Sinaida Koost

1909 – 1995

Sinaida Koost (sünd. Olmann) sündis 14. oktoobril 1919. Torgu vallas Iide külas kristlikus perekonnas neljanda lapsena. Tema isa oli kooliõpetaja ning apostliku õigeusu kiriku preester. Ema oli kodune.

Alghariduse sai Sinaida kirikukoolides, kus ta isa oli õpetaja. Haridustee

jätkus 1925. a. Saaremaa Progümnaasiumis, keskhariduse omandas aastatel 1927 – 1930 Läänemaa Ühisgümnaasiumis.

Pärast kooli lõpetamist otsis Sinaida pikka aega tööd, lõpuks õnnestus töökoht saada Saaremaa Villa- ja kudumistööstusesse. Sõja algul masinatel kudumine lõpetati ja aastatel 1937 – 1940 töötas Sinaida sama asutuse raamatupidajana.

1930ndatel aastatel oli Sinaida gaidide organisatsiooni aktiivne kaastööline. Teda köitis ka sport — meelisalaks oli uisutamine.

1931. a. abiellus peenmehhaaniku Bernhard Koostaga. 1932. a. sündisid perekonda kaksikud, kes surid väikelastena. 1941. aastal miilitsaosakonna töötaja B. Koost mõrvati. Rinde lähenedes lahkus Sinaida Torgust ning varjus eri paigus kuni arreteerimiseni 1941. a. detsembris. Järgneva aasta viibis S. Koost poliitvangina Kuressaare vangimajas, kus teda korduvalt ähvardati tappa.

Pärast vanglast vabanemist asus ta elama Tallinna ning 1944. a. lõpetas Tallinna Lasteajakasvatajate Seminari.

Tänu edukale tööle, tublidusele ja heale organiseerimisvõimele pedagoogilise töö valdkonnas edutati ta 1945. a. Haridusosakonna lastekaitse- ja patronaaži-inspektoriks. 1947. a. lõpetas ta Kuressaare poliitkooli, 1948. a. Kuressaare Keskkooli pedagoogilise klassi ning määrati Saaremaa Haridusosakonna juhataja ajutiseks kohusetäitjaks ja koolide inspektoriks. Sel perioodil süüdistati Sinaidat alusetult õpetajatelt altkäemaksu võtmises ja kodanlikus natsionalismis.

1951 – 1956 töötas ta Kingissepa V. Kingissepa nim. Keskkooli algklasside õpetaja ja internaadi kasvatajana. Töö kõrvalt täiendas ta pidevalt oma teadmisi. Ta oli tõsine ja nõudlik õpetaja, kes lastesse suhtus siiski heatahtlikult ja inimlikult.

1956. a. viidi S. Koost üle vastavatud Kingissepa Dejevi nim. Lastepäevakodu juhataja kohale. Tänu temale sai lasteaiast peagi üks rajooni juhtivaid lasteasutusi.

1964-st aastast jäi Sinaida Koost pensionile. Pensionipõlves ta luges palju ja taastas sidemed apostliku õigeusu kirikuga.

Tema sõbrad ja endised kolleegid mäletavad teda kui sõbralikku, korralikku, põhimõttekindlat, suure organiseerimisvõimega ja alati abivalmis inimest, kes oskas teiste inimeste mured ja arvamused alati ära kuulata.

Sinaida Koost suri pärast rasket haigust 16. veebruaril 1995. a. [13]