SÜG-Press

5. september 2005

Number 100

Sel nädalal, 5.-11.09

T, 06.09  9.00      Sihtasutuse juhatuse koosolek
K, 07.09  14.00    Direktsiooni koosolek
                15.30    Metoodikanõukogu laiendatud koosole

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

T, 06.09  T. Lest, D. Õun   Jukude laagrist
K, 07.09  M. Oopkaup     Töölaager Prantsusmaal
N, 08.09  Direktsiooni info Hindamisjuhendist
R, 09.09  L. Liivamägi     Kooli aasta eesmärgid
E, 12.09  A. Haandi         Remondist

Juhtkond tänab

Virge Treielit õpilaste väga hea ettevalmistamise eest suvisteks kergejõustikuvõistlusteks
Aime Metsmaad ja tema abilisi ning algklassi-õpetajaid spordipäeva kena korraldamise eest

Hääd uut aastat!

Taas on käes 1. september – kellele elu esimene koolipäev, kellele üks paljudest, kellele viimane siin koolis. SÜGi pere on taas koos – vahetagem siis suvemuljeid ja uurigem, kuidas me ise muutunud oleme. Meie kõigi ühine kodu, koolimaja, on küll palju muutunud: tal on uhiuued torud ja radiaatorid; tal on väga palju uut elektrit; 3. ja 4. korrusel on uued aknad, uued koridorid ja uued klassiruumid; ka trepikojad on uued ja uus on minispordiväljak õues.

Üht-teist on veelgi. Paari kuu jooksul saame suure hulga uut mööblit, seni katsume uut hoides ka vana säilitada – ei lõhu, ei lammuta, ei lohista. Aasta tuleb huvitav, sest ka remondid jätkuvad: kaminasaalist saab tore õppeklass, raamatukogu muutub kahekorruseliseks, uued aknad ja uue näo saavad 1. ja 2. korrus. Järgmine kooliaasta algab kooli uue  välisuue staadioni, uue aia, uue valgustuse ja muu uuega. Küllap tekib nende kiirete muutuste käigus ka probleeme, katsume nendega siis ühiselt toime tulla. Ja mis kõige olulisem – hoidkem seda, mis meile tehakse, sest järgmine remont ei tule enne aastat 2025.

Jaanipäeva paiku tähistasime oma kooli 140. sünnipäeva: valmis ajalooraamatu järg, oli suur vilistlaste kokkutulek. 12B õpilane Mariliis Mehik osales Türgis rahvusvaheliste keskkonna-uuringute olümpiaadil ja värske lõpetanu Liisi Leis Hiinas rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil. 1. septembri aktusel õnnitlesime oma põhikooli-tüdrukuid Baltimaade parima koolivõistkonna tiitli eest kergejõustikus ja TV 10 olümpiastardi teise koha omanikke. Suvi andis meile ka nüüd päris oma Euroopa meistri: 11a klassi õpilane Kaarel Kruusmägi on meie mandri parim noor purjetaja. Augusti lõpus oli meil tore õppepäev Raul Rebasega, toimusid ainekomisjonide koosolekud, õppenõukogu, juhtkonna koosolek, maakondlikud õpetajate koosolekud, suve ärasaatmine lossis Tõnis Kipperi etendusega “Lõvi talvel” ja muidugi eriti vahva uute kümnendike laager Võhmal. Aga kõige rohkem me kolisime ja sättisime. Ja veel, kui kooli eelmise aasta põhieesmärk oli võlglasteta aasta ja võlglasi jäi tõesti vähemaks, siis selle aasta eesmärk on VÕLGLASTETA JA PUUDUJATETA AASTA.

Kallid õpilased ja õpetajad ja kõik meie omad ja meie sõbrad! Kena algavat aastat! Uues majas uutmoodi, kahed kolmedeks, kolmed neljadeks, neljad viiteks!

Direktor Viljar Aro

 

Lp algklasside lapsevanemad!

Koolivormi lisatellimine kestab 7.-16. septembrini kooli kantseleijuhataja juures.
*****
12. septembril alustab tööd algklasside pikapäevarühm. Avalduse rühma astumiseks saab klassijuhataja käest ja registreerimine toimub 9. septembrini.
*****
Pikapäevarühma töö toimub
igal õppepäeval kell 14-16.00.
*****
Söögiaeg on kell 14.00 ja toidukord maksab 6 krooni. Raha makstakse kogu kuuks ette sekretärile.

