Infoleht

14.aprill 2003

Number 29

Sel nädalal, 14.-20. aprill

E, 14.04 10.45 klassivanemate koosolekud
                16.00 põhikooli õpilasesindus
T, 15.04 16.00 õpetajate mälumäng nr. II
                16.00 gümnaasiumi õpilasesindus
K, 16.04 14.00 direktsiooni koosolek
                 15.00 metoodikanõukogu koosolek
N, 17.04 16.00 põhikooli mälumängu II voor
Sisekontroll: kooli põhieesmärkide täitmine eesti keele, kirjanduse ja ajaloo õpetamisel

PEDAGOOGILISED KÕNELUSED

T, 15.04 V. Aro            Arengukavast
K, 16.04 I. Vahter        Maanädalast
N, 17.04 I. Sink           Pühademeeleolus
E, 21.04 T. Haavik      Meie kooli võimlemistase maakonnas
T, 22.04 L. Liivamägi SÜGi ja KG metoodika-nõukogu taas koos

Juhtkond tänab

Inge Vahterit, Mart Möldrit ning nende abilisi Kunnar Sinki, Marek Schapelit ja Indrek Peili õpilaste väga hea ettevalmistamise eest üleriigiliseks uurimistööde konverentsiks
Rita Ilvest õpilaste väga hea ettevalmistamise eest Juhan ja Jakob Liivi luulekonkursiks
Tiiu Haavikut suurepärase Miss Graatsia läbiviimise eest ning õpilaste väga hea ttevalmistamise eest maakondlikuks võimlemisrühmade ülevaatuseks

RAHVAKALENDRI TÄHTPÄEVI

KEVADPÜHAD. Algavad pühapäeval (seekord 13.04) enne lihavõtteid. Seda päeva nimetatakse erinevalt nii urbapäevaks kui palmipuudepühaks. Selle päeva oluliseks rituaaliks on urbimine ehk pajuvitstega löömine. Seda tehakse hea tervise, hea käekäigu, sigivuse, viljakuse ja õnne taotlemiseks.
13.-20. aprill - SUUR EHK VAIKNE NÄDAL. Nädala kõikide päevade iseloomulikuks traditsiooniks on üldine mürarikaste tööde ja kolistamise keeld, põhjenduseks pikseoht. Samuti ei tohtinud pidutseda, laulda, pilli mängida ega tantsida. Suurt nädalat iseloomustab kõige enam vaikuse nõue.
(Rahvakalendri tähtpäevi – järg)
17. aprill - SUUR NELJAPÄEV. Lääne-Eestis ja Saaremaal on olulisel kohal maagiline kasevitstega vihtlemise rituaal. Vanade kevade algust tähistavate traditsioonide seas väärib eriti märkimist nn. linnulaastude toomine. Linnulaastude tooja pidi eeloleval suvel leidma rohkesti linnupesi. Linnupesa leidmine tähendas toidulisa. Oluline toiming sel päeva on ka suurpuhastus. See sümboliseerib vabanemist kõigest vanast, halvast, sealhulgas üleloomulikest halbadest jõududest.
18. aprill - SUUR REEDE. See päev on igati sobiv võõra õnne ja tulu endale saamiseks mitmesuguste maagiliste menetluste abil. Olulisemal kohal oli karjandus. Salaja võõra lehma lüpsmisest jms. toimingutest loodeti oma karjale piimaõnne, võõralt lambalt niidetud vill pidi andma kalapüügivõrkudele ja rõivastele erilisi omadusi. Keelatud oli perest mingit eset, toiduainet vms. kellelegi võõrale laenata või muul moel välja anda. Ei soovitata käia ka külas. Sellel päeval soovitatakse korda seada ja parandada põllutööriistu.
20. aprill - LIHAVÕTTED EHK ÜLESTÕUSMISPÜHAD. Aegade jooksul on vaikne nädal, nn kannatuste nädal, jäänud tähistama kannatusi, sellele järgnevad ülestõusmispühad on aga kujunenud rõõmuavalduseks uuele elule. Kevade vastuvõtmise ja tervitamise traditsioonidest on eestlastel lihavõtetega kohandunud noorte kevadise kooskäimise ning lõbutsemisaja algus. Algab kiigeaeg, mis soodustab linakasvu. Ning loomulikult värvitakse ja veeretatakse mune.
Triino Lest

