SÜG-Press

18.oktoober 2004

Number 72

Sel nädalal, 18.-24.oktoober

E, 18.10 10.45 klassivanemate koosolekud
K, 20.10 14.00 direktsiooni koosolek
                 10.45 aritmeetika konkurss 7.-12. kl
                 16.00 I veerandi hindamine on lõpetatud
N, 21.10 10.45 aritmeetika konkurss 4.-6. kl
                 16.00 õppenõukogu
                 19.00 lustiline veerandilõpp Kreputlastega
R, 22.10             toimuvad kõik tunniplaanis ettenähtud tunnid, õpinguraamatute kätteandmine                             klassijuhataja poolt määratud ajal
                 10.00 1.-2. kl veerandilõpuüritus aulas
                 11.00 3.-4. kl veerandilõpuüritus aulas
                 15.00 10.-12. kl väljasõit aktiivilaagrisse
L, 23.10              5.-9. kl väljasõit aktiivilaagrisse
                             õppepäev maakonna kehalise kasvatuse õpetajatele
                             täiskasvanute koolitus taastusraviarstilt Kaja Hermlinilt
P, 24.10              aktiivilaager
-----------------------------------------------------------------
E, 25.10              SÜG-i ja KG õpetajate konverents Mändjalas "Läbivad teemad õppekavas"
T-K, 26.-27.10  õpetajate koolituspäevad

Juhtkond tänab

Ruta Kelti ja 2b klassi õpilasi väga toreda uurimistööde näituse eest
Koguduse noortetöö tegijat Tiina Oolu meie õpilastele väga sisuka tunni läbiviimise eest

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

T, 19.10 E. Tasa               Suvised kontserdielamused
K, 20.10 A. Matsak           E-postist
N, 21.10                             Direktsiooni info
E, 01.11 R. Ilves               Mõtteid tarkadelt naistelt
T, 02.11 E. Pulk/M. Pere Kohtumisest Austria suursaadikuga

NB! Tasuta koolipiimast

Alustasime oktoobrikuust seoses uue koolipiimatoetuste süsteemi rakendamisega tasuta piima, hapupiima ja maitsestamata jogurti pakkumist kõigile I-XII klassi õpilastele. Toetuse maksja - Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) kehtestas korra, mille kohaselt tuleb toodete eest tasuda koolipiimatoetuse taotlejal endal (s. t SÜG Sihtasutusel) ja toetust makstakse kulude alusel tagantjärele. Tänaseks on selge, et esimene toetusraha jõuab SÜG Sihtasutuseni eeldatavalt alles aprillis või mais 2005 ja seetõttu peaks SÜG Sihtasutus krediteerima piimatoodete ostmist praktiliselt kogu kooliaasta jooksul. Selleks puuduvad rahalised võimalused.

Piima pakkumist jätkame ka edaspidi, aga muudetud süsteemi järgi. Tellida saab ainult piima ja kõigepealt maksab selle kinni toote tellija, s. t. õpilase pere. Hind on 1 kroon ja 40 senti. Juhul kui toetusraha on saadud PRIA-lt (aprillis või mais), makstakse tellijatele ehk õpilaste peredele tagasi 1,324 krooni iga klaasitäie tellitud piima eest, sest selline on PRIALT saadava toetuse määr. Vahe ehk 0,076 senti piimaklaasi eest jääb pere maksta.

NB! Palume oktoobris joodud piima eest tasuda klassi toiduraha korjajale esitatava nimekirja alusel.

Palume vabandust tekitatud segaduste pärast ja probleemide tekkimisel palume pöörduda finantsjuhi Marika Pärteli poole tel 452 4432.
      Aado Haandi, Stella Hommik

LASTEVANEMATE KOOL

Kolmapäeval, 10. novembril kell 19.00-20.30
Kooli arst Viigi Viil kõneleb vanematele teemal "Tervise kolmnurk" (biokeemilised protsessid, psüühika, energeetika). NB! Viigi Viililt tuleb pikem loengute sari, see on sissejuhatus vastavasse teemasse.