Irena Sink

Õpetaja Kersti Randmaa ootab prantsuse keele huvilisi 7. septembril(ruumis 308)
kell 15.45 - algajaid,
kell 16.15  -  2. ja 3. aasta õppijaid

KREEDO (gümnasistide noortekoor) alustab tööd kolmapäeval, 14. sept. kell 19.30 aulas.
PROOVID endistel aegadel:
E ja K kell 19.30- 20.30
KATSED UUTELE LAULJATELE (10., 11. kl) toimuvad aulas kolmap., 7. septembril
kell 19.30 noormeestele, 20.00 tütarlastele.
ENDISTE lauljate ülekuulamine ja koori valimine toimub neljapäeval, 8. septembril
kell 12.45, 13.45, 14.45 aulas.
NB! Nn konkursikoori lauljad on automaatselt uue Kreedo liikmed!!!
*****
TÜTARLASTE KOOR  (5.-9. kl) alustab ilmselt 15. septembril kell 8.10. Jälgige reklaami!
Mari Ausmees

HEI, KOOLITEATRIHUVILINE!

Põhikooli näitering KREPUTLASED ja gümnaasiumi luuleteater KREVERA võtavad vastu uusi liikmeid. Huvilistel võtta hiljemalt 12. septembriks ühendust Rita Ilvesega (ruum 411).

NB! Kergejõustikuhuvilised!

Kergejõustikutreeningud algavad kolmapäeval,
7. septembril Kuressaare linnastaadionil
kell 15.30 – 5.-7. klassile
kell 17.00 – 8.-12. klassile
Olge kohal, lepime kokku järgmised ajad!
Virge Treiel

Õpilasesindus annab teada

15. septembril on koolis valimised õpilasesinduse vabadele kohtadele. Kõik 7.-12. klassi õpilased, kes soovivad kandideerida, palun võtta ühendust Triino Lestaga (kab. 118) hiljemalt 9. septembriks. Ootame asjalikke noori inimesi oma ridadesse!

Logopeedi tööst koolis

Head lapsevanemad ja õpetajad! Alates sellest sügisest töötan koolis logopeedina. Ootan enda juurde tundidesse ja aitan lapsi, kellel on raskusi emakeelega: kes ei saa hakkama grammatika ja õigekirjaga, kirjutamisel ja lugemisel on palju vigu ning laps ei saa loetust õigesti aru.
Kui laps tunnetab koolis pidevat ebaedu, tekib hirm, ebakindlus, närvilisus. Koolirõõmu asemel tuleb koolihirm, süveneb trots ja tekivad pinged. Tahame aidata meil kõigil töörõõmu alal hoida ning selleks moodustame septembrikuu jooksul eelkõige algklassides kõneravirühmad ja koostame vastava tunniplaani. Viime läbi etteütluse, mille alusel selgitame välja abivajavad lapsed. Logopeedi juures on võimalik käia 2-3 korda nädalas, millest 1 tund on emakeele tunni ajal. Selles tunnis tehakse logopeediga kõike, mida teised lapsed klassis. Teistes  kõneravi tundides harjutame kirjutamist ja lugemist.
Püüame töö planeerimisel võimalikult palju arvestada lapse vajadustega, ta on tähelepanu keskpunktis ning see annab talle omakorda kindlustunde. Olen märganud, et lapsed tulevad logopeedi juurde tundidesse suure rõõmuga. Hindeid meie tunnis küll ei panda, kuid kuna eduelamused on üldjuhul väga suured, siis soovivad lapsed tihti oma töö eest siiski ka logopeedilt hinnet. Meie tundides on lapsed olnud väga rahulikud, rõõmsameelsed, kuid samas teinud väga pingelist tööd, sest rühmad on väikesed ja igaüks on lausa peo peal. Kõige suuremaks tunnustuseks oma tööle pean seda, kui lapsed koolis vahetunni ajal mängisid logopeedi. Soovin ilusat sügist ja palju koolirõõmu!
Marit Roos, logopeed


Meeldejääv päev Läänemaal

Saaremaa Ühisgümnaasiumi eesti keele ja ajaloo õpetajatel on traditsiooniks saanud veeta üks ilus augustikuu tööpäev väljaspool kooliseinu, et tutvuda mõne Eestimaa huvitava paigaga. Tänavu oli selleks päevaks kolmapäev, 24. august, ning kohaks Haapsalu ja Läänemaa.

