Margot Tänav-Koel

1907 – 1993

Margot Koel sündis 31. 01. 1907 Kuressaares pere kolmanda lapsena. Isa töötas trükikojas masinistina, ema oli kodune ja tegeles õmblemisega. Ema oli laululembene, õhtuhämaruses istusid lapsed ümber ema ja laulsid koos temaga. Isa oli lastele autoriteet, tark ja paljulugenud mees, kes oskas paljusid keeli ja tundis baltisaksa maneere. Isa vahendusel puutus Margot kokku näitlemisega.

Hariduse sai Margot Koel Kuressaares. Ta lõpetas Saaremaa Ühisgümnaasiumi pedagoogilise haru ja asus 1929. Aastal tööle Vilsandi Algkooli. Kuna ta oli kohusetundlik õpetaja ja hea isetegevuslane, siis võitis Margot kiiresti lastevanemate poolehoiu.

1930. a. Margot Koel abiellus ja temast sai Margot Tänav. Abikaasa töötas Kihelkonna postkontori ülemana. Margot asus õpetama Kihelkonna koolis. Hiljem töötas ka Pidula ja Tagala algkoolis, kuid lõpuks jõudis ta ringiga Kihelkonnale tagasi. Talle meeldis sealne elu väga, kuna seal oli aktiivne seltsielu. Õnneaega ei olnud pikalt, 1941. a. perekond küüditati.

1947. a. tuli Margot Eestisse tädi matustele ja otsustas jääda, ta ei leidnud enesel süüd olevat. Keegi aga kaebas tema peale ning peagi tuli taas sõita Kirovi poole. 1955. a. otsustas Margot kodutee uuesti ette võtta.

Aastatel 1959 – 1961 töötas Margot Koel V. Kingissepa nimelises Kingissepa Keskkoolis algklasside ja sõnakunstiõpetajana.

Margot Koel oli tugev isiksus. Tal ei olnud kombeks teistele oma hädasid kurta. Ühiskondlikult oli ta väga aktiivne, ta tegev Saaremaa Rahvateatri lavastaja, pioneeride maja ringijuhi, rahvakunstiõhtute korraldaja, laulupeokomisjoni liige ja agitbrigaadide juhendajana.

30.01.1993. a. sängitati Margot Koel mulda Kudjape kalmistule. [1]