Neljapäeval, 11. novembril 19.00-20.30
Indrek Tustit kõneleb toitumisest, spordist, õppimisest.

Kolmapäeval, 17. novembril
Etendus " Karupoeg Puhh" peredele. Pilet 15 krooni.

ALGKLASSIDES

EELTEADE - esmaspäeval, 1. novembril on meie algklasside õpetajad Tallinna Vanalinna koolis külas. Sellega seoses algklassidel tundidevaba päev. Õpilastele on antud koduseks tööks eri ülesanded.
NB! Sellel päeval ei toimu loomulikult ka pikapäevarühma.
*****
1.-4. kl õpilaste plokkflöödiring ootab uusi ja vanu mängijaid neljapäeval, 21. oktoobril kell 13.00 klassis 210. Kaasa võtta oma plokkflööt.
Õpetaja Riina
*****
2B klass käis tutvumas Laurentiuse kirikuga. Kunstitunnis valmisid neil kunstnik Urmo Rausi vitraa˛idest saadud innustuse ajenditel väga kaunid vitraa˛id. Laste tööd viisime tänutäheks kogudusele kirikusse näitusele.
*****
Õpetajad tänavad väga asjalikke 3b klassi lapsi - Robi-Jürgen Algo, Liisa End, Kevin Grass, Merit Käsk, Maarja Maripuu, Mirell Mägi, Gerda Nelis - hea abi eest lasteaialastele arvuti õpetamisel.
     Sirje Ess

GÜMNAASIUMI MÄLUMÄNG

Neljapäeval, 14.10 algas taas juba pikka aega meie kooli traditsiooniks olnud mälumäng. Sel õppeaastal on aga loobutud tavapärastest teemadest, mida 4 voorus on käsitletud. I poolaastal saavad teineteisega vägikaigast vedada gümnaasiumi õpilased. I vooru teemaks oli KESKKOND. Ning tulemused jagunesid järgmiselt:

I koht - 11b (16 p) V-VI koht - 10a, 12b (11 p)
II koht - 10c (13 p) VII-VIII koht - 11a, 11c (10 p)
III-IV koht - 10b, 12a (12 p)

Aitäh kõigile osavõtjatele ja suurimad tänud Kristale ja Karinile õpilasesindusest, kes viisid mälumängu edukalt läbi. Kohtumiseni II voorus (11.11), kus teemaks on maailm.
     Triino

Õpilasesindus annab teada

Õpilasesinduse 12. oktoobri koosolekul otsustati:
1. Gümnaasiumi mälumängu 1. vooru viivad läbi Mikk Saarela ja Karin Õun.
2. Põhikooli rekordite püstitamist viivad läbi Triino Lest, Kätlin Vesiaid, Laura Tilk, Kaisa Kopliste,     Maret Ansperi, Reet Sillavee.
3. Määrati kindlaks laupäeval, 13.11 kell 10-16.00 toimuva noorte infomessi Tulevikukompass boksi     kujundus, lavalised etteasted ja SÜG-I esindajad boksis.
4. Õpilasesinduse ühispildi tegemine toimub 2.11.

Järgmine koosolek toimub 2.11. kell 18.00 ruumis 019.
     Liis Suluste

Aritmeetikakonkursist

Aritmeetikavõistlusel (7.-12. klassidele) on läbi 3 vooru ja ees on ootamas viimane voor. Tuletan meelde, et halvima vooru punktid lahutatakse maha ehk ühel voorul mitteosalenutel on siiski võimalus võita. Kolmanda vooru parim oli Margit Ool (10c) - 37 p, järgnesid Lauri Allmere (9b) ja Brit Pavelson (12c) - 35 p. Kokkuvõttes on esikuuik järgmine - Lauri Allmere (9b), Erki Metsanurk (12c), Marili Pärtel (10a), Liisa Mägi (12c), Liis Suluste (11b), Andra Mesila (11c). Klasside arvestuses juhivad 12c, 10a ja 9b. Viimane voor toimub kolmapäeval, 20. oktoobril kell 10.45 aulas.
     Viljar Aro