Haapsalus alustasime oma päeva linnaekskursiooniga kohaliku giidi juhtimisel. Kõigepealt jalutasime keskaegses linnusehoovis ja imetlesime 13. sajandist pärinevat Toomkirikut. See on tuntud kui Valge Daami residents. Kuulsat Valget Daami võib näha igal aastal mõnel üksikul täiskuuööl augustis ilmumas ühele kindlale kirikuaknale. Daamiga käib kaasas legend õnnetu lõpuga armastusloost: 13. sajandil, kui kirikut alles ehitati, armusid kaks noort inimest. Tütarlaps ja noormees kohtusid salaja linna taga metsas, kuna noormees oli kiriklikus ametis, nii et armusuhted polnud lubatud. Et sagedamini oma armastatut kohata, otsustas ilusa lauluhäälega tütarlaps end poisiks riietada ja temast sai kooripoiss. Paraku tüdruku kuritegu avastati ja karistuseks müüriti ta elavana kiriku seina. Sellest ajast peale ilmutab õnnetu tüdruk end kirikuaknal.

Haapsallased on legendi elavdanud heliefektidega: kui läheneda Valge Daami aknale, hakkab kostma ebamaine kaeblik laul. Teisal ehmatab pahaaimamatut kirikumüürile lähenejat ootamatu ketikõlin ja kabjaplagin (mis öövaikuses läbi linnusehoovi kodu poole astuja sammu vist kiirendab …).

Linnuseõu ja keskaeg seljataga, viis buss meid läbi kitsaste puumajadega ääristatud tänavate mere äärde, kus keset promenaadina tuntud jalutusrada troonis uuele elule äratatud Kuursaal. See Haapsalu elanike ja külastajate seas populaarne ajaveetmispaik pakub võimalust nii söömaaegu kui kontserte nautida, taustaks aknast sillerdav meri ja hoone ümber istutatud roosiaed. Promenaadil asub ka Tšaikovski laulev pink. Haapsalu on ju tuntud kuurordina, kuhu juba 19. sajandi keskpaigast alates tulid tervistavat muda ja mereõhku nautima Peterburi kõrgseltskonna liikmed eesotsas tsaariperega. Ka ühe tuntuma vene helilooja Pjotr Tšaikovski jaoks oli Haapsalu armastatud puhkuselinn, siin kirjutas ta oma

6. sümfoonia, milles kasutas eesti rahvalaulu “Kallis Mari”. Tšaikovski pink asub paigas, kus heliloojale meeldis päikeseloojangut imetleda.

Enne Haapsalust lahkumist otsustasime oma silma rõõmustada kunstnik Evald Okase maalinäitusega. Kõrges eas vanameister jätkab siiani aktiivset loometööd.

Linnast välja sõites põikasime läbi endiselt Nõukogude sõjaväe lennuväljalt, mille äärde jäävad romantilised Ungru lossi varemed (ka selle paigaga on seotud kurva lõpuga armastuslugu!). Edasi viis tee meid Taebla suunas kunstnik Ants Laikmaa majamuuseumi, mis avaldas lisaks kunstniku töödele muljet omapärase sisearhitektuuri ja muuseumitädide vaimustatud jutuga.
Noarootsi poolsaarele jõudes üritasime piiluda üle presidendi suveresidentsi piirava aia Paslepas, kuid presidenti meile ei näidatud. Küll aga võeti meid avasüli vastu Saare (Lyckholmi) mõisa muuseumis, mis oma eelmises elus hobusetallina teenis.

Õhtul koduteel olles õnnestus meie reisiseltskonnal lähemalt tutvust teha veel ühe mõisaga, nimelt oli Suure-Lähtru mõisaproua isiklikult nõus meile näitama, millise suure töö tema ja ta perekond viimase 10 aasta jooksul ära on teinud, et mõisa ellu äratada. Häärberis korraldatakse kontserte (mõisaproua ise on diplomeeritud ooperilaulja) ja pidulikke koosviibimisi. Mõisas asub ka väike muuseumituba, mis nagu Saare mõisa muuseumgi, sisaldab peamiselt tsaariajast pärit esemeid (tööriistu, majapidamisriistu, nõusid jm). Haruldusena ripuvad seinal kaks 1938. a Moskvas trükitud maailmakaarti, millest ühel juba Eesti (koos Soome, Läti ja Leeduga) Nõukogude Liidu huvipiirkonnaks oli märgitud – piir jooksis kaardil enam-vähem samas kohas, nagu ta aasta hiljem Molotov-Ribbentropi paktiga paika pandi.

