Nadežda Pukk

1895 – 1973

Nadežda Pukk (sünd. Elendt) sündis 12. septembril 1895. a. Pärnus vene õigeusu preestri perekonnas. 1900ndal aastal sai isa töökoha Mõnnustesse ja perekond kolis Saaremaale.

Nadežda Puki koolitee algas Eisenschmidti eraalgkoolis Kuressaares. Koolis puhkesid rõuged ja vanemad võtsid tütre koolist ära ning õpetasid

teda kodus. Kuressaares ei olnud tollal naisgümnaasiumi ja 1908. a. asus Nadja koos noorema õega õppima Peterburi Holodjanski nim. Gümnaasiumi. 1911. a. oli kodulinnas tütarlastegümnaasium loodud ja õpingud jätkusid siin. 1915. a. lõpetas Nadežda gümnaasiumi hõbemedaliga.

Ülikoolis jätkamine oli raskendatud, kuna naisi sinna ei soovitud. Gümaasiumi matemaatikaõpetaja tahtis teda endaga Peterburi kaasa võtta, aga puhkenud sõja tõttu ei olnud isa sellega nõus. Järgnes töö koduõpetajana.

1916. – 1917. a. õppis Nadežda Pukk Pärnu Gümnaasiumi pedagoogilises klassis, valides erialaks matemaatika ja vene keele. Mõnda aega pärast õpetajakutse omandamist andis ta eratunde Tartus ja hiljem Kuressaares.

1919 – 1932 töötas Nadežda Kuressaare kuueklassilise algkooli õpetajana.

1927. a. abiellus ta Eduard Pukiga, kes aastatel 1919 – 1940 oli Kuressaare Gümnaasiumi direktor. Abielust sündis kaks last — Helvi ja Endel.

1940. a. seoses pöördeliste sündmustega kolis perekond Tallinna, kus Nadežda Pukk töötas õpetajana Tallinna 28. seitsmeklassilises koolis. 1941. a. mobiliseeriti Eduard Pukk Punaarmeesse, Nadežda koos lastega tuli tagasi Saaremaale.

1942. – 1957. a. õpetas Nadežda Pukk Kingissepa Algkoolis ja hiljem Kingissepa V. Kingissepa nim. Keskkoolis matemaatikat.

Ta oli kindla iseloomuga, väga järjekindel, pedantsuseni nõudlik ja aus inimene. Kõige tähtsamad tema jaoks olid koolitöö ja matemaatika. Ta suhtus sügava lugupidamisega oma abikaasasse ja arvestas iga tema arvamusega. Nadežda Pukile meeldis teha käsitööd, eriti heegeldada ja tikkida. Ta luges palju ilukirjandust, eriti klassikat. Kõrge eani säilitas ta huvi päevasündmuste vastu.

Nadežda Pukk suri 1973. aastal. [1]