Rosalie Soom

1922. a. abiellus ta õigusteaduskonna üliõpilase Eduard Soomiga.

Ülikooli lõpetas Rosalie Soom 1928. a. ning töötas aasta Valga Tütarlastegümnaasiumis eesti keele õpetajana. Aastail 1929 – 1944 õpetas ta Tartu Keskkoolis ja Õhtugümnaasiumis.

1944. aastal evakueerus perekond Tartu lähedale Korbatu külla. Lahingute ajal hävines kodu ja kogu varandus. Aastatel 1945 – 1946 oli Rosalie Soom vanemkorrektor Eesti Riiklikus Kirjastuses, kus ta tegi E. Muugi “Väikese õigekeelsussõnaraamatu” jt. teaduslike raamatute korrektuuri.

1946. a. novembrist asus R. Soom eesti keele õpetajana tööle Kuressaare Keskkoolis. 1948. aastal alustas ta eesti keele õpetamist ka pedagoogilises klassis ja ka keskkooli mittestatsionaarses klassis. 1949. a. sai temast ka Kuressaare Töölisnoorte Keskkooli õpetaja.

15. veebruaril 1950. a. vallandati Rosalie Soom õpetaja ja õppealajuhataja kohalt. Põhjuseks asjaolu, et ta oli rahaliselt abistanud üht represseeritud õpilast.

Rosalie Soom võeti tööle Kuressaare Töölisnoorte Keskkooli, kus ta töötas kuni pensionile minekuni 1963. aastal.

Ta oli tõeline naine ja õpetaja. Temast rääkides tuuakse alati esile tema emotsionaalsust tundides ja suuri teadmisi.

Rosalie Soom oli väga palju lugenud ning oli ääretult uhke oma koduse raamatukogu üle. Kodusest raamatukogust leidis palju lugemist ka tütar Siiri, kes samuti pidas õpetajaametit.

Ta oli huvitav ja kultuurne vestleja. Kuigi tema lemmikteemaks oli kirjandus, teadis ta palju ka kultuurielust üldse ning oli kursis maailmas toimuvaga.

Väga kõrgelt hindas Rosalie Soom ilu kõigis selle väljendusvormides. Tähtsaks pidas ta oluliste kirjandusteoste analüüsi. Särasilmi, vahel pisarateni vaimustununa ja kõrgel häälele avas ta õpilastele oma lemmiktegelaste sisemist ja välimist ilu. Tunderõhuliselt võis ta ülistada näiteks naisterahva kauneid sääri, unustades rääkida inimese sisemisest ilust. Teda kuulati haudvaikse tähelepanuga, teisiti oli sellise esituse puhul lihtsalt võimatu. Vahel juhtus ka seda, et vahetundidel või väljaspool kooli tehti tema analüüside üle diskreetseid nalju. Tema antud tunnid jäid kõigile õpilastele eredalt meelde.

Rosalie Soom suri 28. märtsil 1988. aastal. [1]

1901 – 1988

Rosalie Soom sündis 30. oktoobril 1901. a. Saaremaal Kärla vallas. 1906. a. kolis perekond Kuressaarde. Rosalie lõpetas elementaarkooli ja asus õppima Tütarlastegümnaasiumi. Õpingud jätkusid Saaremaa Ühisgümnaasiumis, mille lõpetas 1921. a. Sama aasta sügisel astus ta õppima Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonda, valides erialadeks eesti keele ning eesti ja maailmakirjanduse.