Külas oli Austria suursaadik

Kolmapäeval, 13. oktoobril külastas meie kooli Austria suursaadik härra Jakub Forst-Battaglia. Austria suursaadikuks Eestis on ta kolmandat aastat. Kõigepealt kohtus ta meie kooli direktori ja saksa keele õpetajatega. Räägiti koolist ja õpilastest. Suursaadik avaldas soovi külastada ka üht saksa keele tundi.
11a klassi mõlemad keelegrupid pandi kokku ja juba kodus tuli mõelda küsimustele, mida härra Forst-Battagliale esitada. Kuna suursaadik oli jutukas, möödus tund kiiresti. Julgemad jõudsid ka küsimusi esitada. Räägiti Austriast, selle ajaloost, inimestest, suursaadiku tööst ja isegi muusikast ning kirjandusest. Kuigi suursaadik rääkis kiiresti ja kasutas Austria saksa keelt (mis erineb sellest, mida meie õpetame), loodame, et õpilased said enamikust jutust aru ja kuulasid puhast saksa keele hääldust. Härra Forst-Battaglia rõõmustas sõbralike õpilaste ja hea saksa keele oskuse üle.
     Saksa keele õpetajad

Ainesektsiooni väljasõit

7. oktoobril käis eesti keele ja ajaloo ainesektsiooni väljasõidul Kaali. Meie seitsmeliikmeline seltskond külastas esmalt Kõljala mõisa. Kaali põhikooli emakeeleõpetaja Aime Nuut tutvustas selle mõisa väga huvitavat ja kaugeleulatuvat ajalugu, põimides oma jutu sisse ka intrigeerivaid fakte nende inimeste kohta, kes on läbi aegade Kõljala mõisaga seotud olnud. Praegu alustab see nõukogude aja lõpul laokile jäänud mõis täiesti uut elu, sest möödunud aasta kevadel vahetus hoone omanik ning võisime olla tunnistajaks millelegi meeletult suurele - soomlannast mõisaproua Susanna Blumenthali sihiks on Kõljala mõis täielikult taastada. Tohutult suur töö on seal juba tehtud, kuid sama palju on veel ees.
Mõisast suundusime Kaali kooli, mis näeb käesoleva kooliaasta algusest väga kaunis ja esinduslik välja. Majas on tehtud remont ning koolil on nüüd täiesti uus võimla. Mitmetest klassiruumidest avanes imeilus vaade, mistõttu võiks tekkida küsimus, miks peaksid õpilased klassi ees seisvat õpetajat jälgima, kui aknast näeb saja miljoni vaadet.
Väljasõit oli huvitav ja õpetlik ning täname väga Kaali kooli õpetajaid meeldiva vastuvõtu eest.
     Ainesektsiooni nimel Reet Igav

"Teen käsitööd ja lähen massaazi …"
Aga mida teed Sina sügisvaheajal?!?

Õigemini, mida teeme meie, SÜG-i õpilased, peagi algaval koolivabal nädalal. Jagasime (meediaklubiga) laiali väikesed küsitluslehed, kus palusime õpilastel kirjutada, kuidas nad oma vabu päevi sisustavad. Juba enne küsitlust olime üsna kindlad, et kõige populaarsemaks osutub magamine. Ja nii see läkski … Muidugi tuleb ennast nüüd välja puhata, kui mõnel õhtul sai liiga hilja kontrolltöö pärast ülal istutud.

Vaheaeg ei möödu ka ilma pidutsemiseta. Paljud lähevad sünnipäevadele, käivad väljas ja istuvad niisama sõpradega lõbusas seltskonnas. Üllatavalt paljud veedavad aega ka kohustusliku kirjanduse seltsis. See on muidugi märk sellest, et kooliasju ei unustata. Suuremateks kaaslasteks on ka arvuti ja televiisor. Pikkadel õhtutel lahutatakse meelt msn'is, leheküljel www.rate.ee ja vaadatakse filme.