Saaremaale tagasi jõudsime juba õhtuhämaruses. Ja küllap mõtles igaüks meist pimedas trepikojas ust kobades, et selliseid tööpäevi – sooje, päikeselisi ja täis avastamisrõõmu – võiks rohkemgi olla. Teil ka.

Eesti keele ja ajaloo ainekomisjoni nimel
Merje Oopkaup

Kooliteatrite suvetegemisi

Krevera liige Hendrik Kuusk võttis juulis osa rahvusvahelisest kooliteatrite projektist Soomes, kus keskenduti Shakespeare’i loomingu lavastamisele. Iirimaal toimus juuli lõpus rahvusvaheline kooliteatrite kohtumine. Eesti delegatsiooni koosseisu kuulus Artur Rihvk Kreputlastest.                 
Rita Ilves

Kutse

Ootan kõiki oma vanu sõpru sünnipäevale. Kohtume teisipäeval, 6. septembril
kell 16.00 kabinetis 218.
Robi

Algklasside spordipäev

2. septembril:

1. KLASS
30 m jooks - tüdrukud    30 m jooks - poisid
1. Sandra Aulik -1a (6,2)       1. Kris Tänav - 1b (6,0)
2. Darja Peljuh - 1a (6,3)       2. Kevin Pihlas - 1a (6,1)
3. Maigret Mõru -1a (6,4)      3. Aleks Lesk - 1b (6,5)

Kaugushüpe

1. Ann-Marie Pränni - 1b (2.66) 1. Kris Tänav - 1b (3.24)
2. Maigret Mõru -1a (2.51)    2. Aleks Lesk - 1b (2.67)
3. Darja Peljuh -1a ( 2.45)     3. Kirill Peljuh -1a (2.67)

Pallivise

1. Kaili Põder - 1a (12,6m)    1. Madis Lember - 1b (24,5m)
2. Reet Koppel - 1a (12,1m)  2. Kevin Pihlas - 1a (18m)
3. Helina Koppel - 1b (12,0m) 3. Aleks Lesk - 1b (17,5m)

2. KLASS - 30m jooks
1. Eva Haavel-2a (6,0)            1. Johannes Rooso-2b (5,7)
2. Brenda Parbus-2a (6,1)      2. Hans-Olavi Vaher-2a (5,8)
3. Monika Mander-2a (6,4)   3. Indro Kottise-2b (6,3)

Kaugushüpe

1.A. M. Lember-2b (2.93)      1.H.-O. Vaher - 2a (3.19)
2. Kristin Tisler - 2b (2.70)   2. Alexander Sannik - 2a (3.12)
3. Victoria Käesel - 2a (2.65) 3. Johannes Rooso - 2b (3.07)

Pallivise

1. Meril Kallasmaa-2a (15,6m) 1. Alexander Sannik-2a (23m)
2. Maarja-Liis Milter-2b (15,3m) 2. Jan Erik Soodla-2b (21m)
3. Kristin Aksalu - 2b (15m)          3. Taavi Sink - 2b (20,5m)

3. KLASS - 60m jooks
1. Karmen Armus-3a (10,4)   P 1. Martin Janson-3a (10,0)
2. Kreta Rand-3b (10,5)         2. Janos Aedmäe-3b (10,1)
3. Maria Aarnis-3b ( 11,1)     3. Andro Ool-3a (10,4)

Kaugushüpe

1. Maria Aarnis-3b (3.14)      1. Martin Janson-3a (3.50)
2. Pia-Lotta Toom-3b (3.06)   2. Kerdo Jakunin-3b (3.47)
3. Karmen Armus-3a (3.03)   3. Janos Aedmäe-3b (3.30)

Pallivise

1. Kaisa Kaar-3b (25,5m)       1. Ivar Indrek Himmist-3b (39m)
2. Kreta Rand-3b (22,7m)      2. Janos Aedmäe-3b (37m)
3. Maria Aarnis-3b (22,2)      3. Jürgen Liiv-3b (32,5m)

