tantsukavade konkursil 2015 esitati 21 õpilaste omaloomingulist võimlemis- ja tantsukava. Osalesid SÜGi, Kuressaare Vanalinna kooli, Leisi KK ja
Gymnastica võimlemisklubi õpilaste omaloomingulised kavad. Sellel konkursil võidutsesid gümnaasiumiosas SÜG-i kavad.

Gümnaasiumiosa võimlemiskavade GP sai 10.c klassi neidude  omaloominguline vabakava. Esinesid:Anita Mäetalu, Karmela Kaasik, Maarja Pannel, Karita Süld, Aleksandra Lovise Õun 10.a (kehalise kasvatuse õpetaja Tiiu Haavik).

Tantsukavade GP võitis 11.c klassi kava "Tsirkus". Esinesid Kristin Aksalu, Eva Haavel, Maria Pihlak, Tiina Soots, Marta Room, Kertu Jaus, Liispet Antsaar (kehalise kasvatuse õpetaja Tiiu Haavik), noormeestest osalesid kavas Kaarel Ernits, Teet Rand, Ekke Kaarel Rand, Mihkel Šesterikov, Johannes Rooso, Edward Jõgi 11.b.

Lisaks võitis 8.b klassi neiudude rühm laureaaditiitli põhikoolide tantsukavade seas ning 10.c neiud tantsukavade laureaaditiitli gümnaasiumi vanusegrupis. 11.a II rühm saavutas tunnustusauhinna tantsukavaga
"Rahvuslik trio"

Tänan kõiki väga meeleoluka esinemise eest konkursil. Te olite parimad.

Tiiu Haavik, ürituse peakorraldaja

AVALDA ARVAMUST

Hei, noor!

Kas Sa tead, et Sul on ÕIGUS AVALDADA OMA ARVAMUST kõigis Sind puudutavates küsimustes?
Lapse õigustega tegelevad organisatsioonid ja institutsioonid usuvad, et see on väga tähtis õigus. Me tahame teada saada, kas Eesti lapsed ja noored on TEADLIKUD, et neil on võimalus AVALDADA OMA ARVAMUST ja OSALEDA kõikides nende elu puudutavates protsessides.

Oleme Sulle väga tänulikud, kui vastad osaluse küsimustikule, mis on ANONÜÜMNE ning mis võtab Sinult maksimaalselt 10 minutit aega!

Elektroonilisele küsimustikule saab vastata eesti keeles siin
http://www.connect.ee/uuring/333721188/1/ 
või vene keeles siin
http://www.connect.ee/uuring/333876989/0/ .

Küsimustiku tulemused AITAVAD MUUTA Eesti olukorda paremaks nii, et LASTE JA NOORTE ARVAMUS MUUTUKS KUULDAVAKS ja et nad saaksid ROHKEM OSALEDA nende elu puudutavates küsimustes.

Suveks valmib ka RAPORT, millega saad tutvuda MTÜ Lastekaitse Liidu ning Sotsiaalministeeriumi kodulehel.

Lisainfo ning küsimuste korral palume Sul kirjutada See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Räägi sellest ka sõbrale, las tema ütleb ka oma arvamuse!

Oleme Sinu vastuste eest väga tänulikud!MTÜ Lastekaitse Liit,
Kiira Gornischeff

 
Bänner


Bänner