Sport

Pühapäeval, 13. aprillil toimus 18. korda Saare maakonnas tegutsevate võimlemis- ja liikumisrühmade kokkutulek. Tunnustusauhinna laureaatideks tulid:
· 3.-5. kl võimlemisrühm kavaga “Ootame päikest” (Airike Vipp, Liis Valma, Kaisa Papp, Marta Neeme, Karmen Benno, Karolin Aksalu, Annika Soom);
· omaloomingulise kava eest gümnaasiumi võimlemisrühm kavaga “Must pall” (Maia Vipp, Kadri Sarjas, Eliis Keidong, Merlin Sepp);
· põhikooli osas omaloomingulise kava eest 9a klassi võistkond (Karin Õun, Eveli Rumm, Kaili Puusepp, Elen Kontkar, Kaia Suurhans).
30. märtsil toimusid Saaremaa MV korvpallis C-2 poistele. Mängud toimusid kahes alagrupis. A-alagrupi võitis SÜG I võistkond, Kuressaare Põhikooli, SÜG II ja Vanalinna Põhikooli ees. B-alagrupis oli esimene Orissaare G, Kihelkonna PK ja Kärla PK ees.
Võidukasse SÜGi I võistkonda kuulusid Mihkel Mölder, Enriko Laanemäe, Silver Ool, Karl Keerberg, Reimo Paivel ja Rigden Lina. Võistkond osaleb 18.-20. arpillini Soomes Lahtis toimuval Easter Tournament korvpalliturniiril.
Enn Laanemäe

Miss Graatsia 2003

Põhikool
Miss Graatsia 2003 – Karin Õun, 9a
I printsess – Liisa Koppel, 6a
II printsess – Eveli Rumm, 9a

Gümnaasium
Miss Graatsia 2003 – Merili Tuisk, 12c
I printsess – Maia Vipp, 11b
II printsess – Triin Peekmann, 12a
*****
Miss Graatsia 15. rühmvõimlemisvõistlused toimusid
8. aprillil. Osales 14 võistkonda kokku 63 võimlejaga. Esitati kohustuslik kava lindiga ja omaloominguline kava. Võitjad:

PÕHIKOOL

Kohustuslik kava
Omaloominguline kava
I koht – 9a I, 57 p. I koht – 9a I, 60 p.
II koht – 6a I, 49 p. II koht – 6a I, 46 p.
III koht – 6a III, 45 p. III koht – 9a II, 45 p.

GÜMNAASIUM

Kohustuslik kava
I koht – 10c, 11b, 12c ühisvõistkond, 59 p.
II-III koht – 12a I ja 12c I võistkond, 52 p.
Omaloominguline kava
I koht – 10c, 11b, 12c ühisvõistkond, 60 p.
II koht – 12c I võistkond, 58 p.
III koht – 12a I võistkond, 48 p.
Eriauhinnad:
Zürii esinaise auhind – Kairi Õun, 9a
Zürii eriauhind rühmale – 9a I
Kõige säravam rühm – 12c I
Publiku eriauhind – Triin Peekmann, 12a
Võistluste parim rühm ja suure karika võitja – 10c, 11b ja 12c ühisvõistkond
Parim omaloominguline kava – 10c, 11b, 12c
Täname kõiki esinejaid ja võrratuid züriiliikmeid!
Tiiu Haavik

Põhikooli rekordite püstitamine

Esmaspäeval, 7. aprillil püstitasid põhikooli õpilased taas rekordeid. Seekord võisteldi 5 alal:

Tüdruku süles hoidmine aja peale
I Mikk Tasa, 9a 3.10
II Indro Mäe, 7b 3.06
III Andri Põrk, 9b 1.54

Trükkimine 1 min. jooksul
I Alar Suu, 8b 218 tähemärki
II Liisa Kolk, 5a 189
III Märten Tootmaa, 8a 169

Pannkoogi söömine käte abita
I Mikko Laugen, 9b 21 sek.
II Alo Kivilo, 9a 29 sek.
III Tom Rüütel, 8a 32 sek.