4. KLASS - 60m jooks
1. Mari-Liis Noor-4b (10,0) P 1.-2. Taavi Aeg-4a (10,1)
2. Pille-Riin Lember-4b (10,1)         Markus Mägi-4b (10,1)
3. Merilyn Tohv-4a (10,7)     3. Kert Kilumets-4a (10,3)

Kaugushüpe

1. Marilyn Tohv-4a (3.50)     1. Taavi Aeg-4a (3.67)
2. Mari-Liis Noor-4b (3.43) 2. Kevin Grass-4b (3.66)
3. Liisa End-4b ( 3.12)           3. Markus Mägi-4b (3.55)

Pallivise

1. Mari-Liis Noor-4b (29m)  1. Taavi Aeg-4a (40,5m)
2.-3. Merilyn Tohv-4a (26m)2.-3. Alar Truu-4b (40m)
Tene Tiitma - 4b (26m)            Theodor Kaljo - 4a (40m)

Kergejõustik suvel

9. juunil esindas C-vanuseklassi tüdrukute võistkond Eesti koole Eesti-Läti-Leedu parimate jõuproovil Lätis Zilupes. Meie võistkond võitis. Võistkonda kuulusid Linda Treiel (individuaalselt I koht, tulemused 60 m 8,5; pall 62.45; kaugus 4.85; 500 m 1.25,6); Helena Vokk (individuaalselt 4. koht), Annemarie Randla, Teele Treiel, Kristi Aedma, Eliise Hoogand.

14-16. juunil toimus Rakveres TV 10 olümpiastarti finaalvõistlus. Saavutasime II koha. Individuaalsed tulemused:
Linda Treiel II koht (60 m 8,91; 60 m tõkkejooks 10,25; 600 m 1.50,55; kõrgus 1.56; kaugus 4.92; kuul 10.83; ketas 34.95; pall 63.29);
Helena Vokk 8. koht (8,63; 10.07; 1.53,50; 1.35; 4.43; 9.48; 28.70; 53,57);
Teele Treiel 17. koht (8,99; 10.76; 1.46,91; 1.53; 3.86; 7.68; 21.77; 43.56);
Priit Järveots 25. koht (8,33; 9,87; 3.13,01; 1.44; 4.40; 9.66; 24.29; 47.50; teivas 2.43);
Tauri Arnus 38. koht (9,04; 11,70; 3.46,96; 1.32; 3.89; 7.11; 23.17; 56.22; 2.03);
Indrek Kabel nooremas vanuseklassis 10. koht (9,04; 10,29; 3.34,09; 1.20; 4.31; 7.73; 26.46; 52.37; 1.83);
Kert Siiner 20. koht (8,83; 10,55; 3.44,86; 1.17; 4.02; 8.18; 18.98; 39.38; 1.63);
Eliise Hoogand 14. koht (8,97; 10,33; 1.17; 4.14; 1.58,06; 35.93);
Maarja Merisalu 18. koht (9,16; 10,72; 2.08,24; 1.17; 3.80; 34.98). *****
28.-29. juunil toimusid Rakveres Eesti A ja B klassi kergejõustiku meistrivõistlused:

A-klass

Herkki Leemet (11c) kõrgushüpe I koht (1.89); kaugushüpe 24. koht (5.88)

B-klass

Sander Sooäär (9a) 110 m tj I koht (15,35); 300 m II koht (38,4); kaugush. 4. koht (6.07)
Linda Treiel (8b) kettaheide I koht (34.40); odavise I koht (41.50); kõrgushüpe 4. (1.53)
Kadri Pulk (8b) kuulitõuge III koht (10.80); odavise 9. (32.58); 100 m 19. koht (13,79)
Helena Vokk (8a) 200 m tj 9. koht (33,90); 100 m tj 11. koht (16,58); kaugush. 26. (4.50)

*****

27.-28. augustil toimusid Rakveres B-klassi meistrivõistlused mitmevõistluses:
Linda Treiel II koht – 4329 punkti (100 m tj 16,92; kõrgus 1.58; kuul 11.84; 200 m 28,37; kaugus 4.72; oda 41.96; 800 m 2.40,71);
Kadri Pulk 11. koht – 3472 punkti (16,67; 1.40; 10.07; 29,51; 4.39; 27.15; 2.51,21).

Virge Treiel