Vähem "punkte" said, kuid siiski olulisel kohal olid treeningud (tenniselaagrid, ujumisvõistlused, tantsuproovid jne). Jõu-, bowlingu ja piljardisaalidki saavad suurema kasumi. Paljud sõidavad maale vaatama, mida head teevad vanaema ja vanaisa, paljud hingavad värsket õhku ja mängivad lehesõda. Tahes tahtmata viskab Kuressaare tuttav miljöö üle ja minnakse uudistama Eesti teistesse linnadessegi. Nooremad õpilased (vanuses 13-14) märkisid ka ära, et kindlasti tuleks minna šoppama - garderoob vajab sügis/talve moehitte. Kindel on see, et Kuressaaregi ei jää tühjaks - linna tänavad täituvad pimeda saabudes noortega. Nii mõnedki gümnasistid kasutavad vaba aega autokooli eksamite sooritamiseks.

Üldiselt on õpilastel puhkuseaeg keskmise sisutihedusega: on vabu päevi, kus saab niisama voodis logeleda ja muusikat kuulata, ning päevi, mil käed-jalad tegevust täis. Loodetavasti jätkub juttu vaheaja muljetest ka neile, kes praegu vastasid küsitluses, et ei tea kohe üldse, mis peale hakkavad. Novembris peavad kooli jõudma ka need, kellele juba praegu tundub, et ei jõua, ei jõua kohe üldse selle nädalaga kõike plaanitut ära teha.

ILUSAT VAHEAEGA TEILE KÕIGILE MEEDIAKLUBI SÕBRALIKU KOLLEKTIIVI POOLT!!! E.D.E

SÜGISVAHEAEG LINNALAAGRIS CITYKAS

Ka sellel sügisel on 7-14-aastastel põhikooli noortel võimalus veeta viis vaheaja päeva linnalaagris. Laager algab esmaspäeval (25.10) ja lõpeb reedel (29.10). Sinna vahele jääb viis meeleolukat ja tegusat päeva, mille jooksul jõuame käia metsas sügisest loodust kaemas, teeme ise teatrit ning vaatame teiste poolt tehtud filmi. Samuti läheme ujuma Rüütli Veekeskusesse ja bowlingut mängima. Laagri lõpupidu toimub kesklinna imeilusas kohvikus.

Laagripäevad, mis algavad hommikul kell 11.00 ja lõpevad orienteeruvalt kell 17.00, sisaldavad lõunasööki. Kuressaare Citykas toimub alates 2003. aasta suvest. Üritust toetavad Kuressaare Linnavalitsus ja kultuuriministeerium.

Osavõtutasu on 125 krooni.
Ole kiire ja pane nimi kirja, sest kohtade arv on piiratud!
Info ja registreerimine tel 5698 5022.
      Kai Saar

Sport

7. okt. toimus Saare maakonna koolinoorte sügis-kross Karujärvel. SÜGi õpilastel läks väga hästi:

T-D klass (500 m)
I Eliise Hoogand, 5b 1.41,0
4. Maarja Merisalu, 5a 1.45,2
5. Tiina Ollema, 5b 1.46,5
P-D klass (1000 m)
III Rimo Timm, 5b 3.37,3
6. Kert Siiner, 4a 3.47,0
T-C klass
I Teele Treiel, 6b 1.30,5
II Linda Treiel, 7b 1.30,9
6. Kersten Vanem, 7a 1.34,9
P-C klass
6. Mihkel Lember, 6b 3.31,0
T-B klass
5. Jaanika Põld, 9b 1.36,0
6. Kadri Pulk, 7b 1.36,6
T-A klass
III Merle Tuuling, 11b 1.36,1
P-A klass
4. Indro Mäe, 9b 3.04,0
6. Karl Valge, 11c 3.10,0
     Aime Metsmaa, Virge Treiel

10A

Meie oleme 10A. Seda on öelnud näiteks paljud õpetajad. Aga seda, et MEIE oleme 10A, on veel liiga vara öelda. Klassi nimi on tõesti see. Ise oleme ME alles "valmimisjärgus", aga MEIE-tunne kasvab iga päevaga. Meid on kokku 38, see tähendab 25 tüdrukut (1 ajutiselt Saksamaal vahetusõpilane), 12 poissi ja üks ning meie jaoks ainus klassijuhataja Diana.