Lõua tõmbamine 30 sek. jooksul
I Madis Tasa, 7b 17 korda
II Ott Mänd, 9a 15 korda
III Sven Saaretalu, 9b 14 korda

Korvpallislaalom
I Allar Raamat, 9b 8,9 sek.
II Kaur Väer, 8b 10,0 sek.
III Martti Rettau, 8a 10,3 sek.

Rekordite püstitamise üldvõit kuulub 9a ja 7b klassile, kes said kokku 38 punkti, 3.-4. koht aga 8a ja 9b klassile 36 punktiga. Aitäh osalejatele ja kohtumiseni uute rekordite püstitamisel!
Põhikooli õpilasesindus ja Diana Õun

Vendade Liivide luulekonkurss

12. aprillil toimus SÜGi aulas maakonna Liivi luule konkurss. Osalejaid oli 26, züriisse kuulusid Tiina Luks, Krista Lember, Kalle Kadarik ja Toomas Lõhmuste. SÜGist osalesid:
Kreisisest Arko Keskküla ja Silver Saluri (eripreemia); Kreputlastest Sandra Ool, Erle Uus, Ott Rosenfeld, Reet Sillavee (laureaat), Maret Ansperi (grand prix); Kreverast Tauno Salumaa, Madis Enson, Krista Maajärv (eripreemia), Mehis Vipp (laureaat). Parima juhendaja preemia sai Rita Ilves. Maret Ansperi esindab 19. aprillil maakonda üleriigilisel konkursil Alatskivil.
Rita Ilves

Uurimistööde konverents

10.-11. aprillil toimus Tallinnas üleriigiline keskkonna-alaste uurimistööde konverents. Konkursile tuli esitada uurimistöö ja koostada oma töö kohta ka vastav stendiettekanne. Zürii ees oli vaja tööd tutvustada ning vastata züriiliikmete küsimustele. Meie tulemused:

Vanem vanuseaste (11.-12. klass)
I koht – Priit Liiv (11c), “Jõevähi (Astacus astacus) bioloogiast, levikust ja ümberasustamisest Kurdla peakraavist”
II koht – Krista Takkis (11b), “Nõmmnelgi (Dianthus arenarius L.) bioloogiast ja levikust Järve-Mändjala luidetel”
Keskmine vanuseaste (9.-10. klass)
I koht – Liisi Leis (10b), “Gmelini kilbirohu (Alyssum montanum L.) bioloogiast ja levikust Mändjala-Järve luidetel”
II koht – Eva Toom (9a), “Tahmasisaldus Kuressaare linna õhus 2002. a. suvel”
Nooremas vanusegrupis (6.-8. klass) tuli I kohale KG õpilane Helery Homutov (juh. S. Kereme) tööga “Linnusitamaa elustik”. Seega olid kõik saarlased väga tublid. Auhindadeks olid loodusalased raamatud.

Parimaks stendiks tunnistati Krista oma, eraldi tänati parimaid looduskaitsealaste taimede-loomade uurijaid, meie õpilastest kuulusid nende hulka Liisi, Krista ja Priit.
Meie tänu heade näpunäidete ja mitmekülgse abi eest kuulub Indrek Peilile ja Marek Schapelile. Eriti täname Kunnar Sinki, kes järjekordselt pikki õhtupoolikuid meie õpilastega kannatlikult arvutis veetis.
Tänulikud juhendajad Inge Vahter, Mart Mölder