7B klassi küsitluse huvitavamad tulemused

Enne kui me üldse hakkasime inimõiguste hartat uurima, küsisime teistelt inimestelt, mida nemad inimõigustest teavad. Küsisime lasteaialastelt, põhikooli õpilastelt, täiskasvanutelt ja uurisime ka internetist. Saime järgmised vastused.

Lasteaialaste vastused

Paula, 6- aastane: Inimesel on õigused. Inimesel on õigus saada selleks, kelleks tahab. Inimesel on õigus olla tubli. Inimesel on õigus saada 10- aastaseks. Inimesel on õigus osta endale riideid ja süüa.

Kärt 6-aastane: Inimesel on õigus joonistada, vennaga mürada, magada.

Elise, 6-aastane: Õigus süüa ja süüa teha, mängida omaette. Kui teed pahandust, siis võivad emmed ja issid riielda. Õigus värvida värviraamatut, õigus saada emaks.

Taavet, 6-aastane: Õigus joonistada ja jänkudele süüa anda.

Renar, 5-aastane: Õigus toitu osta, olla vend.

Anete, 4-aastane: Inimesel peab olema laud, kapp, voodi. Peab saama süüa ja peab kodu olema, kus magada. Ja liivakast ka.

Kevin, 5-aastane: Ma ei tea, ma lähen küsin teiste käest.

Põhikooliõpilaste vastused

Eva-Maria, 15 aastane: Kirja pandud õigused, mida mult on õigus võtta, kui ma seadusi rikun.

Maria, 13 aastane: Kuidas vanem ees, nõnda noorem järgi.

9. klassi poiss: Igal inimesel on oma teatud õigused. On õigus haridusele, vabadusele ja perekonnale. Ei ole õigus orjasid pidada. Surmanuhtlus ei ole lubatud.

8. klassi poiss: Inimõigused on iga inimese sünnipärased õigused, mis ei sõltu tema rahvast, soost ega usust.

Täiskasvanute vastused

SÜG-i nõudepesija: Sõnavabadus, õigus kaasa rääkida otsuseks riigiasjades.

Taimi, 62 aastane: Õigus elada, töötada ja elust rõõmu tunda.

Arvuti abil saime teada, et:
  1. Inimõigused on suhteliselt uus asi, mis kuulutati välja Prantsusmaal.
  2. Tänapäeva üks hullemaid riik inimõiguste poolest on Põhja- Korea, aga Eestis on olukord korras.
  3. Vaesemates riikides, näiteks Indias pole kõigil võimalust ühtsetele õigustele.