Direktor rääkis psühholoogia tundides, et heas kollektiivis on igaühel oma koht ja ülesanne, üheskoos otsitakse uusi väärtusi. Meie klassis on väga kirev seltskond ja palju erinevate huvide ja oskustega inimesi: jalgpallureid, korvpallureid, lauljaid, kunstnikke, purjetajaid, bridzi mängijaid, prantsuse ja rootsi keele õppijaid, arvutinohikuid, filmiklubis osalejaid, kerge-jõustiklasi, aktiviste, tantsijaid, tennisiste jpt.

Meie tüdrukute lemmiktegevuseks on väga valju ja spetsiifilise häälekõlaga naermine. Poistele meeldib tüdrukuid /autosid vaadata ja tundides nendest asjadest rääkida.

10 A - ja saadki koolis käia!!!

SÜGi V sügisjooksu parimad

TÜDRUKUD

1. klass – 1 km

2. klass – 1 km

3.-4. klass – 1 km

5.-6. klass – 2 km

1. Eva Haavel, 1a

1. Karmen Armus, 2a

1. Eva-Maria Vaher, 4a

1.Teele Treiel, 6b

2. Maarja-Liis Milter, 1b

2. Liisa Allik, 2a

2. Airi Kolomainen, 3b

2. Meeri Lonn, KVK

3. Mairi Kukk, KPK

3. Pia-Lotta Toom, 2b

3. Karmel Pea, 4b

3. Kairi Pärnamägi, 6a

4. S. M. Kuhi, KPK

4. Kerli Koppel

4. Vivian Täht, KVK

4. Liis Kadakas, KVK

5. Brenda Parbus, 1a

5. Josefina-Marii Sink, 2a

5. Eneli Vanem, KVK

5. Nänsi Männik, 6b

6. A-M. Lember, 1b

6. Kaisa Kaar, 2b

6. Mariliis Rettau, 4a

6. Riine Rander, KVK

 

7.-9. klass – 2 km

10.-12. klass – 4 km

 

 

 

 

1. Linda Treiel, 7b

1. Ann Randmäe, 11b

2. Kadri Pulk, 7b

2. Annika Tõnsau, KG

3. Kädy Tänav, KVK

3. Mari Kaljuste, KG

4. Merli Suu, KVK

4. Anu Tilk, 11a

5. Kristi Aedma, 7a

5. Judith Usin, 10a

6. Helerin Koppel, 7b

6. Kaija Kilumets, 10b

 

POISID

1. klass – 1 km

2. klass – 1 km

3.-4. klass – 1 km

5.-6. klass – 2 km

1. Hans-Olavi Vaher, 1a

1. Ivar I. Himmist, 2b

1. Kert Kilumets, 3a

1. Mihkel Lember, 6b

2. Arne Kirs, KPK

2. Janos Aedmäe, KVK

2. Andi Noot, KVK

2. Ott Mägi, KVK

3. Danel Tiirats, KPK

3. Argo Mõik, KVK

3. Dimitri Ivanov, KVK

3. Kimmo Kilumets, KVK

4. Sander Reimal, 1b

4. Silver Sepp, KPK

4. Kert Siiner, 4a

4. Rimo Timm, 5b

5. Alexander Sannik, 1a

5. Imre Aasakivi, KVK

5. Andreas Kütt, KVK

5. Maiko Tänav, KVK

6. Magnus Koel, KPK

6. Lauri Aksalu, KVK

6. Kristo Nau, KVK

6. Oliver Mõru, 6b

 

7.-9. klass – 2 km

10.-12. klass 11,1km

 

 

 

 

1. Indro Mäe, 9b

1. Madis Mikola, 11c

2. Madis Tasa, 9b

2. Kaur Väer, 10a

3. Martin Kiil, 9b

3. Mikk Tasa, 11c

4. Alo Lätt, 9b

4. Kristo Salumaa, 10b

5. Lauri Põrk, 8b

5. Timo Müür, 10a

6. Tõnis Mikola, KPK

6. Eero Müürsalu, 11c